Ako dosiahnuť dobrú chuť vývaru bez vegety?

alex666
12. feb 2017

Ahojte dievčatá! Keďže je nedeľa - deň kedy sa varí vývar na obed - chcem Vás poprosiť o radu. Keď varím mäsový vývar, vždy musím na konci pridať trochu vegety, inak sa mi zdá, že je akosi bez chuti. Vegetu nerada používam (ani bujóny a iné umelé prísady), preto sa snažím nájsť spôsob, ako ich eliminovať, ale nejako sa mi to nedarí. Kurací vývar varím asi 2 hodiny, hovädzí minimálne 3, používam rôzne druhy zeleniny (celer, malý petržlen, 3 mrkvy, cibuľu, cesnak, pór, petržlenovú vňať), pridávam celé čierne korenie a soľ, vývar varím na miernom ohni, snažím sa dodržiavať všetky možné rady, skrátka snažím sa poctivo dodržiavať zásady dobrého vývaru...Napriek tomu vždy na konci tomu niečo chýba a musím tam dať trochu vegety, aby vývar chutil. Ak je tu niekto, kto varí bez umelých prísad a polievka je chutná, budem rada za akékoľvek rady. Ďakujem pekne 🙂

marcelatt
12. feb 2017

ake dobre napady, dakujem za temu 🙂

eliska13
12. feb 2017

@alex666 podla mna davas malo zeleniny.Ja robim vyvar iba v kuchte klasicky korenovu zeleninu vela, cibulu, cesnak par struckov, papriku, korenie vela ligurceka, na koniec petrzlenovu ci zelerovu vnat,sol
bujon davam ten Natur bez glutamanu aj, ked viem, ze top zdrave to nie je.Aj vegeta moze byt bez glutamanu popozeraj v Tescu
mne kuraci nevhuti robim iba hovadzi vela masa, spikovu kost obcas
taky dobry vyvar ako na svadbe ci v restike sa mi nikdy nepodaril tam sa vari z vela kg masa silny vyvar
inac susedia si robia domacu vegetu popozeraj na webe recept ususis zeleninu, sol...viem, ze vzdy to susili v rure a cely byt krasne vonal od vegety

puklica13
12. feb 2017

Ja robím podľa môjho obľúbeného šéfkuchára....Narpr mäso a korenovu zeleninu,cibuľu ,papriku, korenie dám do pekáča a tak na 20-25 min do vyhriatej trúby...Potom všetko premiestniť do hrnca zalejeme studenou vodou a varíme tko obyčajne...Ten vývar ma potom úplne inú chuť..A samozrejme správny pomer masa zeleniny a vody...

zitaje
12. feb 2017

Ja dávam do polievky veľké množstvo zeleniny - mrkvu, petržlen, kaleráb, zeler, cibuľa, cesnak, štvrtka kapusty alebo kelové srdiečko, ku koncu varenia paprika a domáca (mrazena) paradajka a hlavne mäso s kosťou. Z korenia koliesko zázvoru, čierne korenie, pár klincekov. Je fajn dať vyvarit nejaké zelené listy - zeler, petržlen, ligurček. Nikdy nedávam vegetu a polievka je super.🙂

andisko
12. feb 2017

musi byt hlavne dobre maso. bez dobreho masa sa dobra polievka neuvari. zo sliepky je lepsia ako z kurata, z hovadzieho masa je su tusim najlepsie rebra.. a napriklad do hovadzej davame aj trochu spliepkoviteho masa (stehno, kridla atd - pripadne morcacie atd). do slepacej zase aj par vnutornosti zo sliepky. dolezity je tiez aj pomer zeleniny, ked jej je vela, je polievka sladsia, skor zeleninova. ligurcek je super. ale inak vegeta je aj natur, v nej su len susene bylinky a sol. takisto sa da kupit vegeta od ludi, ktori si toma susia a sekaju zeleninu, takze je uplne prirodna a bez soli... to len ak to bez vegety stale nebude ono 🙂)

selena2
12. feb 2017

Ligurček moja mamina volá vegeta odjakživa.Dáva to jedlu presne tú chut ako vegeta.Mamka si ju pestuje a na zimu vždy veľa zamrazi aj mne.Ja to použivam aj do plnenej papriky.Povarit v omáčke.Ked občas dam dochucovadlo tak Harmóniu chuti.

rusalkablack
12. feb 2017

ja varim zasadne z tazkej sliepky, dam ju varit o 5,30 a vypinam o 13,00 hod.Z kuracich chrbtov nikdy dobra polievka nebude, to je vhodne akurat pre psa. Najskor varim iba s kuskom celeru , 2-3 strúciky cesnaku, celerova vnat a neosupana cibula. Ked sa polievka zacne varit, pridam mrkvu, petrzlen, por, cierne a nove korenie , sol, a tak hodinu pred dovarenim ruzickovy kel.

katyt
12. feb 2017

pozor na Vegetu natur, alebo podobné značky kde sa uvádza, že neobsahuje glutamán, pretože už to bolo v nejakom článku spomínané, že výrobcovia už vedia, že ľudia si dávajú pozor na glutamán, tak ho museli nejako zamaskovať a ak v zložení nájdete sušený extrakt z droždia, alebo kvasnicový extrakt tak to je glutamán!
napr. tu je jeden článok: http://relax.lidovky.cz/jak-vyrobci-skryvaji-gl...
a tu je zloženie Vegety Natur: https://potravinydomov.itesco.sk/groceries/sk-S... hlavne, že si píšu, že bez glutamátu.
Inak ja vegetu nepoužívam vôbec, používam len soľ a korenie a polievka má dobrú chuť, ak je tam dostatok zeleniny, čerstvá petržlenová vňať, alebo ten ligurček, tak zbytočne používať sušené zmesi.

marka13
12. feb 2017

Ja ked som pred rokmi prestala pouzivat vegetu, bujony v kocke, sojovu omacku a spol., tak som bola zrazu zufala , ze neviem vobec varit !!! Az po nejakom case sa to zrazu upravilo. A nebolo ani tak v mojom dochucovani, ako v tom, ze vsetky tie glutamany, glutasoli a co ja viem ako sa to vola, vytvaraju chutovy navyk. Ked som sa toho doma zbavila, zrazu mavam problem v restike alebo na navsteve ak ich tam do varenia davaju. Citim to hned v ustach. Do vyvaru potrebujes len to co tam skutocne patri - maso alebo kosti, zelenina, nejake zakladne koreniny, sol....nic viac netreba. Ale vegetu , ak to bez nej nie je ono, si mozes aj sama vyrobit. Svokra ma susicku na ovocie a zeleninu. Nasusi si mrkvu, zeler, petrzlen, por ....potom rozmixuje a necha bud tak alebo zmiesa s kuchynskou solou a ma domacu vegetu bez glutamanu. Je dobra na varenie, akurat vyvar urcite trocha zakali, lebo je to "hruby zeleninovy prach". V kazdom pripade, podla mna mas svoj vyvar v pohode uplne, len si treba chvilu pockat a odvyknut si od toho zaludneho glutamanu 🙂 Je to len v hlave, rovnako ako chut na extra slane alebo sladke 🙂

alex666
autor
12. feb 2017

@marka13 áno, presne, sme na tie vegety a bujóny zvyknutí, že je polievka bez nich nemá chuť. Osobne mi ale začala chuť bujónu strašne vadiť, vegetu ako tak akceptujem, lebo som zatial neprisla na to, ako ju nahradit. Ale vyskúšam teda viac zeleniny a ten ligurček a uvidím, čo to spraví. Nabudúce tam tú vegetu nedám ani keby čo bolo 🙂))))

alex666
autor
12. feb 2017

@rusalkablack Môj partner slepačiu neznáša, takže tú variť nemôžem. Najradšej máme hovädziu, ale keď práve nemám hovädzie kosti, tak spravím kuraciu (ako som už hovorila všetko mäso mám domáce).

lumma
12. feb 2017

Ja pridávam okrem toho čo si napísala ešte nové korenie a papriku.

danielahamar
12. feb 2017

vypestuj si vegetu

kabba
12. feb 2017

@alex666 mam 6litrovy hrniec. Ked robim kuraci vyvar, pouzijem cca 700g masa a kosti. Do polovice hrnca nalejem na maso a kosti vody, pridam 2bobkove listy, 6 guliciek noveho korenia, 6 guliciek cierneho korenia a dam zovriet. Po zovreni varim 1,5hodiny na niernom ohni. Po tomto case pridam do hrnca ocistenu a nakrajanu zeleninu a to: 1/2 velkeho zeleru, 3 petrzleny, 6 mrkiev, 1 vacsiu cibulu nakrojenu do kriza, 1 strucik cesnaku, 1 ocistenu papriku, 1 kalerab. A osolim. Ak treba, doplnim vodu, aby bol hrniec plny a necham este varit na miernom ohni aspon 1-1,5 hodiny. Zakladom je naozaj vela zeleniny! A ked sa mi zda, ze vyvaru nieco chyba, pridam zo 2 cajove lyzicky byliniek do polievky. Pouzivam toto, je bez soli, glutamanu, len ciste bylinky a susena zelenina:

dkethe
12. feb 2017

trikom je vela soli na zaciatku ktora vytiahne chut surovin. dosalanie na konci nema tento efekt

sykorkauhliarka
12. feb 2017

ahoj tak ja som varila vcera ...a prave nemam solčanku tak som dala iba sol a na prekvapenie moje je uzasna aj muz pochvaloval sice on si tam sype este viac soli a korenia 🙂 ....mozno zavazi aj povod masa ...my tu na sk mame znacku kralovske kura...a je z neho super polievocka

mokoo
12. feb 2017

Ja vegetu do vyvaru nedavam a ani ine ochucovadlo, dam dost soli na zaciatku varenia a zelenina a masko s kostami si chut spravia sami a je vyborna

alex666
autor
12. feb 2017

@dkethe
@mokoo zaujímavé, všade som čítala, že soliť treba až na konci. Ok, vyskúšam aj toto.

alex666
autor
12. feb 2017

@kabba Toto vyzerá super, musím si to nabudúce zaobstarať! Kde to kupuješ?

kabba
13. feb 2017

@alex666 v Jednote som to kupila. Mozno budu mat aj inde 🙂 Je to cesky vyrobok.

pragmaticka
13. feb 2017

sol,korenie,maso,zelena cerstva paprika,cibula,cesnak,cerstva petrzlenova vnat,neskor zelenina.vyvar nic viac nepotrebuje.ked ju prestanes pouzivat,odvyknes si od jej chuti a potom ti tam uz NIC ani chybat nebude! Ja ked pridem ku svokre a mam tam jest vyvar,je mi zle uz predtym z neho.dam si 2 lyzice a mam dost z tych umelin!

natalka13
13. feb 2017

Nijako, je to ochuti, uz ste na vegetu zvyknuti. Mate pokazene chutove kanaliky, iba si odvyknut.
Niekto spominal luigurcek, to je bylinka chutovo nieco ako magi, nahradi chut magi tomu kto je na nu zvyknuty. Vela ludi si magi leje do vyvaru na tanieri. Je to ochuti. A solit sa na odnaucit.

kvetulienka253
13. feb 2017

Tak ako dievčatá píšu. Základom je veľa zeleniny a nesnažiť sa z jednej kostičky uvariť 10litrov vývaru.
Vegetu nepoužívam. Mne sa ako korenie osvedčili pyramidky Sonnentor. Kupujem v Bioparku alebo cez web. Po dovarení vytiahnem a vývar je číry

mokoo
13. feb 2017

@alex666 ono zo zaciatku som solila az pri konci varenia ale po rade jednej znamej skm skusila takto a je to rozdiel 🙂samozrejme dam vnatku, cele cierne korenie a jeden bujon to je vsetko okrem soli, potom uz len zalezi ake mnozstvo varis

rusalkablack
13. feb 2017

ja zas neznášam, keď dám na stol perfektne dochutený vývar, a návšteva bez toho, aby ochutnala, nasype si do taniera soli, korenia a ešte pýta Maggi, ktoré doma ani nemám 🙂 Minule hovorím, jedli sme vonku - mne sa nechce bežať do kuchyne pre soľ a korenie, a zrazu návšteva ochutnala polievku, a že - nič nenos, nič jej nechýba 🙂

evittam
14. feb 2017

@rusalkablack Ja tiez nejak nechapem ludi co ani jedlo neochutnaju a uz beru do ruky sol a korenie.

maminecka2
14. feb 2017

Ahoj, moja mama tvrdi ze musi byt aj kus mastnejsieho masa, ze ten tuk spravi chut. A svokra dava aj brokolicu, karfiol- vacsinou ku koncu hodi mrazene. A dava aj por. A treba vela masa a zeleniny, musi sa to dat ledva zamiesat varechou.

luliu
14. feb 2017

@alex666 paprika dá polievke skvelú chut, bez nej by som nerobila 🙂

ajkuska
14. feb 2017

Tak ako píšu dievčence predo mnou keď sa človek naučí robiť dobrý vývar, tak mu tam ta chuť vegety umelej začne vadiť, okrem zeleniny, zelených vňatí, celé nové korenie, celé čierne korenie, bobkový list, tam dávam aj malilinký kúsok zázvoru, niekto dáva miesto toho chilly papričku. A dať variť kosti a mäso do studenej vody.

cacianka
14. feb 2017

ten ligurček sme väčšinou dávali do strukovinových polievok, ale paprika je top, len tá obyčajná, nie hrubostenná, a osoliť na začiatku, dosála sa ťažko, už to tak neberie chute.
u bývalej kamošky mali zvyk, že vývar varili úplne bez soli a posolili až nakoniec, to sa nedalo jesť, stačí opatrne, leno aj veľa soli škodí, ale na začiatku.
základ je však aj veľa mäsa, z jedného chrbta kuraťa 5 l. nenavaríme, teda nie mäsovú, bude to len zeleninová.
ja som v nedeľu varila zajačiu, s pečeňovými knedličkami, a nechala som si po kúsku surovej koreňovej zeleniny, postrúhala na drobno a opiekla na troške masla a dala do polievky, aby som nevarila stále rovnako.