Dobrý recept na knedlík

6. jún 2024

Baby poradte dobry recept na kysnuty knedlik, zo suseneho drozdia. Mam pocit ze mi nikdy nechce poriadne vykysnut :( aj ked kysne napr 2 hodiny. Potom mam stale malo knedlikov :(

viestta
6. jún 2024

2 hodiny na kysnutie cesta je vela, mozn mas rekysnute cesto, preto ti po uvareni spadnu. Ja nechavam kysnut max hodinu a potom este par minut vytvarovane knedle

autor
6. jún 2024

@viestta Ale mne nespadnu po uvareni. Mne ro cesto vobec nekysne, vobec sa nazvacsuje len malinko po jednej hodien. Mam ho zajkryte 2 utierkami..

floren
6. jún 2024

Aké droždie používaš? Napíš presný postup.

autor
6. jún 2024

@floren Pouzivam susene drozdie ktore zmiesan v trochu teplej vode s cukrom. Necham nech pobuble a potom prelejem k muke s vajickom a olejom. Premiesim rukami kym sa nelepi na misu. Nasledne zakryjem deckou alebo utierkami. A pozriem a po hodine stale nix, iba trosku vykysnute minimalne …

viestta
6. jún 2024

Ja mam 400 g muky, 1 drozdie (je jedno ci susene alebo cerstve), sol a mlieko podla potreby, lyzica cukru do kvasku a doteraz mi do hodiny cesto uslo z misy. Ked je cesto vykysnute vyklopim na dosku, roztiahnem na plocho, rozdelim na dve casti, zarolujem do knedle a kym sa mi prichysta parak, tak este kysne prikryte. Parim 20 minut, uvarene popicham vidlickou a natriem olejom. Ked sa mi s tym velmi chce ondiet, tak po vymieseni cesta do neho pridam na sucho oprazene kocky zo zemle alebo rozka

simca06022011
6. jún 2024

susene drozdie sa nemiesa s nicim, nenechava sa bublat... miesa sa priamo do muky, absolutne sa neprelieva olejom ani nicim.

floren
6. jún 2024

Ja 500g múky, sušené droždie,2PL olej,soľ, 1cl cukor,voda cca 300ml. Múku zmiešam s droždim, potom dám ostatné veci,vymiesime. Dám vykysnúť.
Ešte mi napadlo,akú múku používaš? Ja som robila minule z Pohronsky Ruskov a nevykyslo. Dávaš dosť droždia?

simca06022011
6. jún 2024

recept robim tento https://varecha.pravda.sk/recepty/domaca-parena...
z toho isteho robim aj parene buchty a vsetko

simca06022011
6. jún 2024

Inak ja robim okruhle knedle, lebo parenie... V COM TO PARITE, ak chcete dlhu knedlu??
@viesta

simca06022011
6. jún 2024

a na 100% ti to nekysne kvoli tomu drozdiu, vyskusaj ho pouzivat ako sa ma a uvdis, ze ti to vykysne ako ma...

viestta
6. jún 2024

@simca06022011 mne pred par rokmi zufaly Jezisko doniesol parny hrniec, ovalny, takze uz mame aj 25 cm dlhe knedle. Dovtedy sme mali len kratke ovalne, take co vosli dve na najvacsi hrncisko co mam

autor
6. jún 2024

@floren Pohronsny ruskov múka presne :( ale ked som robila z Babickinej muky, boli otrasne tvrde

autor
6. jún 2024

@simca06022011 lenze toto co si dala recept je na cerstve drozdie kde sa robi kvasok. Ja mam radsej susene lebo viem ho hocikedy pouzit postoji mi v spajzi

floren
6. jún 2024

Skus obyčajnú tesco polohrubu,droždie dávam z jednoty, 1g na 100g múky

floren
6. jún 2024

@simca06022011 ja som už skúšala aj zarábať,bol to recept na pizza cesto a vykyslo

autor
6. jún 2024

Mate niekto recept na VARENÚ knedlu, nie parenu, a so susenym drozdim?

gabus543
6. jún 2024

@simca06022011 podľa tohto receptu robievam aj ja a sú skvelé

gabus543
6. jún 2024

Vyjde ti aj zo sušeného droždia, mám to už x-krát vyskúšané 😉 do múky len vsypeš sušené droždie a soľ potom premiešaš a dáš ostatné suroviny a vymiesiš cesto

viestta
6. jún 2024

Susene drozdie mozes tiez nechat nastartovat ako kvasok. Ked mas cerstve susene drozdie staci ho zamiesat do muky a potom vymiesit. Je uplne jedno aku technologiu zvolis, vitalne drozdie sa nastartuje, ked je stare, mozas do neho aj praskovy cukor fukat, tak nevykysne. Ja robim s takym ake mam, vsetky kysnute cesta a este sa mi nestalo, ze by mi nieco nevykyslo.
A to ci n´knedlu paris alebo varis vo vode je uplne jedno, ak je drozdie dobre, teda aj ceto vykysnute, tak tej knedli je jedno ci sa vari alebo pari.

85miska
6. jún 2024

Tak ešte mi napadlo či je vajíčko rovno z chladničky. Lebo ja všetko kysnue robím zo sušeného drozdia a mlieko,vajíčka musia mať izbovu teplotu.

pralinka86
6. jún 2024

Susene ide rovno do muky, nemiesa sa osobitne s tekutinou.. a este pozri na balenie na kolko g muky ide, niektore su na mensie množstvo
Ja varim, že vlozim do vriacej vody a tam sa vari/pari, potom je taka polovarena poloparena. Vo vode neotacam

autor
6. jún 2024

@85miska Ano vajce je z chladnicky… Ani by ma nenapadlo ho vyberat predtym 🫢

simca06022011
6. jún 2024

Tak ho vyber predtým... vsetko do kysnuteho cesta ide teplé alebo pri izbovej teplote.

simca06022011
6. jún 2024

Ten recept co dom dala úplne rovnako spravíš aj so sušenim droždim. Vtedy vynechám kvások. Tiež nemám vzdy vždy čerstvé.

85miska
6. jún 2024

Tak das teplu vodu do toho drozdie a potom zabijes proces kysnutia so studeným vajíčkom. Tak nabudúce výber skôr. Ja niekedy keď sa z ničoho nič namyslim ze idem dačo spraviť tak dám do pohára horúcu vodu ponorim vajíčko a nechám 15 minút a idem nato. Studené nikdy

tilly
8. jún 2024

@simca06022011 ja tiež podľa toho receptu

tbd
8. jún 2024

500g hladkej múky, keď nemám 500, zmiešam aj s polohrubou, 3,5dcl teplého mlieka, sušené droždie 5g, pol lyžičky cukru, lyžička soli, 1 vajce. Ak nemám vajce, nedám. Všetko spolu zmiešam a mixujem v mixéri 10 minút. Odlozim, zakryjem. Hodinu kysne. Vytvarujem 2 knedle, nechám podkysnúť 15 minut. Do pekáča nalejem vodu tak do polovice cca, zakryjem, nechám zovrieť na sporáku. Keď vrie, stiahnem na minimum, vložím knedľu, zakryjem. Varím 18 minút. Odokryjem- pozor aby voda z vrchného pekáča nenakvapkala na knedľu, inak sa zgrcne-spadne. Vyberiem, položím na pomastený plech, popichám vidličkou, namastim, dám variť ďalšiu. Takto mám 2 veľké knedle, alebo 3 malé.

fadama
8. jún 2024

Vôbec nedávam vajíčko a olej už vôbec nie.

kejtka87
8. jún 2024

@simca06022011 presne aj ja a stále sú super🙂