Príspevky pre registrovaných používateľov sa ti nezobrazujú.
  zeytin
  20. okt 2017    Čítané 157x

  Pranierovanie - v tom sme fakt dobrí

  Praniere, alebo aj tzv. stĺpy hanby sa začali používať v Európe už v 13. storočí. Väčšinou sa nachádzali na námestiach a pri kostoloch, kadiaľ chodilo čo najviac ľudí. Verejnej potupe boli vystavení zlodeji, opilci ale aj cudzoložnice či klebetné ženy. Takéto stĺpy hanby sa v mnohých slovenských mestách zachovali až dodnes. A hoci dnes už nikoho nepriväzujú k stĺpu, pranierovanie nám ostalo, len má trochu inú podobu.

  Toľko diskutovaná téma „fackania rodičiek“, lekára odsúdili tisíce ľudí. A to nielen tu, na modrom koníkovi, ale tiež prostredníctvom iných sociálnych sietí a multimediálnych prostriedkov. Vyjadrovať sa k tejto problematike nebudem. Kto sa vie k tomu relevantne vyjadriť? Kto skutočne vie, kde je pravda a čo sa skutočne stalo?

  Medializovaných prípadov, kedy si na základe minimálnych znalostí vytvárame názory, ktoré verejne prezentujeme je mnoho. Ale pod ostropaľbou sme všetci. Veď koľko príspevkov sa tu, na modrom koníku, začína práve slovami „prosím neodsudzujte ma, ale ...“ prípadne „rýpači nech sa nevyjadrujú“. Máme právo odsúdiť ženu, ktorá sa rozhodla pre potrat? Máme právo posudzovať rodičov za výchovu? Alebo matky za tehotenstvo vo vyššom veku? Alebo za počet detí, názory, spôsob života, vierovyznanie...

  Aj ja mám mnohé osobné skúsenosti. Moja dcérka sa mi v období vzdoru hodila na prechádzke na zem. Zem nebola studená, tak som ju tam nechala ležať a podišla som pár metrov ďalej, kde som čakala, kým ju amok prejde. Zastavila sa pri mne žena, ktorá mi vraví: „Ale to nemôžete ju tak nechať, chúďa malé...“ Vysvetlila som jej, že má obdobie vzdoru a že to o chvíľku prejde. A ona mi na to: „Čo ste to za matku???!!!“ ... a začala mi vysvetľovať, že správne by som mala postupovať tak, že by som dcérku mala začať objímať. Kto si zažil, pochopí... objímať dieťa, ktoré sa hnevá a hádže na zem? Nemožné. Celú situáciu by to ešte zhoršilo. Objímanie je až druhou fázou, keď sa dieťa trochu upokojí. Na to som jej s maximálnych sebaovládaním odvetila, že nech si vlastné deti vychováva ako chce. „Ja zatiaľ deti nemám, ale veľa som o tom čítala.“ Posudzovaná za spôsob výchovy.

  Menšie či väčšie posudzovania a odsudzovania sú na dennom poriadku. Podávam deťom Bebe keksíky. Príde ku mne matka, ktorá mi hovorí: „Viete koľko je stuženého pokrmového tuku v týchto keksoch? Ako to môžete dávať svojim deťom?“ Posudzovaná za spôsob stravovania.

  Ale aj ja si často vytváram názory na základe nedostatočných, alebo sprostredkovaných informácií, alebo hoci aj na základe výzoru. Nebolo to tak dávno, priblížila sa ku mne pani.  Bezdomovkyňa ide pýtať peniaze preletí mi hlavou. „Prepáčte, Vášmu dieťatku spadla čiapočka, nech sa páči“ a podáva mi ju. Zahanbím sa. Posudzovaná podľa výzoru.

  Možno aj teraz čítame príspevky, sledujeme správy a vyberáme si niekoho ďalšieho, koho by sme mohli pranierovať, posudzovať, odsudzovať, či už v reálnom alebo virtuálnom živote. Vo verejných fórach na modrom koníku má každý právo slobodne vyjadriť svoj názor. Ale ani určitá dávka anonymity, ktorá sa skrýva pod naším nickom nám nedáva právo pranierovať ostatných.  Veď všetci poznáme to staré známe z biblie: „Kto je bez viny, nech prvý hodí kameň.“

  zeytin
  16. okt 2017    Čítané 341x

  "Bupi si vás kúpi"

  Bolo to už možno aj pred 30 rokmi, keď sme si ako deti pospevovali chytľavú znelku z reklamy "BUPI SI VÁS KÚPI". Vtedy som ani netušila, že raz budem túto značku používať aj ja. Najstaršia dcérka mala od troch mesiacov problém s atopickou dermatitídou. Vyskúšali sme rôzne pracie prostriedky a nič nepomáhalo, až kým sme na odporúčanie kožnej lekárky nevyskúšali mydlové vločky Bupi. Jediné, ktoré jej citlivá koža dokázala tolerovať. Po dobrej skúsenosti som vyskúšala a začala používať aj ďalšie prípravky z radov detskej kozmetiky.

  Pred dvomi týždňami som dostala možnosť testovať aj novinku na trhu – kozmetiku pre mamičky Bupi mami. Veľmi som sa potešila, pretože moje tretie tehotenstvo bolo pre pokožku ťažká skúška. Deväť mesiacov hormonálnych výkyvov a napínania v dôsledku prírastku na hmotnosti sa odráža aj na kvalite mojej kože. Tak som sa s pomocou prípravkou Bupi mami pustila ozdraviť moju pokožku.

  V testovacom balíčku mi boli doručené tieto prípravky: Bupi mami Intímny umývací gél, Bupi mami Jemný olej proti striám, Bupi mami Spevňujúce telové mlieko a dva druhy hydratačných sprchových balzamov – jeden s vôňou jarných kvetov a druhý s vôňou exotických kvetov.

  Prípravky som testovala po dobu dvoch týždňov a tu sú moje postrehy:

  Ako vyzerajú? Všetky kozmetické prípravky majú jednotný vizuál – biela, nepriehľadná fľaša s vrchnáčikom a obrázok mamy s dieťaťom v rôznych polohách na prednej strane. Vzhľadovo ma výrobok upútal svojím jednoduchým a čistým dizajnom. Na zadnej strane výrobku sa nachádza etiketa, ktorá spĺňa zákonom stanovené náležitosti.

  Spôsob otvárania jednotlivých vrchnáčikov, ako je vyobrazený na fotografii, je veľmi praktický s výnimkou oleja. Takmer vždy sa mi podarilo uliať viac ako som chcela a tiež zvyšok oleja stekal po vrchnáčiku a po fľaši. Vzhľadom na riedku konzistenciu oleja by som uprednostnila iný spôsob otvárania a dávkovania oleja.

  Vôňa takmer všetkých výrobkov je veľmi príjemná a nie veľmi silná či prenikavá. Túto kozmetiku určite odporúčam zbaliť aj mamičkám do pôrodnice. Keď som si pred pár týždňami balila tašku ja, tiež som zvažovala, akú kozmetiku si so sebou vziať. Hľadala som takú, ktorá mi navodí pocit pohody a zároveň intenzita vône nebude prekážať bábätku. Mamička má predsa voňať ako mamička.

  Bupi mami Intímny umývací gél

  Gél nedráždi a nevysušuje pokožku – tak, ako sľubuje výrobca. Oceňujem aj prírodné účinné látky – čajovník a kyselinu mliečna, avšak na môj vkus je vôňa čajovníka príliš prenikavá, výrazná a mne nevyhovuje.

  Bupi mami Jemný olej proti striám

  Olej proti striám sľubuje nielen predchádzanie vzniku strií, ale by ich mal aj účinne redukovať. Používala som ho na existujúce strie v oblasti stehien každý večer. Olej má príjemnú vôňu, pri masírovaní príjemne zohrieva pokožku. Dva týždne je však príliš krátka doba na to, aby bolo možné vidieť relevantný výsledok. Každopádne je pokožka vyživená a ostala veľmi jemná na dotyk aj na druhý deň. Po aplikácii sa vstrebá tak do 4 minút, podľa množstva naneseného oleja.

  Bupi mami Spevňujúce telové mlieko

  Spevňujúce telové mlieko bolo pre mňa zo všetkých výrobkov číslo jeden. Parádne vo všetkých smeroch, prvé pozitívne výsledky som zaznamenala už po pár dňoch používania. Konzistencia, vôňa a hlavne účinky. Nanášala som si ho na celé telo. Milujem ten pocit po večernej sprche sa ponatierať telovým mliečkom. Obsahuje makadamiový a kokosový olej. Makadamiové orechy sú jedny z mojich najobľúbenejších, preto možno aj toto mliečko patrí k mojim top. Stačilo naniesť iba máličko, takže toto 225 ml balenie vydrží dosť dlho.

  Bupi mami Hydratačný sprchový balzam s vôňou exotických kvetov a Bupi mami Hydratačný sprchový balzam s vôňou jarných kvetov

  Veľmi príjemné sprchové balzamy, ktoré obsahujú prírodné oleje a vďaka nim ostala moja pokožka po sprchovaní jemná a vláčna. Ak máte suchšiu pokožku, určite vyskúšajte tieto sprchové balzamy. Rovnako ako pri ostatných výrobkoch z produktového radu Bupi mami oceňujem, že neobsahuje parafíny, parabény, éterické oleje, alkohol, či  farbivá.

  Na trhu je v súčasnosti dostupných veľa rôznych sprchových gélov porovnateľnej kvality. Spotrebiteľky sa často rozhodujú na základe vône. Ak by som si mala vybrať, tak si vyberiem vôňu jarných kvetov, ktorá mi vyhovuje viac.

  Z tohoto produktového radu ma najviac zaujalo telové mliečko a sprchový balzam s vôňou jarných kvetov.  

  Do testovania sa zapojili aj moje dievčatá, ktoré počas chvíľky nepozornosti okúpali svoje bábiky.  Zdá sa, že im tiež Bupi mami vyhovuje 🙂