Čo variť pri pečeňovej diéte ?

becnova
9. nov 2019

Ahojte. My sme dostali od doktorky pečeňovú diétu. Prekonali sme mononukleózu. Pečeňové testy pohromaaaa (8x zvýšené) a mňa zaujíma. Čo variť? Vždy sme radi skúšali recepty a jedli niečo “netradičné” avšak úprimne. Teraz si neviem pomocí 🤦🏼‍♀️😖 kľudne mi môžete niečo poradiť. Budem šťastná 😜 nejaké pudingy ako zákusky? Môžeme aspoň to?

dzejsik
9. nov 2019

@becnova hmm ja som len vynechala smažené, mastné veci, z olejov lsom používala len olivový, jesť menej smotanových vecí ... po troch mesiacoch mi dovolili zaviesť pomaly naspäť normálnu stravu ... koláče, pudingy áno, ale nie maslové či margarínové zákusky ... a čítať zloženia, nejesť zbytočné ečka

becnova
autor
9. nov 2019

@dzejsik čiže od začiatku jesť len jednoducho. Žiadne pudingy? Alebo tvaroh so škoricou?

becnova
autor
9. nov 2019

@dzejsik no my sme taký mliekovo-mäsový ľudia (tvaroh, syr....) takže obmedzenie smotany keď ste mysleli pôjde ťažko. Dcéra si odomňa prosila bryndzové halušky. Myslíte ,že môžme jej dať keď ide na peč testy v piatok?

dzejsik
9. nov 2019

@becnova puding z nízkotučného/polotučného mlieka nebude problém .... syry kupujte do 30% tuku, tvaroh nízkotučný (fajný majú v lidli), mäsko radšej chudé hydina, karé a pod ... jogurty som si kupovala zrejúce v kelímku napr. Hollandia (len mliečna zložka, bez smotany), grécke alebo skyr a poprípade som si robila domáce

Tú bryndzu pred testami radšej nie, tá je dosť tuková...

Ja mám tiež rada všetko mliečne, ale dalo sa nájsť alternatívy 🙂 Netreba sa úplne všetkého vzdať, len to treba s mierou. Ako náhle sa výsledky (hodnoty enzýmov) začnú zlepšovať, aj lekári postupne dovolia sa vracať k strave.

dzejsik
9. nov 2019

@becnova no a veľmi dôležité je piť dostatok tekutín, hlavne vodu (ale žiadne sýtené vody!)

dzejsik
9. nov 2019

@becnova ešte mi napadlo, pred testami okrem veľa tekutín (prečisťujú), skúste aj nejaké jedlo s ryžou - mne to poradila jedna zdravotná sestra, že nejaké látky v ryži naviažu iné neprospešné látky, že tiež trošku pomáha k očisťovaniu pečene ...

becnova
autor
9. nov 2019

@dzejsik mi pijeme vodu s citrónom a ovocné čaje. Nevadí?

dzejsik
9. nov 2019

@becnova to by malo byť okej 🙂 už mi napadlo len, že radšej žiadna majonéza (na Vianoce šalát radšej s jogurtom, alebo majonézový len malú porciu 🙂 )