Ako šetriť na strave, ale stále jesť zdravo?
Ahojte,
už dlhšie riešim, ako znížiť výdavky na jedlo a už fakt neviem, kde sa dá ešte ubrať. Mám doma dvoch takmer dospelých športovcov, ktorí by najradšej jedli len mäso a vajcia a tvarohy od rána do večera 🙈. A keďže som na financovanie sama, každé euro sa ráta.
Nechcem variť len "lacné" jedlá, ale určite by som chcela nájsť spôsob, ako nakupovať aj variť rozumnejšie a ušetriť, kde sa dá.
Máte niekto tipy, čo funguje vám?
Plánujete dopredu?
Vyhľadávate akcie alebo skúšate lacnejšie alternatívy?
Budem vďačná za každú radu, lebo už mám pocit, že varím nonstop a peňaženka aj tak plače. 🙏
Pokial chces kvalitnu stravu, tak tam sa proste setrit neda. Oplati sa sledovat letaky, co je kde v akcii a podla toho nakupit a pri mase zamrazit. Tak isto kupit v akcii trvanlive potraviny.
Moje deti su na prahu puberty a zatial skor ja sa snazim do nich tlacit bielkoviny, nez ze by ich oni sami vyhladavali. Snazim sa kupovat akciove veci aj do zasoby. U nas ide okrem tvarohov aj mozzarella a cottage cheese, vacsinou ked je akcia tak nakupim toho viac. Napriklad tvarohy sa u nas zjedia cca 3-4 tyzdenne, ked ma trvanlivost 3 tyzdne tak ich vezmem aj 10. Potom zase nieco ine, co je v akcii, nemame doma stale vsetko, striedame to. Maso davam do mrazaku, vajicka mame svoje tak tie nekupujem. Snazim sa zaradovat aj strukoviny, jedno dieta ich zje, druhe nie, ale aj tak sa mi to oplati, ked je to pre troch zo styroch ludi. A inac ako aj vyssie pisali, trvanlive potraviny v akcii do zasoby, aby mi to vydrzalo do dalsej akcie, nastastie to mam kde skladovat. Nekupujem salamy, konzervy, sladkosti, ked mame chut na sladke upecieme si kolac. A napriklad minule som zistila, ze bylinky a koreniny sa oplati kupit v metre, maju tam velke balenia za smiesne ceny, tie male 20g sacky za euro v beznych potravinach su sialene. Ale to nema kazdy dostupne.
Zacni sledovat veganskych sportovcov 🙂
Ale vazne, minimalne cast proteinu vies nahradit rastlinnou stravou, takze pridaj cicer, sosovicu, hrach, fazulu, tie by mali byt v kazdom jedle. Tofu a tempeh, ak vies kupit za dobru cenu. Kupuj sezonne ovocie a zeleninu. Vela listovej zeleniny, spenat, kel, co sa prave predava.
A mladez naucit na ranajky ovsene vlocky, na desiatu upec bananovy ovseny kolac na plech. Nemusia stale len vajicka jest.
Inak, v tomto by som ich uz nechranila, ked su skoro dospeli. Sadni si aj s nimi, predostri im co pojedli za mesiac, kolko co stoji, a kolko by si potrebovala aby ste maximalne minuli.na stravu. A mozete spolu rozhodovat o tom, co sa kupi, co sa bude jest, hladat riesenia. Bude to pre nich dobre, aby sa zamyslali nad tym, co - kolko stoji, naucia sa planovat stravu, premyslat prakticky co kedy jest aby sa zbytocne nevyhadzovalo,...toto vsetko su zrucnosti co sa im neskor budu hodit ked budu musiet sami hospodarit.
Ja kúpim z každého mäsa, dám si aj pomlieť a všetko mrazim kúpim chlieb, z každého pečiva, žemle, vianočku a dám do mrazáku a postupne vytahujem.Cca viem najbližšie dni čo variť.Samozrejme, že vždy mi niečo chyba😉ale banány, občas čerstvý chlieb idem kupit.Nechodim často do obchodu naučila som sa to cez covid.My jeme dosť mäso, ale aj strukovinove polievky atď..
A ušetriť a kvalitnejšia strava je ťažké.Ked športujú o to je hlad väčší z nejakého granatiru sa nenajedia.Robim aj pomazánky vajíčková, tuniakova, bryndzová aj bolognske cestoviny, aj rizoto, prívarky u nás nejdú, muž nezje cestoviny my áno, takže tiež, keď počujem čo variť mám už nechuť.Banany, tvaroh, grécky syr, tuniak, mäso ide u nás na dračku.Bud rada, že chcú jesť kvalitnejšie hlavne nech jedia pravidelne.moja dcéra dlho nechcela vločky teraz pár mesiacov jedáva ráno kašu raz s banánom, kiwi, postrúhaný kokos, oriešky, jablká....ceny sú vysoké chápem, že uvažujes ako to skresať a, keď sú to chalani to balíček šunky či syra je nič.
Pozri si Emily Mariko na youtube, ma recepty na jednoduche zdrave jedla, ona je taka minimalistka co sa tyka varenia. Netreba ani anglictinu, skoro vobec nerozpravava vo videach.
Mam tiež športovca v puberte. Z reťazcov som najspokojnejsia s kaufkandom . Cotage tam bol napr nedávno za 79 centov ( rajo ) , k nemu syn zje nastrúhanu cviklu , nejake pečivo, a ma kvalitnú večeru v cene niečo nalo cez euro .
Alebo mäso..ked je akcia ,kúpim viac, prípadne z okolia zo zabíjačka hovädzie. A nabalickujem podľa gramáž. On ma na porciu 150-250 gramov kúsok ( odhadom uz riešim) .
Napr mlete mäso, narobím plnenu papriku do mrazuaka a k tomu uz len paradajkovu omáčku so zemiakmi.
Kurča pečene na kyslej kapuste s ryžou ( kurča 2 kg-5€ v akcii, kyslá kapusta 1€, zemiaky ) a naje sa cela rodina.
Tuniaky v konzerve , opäť využiť kupóny, akcie ( kúpila som po 90 centov asi 30 konzerv ) doba spotreby je dlhá. Otvorí si konzervu ,a zmiesa s ryžou a kukuricou a posype syrom ,alebo mu uvarím cestoviny a k nim si da tu konzervu + omáčka paradajková ( lúpané paradajky ,bazalka ,cesnak ) .
Zelenina je dist dráha položka. Večer, ked idem z práce využijem večerných zliav, a kupujem zeleninu takú, aby bola aj sezónna baor na jeseň viac hokaido , ked je cuketa sezóna, tak cukety...
Máme tri deti .na stravu miniete dosť, no nemám pocit ,ze miniem viac ,keď sa snažíme trochu zdravšie stravovať, resp . Vyvazenejsie . Chipsy a sladke vody nakupujeme. Ušetríme tiež na alkohole a cigaretach.
Pokial chces kvalitnu stravu, tak tam sa proste setrit neda. Oplati sa sledovat letaky, co je kde v akcii a podla toho nakupit a pri mase zamrazit. Tak isto kupit v akcii trvanlive potraviny.
@muchotrafka298 na kvalitnej strave sa praveze setrit da. Nie v pripade tychto skoro dospelakov, ale kolko zien vyplakava, a potom zistime, ze detom kupuje hluposti ako pribinacikov a podobne, ktore su tak 3x drahsie ako keby dieta zjedlo zdravy biely jogurt. Dietatu nechuti voda, pije jupiky, dzusiky.. Miesto vody, ktora je zadarmo. Cize v diskusiach co tu boli uz len prestat kupovat polotovary a hluposti a nahradit detom zdravou stravou je daleko LACNEJSIE. Nie v tomto pripade, tieto deti polodospelacke potrebuju maso atd, zazneli tu dobre tipy, ale reagujem na to, ze jest zdravo je drahe. Nie je vobec. Davat detom jest blbosti ide daleko viac do penazi. Nakupovat sladkosti detom je tak isto drahsie ako upiect plech buchiet na 2 dni. Zdravo prestravovat male deti je lacnejsie ako bezne vydavky na stravu beznej dnesnej typickej rodiny s malymi detmi, ktore jedia kapsicky, bananove kasicky, jupiky, pribinaciky, cukriky, lizatka a dzusiky a jedla v skle.
@muchotrafka298 na kvalitnej strave sa praveze setrit da. Nie v pripade tychto skoro dospelakov, ale kolko zien vyplakava, a potom zistime, ze detom kupuje hluposti ako pribinacikov a podobne, ktore su tak 3x drahsie ako keby dieta zjedlo zdravy biely jogurt. Dietatu nechuti voda, pije jupiky, dzusiky.. Miesto vody, ktora je zadarmo. Cize v diskusiach co tu boli uz len prestat kupovat polotovary a hluposti a nahradit detom zdravou stravou je daleko LACNEJSIE. Nie v tomto pripade, tieto deti polodospelacke potrebuju maso atd, zazneli tu dobre tipy, ale reagujem na to, ze jest zdravo je drahe. Nie je vobec. Davat detom jest blbosti ide daleko viac do penazi. Nakupovat sladkosti detom je tak isto drahsie ako upiect plech buchiet na 2 dni. Zdravo prestravovat male deti je lacnejsie ako bezne vydavky na stravu beznej dnesnej typickej rodiny s malymi detmi, ktore jedia kapsicky, bananove kasicky, jupiky, pribinaciky, cukriky, lizatka a dzusiky a jedla v skle.
@maxik24 kazdy to ma inak. A je za mna diametralne odlisne stravovat skolkara alebo sportovca v puberte. A tiez zalezi od toho, aku kvalitu vyrobkov kto preferuje. Niekomu staci najlacnejsia sunka, iny si kupi len taku co ma aspon 90 percent masa. Tak isto ryby, maso, mliecne vyrobky. Su ludia co preferuju iba bio a farmarske produkty.
neviem kde byvas ale hned po vypalte by som nakupila maso do mraznicky a skusila by som pogooglit ci vo svojom okoli nemate nejaku farmu ktora vie predat maso za lepsiu cenu ako v obchode, pripadne sa spojit dve tri rodiny a kupit si cele prasa alebo morku ktore zarezu naporcuju a vy si to maso rozdelite medzi sebou.. zalezi to naozaj od lokality a ludi

Ja to riesim tak, ze po vyplate si robim do mraznicky zasobu masa. U nas su preferovane kuracie prsia, kupujem na kila, rozdelim do sackov a mrazim. Mam to na mesiac, kupujem tak 3-4 kg. V domacnosti sme traja a staci nam to. Obcas si dam pomlet bravcove stehno, nikdy nekupujem uz mlete v tych vakuovych baleniach. Co musim mat vzdy doma, su cestoviny, ryza, zemiaky, pasirovane paradajky, paradajkovy pretlak (pouzivam na rozne omacky), smotana na varenie, kukurica a hrasok (mrazeny) alebo konzervy, v Lidli obcas mavaju dobre akcie, tuniak vo vlastnej stave-konzervy, tiez v Lidli za dobru cenu. U nas je hlavne manzel velmi zatazeny na bielkoviny nakolko schudol 25kg a ja 10kg takze varim viacmenej denne, beriem si aj do prace, nikdy si neobjednavam. Vela varim z kuracich prs, cez tyzden je to rychle varenie, ked chcem prestavku od masa, tak zapekane cestoviny, su rozne spôsoby (internet je bezodna studna receptov). U nas v chladnicke nikdy nesmu chybat vajcia, syry, kvalitna sunka, kvalitne maslo, alebo Lucina. Ano, nie je to lacne, vela kupujem v Lidli, ale maso zasadne len v masiarni, nekupujem ziadne polotovary. Nakolko kvaskujem, tak pecivo nekupujem, rozky, chlieb si peciem sama.
Ja si vzdy kuknem letak z Lidla, v Bille sa obcas tiez da dobre nakupit. Kupujem vlastne to iste dookola aj do zasoby, ale neusetrim nic, ceny isli hore a na stravu sa u nas vzdy minie najviac.