Medové rezy - záchrana plnky

obleckozaecko
22. dec 2020

Ženy, skúsené pekárky - robila som 1x medové rezy podľa staršieho receptu mojej starkej a žiaľ som úplne pokazila plnku.

mala som urobiť kašu : 8 čaj lyžic muky uvariť v pol litry mlieka
dalej vymiesat maslo s cukrom a zmes spojit - tam nastal problém, lebo plnka sa zdrcla a ešte aj bola riedka, nechápem asi som zle vymiesala maslo alebo neviem. Nepakávam zákusky...

Tak som rýchlo pozrela tip ako to zachrániť, nahriala som to celé nad vodnou parou, pridala maslo a napadlo mi, že pridám aj trocha múky. Ale nepomohlo :(

skúšala som to opakovane, ale podľa mňa som to pokazila pridaním, tej múky.

Otázky: Dá sa to nejako zachrániť? Alebo mám zajtra urobiť novú plnku?
Čo s touto zmesou, v ktorej je asi 280g masla, cukor a muka...ach pomoc.

ďakujem za rady

obleckozaecko
autor
22. dec 2020

samozrejme zmes som medzi tými krokmi nechala aj v chladničke, lebo som čakala ci nestuhne, ale mne sa to stále zdá riedke... pozrela som viaceré videá - tutorialy, proste moja plnka vyzerá nejako inak ...

reenie
22. dec 2020

nemáš fotku? mohlo sa stať, že krém a maslo nemali rovnakú teplotu a sa zrazil..nabudúce ak vidíš, že sa zráža, hneď prestať miešať a strčiť do mrazáku a poriadne schladiť.. nie zmraziť..potom vymiešať odskúšané, pečiem už 40 rokov, ..

lualjosa
22. dec 2020

@obleckozaecko ..uz je asi neskoro, ale podla mna tam treba hodne viac muky. Do nasej plnky pre medove rezy ide na pol litra mlieka az 5 kopcovitych lyzic pohrubej muky. Zmiesas studene mlieko a preosiatu muku, pomaly zvaris na hustu kasu. Nechas vychladnut, povrch si potri maslom, aby sa neurobila sucha korka. No a potom zmixujes zmaknute maslo (len izbovej teploty, nie z chladnicky, ani nie roztopene) - 250g s 250g preosiateho prask. cukru. Nasledne do toho zaslahavas tu uvarenu a na izbovu teplotu ochladenu kasu. Spoji sa to krasne dohladka a hotovo. My do toho primiesame zo 3 plne lyzice kakaa. Je to super vdacna plnka, vhodna aj do tort, nerozteka sa. Daj vediet, ci vyslo ;)

obleckozaecko
autor
22. dec 2020

@reenie ďakujem za radu, nabudúce budem vedieť - môžem odfotiť tú moju "plnku" :D

obleckozaecko
autor
22. dec 2020
obleckozaecko
autor
22. dec 2020

Nesmejte sa prosim 🙈 ak mate tip na co sa to da este pouzit, budem rada - ak na nic, rano to vyhodim.

lenzas
22. dec 2020

@obleckozaecko A ako dlho bolo v chladnicke? Lebo podla mna do rano to bude tuhsie, kedze toho masla je tam dost. Potom mozes skusit este trochu vyslahat, nevyzera tusim, ze zrazene, ale na mobile moc nevidiet. To skoda vyhodit, len veru neviem, ci nebude citit tu muku, co si neskor pridala, kedze si to len nahriala a nevarila.

lualjosa
22. dec 2020

@obleckozaecko ..hmm, no pokial tam je neuvarena muka, co bola potom pridana, tak by som to obetovala, vyhodila a spravila nanovo. Inak sa ta plnka robi velmi rychlo. Este tip - kasu varit na slabom plameni, aby sa ti to neprichytilo, a miesat do aleluja. A tip na rychle vychladenie - kovovu misu vyplachnut studenou vodou, vykydat do nej uvarenu kasu. A do drezu si napustit hrniec plny studenej vody a donho dat chladit v miske tu kasu. Takych 10-15 minut a je to na izbovej teplote. Medzitym mozes slahat zmaknute maslo s cukrom. Jo, a ked by si chcela pridat kakao, tak najprv ho do tej zmesi pomaly vmiesaj len s vareskou a az nasledne preslahaj s mixerom. Bo dopadnes ako ja v zaciatkoch - mixer sa len dotkol kakaa nasypaneho na povrchu plnky a kakao uz bolo vsade na linke aj na mne ;)

reenie
22. dec 2020

@obleckozaecko poďla mňa zrazený je..vidno na okrajoch.. zajtra urob nový, už tým, ako si ho zachraňovala..asi už je nič moc..

reenie
22. dec 2020

a ešte neboli to polievkové lyžice múky? ten pomer sa mi nezdá..

obleckozaecko
autor
22. dec 2020

@lenzas
@lualjosa V chladničke je to asi hodinu a pol, vidim rozdiel ale ako píšete cítiť tú múku, ja som rozpoznám, mne to hneď evokuje cesto - tak jemne, ale cítim to v tom.
@reenie Zajtra prvá cesta obchod a idem na to ! Jesť asi bude až 25 :D Baby ďakujem, za rady, zajtra sa sem vrátim pôjdem podľa toho...snáď to už zvládnem. Inak to cesto medové - už upečené pláty, môžem nechať aj v normálnej izbovej teplote?

obleckozaecko
autor
22. dec 2020

@reenie práveže je tam jasne rukou 8 kávových lyžičiek hladkej múky...a ja som dala kopcovité..

obleckozaecko
autor
22. dec 2020

Mám ten recept od maminy a tá si ho písala kedysi rukou do starkej ako jej diktovala asi...

reenie
22. dec 2020

@obleckozaecko ja davam na pol litra múky asi 6 lyžíc múky.. a pláty ano nechaj pri izbovej teplote

reenie
22. dec 2020

@obleckozaecko teda na pol litra mlieka samozrejme 🙂

obleckozaecko
autor
22. dec 2020

@reenie ja určite dám zajtra viac, sama som to videla - tam co celé vzniklo a začalo, že tá kaša bola aj vychladnutá dosť tekutá. Potom som zbytočne experimentovala, mala som radsej dovarit kasu...nevadí

lualjosa
22. dec 2020

@obleckozaecko Tiez mame ten recept este po prababke, takze uz sa blizi k 100 rokom 🙂 Ako pise aj Reenie, ze dava 6 lyzic muky, to je ozaj realny pomer tych 5-6 lyzic muky na pol litra mlieka. A ked zajtra rano pripravis a natries plnku, tu je dalsi tip pre rychle zmäknutie: po naplneni nedavaj polevu, ale skus prikryt kolac dalsim plechom, na ktory das knihu buchlu tazku - kucharku alebo tak. Tym ho zatazis a tie rezy krasne rychlo v priebehu dna zmäknu. Ja davam bud do chladnicky alebo aj na balkon, ale treba to prikryt aj alobalom, aby nenavlhol od hmly, prip. nenapachol od chladnicky. A ked uz je fajn, tak das polevu a rychlo krajat a jest. Jo, a my ten kolac volame mezeš, a je to moja topka srdcovka 🙂

reenie
22. dec 2020

@obleckozaecko napalo ma ešte niečo..aj ja mám nejaké staré recepty a hrozne dávno som to riešila s mamou.. často krát ma upozornila, že dakedy mierka čajová lyžička nie je kávová lyžička..čajové lyžičky boli väčšie ako kávové a trochu menšie ako dnes polievkové, dakedy boli polievkové poriadne hlboké 🙂

h2
22. dec 2020

@obleckozaecko Skús nájsť nejaký recept, v ktorom bude množstvo múky udávané v gramoch, nie v lyžičkách. Tak nikdy presne nevieš. Mne sa tam tej múky tiež zdá byť málo. A chybu si urobila, že si dosypávala surovú múku do uvarenej kaše. Rozmýšľam, na čo by sa dala využiť tá Tvoja zmes mliečno-múkovej kaše, masla a cukru, lebo je to škoda, teda, hlavne toho masla. Ale bohužiaľ, nič mi nenapadá.
A aby sa Ti plnka nezrazila, mali by mať obe hmoty približne rovnakú teplotu.

obleckozaecko
autor
23. dec 2020

@reenie to bude ono ! Lebo inak si to neviem vysvetlit, starkej sa vzdy podaril 🙂 Dievčatá
@lualjosa ja ho pečiem prvý krát, tento rok starká zomrela :( a som si povedala, že na jej počesť sa to naučím, ten koláčik bol úžasný a nikdy som taký nejedla od žiadnej pekárky (mama si ho dáva napiecť) takže dúfam že sa ho naučím 🙂
@h2 áno ale to som urobila v strese, lebo som si myslela, že tým to zachránim, holt nie som moc pekárka na zákusky, viem také modernejšie recepty, ale také mňam klasiky moc nepečiem. Tá zmes aj ja som premýšľala, či z toho neurobím, nejaké suché pečivo, ale neviem neviem..

lualjosa
23. dec 2020

@reenie Ano, to aj potom sedi ten pomer muky a mlieka

lualjosa
23. dec 2020

@obleckozaecko Podari sa, starka na teba dohliadne 👼 Inak takto to vyzera, ked sa pecie dvakrat par dni po sebe - vsimni si ten placaty - vsetko bolo robene tak isto, ale muky boli od 2 roznych vyrobcov 🤦🏻‍♀️ ..ale zas je pravda, ze ten placaty bol makky ako pralinka, ani nebolo treba zuby ;)

lualjosa
23. dec 2020

Mezeš normal versus placka

obleckozaecko
autor
23. dec 2020

@lualjosa tak to je riadny rozdiel, moje su vyssie tie platy takze asi to skusim po naplneni naozaj najskor zatazit

obleckozaecko
autor
23. dec 2020

@obleckozaecko cesto inak podla toho receptu bolo uzasne, s tym som problem nemala vobec. Teda este som ho nejedla 🙂 ale na pohlad

lualjosa
23. dec 2020

@obleckozaecko Oooo, pastva pre oci, vonia az sem ..dnes som ho tiez piekla 🙂 Rano uz len poleva a potom najlepsia predvianocna tradicia - vyjedat obrezane okraje 🤭

ukulela
23. dec 2020

ženy, apage, hladna som 🙂 razhadam tento vas mezes skusim, ja ale tento rok zase moju klasiku -tvarohovy so snehovou korkou na orechovom ceste 🙂

osky
23. dec 2020

Ja by som tu ",pokazenu plnku vyuzila takto:

Rozousti to nad parou/vo vodnom kupeli aby sa to poriadne prehrialo,ale miesaj .ako ked sa robi zltkova plnka nad parou.
Musis dat pozir ,aby sa maslo-mliecna bielkovina nezacala zrazat.ale keby aj,ked zacne,hned stiahnut z ohna.
Musi to byt poriadne horuce.
No do toho nasypat kokosku alebo ml.lieskovce,madle ci orechy,kakao...pridavat podla chuti a premiesavat na hmotu,z ktorej sa budu dat tvarovat gulky-jasne,ze to najprv treba nechat vychladnut.

Mozu byt mäksie,rozloz si to na plech s papierom a nechaj den postat,oni tak obschnu,chytia skrupinku,ani ich nebudes musiet obalovat.
Mozes ozdobit celym lieskovcom alebo mandlou...
Mozes ich aj klast priamo do kosickov.
Mozes si urobit viac druhov-pricjuti,a niektore po stuhnuti mozes omacat v cokolade.
Budu to skvela pralinky.
Len to musis riadne nahriat nad tou parou,aby sa ta surova muka tak uparila-prevarila

monkka21
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tatranka4
23. dec 2020

A musí to byť krém z múky, ja robím zo zlatého klasu a hery a veľmi rozdiel nevidím