Výpočet tehotenského príspevku

simcal
13. apr 2023

Dobrý deň, informujú sa pracovníci sociálnej poisťovne o výške hrubej mzdy u zamestnávateľa alebo vypočítajú príspevok zo svojích záznamov o odvodoch? Od budúceho mesiaca mám upravenú mzdu, tak by ma zaujímalo či to bude mať nejaký vplyv na výpočet príspevku.
Za odpovede ďakujem

elenkaba
13. apr 2023

Baby, a neviete nahodou ze ked mi chce sestricka u gynekologa vypisat tehotenske, tak kontaktuju zamestnavatela alebo personalne, ci iba cez socialnu poistovni? Moj zamestnavatel o tehotenstve nevie, a este nejaky cas by som to nechcela hovorit nikomu, vzhladom na neuspesne predchadz.tehotenstva, chcela by som to povedat az v 20tt, po morfolog.ultrazvuku. alebo poprosit sestricku, nech mi to tehotenske este nevypisuje a pridem o 2 mesiace prispevku? Ci ako by ste urobili?

mima1608
13. apr 2023

Rátajú zo svojich záznamov. Za tú upravenú mzdu by si musela pracovať aspoň 90 dní, aby sa z nej rátala dávka. Ak sa ti základ zvýšil a budeš zaň pracovať min tie 3 mesiace, zvýši ti to materskú

mima1608
13. apr 2023

@elenkaba pokiaľ viem, tehotenské vyplácajú aj spätne. Ale radšej sa informuj na SP

mojvlk
13. apr 2023

@elenkaba asi neinformujú lebo ja som oznámila až v piatom mesiaci a čudovali sa vidno nebolo

floki1994
13. apr 2023

@elenkaba ja som tiež v práci nehovorila..lekarka ti da žiadost, tu si vyplnis a elektronicky podas na socialku...sef si nemyslim ze sa to dozvie nakolko on ti tam nic nevyplna..moj teda nevedel ze cerpam tehotensku davku 🙂

mojvlk
13. apr 2023

@simcal nebude ak nemáte novú prácu tak rátajú z vlaňajších prijmov

petamich
13. apr 2023

@mima1608 nie nemas pravdu, 90 dni by stacilo iba v pripade ak by to bol novy pracovny pomer - autorka ma "len" zvysenu mzdu u existujuceho zamestnavatela, takze to by vplyv na tehotenske nemalo (este zalezi odkedy pracuje u existujuceho zamestnavatela, ci cely minuly rok alebo nie) - velmi pravdepodobne jej vymeriavaci zaklad vypocitaju z roku 2022

petamich
13. apr 2023

Socialna poistovna zamestnavatela kontaktuje iba v pripade ak zistuje pravdepodobny vymeriavaci zaklad (napr. pri zenach, ktore boli cely rok na rodicovskej s prvym dietatom a teraz vznika narok, lebo su tehotne s druhym), ak vymeriavaci zaklad bol, tak vtedy sa davky aj tehotenske aj materske pocitaju z odvodov, ktore zamestnavatel do poistovne odvadza

aby tvoja zvysena mzda mala vply na vymeriavaci zaklad musel by to byt novy pracovny pomer a minimalne 90 dni odpracovanych, co nie je, takze na vypocet tehotenskeho zrejme nebude mat vplyv

od kedy pracujes u sucasneho zamestnavatela? v kolkok tyzni tehotenstva si?

simcal
autor
14. apr 2023

@petamich u terajsieho zamestnavatela pracujem uz vyse 3 roky a som v 18 tyzdni

liloastitch
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
petamich
14. apr 2023

@simcal no tak v tom pripade vymeriavaci zaklad pre vypocet vysky tehotenskeho (aj materskej) bude 2022 a terajsie zvysenie platu to neovplyvni