Výber strednej školy

ivivaiveta
19. dec 2014

Caute baby, blizi sa termin podania prihlasok na stredne skoly, tyka sa to aj môjho syna..rozhodujeme sa medzi ucilistom alebo strednou s maturitou..kedze on tomu uceniu moc neda, bojim sa, ze pride na strednu s maturitou a nebude to zvladat...ale zas vcera mi jedna pani hovorila, ze jej syn ma tazsiu ucnovku a viac ucenia, ako synovec studijny odbor, cize maturitny...ja neviem, co mam robit, bojim sa, ze ked ho dam na maturitny, nebude stihat ucivo, ale zas ma bude skriet, ze nema maturitu...viete mi niekto poradit, ci fakt z 90ˇ% ucnovky maju lahsie ucivo ako stredne s maturitou, alebo to vôbec nie je pravidlo..som z toho jelen...ma tu niekto skusenosti?..diky

bocianka123
22. dec 2014

@ivivaiveta hej, súhlasím s tebou, takéto hlášky typu "načo maturita" ... poznám. Stojí to dosť námahy presvedčiť dieťa, že v reálnom živote je to o niečom inom... kedže ja (a myslím,že ani vy...) nemáme/te kapitál na to, aby si deti iba so skončenou základkou rozbehli podnikanie vo veľkom ...

womankc
22. dec 2014

@ivivaiveta no na tej učňovke, čo ja idem dať syna , tam majú aj maturitný odbor urobený a majú to tam aj písané, že z príslušných tých učňovských odborov je možnosť dorobiť si maturitu hneď v náväznosti a ja to aj tak chcem, že hneď obratom sa prihlási na maturitu a mladý o tom vie a súhlasí s tým a máme kamarátov mladších , čo tam chodili , takže nám podali o tej škole infošky a aj to , že kopu ich spolužiakov išlo ďalej na výšku z toho. Na tej vašej učňovke nemajú možnosť pokračovať??????

ivivaiveta
autor
22. dec 2014

@womankc tento agromechanik je "s moznostou pokracovat v nadstavbovom studiu"..ale kde, to nepisu na stranke...ziadne nadstavbove studia tam nie su..iba ucnovske odbory a maturitne odbory...takze podla mna len na inej skole...ja tam budem musiet ist, ako som uz predtým pisala..ja som sa tym ani nechcela zaoberat, som myslela, ze ho to prejde, lebo od septembra bol mlady pan uz aj masiarom, opravárom pocitacovych sieti..no co ti chuti...

womankc
22. dec 2014

@ivivaiveta no aj u nas sú tak, že učňovské a maturitné , ale nadstavbu majú možnosť urobiť na tej škole . Stačí keď si tam zavoláš, povedia ti ako to zabezpečujú . My sme si tie školy , čo mladý chcel obehli s ním, až máme aj my prehľad , čo sa dá na tých školách a ako sú zariadené . My napríklad sme s mladým išli na DOD na strojnícke učilište a prešli sme s ním úplne všetky odbory a paradoxne odbor, ktorý sme si mysleli , že ho bude vyslovene baviť, tak tam on doslova pretrpel ten výklad, som na ňom videla , že doslova ráta sekundy, kedy tá prezentácia skončí a odbor, ktorý sme my chceli len tak prebehnúť , tak tam mu oči žiarili . S tým sme sa ani moc nechceli zaoberať, no lebo umelecký kováč............... Ale nakonec sme si povedali doma, že ak to bude chcieť , že mu to umožníme. Vybral si síce teda tesárstvo , lebo tam sa mu páčili dielne a už predtým vravel, že by chcel niečo s drevom robiť . Keď som sa ho pýtala , že prečo tú školu si vybral, tak mi povedal , že mali super dielne a majú každý deň 5 jedál a z toho je každý deň rezeň 😀 😀 😀 😀 😀 😀
Takže asi tak , musíš brať aj že je v puberte , oni ešte sami nevedia , čo by chceli no ale strašne už chcú dospelácke rozhodnutia dávať .

womankc
22. dec 2014

@ivivaiveta No a moja najstaršia, keď som jej v siedmej triede povedala, že podľa mňa je bilingválne pre ňu ako uliate, tak mi povedala mama na to zabudni, nikdy tam nepôjdem. Nevedela presne čo chce, len vedela, že proste chce študovať a isto aj vysokú. Nie je ty šprtky , ona sa učí lebo ju to baví pritom netrváme na jednotkách nemáva samé jednotky . Ja uznávam učenie , lebo chcem, nie lebo musím .
Doma sme nikdy nechceli deti dávať na gympel, od začiatku sme uprednosťňovali stredné odborné školy. Ale ako to prichádzalo bližšie k deviatke sme proste spoločne došli na to, že pre ňu je proste naj voľba gymnázium . Aké bolo moje prekvapenie, keď mi vo februári v osmičke zahlásila, že vieš čo ja som sa ti prihlásila na talentovky na bilingo, idem skúsiť . Nahovorila ju kamarátka zo športového klubu. Skoro som odpadla. No nedostala sa tam vtedy síce, chýbal jej 1 bod. Najprv ju to zložilo, ale potom sa tak naštartovala , ona proste prišla na to , že jej tá škola proste sedela . Vyopravovala všetky známky, začala na ten jazyk chodiť, no a tento rok sa tam dostala úplne bez problémov a aj napriek tomu, že je to tam fakt brutal , ona je šťastná, spokojná , učí sa , ja o nej ani neviem, len zahlasuje výsledky a keď sme tam má nejaký problém s matikou s učivo, tak ma len poprosí, že potrebuje doučko vybaviť a šlape. Ono niekedy fakt treba tie decká počúvať . Pobehajte s ním obe školy, dá sa to na tých školách normálne dohodnúť aj mimo DOD nech sa pozrie aj do jednej aj do druhej a vy s ním a uvidíte . Tiež som učňovky viac menej odmietala voľakedy, ale som proste pochopila , že syn to potrebuje inak riešiť ............................ Išla som aj ja tam s ním aj muž pozreli sme možnosti , obidve strany sme si našli , čo sme potrebovali . Možno si nakoniec úplne ešte na poslednú chvíľu iné vyberie , rovno sme mu povedali , že aj táto možnosť stále je, aj to má dovolené .......................

ivivaiveta
autor
22. dec 2014

@womankc 😀 😀 tvoj mlady je zlaty.. 😀 😀
ano, pojdem na to aj takto, aj ked ziram, kolka ochota u vas 😕 ...tu mimo dni otvorených dveri(a tie sme zmeskali, lebo furt menil nazor), po telefone nic moc, ked som volala, uvidim ako bude osobne..
presne tak, oni nevedia, co chcu...ved toto..
kazdopadne dakujem moc, dam vediet, ako to dopadlo a Krasne Vianoce Vam vsetkym zelam 😲

womankc
22. dec 2014

@ivivaiveta nebojte určite sa dobre rozhodnete, ono zoberte ho najprv na ten dizajn, on keď tam uvidí , čo sa tam všetko dá ešte robiť isto ho to zaujme a minimálne mu to bude hlodať v hlave trochu . Možno na to agro ide dáky kamarát.....?
Ano je u nás ochota, lebo ja sama som sa poučila na vlastných chybách. Napríklad mama chcela aby som šla v jej šľapajách na zdravotku, no len v tej dobe som zrovna bola v období nejakého vzdoru voči mame a hodne som chcela ísť na školu na ktorú chodil otec, tam ale ma nechceli kvôli tomu internátu dať , tak ma dali tam, kam chodila staršia sestra, s tým som súhlasila, lebo ona bola v tedy taký môj vzor. No a to bolo chyba . Ono aj zo školy im to odporučili, keďže som bola dobrá žiačka a išla som bez prijímačiek , ale ako vravím nebolo to ono .
Ja by som syna inak dala na úplne inú školu , čo by ho bavilo na 10000% percent, ale taký odbor tu v okolí nie je a na internát v jeho prípade to nie je vhodné, nie je na to konkrétne dostatočne vyspelý.

ivivaiveta
autor
22. dec 2014

@womankc suhlas, ani u nas intrak nehrozi, je to este deculo...aj ja by som ho dala tam, kde by ho nieco 1000 %bavilo..len jeho bavi fur ine a stale len"kde kolko zarabaju"..praveze na to agro nejde nikto, iba on...ti hovorim, on len rychlo tri roky mat za sebou a do roboty a toto mu pride z toho, co je u nas na vyber "najlepsie", lebo sam nevie, co chce...

womankc
22. dec 2014

@ivivaiveta Jáj , no ak to chlapec takto vzal, že chce zarábať. NO tak to by ma aspoň tešilo, že chce pracovať. Skúste to s tou návštevou tých škôl. Možno nakoniec bude šťastný a bude to prosto robiť rád, aj keď sa Vám to nepáči . Kamarátkin syn je presne takýto, na základke doslova flákal učenie, mali stres či vôbec kam sa dostane a nakoniec na odvolanie sa aj dostal na odbor, ktorý chcel. A ani tam tomu neublíži , ale z odborných predmetov to má OK , lebo to ho baví. Ale zato celé leto chlapec brigádoval v lese zvážal drevo , sám si to vybavil . Niekto prosto inklinuje k manuálnej robote. Mám takého aj známeho jeho rodičia na dobrých postoch otec právnik a chalan vyštudoval gympel a proste nedonútili ho ísť na výšku , pritom sa učil veľmi dobre, proste on chcel robiť pilčíka a hotovo a aj ho dlho robil. Proste neviem, či to bol dáky jeho vzdor. Ale doteraz je taký, že urobí ako on chce.

0silvia0
7. apr 2017

@ivivaiveta je to síce stará téma, ale zaujímalo by ma, ako ste to so synom nakoniec vyriešili, či išiel na učňovku alebo na strednú školu a ako sa mu tam darí a či splnila jeho očakávania 🙂