Ako variť pre 14 mesačné dieťa a celú rodinu?

novamamima
4. jan 2014

Maminy ako varite pre svoje deticky aj manzelov? Ako varit spolocne pre celu rodinu? Nejake receptiky, navrhy, napady?

syrik
4. jan 2014

Ako pre nás - akurát menej solím a nekorením vôbec. Namiesto toho pažítka, petržl. vňať, majoránka, bazalka atď. Ja viac menej robím veľa na pare, nevysmážam - všetko na prírodno. Okrem hríbov a takých jedál, ako kapustnica, jedáva všetko. Ale samozrejme, vo veľa veciach je ešte prieberčivá 😀

zeytin
4. jan 2014

Ako pre seba - menej soli, viac privarkov, omaciek, maso na prirodno, zapekane maso, zelenina, cestovina...

miku1
4. jan 2014

@novamamima Ja som varila tak ako varím bežne s tým rozdielom, že som menej solila a korenila.

k_a_j_k_a
4. jan 2014

@novamamima tak ako pisu dievcata nado mnou - tak ako sebe. Od roka som nevarila na dvojmo. My celkovo malo solime. A pouzivame vela byliniek. Cize tam problem nebol. Jedli sme vela omacok, ryzu, cestoviny, zeleninu, proste zmenili sme aj my dost jedalnicek a odvtedy jedavame ovela zdravsie. Vyprazane nejedavame takmer vobec, len u rodicov rezne 🙂. A ak chceme nieco pikantne, tak si to dochutime dodatocne alebo deti dostanu ine. I ked v poslednej dobe uz aj deti dostavaju pikatne a kupodivu im to chuti. 🙂

novamamima
autor
4. jan 2014

@k_a_j_k_a
@miku1
@zeytin
@syrik
Dakujem za vase odpovede. No ja stale pre istotu mam nieco uvarene extra, pretoze drobec skor hlta ako zuje, pri vacsich kuskoch jedla ho hned napina na vracanie. S polievkami nemame problem ale druhe jedlo zje vacsinou len kasovite,nukam mu aj to co mame my ale akoby sa mu nechcelo zut 🙂 Rada by som varenie sklbila aby som nemusela na dvakrat. Varite kazdy den?

k_a_j_k_a
4. jan 2014

@novamamima 😀 ja uz nevarim, chodim do prace a vari MM, toho to nastastie bavi 😀
Teraz vazne 🙂 ked boli deti male, snazila som sa varit na viac dni, vacsinou na dva. Inak, ved nevar na dvakrat, navar pre vsetkych jedno a malemu to popuc/ mixni. A ked to bude moc tuhe, zried to trochou vyvaru. Kludne si daj do nadobiek na lad vyvar a vyberaj podla potreby 🙂

novamamima
autor
4. jan 2014

@k_a_j_k_a
mam tak zmrazene masko len ten moj drobec nechce ryzu ani cestoviny aj zemiakova kasa mu extra nechuti ale ked je tam primiesana mrkva a brokolica tak to zje. Dufsm ze je to len docasne. 🙂

k_a_j_k_a
4. jan 2014

@novamamima tak davaj do vsetkeho mrkvu alebo brokolicu, je to zdrave 🙂 ja si pamatam, ze my sme davali jedneho casu tiez do vsetkeho zeleninu.
A ked mu das do cestovin alebo do ryze mrvku alebo tu brokolicu, tak to zje?

zuska88
4. jan 2014

tiez mam prebercivu dcerku, ale to je fakt extrem prieberciva, no nastastie som ju naucila na masko, zeleninku a niektore prilohy...ryzu mi zo zaciatku vobec nechcela a teraz jej naramne chutiii, ja robim tak ze jej uvarim vyvar z kuracieho prska alebo chude hovadzie a zeleninky. to mam navarene na dva aj tri dni a obmienam iba prilohu, podla toho co mame my...takze jej dam varene masko z toho vyvaru (musi byt uplne domakucka uvarene az sa rozpadava a nakrajane na mini kusocky a poliate vyvarom) a dajmetomu zemiakove pyre s maslom kde jej popucim tu vsetku zeleninku, na druhy den jej to dam s cestovinou a na treti den s ryzou...velmi jej zacali chutit krupicove halusky - vyskusaj ak nerobis normalne do vyvaru (jedno cele vajicko, platocek masla, dve lyzice krupice a bylinky napriklad vnatku a cajovou lyzickou tu zmes davaj do vriacej polievky)...ked varim aj pre nas aj pre malu, napriklad zapeknu brokolicu so zemiakmi a smotanou, tak normalne na plechu osolim a okorenim len nasu cast a mala ma bez...velmi casto robim privarky, chuti jej hlavne zemiakovy alebo cukinovy, obcas spenat s vajickom. Vyprazane nerobim vobec, ked tak na prirodno...no a ked robim polievky ako cicerova, fazulova a pod, tak jej pred koncom varenia a pred dosolenim odoberiem to huste a zmixujem na pyre...treba si to vsetko trosku ulahcit, navarit si zaklad pre dieta a ostatne ako pisu baby nekorenit nesolit a ide to...

zeytin
4. jan 2014

@novamamima Varila som si vzdy tak na 2 dni, urcite nie kazdy den. A alebo aj tak, ze som jeden den mala masko so zemiakmi, na druhy den som dovarila cestovinku a so zvysnych zemiakov urobila granadyr 😉 alebo tak podobne. Ja som mlasdsej dlho vsetko na tanieri miesala a niekedy to tak robim stale - ze mi nezje, ak jej dam masko na jednu stranu taniera, na druhu kopcek ryze a vedla kompot, ale musela som jej to vsetko nakrajat a zmiesat dokopy 😀 Kazde dieta je ine, tak naozaj skus varit take omackovite jedla, my mame zajtra svieckovu omacku s knedlou a deti s kolienkami. Miluju to.

novamamima
autor
4. jan 2014

@zuska88
to ja by som problem nemala, solit nemusim ani extra korenit a dusene jedlo mam rada a zeleninka mnamky. Len ten moj muzicek sa z toho nenaje vlastne sa toho ani nedotkne a je potom o suchej strave. Chcem to dat nejak dohromady.

Moj drobec ma dost problem ked je strava prilis tuha alebo lepiva. Cestoviny som mu nukala viackrat ale okrem spagiet (s ktorymi sa viacmenej iba hra 🙂 ) cedtovinky nechce. Viem ze kazde dieta je ine. Mamicky mi na zaciatku prikrmovania chvalili tekvicu, ako to detom chuti, ale mojmu malemu nechutila a to som skusala vsetky mozne recepty.

novamamima
autor
4. jan 2014

@k_a_j_k_a
ani velmi nie. bud tam dam vela cestovin a jeto tuhe alebo s ryzou trocha lepkave. Mama ma ucila varit ale nie pre deti tak mi to velmi nejde. 🙂

k_a_j_k_a
4. jan 2014

@novamamima tak davaj ten vyvar do toho. Bude to skor ako polievka alebo omacka.

novamamima
autor
4. jan 2014

@novamamima
@zeytin
@zuska88
@miku1
Este sa chcem opytat mate nejaky jedalnicek teda zasady tipu: biele maso, cervene maso, ryba, cisto zelenina v tyzdni, aspon 2x vajicko, a pod. ?

k_a_j_k_a
4. jan 2014

@novamamima ja som mala taky zvyk, ze 3x tyzdenne maso (1biele, 1bravcove, 1hovadzie), 1xvajicko a zbytok zelenina. Obcas ryba. I ked aj v tych ostatnych jedlach byvalo dost zeleniny. Moji (a u nas aj MM) maju radi ryzu, kuskus, pseno a pod. K tomu zeleninu a ani maso netreba 🙂.

zuska88
4. jan 2014

@novamamima ja davam masko az4 - 5x tyzdenne, ale male mnozstvo, tak za polievkovu lyzicu a jeden x vajicko...To ti verim s tym muzom, ja ked robim zapekanu zeleninu, jemu musim extra masko k tomu spravit, ale on ma rad na prirodno a skor dietne, takze taky kuraci steak je za 20 minut a hotovo🙂 Alebo mu navarim kuraci gulas na dva dni a nech zuje🙂)) my chodime nastastie cez vikend k nasim a k svokrovcom, takze si oddychnem na dva dni od varenia..

miku1
5. jan 2014

@novamamima Moja dlho jedla mixovanú stravu, práve kvôli tomu, že ju dusilo. Tak som jej odobrala jej porciu, pomixovala a bolo. Varím skoro každý deň, občas každý druhý. Záleží od toho čo navarím a ako rýchlo sa to zje 🙂 Väčšinou varím nejaké mäso, potom cestoviny, prívarky a niečo bezmesité a tak dokola to striedam.....to sa mi osvedčilo a aspoň viem, nad akým typom jedla mám najbližšie premýšľať 🙂

novamamima
autor
5. jan 2014

@zuska88
@k_a_j_k_a
Ako vase deturence papaju vajicko? Do 1roka sa moze iba zltok a to moj maly nejak nechcel raz zjedol so spenatom. Teraz ked uz moze cele vajko tak neviem ako mu ho "zamaskovat" 🙂 aby ho zjedol. Rozmyslam nad nejakou natierkou ale neviem.

moni244
5. jan 2014

dcérka ešte nemá ani rok, ale kašovité a podobné jedlá nechce, chce to mať na tanieri osobitne, čiže varím len to, čo môže aj ona, akurát neosolím, jej odoberiem a nám dosolím 🙂 dúfam, že jej takéto jedenie vydrží dlho a nebude štrajkovať

zuska88
5. jan 2014

@novamamima no kazde dietatko ma ine chute, ak mu nechuti tak mu ho ponukni neskor o mesiac, alebo mu ho inak priprav, napriklad ja mojej nikdy nedam cele jedno vajicko ale maximalne polovicku, lebo by jej bolo tazko. Bud jej ho nadrobucko nakrajam do privarku, alebo spenatu (tam jej moc nechuti) alebo jej spravim jednoduchu vajickovu pomazanku (vajko, maslo, malilinko horcice, vnatka)

k_a_j_k_a
5. jan 2014

@novamamima do roka len zltko, od doma cele. ja som to maskovala do zeleniny. Uplne som to vymiesala a potom som tam postupne nechavala kusky. Ja som bola leniva stale mixovat. Starsia jedavala od 6.mesiaca kusky a mladsej som to musela zo zaciatku mixovat, lebo ju natahovalo, ale od toho roku jedli uz vsetko tak ako my, maso som im krajala na mini kusticky. A pravdaze, vsetko muselo byt zmiesane. Ale preferovali sme omackoidne jedla, tam som dokazala zamaskovat vsetko a dobre sa im to smykalo do bruska.

verca99
6. jan 2014

Vsetko co nam som navarila tak aj malemu nerobim mu vyprazane prilist mastne ....trocha zdravsie vela zeleninky polievocky rozneho druhu omacky vsetky druhy maska striedame bez rozdielu 🙂

novamamima
autor
9. jan 2014

@k_a_j_k_a
@zuska88
@miku1
@zeytin
tak moje pokusy zlyhali, resp. som tam kde som bola- varim na dvakrat 😒 Malemu som odobrala kusok hovädzinky a ryže a bez úspechu tak som musela znova uvariť zemiačik so zeleninkou a s mäskom to rozmixovať inak by to nezjedol. Asi ešte musíme počkať kým sa prerežú stoličky.

zeytin
9. jan 2014

@novamamima Tak rozmixuj ryzu s hovadzinkou 🙂 A inak nam pomohlo, ked som jedlo pre baby trosku osolila 🙂 Viac im to chutilo... alebo potom som este do kazdeho jedla pridavala sladku kukuricku... a vsetko mi pekne spapali. Kvoli jednemu neuspechu to nevzdavaj!!!

k_a_j_k_a
9. jan 2014

@novamamima ako pise @zeytin, rozmixovat to, co mate vy, pridat mlieko / vyvar, aby to mal kasovitejsie. a od roka som uz solila normalne ako nam (my solime minimalne, ak niekto je u nas, tak vzdy musi dosolovat).

inak, ja som bola v tomto na deti zla. nechces, nemusis. zjes na dalsie jedlo, ale dostanes az dalsie jedlo, nie o pol hodinku. a pomedzi to len vodicku, alebo nesladeny caj. robila som to od malicka. asi je to skarede, ale naucili sa a teraz nemaju problem zjest cokolvek. heh, pamatam si, ako som svojej 2rocnej starsej dcerke raz spravila to, ze nechcela jest, tak sme sa bez desiatej pobalili von a vonku deti jedli chrumky. a ja som jej chudatku mojmu nedovolila ani kustik. bolo mi jej vtedy aj luto, ale zabralo to 🙂

kinna
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
davidka27
9. jan 2014

@novamamima 14mes. dieta je predsa ako dospelý asi máš prvé pri druhom a dalšom to už riešit určite nebudeš....

novamamima
autor
9. jan 2014

@davidka27 áno naše prvé a aj posledné a preto nemôžem čakať že sa to na niečom inom naučim. Nemám srdce nechať ho hladovať aby začal papať kúsky keď ich chúďatko ani nemôže požuť a napína ho na vrackanie.

ilovemybaby
10. jan 2014

Ja mam 15 mesacnu dcerku a davam jej len jeden chod, lebo ked naservirujem osobitne, vybera si len to co jej chuti, takze zemiaky ostanu a maso povyhadzuje na zem 😒 Peto uvarim zeleninu, maso, ryzu a vsetko zmiesam dokopy a vtedy pekne spapa vsetko. Ked doje, lubi este sa dotlacit kuskami karfiolu, brokolice resp. cukety a kalerabu 🙂 Na realne dva chody prejdeme, ked trosku podrastie a uvidim ze je pripravena 🙂
Pouzivam namiesto obyc zemaikov bataty, su sladke a napr so sosovicou je to super jedlo (uvarena sosovica+paradajky+ cesnak+kari korenie- malej bez kari).
Ryzu pouzivam natural, nelepi sa aj ked je rozvarena a ma viac vitaminov ako biela.
Skusala si lososa? Malej strasne chuti a mas jedlo aj pre manzela. Robim ho na pare, trosku osolim nech ma chut. K tomu sladky zemiak.
Potom dasie jedlo co sa da pre celu rodinu: podusis s troskou oleja na panvici cuketu, paradajky, baklazan s cesnakom pretlacenym a k tomu maso, rybu...malemu kludne pomixuj.
Tekvicu tiez nema rada, ale nedavno som jej spravila cestoviny s tekvicou, kokosovym mliekom a ked som tam dala trochu cesnaku, normalne to zjedla 🙂 Pouzivam celozrnne vrutky, tam dobre drzi omacka a ked som jej dala do ruky detsku vidlicku, vsetko zjedla...kym som nevymyslela fintu s vidlickou, cestovin sa ani nedotkla 🙂