Život v rakúskom pohraničí

jojo_jojo
11. jan 2024

Ahojte,

Viem, že je tu mnoho podobných tém, ale predsa by som sa rád poradil a dostal aktuálne informácie a skúseností pozitívne i negatívne (prosím nie hejty rozumiem, že nikto nevíta prisťahovalcov s otvorenou náručou, či peňaženkou) .
Rád by som sa informoval o živote v Rakúskom pohraničí o plusoch, či mínusoch, vzťahoch, poplatkoch či povinnostiach. Ja pracujem na Slovensku na normálnej pozícii (v tomto momente neplánujem meniť) a manželka je na RD, no je zdravotná sestra a plánuje ešte po jednom dieťati (cca do 5 rokov) začať pracovať v AT (nemčinu sa učí).
Ja síce neplánujem meniť, ale časom ktovie (v tomto momente neviem moc nemčinu i keď v obchode, či na úrade sa rukami nohami dohovorím - v minulosti som krátkodobo pracoval v AT).
Žijeme cca 15 min. jazdy od Kitsee.
Má podľa Vás zmysel predať byt na Slovensku a presťahovať sa teraz do Rakúska, nejak sa zabývať s tým že nejaký čas budem pracovať na Slovensku a potom prejdem pracovať do Rakúska a manželka by do 5 r. začala pracovať v AT zdravotníctve?
Výhody vidíme hlavne, že naše dieťa (momentálne 2 r.), môže začať s jazykom a životom v AT od mala (v budúcnosti by sme mu nerobili stres rovno by sa učilo jazyk od malička) a taktiež podľa nás sú výhody v smerovaní štátu (oproti SK) a tiež v dodržiavaní nejakých pravidiel (pre niekoho nevýhoda, pre nás pozitívna vec ak je troška v štáte poriadok).
Podľa vašich skúseností oplatí sa nám ísť do Rakúska?
Možno sa mýlim, prosím o Vaše konštruktívne názory.

bublinka1426
11. jan 2024

@osky z 1200 sa da zit ale clovek skor preziva ako zije.

jojo_jojo
autor
11. jan 2024

@osky to je práve zložité povedať
Ak sa človek vzdá = predá na SK všetkého dom byt na kt. je hypo tak by nám zostalo na normálny nový 3 izb. byt resp. starší domček
Ale to hovorím ze naozaj by človek musel všetko zanechať, no čo by sme neradi.
Keby čosi necháme a čosi predáme zostaneme ani ani. Na hotovosť to nebude reálne a na hypo tiež nie keďže žena má dávku a neberie sa to ako príjem.
Tak bud všetko predať a ísť alebo na začiatok nájom s tým ze čiastočne vieme suplovat príjem zo zásob ale to nieje cieľ.

bublinka1426
11. jan 2024

@jojo_jojo

radim si prve pozriet ceny realit v pohranici.
pod 200 000 tazko...a aj to su stare domy.

osky
11. jan 2024

@jojo_jojo ved toto....ze je to ozaj risk.
Na druhej strane...nevyskusas ,nevies..
Ja by som neriskovala.ozaj by som najprv vyskusala,ci najdem pracu, ci budem dpokojna a praca bude ista-pracovne i financne.
Az potom,keby uz som mala zaklad trochu nazor,by som teda robila definitivne rozhodnutia.

Ja nie som taky typickx priklad,lebo ja som sa do At vydala...takze mnohe veci ohladom tohto ozaj neovladam nakolko ma obisli.
A nezijem na pohranici....

stannkal
12. jan 2024

@jojo_jojo to co si popísal je podľa mňa veľmi zlý plan. Ty chceš vlastne ist žiť do rakúska a prežívať z jedného slovenského platu. Kitsee podľa môjho názoru nie je žiadna výhra, jedine ze by vás naozaj napĺňal život na dedine. Dieťa sa možno naučí druhý jazyk od malička ale bude mať pri sebe dvoch vystresovanych rodičov, myslíš ze to bude pre jeho budúcnosť prospešné? Ak zvažujete natrvalo sa usadiť v rakúsku tak by som na to išla naopak, najskôr si tam nasla prácu a zvyšok doriešila potom.

guiseppinka
12. jan 2024

@stannkal v ba staci najst nemecky hovoriacu skolku a skolu a nemcinu sa nauci aj tam prirodzene... Neviem ci zrovna kittsse je ideal na naucenie sa jazyka., vzhladom na pocet slovakov...

jojo_jojo
autor
15. jan 2024

Ďakujem všetkým za odpovede,
myslím, že aj pomohli k rozhodovaniu sa.
Ak by Vás čokoľvek napadlo, môžete to sem napísať, ja sem tam v rámci voľna pozriem diskusiu.

arasidka123
15. jan 2024

@stellarstar plus škola,škôlka sú podstatne drahšie ako na sr

bublinka1426
16. jan 2024

@arasidka123 ale na SR minimalne ba chybaju ucitelia napr. pozri profesiu, to co ma znamenat?

bublinka1426
16. jan 2024

@guiseppinka ano deti sa naucia aj v Kittsee krasne nemecky a urcite rychlejsie ako na SR

osky
16. jan 2024

Ale na sk aprobacia nemecky jazyk nepokryje uväzok ucitela,nakolko väcsina ide na aj...a potom je tu takato veta-nie je dost ucitelov...
Takze kazda minca ma 2 strany.

bublinka1426
16. jan 2024

@osky nie je, ja ked citam profesijne portale sa cudujem a pytam samej seba kto vlastne uci. teda pisem hlavne za Ba region...