Čo s čiernymi ríbezlami?

hlupy86
3. júl 2018

Ahojte, mam 2,5 kg ciernych ribezli a neviem co s nimi najlepsie urobit. Do mraziaku sa mi nezmestia. Poradi mi niekto nejaky dobry overeny recept na lekvar, dzem, prip. som citala, ze aj griotka sa vyborna. Dakujem za tipy😉

simsalabim
3. júl 2018

@hlupy86 ja som urobila klasicky sirup, deti ho maju radi do caju. Ale primiesala som tam aj cervene a biele ribezle a par malin.

ana82
3. júl 2018

@hlupy86 zavariť do pohárov cez zimu používam pri chrípke majú viac vitamínu a ako citróny alebo sirup

zabina27
3. júl 2018

Ja robievam klasický džem s gelfixom, rozmixujem a prepasírujem, kedysi som robila aj akýsi likér, skús vyguglit nejaký recept

deti95060810
3. júl 2018

my robíme džem...výborný...

ajsha123
3. júl 2018

Viem, ze si pisala, ze do mrazaku sa nezmestia. Len napisem, co robime my - ribezlovu dren. Ribezle odstopkujem, umyjem, ponornym mixerom rozsekam. Pretlacim cez klasicke sitko. Dren zmiesam s cukrom (miesam do rozpustenia cukru), dam do malych krabiciek a dam do mraznicky. Vyborne, kazdy si pochvaluje 🙂 Namiesto nanuku, zmrzliny. Prip. do jogurtu, do slahacky...
Zo zvysku uvarim sirup. Supy zalejem vodou, dam tam ribezlove listy, prevarim a necham stat (napr. z vecera do rana). Precedim, stavu zmiesam s cukrom. Ak je to velmi syte, doplnim vodou. Liter stavy, 1 kg cukru, kyselina citronova podla chuti - zvarim, horuce dam do poharov, zatvorim a sirup je hotovy. Original recept na tento sirup je 1 kg rozmackanych ribezli, 200 ribezlovych listov - prevarit, alebo varit 15-20 min. Vdala listom je sirup chutnejsi.

bubinko1506
3. júl 2018

My robime liker - na 1 liter ribezli treba 400g cukru, 0,7l vodky a 0,5l rumu. Pre lepsiu chut pridavame 10ks klincekov. Vsetko poriadne premiesat. Cele to nechame vo velkom sklenaku, zakryte alobalom. Kazdy den to treba premiesat a po 3 mesiacoch, mozes liker zliat do flias. Alkoholove ribezle mozes vyuzit napr. do kolacov.

janinah
4. júl 2018

@bubinko1506 to stojí na svetle normálne v izbe alebo niekde v tme? uzavreté alobalom je natesno,netreba tam nejakú dierku urobiť?dakujem

janinah
4. júl 2018

O.i. robím tak,že šťavu dávam do tých sáčkov na ľad zamraziť,potom už len hodíš kocku zmrznutej šťavy do nápoja alebo pomiešam celé odstopkované ríbezle s cukrom a rumom a pridávam do čaju,nesterilizujem,nech sú vitamíny uchované,stojí to v chladničke,ale zas nie veľmi dlho to držať,treba vypotrebovať.

brigit8
4. júl 2018

@hlupy86 overený recept, malo roboty a výborný 😉 https://www.mimibazar.sk/recept/29889/cierne-ri...

bubinko1506
4. júl 2018

@janinah my to mame normalne v kuchyni hore na linke. Nemusi to byt v tme. Z alibalu robime len taky vrchnacik, ale nie je to uplne na tesno.
Asi takto☺

makeka
4. júl 2018

A čo sa dá robiť z bielych ribezlí?poraďte babenky.

janinah
4. júl 2018

@makeka koláč🙂
ja ich zaváram ako kompot s malinami,dobre to vyzerá😉

makeka
4. júl 2018

@janinah skúsim😉

dada_99
4. júl 2018

@hlupy86 taktiez radim spravit nejaky kolacik a zavarit si ich... casom ich potom vyuzijes ci uz do kolacov alebo len tak na papanie..

henikav
4. júl 2018

Ja ich mrazim a potom davam do bublaniny, alebo uvarim dzem ci sirup. Alebo vysusit a pridavat do caju. Radim kupit vacsi mrazak 😉

novana
4. júl 2018

@makeka, pomiešam s malinami a uvarím džem. Je výborný na perník i palacinky. 🙂

0silvia0
4. júl 2018

@brigit8 tak toto ma zaujalo, ale v recepte, ktorý si pridala sú odkazy na ďalšie recepty, kde sa to varí z červených ríbezlí. Nevieš porovnať v recepte čierne a červené ríbezle? Ktoré sú lepšie?

novana
4. júl 2018

@brigit8, ja podľa tohoto receptu robím pečený čaj. 🙂 A tiež džemy a čaje nesterilizujem.

brigit8
4. júl 2018

@0silvia0 ja robím len z cietnych, červené a biele ríbezle zavárané na dzem. Ale z týchto je to skôr kompot, alebo redsi džem. Ja som tiež naliehala do pohárov a potom šup do "periny" kým nevychladnu

brigit8
4. júl 2018

@0silvia0 tento je minuloročný, chcela som aby bol hustý 😉povarila som to dlhšie

zuzikak
4. júl 2018

z 2,5 kila ti vyjde slusna bublanina, aj do mrazaku a este ti ostane aj na dzem. Ja robim klasicky s gelfixom. Je vyborny a je to jednoduche 🙂

0silvia0
4. júl 2018

@brigit8 jej super, díky za fotku, dnes sa do toho pustím. Tiež robím z červených džem, ale predsa len, originál brusnicová omáčka z pravých brusníc mi mi farbou podobá skôr na červené ríbezle, preto ma to zaujímalo.

makeka
4. júl 2018

@novana ďakujem😊

hlupy86
autor
5. júl 2018

Ďakujem vam vsetkym za recepty😊Nakoniec som spravila kompot a tu delikatesu. 👍

ivuska6
5. júl 2018

Ja buď zavarim s egresmi alebo džem

sashenocka007
5. júl 2018

Ja som robila v pondelok džem na 1kg ríbezlí dávam 500g klasického cukru žiadne zelirovacie ani nič podobné ríbezle dám do hrnca povariť na 20 minút aby pustili stavu a popukali potom ich prepasírujeme cez sitko vymackam z nich aj dušu primiešame cukor a varím kým to nezhustne on po vychladnutí zhustne ešte viac. Hustotu skúšam tak ze dám trochu na tanierik a supnem do chladničky. Tento džem netreba dlho variť. Horúci ho dám do flastciek zásobuje a strčí do deky do druhého dňa. Fľašky sa pekne zatvoria a hotovo.

essenceee
25. jan 2019

tiež by som z neho spravila džem. Idealne bez cukru a konzervantov, aby bol zdravy a kludne tam nechaj aj kusky ovocia, bude hustejši

pralinka86
25. jan 2019

1kg ribezli, 1kg cukru, 1,deci rumu. Rozmixovať ponornym mixerom, dat do uzavretej nadoby do chladničky. Na druhý deň dat do pohárikov, zavrieť, skladovat v chladničke. Je to ako džem, len nevareny. Výborný na palacinky, lievance, chlebík.. vydrzi takto pol roka. Viac nemam otestované, zjedol sa.