Stavba domu v rakúskom pohraničí

tilly
19. mar 2024

Čaute. Máte niekto skúsenosti si stavbou v rakúsku? Tu v pohraničí. Buď kittsee alebo pama alebo potom ďalej pod kopcami ako je edelstahl.
Môžeme stavať svojpomocne? Alebo slovenská firma? Čo všetko potrebujeme?
Stavebné povolenie je problém? Ako dlho to trvá?
Mám pomerne veľké skúsenosti so stavbou na Slovensku, zisťovala som si o stavaní v Španielsku a teda do toho nejdem, to sú len samé problémy a trvá to roky, ako je to v rakúsku?
Ďakujem

yanni
19. mar 2024

@tilly byvas v Rakusku?

bublinka1426
19. mar 2024

moze byt svk firma ale musi mat povolenie tu stavat.

tilly
autor
19. mar 2024

@yanni zatiaľ nie, ale plán ne taký. Mali sme jeden byt (ale nie v pohraničí) vyhliadnutý, ale to nevyšlo, uvažujem nad domom tu bližšie

tilly
autor
19. mar 2024

@bublinka1426 a to vybavím v rámci stavebného konania alebo podnikania?

kiki68
19. mar 2024

Viem, ze tam je podmienka, ze Firma musi mat povolenie robit v Rakusku, inak na elektrinu potrebujes elektrikara s rakuskym stemplom. Hlavne si zisti ako je to v konkretnom Bundesland. Kazdy Bundesland ma ine pravo a urady sa riadia tym. Je dobre sa vopred poradit s pravnikom, nez nieco kupite. Nakolko to musi byt Bauland, nech nekupite nejaku blbost. Pozor na vedenia elektriny ( musi to ist cele cez vas pozemok), inak moze napr sused , alebo ktokolvek odpojit ten dom od vody, elektriny. Plati to aj pre existujuce veci, co odkupis, ak neboli inak riesene priamo v zmluve. Na toto velky pozor v Rakusku. Proste kym nieco kupis, detailne zisti cez pravnika a na katastri ako to je zapisane. Pozor aj na Immobilien Maklers a Deloperov. Oni predaju cokolvek. Napr u svokry ( ona je NÖ) kupili susedia pozemok, Lenze ten nema potrebne metre pre pristup, realitka sa brani tym, ze oni to povazovali iba ako investicny pozemok, nie Bauland. Lenze predali to akoze to Bauland je. Mysleli, ze ked su domy okolo, ze to prejde. Nepreslo. Nemozu tam natiahnut totiz vedenia nicoho skrz nejaky zakon, chybaju tam centimetre. Stavebny urad zamietol vsetko, ze vynimka nebude. Nevedia sa pozemku zbavit, nakolko to nikto nechce. Mali tam nejake zaklady domu, tam doslo nariadenie na Abriss, ze to musi prec. Takze skrz toto naozaj pred kupou berte pravnika. Bude to stat par tisic eur, ale oplati sa to, nakolko radsej 4 tis eur niekomu, co odhali muchy, ako prerobit velke peniaze. Dobre je za mna kupit uz nejaku existujucu stavbu, ale tiez checknut pripadne muchy. Zijem v Rakusku skoro 15 rokov a tieto veci sme nevedeli ani my, az kym sme nezacali riesit prave toto. A to mame dom darovany. Tak ja len, ze Fakt vsetko prezistit

tilly
autor
19. mar 2024

@kiki68 wow. Dik, to radšej potom niekoho zoberiem na to. U nás sa v tom viem hýbať, ale v zahraničí je to iné.

kiki68
19. mar 2024

@tilly teraz akurat muz cital nejake poradenstvo v tomto smere, tiez vyhodna kupa, ale malo to ale. A ludia radili, ze rovno vziat experta na odhad, potom predlozit maklerovi ponuku s tym, ze co vlastne vyjde ten dom tak, aby sa v tom dalo byvat. Fakt dat pozor. Jedine co byva der je Makler priamo urceny bankou ( Lebo im ide o hypo a to, ze to neostane banke na krku)

tilly
autor
19. mar 2024

@kiki68 banka sa vždy bráni...

kiki68
19. mar 2024

@tilly ani nie, ale niekedy to nie je na skodu. Teda v tychto pripadoch to na skodu urcite nie je. Lebo oni tu mozu zavadzat a nikto tie realitky nepotresta. Ako ludia sa toho snazia dovolat, ale jeden sudny proces znamena 30-50tis eur…

tilly
autor
20. mar 2024

@kiki68 toto je celkom sranda. Nemám pocit, že by bol veľký rozdiel medzi španielskom a rakúskom. Tam tiež chce len každý každého odrbat. Normálne mám pocit, že na Slovensku je to najjednoduchšie. Ale to možno tým, že na Slovensku mám skúsenosti...