Výpočet minimálnej mzdy - pomoc s úlohou

goblinko1
9. mar 2022

Ahojte, je tu nejaká duša, ktorá sa vyzná do výpočtu minimálnej mzdy ? Mám ro ako maturitnú otázku z ekonomiky no som z toho vôl.. máme starú učiteľku, ktorá to nevie vysvetlit.. naozaj nikto z triedy tomu nechápe.. myslím tie výpočty s 19% niečoho asi nejaké sociálne, zdrav.poist, odvody apod. 13,4%

zalka
9. mar 2022

Minimálnej mzdy? Nemyslíš skôr výpočet čistej mzdy?

gemerka17
9. mar 2022

Zadaj do googlu mzdova kalkulačka. Vypočíta za teba. Na základe toho vypoctu pochopíš čo a ako.

zuzana9393
9. mar 2022

Ty asi myslis cistu mzdu. Ja si to uz celkom nepamatam, ale podla odrobenych dni, dovolenky, PN alebo sviatku v mesiaci si najskor vypocitas hrubu mzdu. Potom si z nej odpocitas odvody. To je nejak 3% jedno poistenia, dalsie 4% dalsie 1.4% .... Vyjde ti nejaky vysledok dajme tomu 1000€ z neho si odpocitas nezdanitelnu cast ( to by malo byt okolo 370€ - niekde to budes mat napisane) z toho vysledku si vypocitas dan 19%. Potom das tych 1000€ minus dan a mala by ti vyjst cista mzda. Keby viem cely prikpad mozno by som ti vedela lepsie poradit

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
vulka
9. mar 2022

@goblinko1 Otvor učebnicu a naštuduj si, čo je to minimálna mzda. Tak sa nemusíš vyhovárať na učiteľku. Minimálna mzda sa v škole nepočíta a určite k tomu nepotrebuješ odvody ani daň. Nájdeš ju na podnikajte.sk, kde máš uvedené všetky dôležité čísla pre daný rok.

vulka
9. mar 2022

@goblinko1 Tu máš návod ako na to:

behulka
9. mar 2022

Tu nájdeš aktuálne info aj rozpísané odvody koľko kam % + sumy v € za zamestnanca aj zamestnávateľa:
https://www.minimalnamzda.sk/odvody.php

goblinko1
autor
9. mar 2022

@viestta áno viem, ale nejak ju zbavit tých odvodov atd atd na ro existuju nejaké vzorce či čo ale neviem postup ako sa to počíta

goblinko1
autor
9. mar 2022

@vulka presne totoo!!! Ďakujem!

goblinko1
autor
9. mar 2022

@vulka ja chodím na grafiku, naštudujem ekonómiu alebo podobný smer.. toto máme v rámci odbornej zložky ako otázku pretože vraj to musíme ovládať… kebyže študujem ten smer samozrejme si sadnem za knihy a študujem ale tým že ten predmet ma ani nebavi som mu nevenoval prílišnú pozornosť a včera som sa dozvedel že mame otázky sj z ekonomiky presne nejaké tie výpočty.. pri mojom zameraní mi ani nenapadlo že môžem si vytiahnut takúto otázku.. ale moja chyba trebalo si to zisťovať skôr.. ďakujem

goblinko1
autor
9. mar 2022

@zuzana9393 presne tieto výpočty ďakujem pekne 🤩

goblinko1
autor
9. mar 2022

@goblinko1 a viem, že tu je mnoho šikovných žien, báb, ktoré vedia pomôcť a ja vám ďakujem pretože to vysvetlite polopate 😃

vulka
9. mar 2022

@goblinko1 To čo píšeš je totálna somarina, pretože finančná gramotnosť je súčasťou vzdelávania všetkých odborov. A vedieť si skontrolovať výplatnú pásku patrí medzi základné zručnosti.

zuzana9393
10. mar 2022

@goblinko1 mna to kedysi velmi bavilo na strednej 🙂

goblinko1
autor
10. mar 2022

@vulka oki 😇