Mamičky gréckokatolíčky, čo varíte na Veľký piatok?

euka210
23. mar 2016

Odkedy som sa vydala za greckokatolika a mame deti, mam s tym kazdy rok problem varit bez mlieka a vajec...bola som zvyknuta na cestoviny s tvarohom, to padlo a ...granadir mi manzel nezje, cestoviny s makom zase neje mensi, kapustu zase ja nie kvoli dojceniu. My dospeli by sme vydrzali aj s chlebom a rybou, ale detom treba navarit. Poradte co jednoduche postne bez masa, mlieka a vajec varite.

lalus
23. mar 2016

ja teda na Veľký piatok nevarím nič špeciálno-pôstne. ale ak rybu môžete, tak k nej varené zemiaky a je vybavené, nie? 😕

eeffka
23. mar 2016

@euka210 nechapem tieto "posty" ale co tak grilovany syr, ryba a k tomu zemiaky, zeleninovy salat?
no a moj nazor ak toto neje jeden a tamto druhy...tak nech sa napiju teplej vody ...

zuzik307
23. mar 2016

@euka210 myslim, ze u deti netreba brat post az tak prisne 🙂

bonaqa2013
23. mar 2016

@eeffka ak nie si veriaca tak je ti zbytočne chápať pôst. nie je to povinné....

dixie_chick
23. mar 2016

My nevarime bez mlieka a vajec, ale iba bezmasite 😕 , ale nie sme grecko-katolici. Pravidlom bola u nas ryba... ak urobis napr. lososa, k tomu prilohu a salat alebo zeleninu na pare/varenu, tak nemas ani mlieko ani vajicka...

bonaqa2013
23. mar 2016

ja som síce ev. a moj mm kat. ale ja plánujem na piatok rybaciu pomazánku, a na obed dusenú rybu so zemiakmi. deti môžu ešte aj banány, pomaranče, zel. polievku, popr. jogurty.
moja svokra piekla vždy na Veľký piatok kysnuté pagáče - ktoré sú plnené zemiakmi, alebo kapustou....

dixie_chick
23. mar 2016

Este ma napada zeleninove rizoto, dat zeleninu, kto ma co rad, aby to vyhovovalo aj detom...alebo zapekane zemiaky so zeleninou...

eeffka
23. mar 2016

@bonaqa2013 vies mne je len smiesno ze maju "veriace" obrovsky problem navarit bez masa, vajec a mlieka na jeden den, ja sa tak stravujem bezne aj neucelovo

bonaqa2013
23. mar 2016

@eeffka no tak nám daj nejaké recepty - názvy jedál..... ak nie je problém....vopred ďakujeme.

monikaresovska
23. mar 2016

my dospelý papame pečené zemiaky, popripade zavinače a chlieb...a deťom môžem tak jednoducho...bezvaječné cestoviny s kečupom🙂, hranolky, zemiačiky s dusenou zeleninkou a sojove platky, strapačky s kyslou kapustou

tyelde
23. mar 2016

ja ako vegetarián sa pôstim väčšinu života, aspoň z tohto chápania, čiže kľudne poradím recepty bez živočíšnych produktov, akurát netuším čo všetko vlastne môžete alebo nie :D napr. sójové mäso so zeleninou a ryžou, už vyššie spomínané rizoto, tofu na milión spôsobov....alebo si proste dajte nejaký prívarok a k tomu opečenú cibuľku a chlieb napr....🙂

moni244
23. mar 2016

@euka210 to máš dosť ťažké, variť pre takých náročných jedákov, ja by som odmietla sa prispôsobovať, navarím, kto zje, zje, kto nie, má smolu.
A k jedlám, veď je toľko jedál, kde nejde mäso, mlieko, vajcia, to je tak ťažké niečo vymyslieť?
Zemiaky sa dajú na xy spôsobov urobiť a nemusíš dávať ani mlieko, vajcia, mäso, môžeš urobiť paradajkovú polievku, k tomu šalát a rybu

sabina1975
23. mar 2016

Som veriaca dodrziavam post nie len na Velky piatok ale deti tehotne a dojciace zeny nemusia dodrziavat tak prisny post a myslim si ze niekedy je horsie co z ust vide ako to co si do nich das

eeffka
23. mar 2016

@bonaqa2013 nie je problem mas ich tu vypisane aj od inych zien:
rozne bezvajecne cestoviny s omackou
grilovany syr, ryba, soja tofu
zeleninove salaty, varene zemiaky, ryza
privarky vsehodruhu so sojovym mliekom
moznosti je dost

euka210
autor
23. mar 2016

@eeffka no veru ja mam problem varit bez mlieka, vajec a pod., lebo pri detoch su najrychlejsie cestoviny s nejakou omackou a vacsinou tam ide aj mlieko.
Clovek aby sa tu na fore obcas bal vobec nieco opytat ☹

euka210
autor
23. mar 2016

@sabina1975 jedna vec je post (3xjedlo) a druha zdrzanlivost od masa, mlieka a vajec par krat do roka. Tomu druhemu ucime deti od mala. Kazdy robi ako mysli ze je najlepsie.

kikaneu
23. mar 2016

My budeme mať rybu a varene zemiaky, pre dieťa to tak prísne neberiem, zo zajtra sa zvýši urvire spenatova polievka s vajcom a mala polievku musí mať, potrpi si na tom, tak nebudem variť inú, my dospelí budeme bez polievky

deniska14
23. mar 2016

ja som greckokatolicka 🙂 a stale sme na velky piatok na ranajky mali chleba s lekvarom, na obed varene zemiaky s kapustou a na veceru udenaca s chlebom 🙂

janinah
23. mar 2016

chlieb s lekvarom,polievka cesnačka na oleji,zemiaky pečené v rúre posypané rascou ,pridáš cibuľu a pokvapkáš olejom + k upečeným ako príloha kyslá kapusta

oli18
23. mar 2016

To nemyslíte vážne, že malé deti majú dodržiavať striktný post? Bez mlieka a vajec? ☹

janinah
23. mar 2016

@oli18 nemusia,ale jedná sa o jeden deň a chlieb s lekvárom či zemiaky ich nezničia....moji rodičia čo myslíš ,že jedli v detstve?určite nie toto čo my pcháme do detí dnes...a černoškovia v afrike? tí chudáci postia skoro nonstop....a tu sa ideme vzrušovať pre jeden deň.....,pôst u veriacich má svoj význam a tým deťom sa nič nestane

oli18
23. mar 2016

@janinah lajk som ti dala omylom 🙂

janinah
23. mar 2016

@oli18 dáko to už len prežijem,že si ho zrušila 😉

lentilka46
24. mar 2016

My sme mali na ranajky vzdy giez chlebik s dzemom a caj, na obed pecene zemiaky v supke, niekto si na to dal kusok masla, niekto len posolil...a potom sa urobila miska kyslej sudovej kapusty ochutena, omastena a odtial sme si odstipkavali...