Tehotná v Rakúsku

kmihokova
29. jan 2023

Zdravím, potrebujem poradiť, nájde sa žena, čo otehotnela a žije v Rakúsku? Som tehotná ako je to s PN, vystaví mi ju gynekológ? Mam ťažkú prácu a nemôžem viac pracovať

stellarstar
29. jan 2023

@kmihokova vystaví keď ti ju dá

vroni
29. jan 2023

Ak máš ťažkú prácu, preradia ta na inú alebo ta uvoľní zamestnavatel. Nie gynekolog ani obvodak. Choroba tulenich rúk tu nie je dôvod na rizikové tehotenstvo.

kmihokova
autor
29. jan 2023

@vroni choroba tuleních rúk? Vieš akú robotu mam? Nevieš, tak si odpustí také poznámky, ďakujem

stellarstar
29. jan 2023

@kmihokova tak napíš akú prácu máš to som fakt zvedavá

vroni
29. jan 2023

@kmihokova, neviem, aku mas robotu a je mi to fuk. Ak máš robotu, ktora sa s tehotenstvom vylučuje (nosenie bremien, dlhé statie, zafajcene prostredie), nie je to nič, s čím ti pomôže lekar, musíš to riešiť so zamestnávateľom. PN ti tu lekar len na chorobu, nie na nevhodnú prácu. Na nevhodnú prácu su tabulky, o tých ta bude informovať zamestnavatel. Lekar s tym nemá nic. Cize ak si, ja neviem, kaderníčka, tak jasne, ze nemôžeš 8 hodín stat, takže budeš alebo robit objednávky alebo budeš doma za plný plat. Bez lekára.

guiseppinka
29. jan 2023

V at nefunguje pn ako na svk... Mne pri poslednom tehu bolo mega zle, anemia, tehu cukrovka, tocila sa mi hlava vkuse a do prace som soferovala 60km a gyndos mi povedal, ze on ma na to tabulky a ziadna moja dg do nich nespada... Za cely zivot poslal na frühkarenz asi 12 zien (tipla by som mu okolo 50tky). Dlhodoba pn sa ti neoplati, lebo ti klesne wochengeld... Ak chces blizsie info o tehu a praci, obrat sa na arbeiter kammer... Ale inak je to presne tak, ako pise vroni...

tehulka2011
29. jan 2023

Nie je to uplne tak. Pocas oboch tehotenstiev som bola PN asi 10 tyzdnov, „len“ kvoli nevolnostiam, pri prvom som si po PN dokonca vybavila Freistellung, vsetko sa da…

vroni
29. jan 2023

@tehulka2011, na pn si bola kvôli nevoľnostiam a nie pre náročnú prácu. A Freistelling si si mohla tak maximalne "vybavit" s tvojim zamestnávateľom, s nikým iným. Aj keď historke o 10 týždňoch verím len selektívne, nakoľko najneskor po 6 týždňoch ta poslu pred posudkoveho lekára a ten ti na nevoľnosti žiadnu pn neda (ak nevisis na infuziach, neodpadavas alebo nemas skutocne vazne priznaky)

tehulka2011
29. jan 2023

@vroni je mi fuk ci mi veris

vroni
29. jan 2023

@tehulka2011, a? Píšem svoj názor a je mi fuk, či sa ti páči.

kmihokova
autor
12. feb 2023

@vroni robím v online obchode, kde narábam s ťažkými boxami, nakupujem do boxu, ktorý má minimálne kg, pracujem v studenom sklade na čas musím ten nákup skompletizovzt, tznamená behom pracujeme, dvihame ťažké bremená

vroni
12. feb 2023

@kmihokova, v tom pripade ta musi alebo preradiť zamestnavatel na inú prácu alebo ta nechať doma na "Freistellung" za plný plat. Takze normalne oznamis v praci tehotenstvo a oni by ta mali automaticky preradiť. Keď náhodou "zabudnu" (stáva sa aj take), treba sa obrátiť na Arbeitsinspektorat , ti vedia vynikajúco vylepšiť pamäť zabudlivych zamestnávateľov. Takú prácu skutocne ako tehotna vykonávať nemôžeš, ale nebude to vypĺňať lekar ale zamestnavatel. Drzim palce!

tinads
2. feb 2024

@kmihokova PN ti vystavuje tvoj obvodny lekar na zaklade odporučania gynekologa aj pri nevolnostiach, kľudne aj dva mesiace, môžu Ťa, poslať k posudkovému lekarovi ak sa necítiš dobre,trvaj na tom,nesmie ti PN ukončiť. Nevolnosť, zavrate je tiež dôvod, ak šoferuješ 60km do práce. Povec mu že v prípade havarie po ceste do práce on prebera zodpovednosť a nasledky. Ak máš važne zdravotne Problemy dostaneš Freistellung, to závisí veľa od gynekológa čo máš, čo ti tam napíše. Zamestnávateľ po predložení a potvrdení tehotenstva ťa musí preradiť na inú prácu, okamžite. Musí ti aj zabezpečiť oddychovú miestnosť kde si môžeš ľahnúť oddýchnuť kedykoľvek to budeš potrebovať. Tj. podľa zákona. Neboj, všetko sa dá vybaviť, nepočúvaj hlavne hlúpe a nenávistne rady asi nešťastných žien. VEĽA Šťastia

vroni
2. feb 2024

@tinads, posudkový lekár je na to, aby posúdil stav. Jej "trvanie na PN" ho bude figu borovú zaujímať, keď jej ju ukončí, môže na nej "trvať" - akurát, že jej to nikto nezaplatí. Táraniny o preberaní zodpovednosti sa ani neoplatí komentovať. Nakoľko je diskusia spred roka, predpokladám, že autorka už je šťastne doma aj s dieťaťom, ale radiť čo aj v dobrom úmysle, keď neviem ani tolko, kde je rozdiel medzi PN s Freistellung je trochu mimo.