Obedy za 120 eur pre 2 - 3 ľudí na mesiac

19. jan 2022

Baby,ak by ste mali 120€ na mesiac na stravu,ratajme iba na varenie obedov,sem tam niečo navyše pre 2-3 ľudí čo sú slabí jedaci.Ake jedla by ste zvolili.Komentare ako si zarobiť viac si prosím odpustite.

bambibam
25. jan 2022

Tak ak nebudú vadiť chyby... Tak toto som dostala rýchlu radu od mojej babky keď som nevychadzala s peniazmi v mladosti na internáte. Spraviť jedálny lístok, je pravda, že tiež máme obdobie keď mesiac je dlhý. Ale možno pomôže.

bluehorsee
25. jan 2022

moja známa bola tiež raz v podobnej situácii, manžel živnostník sa na pol roka ocitol na PN a bolo treba sa obracať. Ona mala ale veľkých jedákov. musela variť pre seba, muža a dvoch synov. Základ jej varenia boli polievky. Vždy varila aj druhé, ale polievka musela byť. Vravievala že z hlavného jedla sa zakaždým snažila niečo zakomponovať do polievky. Napr robila nejaké mäso so zemiakmi a urobila zemiakovú polievku. Keď piekla kurca tak vždy z niecoho kúsok odrezal a urobila vyvar(samozrejme ze nie 10 litrov na dva dni, ale aby mal každý na obed do taniera). Tak mali stále niečo teplé a zdravé a nemusela vadiť toľko hlavného jedla.
Ono je ťažké radiť v dnešnej dobe keď už aj základné potraviny ako zemiaky, mlieko a múka su strasne drahe. Treba pozerať na akcie, ale nenakupovat zbrklo a hlavne sa nenechat zlákať na akcie priamo v obchode. Studuj letáky a podla toho sa snaž aj variť. Keď je napr. Bravčové stehno v akcii trebárs za 3,50 tak zober aj kilo a pol. Rozdel si ho na 3 časti a mas tri hlavné jedlá+ak má mäso nejaké odrezky tak aj polievku. Máj po ruke vždy nejakú strukovín a var husté polievky. Zeleninove napriklad(ale nie z mrazenej tak vyjde najdrahšie) ak sa nedoje pečivo, nevyhadzuj, daj hneď do mraziaka alebo prinajhorsom nechaj na strúhanku. Ja som minule po straaasne dlhom čase kupila balenú a skoro ma vykotilo v tom obchode co pýtajú za pomleté suché rožky!
No a v neposlednom rade cestoviny-so syrom, s vajcom, omáčkami, aglio olio, zapečené co dum dal...
Len tak na odľahčenie ešte napíšem aká som bola minule prekvapená s mojich detí... Človek sa snaží kupovať taku šunku, hentaky syr, takú nátierku.keď aj skromnejšie po menej... A syn vám zahlasi ze by si dal chleba s maslom a soľou, že je už prezraty z tých suniek. Vtedy som si aj ja tak uvedomila ze v jednoduchosti je krása.

lucka261177
25. jan 2022

@pink_lady peciem kvaskovy chlieb 1.5 kg raz týždenne vydrží 7 dni jeme ho každý deň . Asi záleží aj od ľudí koľko toho zjedia

dodka6
25. jan 2022

Keď chcem ušetriť, tak nakúpim z mäsa napr. udenú rolku a kura. Toto ale naporcujem na viac balíčkov. Potom viem uvariť kapusnicu, špagety....kopu omáčok /sviečková, šampiňónová, kukuričková/. Treba mať vždy poruke aj konzervy. Tie do zásoby, keď sú v akcii...a potom veľa jedál zo zemiakov, ryže...rizoto, granadýr...a piecť múčne, napr. bublaniny...všetko lacné

vivitn
25. jan 2022

My máme teraz tieto lievance z kvasenej kapusty.Sú vynikajúce 🤤Ja ich robievam,iba zo slaninkou (nemusí byť veľa) spraví tam, lepšiu chuť.Robila som včera,ale vysmažili sme si iba na včera a dnes si vysmažime,zase čerstvé🤗Ja som polovicu múky nahradila pomletymi ovsenými vločkami.

zuz1177
25. jan 2022

Urcite co najviac strukovin, tie su pomerne lacne a su aj vyzivne a zdrave. Napr. vcera som robila polievku z cervenej sosovice a vsetkym velmi chutila - 1 cibulka, 1 zemiak, 1 mrkva a cervena sosovica. Uvarit, rozmixovat a hotova.

autor
25. jan 2022

My sme obaja zivnostnici tak je to cez koronu cele zle.Na jar sa to posunie dufam,iba teraz mesiac aj dva budu moc tazke.Muz je navyknuty stravovat sa vonku a teraz ma aj celkom rozhodeny system,neranajkuje ani neveceria,ja tiez neveceriam Stacia nám obedy,tak to nejak zvladneme

lianka0108
25. jan 2022

Drzim palce nech vam je lepsir

jackie_1992
25. jan 2022

Ja obdivujem ludi, ktori dokazu vyzit z mala. Podla mna je to hotove umenie. Roky rokuce sa snazim roznymi sposobmi zit skromnejsie, ale neviem to. Nastastie nie sme k tomu zivotom prinuteni, ale predsa, clovek nechce minat zbytocne peniaze. Mali sme uz s manzelom dohidu, ze budeme mat 10€ na den. Ale nevyslo mi to. Minali sme na stravu viac. Preto naozaj obdivujem ludi, ktori dokazu zit z mala.

A moj tip: kamos, ktoremu rodicia nemohli na vyske davat oeniaze, zil vacsinou z toastov na milion sposobov. Kupil si toastivac a robil klasicke sunkove, syrive, tuniakove, zeleninive, hermelinove, salamove, no proste... A vsetci sme k nemu chodili a na revans pozyvali na kavicky a obedy, lebo boli fakt mega chutne 😋 a tiez by som asi varila veeeela vyvarov. Kamoska ma dve deturence a mrazi si do zasoby kvanta vyvarov, pri com ich pouziba aj do omacok k cestovinam.

12katka21
25. jan 2022

Granadir....mnam.

pink_lady
25. jan 2022

@lucka261177 no jo isto záleží kolko ludi, kolko zjedia, či sa stravuju ludia doma alebo trebars v škole atd...

zuzana76
25. jan 2022

@evkano1402 jej ona vari aj turecke jedla, vdaka za inspiraciu

dankanka
25. jan 2022

@jackie_1992 ja zase nechapem ako mozu dvaja ludia minut viac ako 10 euro na den na jedlo :D. Nemyslim to zle.. ale to jete stale iba maso? Alebo krevety? :D na com sa da tak minut? (Ak sa teda vari doma)

hefo
25. jan 2022

@dankanka Dvaja ľudia spolu na celý deň, tam 10 € zas nie je až taký extrém, hlavne ona nepísala, že je to výlučne domáca strava zo základných surovín.
Nám to vychádza cca. 14 € na deň s tromi malými deťmi (ale rátam do toho aj školské obedy), ale nebol by problém vytiahnuť to aj na 20, stačí používať drahšie a kvalitnejšie suroviny, kvalitné hovädzie, losos, španielske šunky a salámy, atď atď.

dankanka
25. jan 2022

@hefo aha..no..ja sa snazim stravovat zdravsie ak sa da.. teda nic udene, malo masa, ryba max rax do tyzdna, vela zeleniny lokalnej..syry kvalitne to hej..ale nijak sa nevysplham ani na 10 euro :D. Preto nechapem.

majina1974
25. jan 2022

@sekanoval1 poprosila by som nejaké super ľahké recepty zaslať.Ďakujem za ochotu

jackie_1992
25. jan 2022

@dankanka neee cosi 😃 nedela je masko a pondelok dojedame, utorok rybky, streda cestoviny, stvrtok zeleninove jedlo, piatok rybky, sobota sladke jedlo. JA strasne rada varim a som riadny gurman. Okrem obedov varim aj ranajky a veceru. Dnes sme mali domacu sunkovu penu s cerealnym pecivom, paradajkami, kava caj, na obed losos, zemiacky a uhorkovy salat, kalerabova polievka, na veceru budeme mat lievance s kokosovym sirupom a drobnym ovocim. Mame aj velku spotrebu kavy, cajov, rada kupujem aj 100% dzusy a mam nenormalnu spotrebu mlieka. K tomu, som bezlaktozova. Teraz kopu ovocia a zaleniny bakuoime, lebo na olobrant kazdy si da hrst, zelenina je skoro ku kazdeku jedlu. Ci valeriana, spenatove listy, miesane salaty, avokado. MAnzel si potrpi na kvalitne oleje zase. A ked sa takto stravujeme kazdy den + raz dontyzdna kolacik... Tadaaaa.... Toto je moja zavislost a ked si aj poviem, ze nebudem takto vyvarat, nedokazem sa zdrzat a aj dnes, velmi tazko som odolala pri kocikovani obchodu s kavou a obhodu s kolacikmi a napojmi 🤯👏 ale... Nevosla som 😄 taaaakze tak... Nejak...

dankanka
25. jan 2022

@jackie_1992 jaaj.. pravdepodobne ste bezdetni :D. Nie na take vyvaranie u nas nie je cas..ani caste nakupy.. radsej idem na dvojhodinovu prechadzku..inak ano..potom to moze ist do penazi..aj ja mam doma oleje vselijake, sezamovy, tekvicovy, olivovy..ale to vydrzi dlhsie, asi preto to do dennej spotreby neratam..plus bio zelenina zo zahradky..

sekanoval1
25. jan 2022

@majina1974 jasné pošlem vám, len uspím malého 😁

ankakovacova
25. jan 2022

@sekanoval1 môžem aj ja poprosiť poslať recepty?
Ďakujem

floren
25. jan 2022

ja budem zajtra robiť fazulovu polievku a sote na mexický spôsob s ryžou, keď bude fazuľa mäkká, odoberiem si do sote

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
dankanka
25. jan 2022

@zoro9836 aha..ale to su veci ktore napriklad mne nic nehovoria.. nevidim v nich ani pre seba ziaden prinos..

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
karin_kayka
25. jan 2022

Cestoviny, privarky, šošovicovú a fazuľovú polievku, kura, francuzske zemiaky, rozne pomazanky... A varila by som podla toho, co je momentalne v akcii. Ja ked sledujem letaky, tak viem pekne usetrit + niektore obchody mavaju na vecer zlavy na zeleninu, maso a pultovy tovar. Treba to vyuzit 🍀

jackie_1992
26. jan 2022

@dankanka no mame zatial len babatko trojmesacne. Tam nakupujeme kozmetiku a oblecenie ale to nie jentak drahe. Davame lidl vacsinou. 😃 och a vlastnu zahradku to by sme hceli. V lete nas zasobuju rodicia alebo chodim na trhy ale teraz je to masaker. A vsrtko zdrazelo strasne. Ked bude filip vacsi urcitr zje toho strasne vela. Uz teraz je papkacik. No, som zvedava. 😃😃😃 pamatam si moje detstvo, halusky s vajickom, rezance s tvarohom, s makom, s lekvarom 😄😄😄

dankanka
26. jan 2022

@jackie_1992 ja som varila zdravo, kvalitne pre malu..potom ju skolka komplet pokazila..tam same buchty, rezance s jakaom, polske kurence..radsej ten jedalnicek necitam :D. Som rada ze tam nie je hladna ale doma mi potom vymysla.. co uz

dankanka
26. jan 2022

@zoro9836 tak..ja nepijem ziadne dzusy..ak mi doma zvysi ovocie, mixnem ho a zjem tak, aby sa nepokazilo..

12345anna
26. jan 2022

Keď potrebujem ušetriť na strave, varím jedlá tak, aby som spotrebovala všetko čo kúpim. Ak mám drobné zbytky zo šunky, salámky a syra + niečo drobné urobím pizzu alebo pizzovníky, či plnené palacinky na slano, zapekané rožky, či iné pečivo. na tieto drobnosti nepotrebuješ veľa surovín a výsledok je vždy super. Ak otvorím konzervu kukurice, rozdelím si ju na 3-4 jedlá, ak nespotrebujem, kukuricu premyjem a zamrazím na čas, až sa mi zíde. To isté robím s hubami a zeleninou (očistím, nakrájam, obvarím, nechám vychladnúť a zamrazím). Ovocie zmixujem a tiez mrazím. Je výhodné variť z bravčového masa, najmä ak je v akcii, uvaríš veľa jedla na viac dní. Prílohou môže byť ryža, zemiaky, cestovina - napr. obratené rezne, bravčové kare na viedenský spôsob, guľáš, čili con carne, segedín, znojemská bravčová pečienka, spanielske vtáčiky to sú jedlá, kde ti postačí pre 3 osoby 300 - 400 g mäsa. Keď mi zostane ryža alebo zemiaková kaša, spravím buď masové guľky v paradajkovej omáčke, alebo ryžový nákyp. Zo zemiakovej kaše zas zemiakové lokše alebo šúľance alebo pečené zemiakové pirohy s kyslou kapustou. z mletého mäsa urobíš špagety, fašírky, holubky, guľky (ikea alebo aj v paradajkovej omáčke), hollandské rezne, sekanú a pod. Zo sladkých jedál buchtý, palacinky, dukátové buchtičky, makovec, bábovka, bublanina, perník, štrudľa, krupica, puding. Ja varím polievky každé 2 dní a čerstvé jedlo každý deň. + niečo sladké spravím.

bluehorsee
26. jan 2022

@12345anna pekne si to napísala. Mne tiež vždy preblesne hlavou keď niečo varim alebo kupujem, aké ďalšie jedlo by sa ešte dalo vymyslieť. Keď majú decká na raňajky vianočku a ostane mi, na druhý deň uvarím puding a majú falošné dukazove buchty😃alebo keď vezmem balenie mletého mäsa na fašírky, vždy malicko odoberiem na bolonske špagety.to iste kurča. Vzdy dokupim dve stehna a z tohto mam 3 jedlá. Pečené stehná, z dvoch pŕs nejakú omáčku a z kostry a krídel polievku. odkedy som si prečítala tento príspevok tak uvažujem že budúci mesiac si aj ja odložím 120 eur na stravu a skúsim variť podľa toho. Nieje nikdy na škodu si uvedomiť aké máme vlastne šťastie, keď môžme ísť do obchodu a kúpiť si všetko co potrebujeme,bez toho aby sme preratavali každé euro.