Domáca šunka

mara2010
22. jan 2024

Ahojte skúšali ste doma urobiť domácu šunku? Ak máte nejaký dobrý receptik. :*

zzuunnaa
22. jan 2024

@mara2010 robíme často a recepty väčšinou z tej knihocky čo sú pri sunkovare.. je to trochu zdĺhavé ale o dosť chuťnejsia (a zdravšia) varianta 🙂

mara2010
autor
22. jan 2024

@zzuunnaa áno my sme skúšali čisto kuracie a teda vadila mi ta chuť aj ta farba... ci dávate rychlosol ? Alebo klasickú

zzuunnaa
22. jan 2024

@mara2010 iba klasickú sol, mne celkom chutila s pridaním cesnaku

ddaassuullaa
23. jan 2024

Robievam, ale kvoli farbe davam na 1 kg masa 4g rychlosoli, zvysok je normalna sol. Menej - uz nie je ruzova, plus pridam kvoli farbe cviklovu stavu. Vacsinou robievam morcaciu sunku, alebo mix s kuracim masom. Bravcovu nejak velmi nie. Moj poupravovany rcp mam niekde v albume tu

oli18
23. jan 2024

Ked davate rychlosol, to si rovno mozete kupit sunku v markete. Prave ten glutaman sodny, ktory robi ruzovu farbu, je skodlivy.

nevenka
23. jan 2024

@oli18 aky glutaman? Dusitan sodny...🙃

ddaassuullaa
23. jan 2024

@oli18 netreba prehanat, glutaman je viac povazovany za strasiaka ako to v reale je. Telo ho v pripustnom mnozstbe dokaze bez problemov metabolizovat, co je cca 10g/1kg potraviny

oli18
23. jan 2024

@nevenka vygoogli si

nevenka
23. jan 2024

"Rýchlosoľ je zmes dusičnanu draselného, dusitanu sodného, jedlej soli, jodidu draselného a cukru s pridaním protihrudkujúcej látky E536"

Toto je horsie ako nejaky glutaman...
Ale neznamena to, ze sunku nejeme 🤭🥴

simca06022011
23. jan 2024

Nenechajte sa zmýliť, tým že je šunka pekne ružová. Krásna ružová farba naznačuje vysoký obsah dusitanu sodného (E 250), ktorý vracia šunke farbu stratenú pri spracovaní.

@oli18 rychlosol obsahuje dusitan... a nie domaca sunka je napriek tomu lepsia ako z obchdou.

nevenka
23. jan 2024

@oli18 vygooglila a prilepila som Ti zlozenie rychlosoli sem.

oli18
23. jan 2024

@ddaassuullaa opravnene je povazovany za strasiaka. Ved telo vie spracovat aj ine skodlive latky v potravinach, len ake dosledky to ma z dlhodobeho hladiska na organizmus. Jeden cas sa hovorilo o jeho zakaze, ale neurobili to. Lebo farba predava. Ak robim nieco domace tak preto, aby neobsahovalo to, co kupene. Preto ms udivuje, ze rychlosol pouzivas. My robime domace klobasy, aj sunku. Neudime, susime. Eliminujem veci, o ktorym viem, ze su skodlive. A dym je karcinogen.

ddaassuullaa
23. jan 2024

@oli18 rychlosol nie je glutaman, to len na okraj. A pisala som ku glutamanu.
No a pouzivam. Bud si raz za cas dam normalnu sunku,.alebo radsej ziadnu. To sede cudne je obycajne dusene maso, co uz nie je sunka, nechapem preco to tak niekto vola. Bavime sa o sunke. Znizila som doma davku na znesitelne minimum, co sa neda povedat o kupovanej. Bud teda budem.mat SUNKU, ale radsej nie.

oli18
23. jan 2024

@nevenka netreba. Len som chcela tym povedat, ze glutaman sodny je spravny vyraz.

nevenka
23. jan 2024

@oli18 co netreba? Rozdiel v glutamane a rychlosoli ocividne treba ozrejmit. Ked mi uz radis googlit, tak googlime vsetci.

zzuunnaa
23. jan 2024

@ddaassuullaa prosím Tá a s tou rychlosolou chuti tá šunka inak? Alebo tu ide iba o farbu? Lebo píšeš, že bez rychlosoli je to len dusené mäso a s rychlosolou už šunka. Nerypem len má zaujíma či to meni aj chuť 🙂

ddaassuullaa
23. jan 2024

@zzuunnaa to ti asi nepoviem (neberiem ako rypanie). Kolegyna spravila bez rychlosoli, ja som sa neponukla, vyzeralo to odpudzujuco. Teda ak sa bavime o sunke - dusene maso ok

oli18
23. jan 2024

@nevenka Googl mi dal za pravdu, ze glutaman sodny =rychlosol. Tebe nieco ine. Nebudeme sa uz viac tahat za slovicka, obe mame svoju pravdu. Zaver je taky, nech si kazdy je, co chce. Za seba uvediem, ze ziadne masove vyrobky nekupujem prave preto, ze viem, co obsahuju. Da sa na to zvyknut. Ak chcem sunku a klobasu, susim. Mam foto vo svojom profile. Len lutujem, ze som tie vedomosti o potravinach nemala skor, mozno by som nemala dnes tie zdravotne problemy, ake mam. Zial, tym nas krmia vyrobcovia a stat sa na to pozera. Sama vidis a citas tu, kolko mladych zien a deti ma zazivacie problemy, gastroambulancie praskaju vo svikoch. Vacsina je zo stravy. Preto eliminujem aspon mizive % tym, ze urobim nieco doma bez pridavnych latok.
Pekny vecer😉

domak2
23. jan 2024

@oli18 môžeš sem prosím ta poslať kde ti vyhodilo, že glutaman je rychlosol? Lebo ja som všade nasla ze sú to dve rôzne veci

nelka93
23. jan 2024

@domak2
@oli18 tiež by ma zaujímalo odkiaľ si čerpala info, lebo mne to vyhadzuje ako dve rôzne veci. Rychlosol je zmes soli a dusitana sodného s dusicnanom. Glutaman sodný je soľ kyseliny glutamanovej. Takže nie nemáš pravdu