Pečenie mäsa na 200 °C verzus na 180°C

vmax
17. sep 2014

Ahojte mám otázku aký je rozdiel medzi rýchlejším pečením 1h na 200 a pomalým 2h pečením na 180 st C hovorím o pečení veľkého kusa mäsa napr. bravčové karé pod alobalom ? Ďakujem za rady.

loxa
17. sep 2014

nikdy by som kare nepiekla na takej vysokej teplote..ja peciem na 140 -150 3 a pol az 4 hodiny..a maso je uzasne jemne

vmax
autor
17. sep 2014

@loxa karé pečiem na 200 st 60 minút potom dopekám 15+15 a rozpadá sa na jazyku

loxa
17. sep 2014

A nieje suche???@vmax?

loxa
17. sep 2014

@vmax to bola otazka pre teba...mame restiku a kuchar u nas rad pekava na nizkej teplote, v parnej trube..(ale sak doma dam hrniec s vodou ) a to masko ma chut ze dovidenia

vmax
autor
17. sep 2014

je dobré ale na druhý deň už je suchšie ... napr kačicu alebo husacie stehná pečiem 2,5 h pri 200 a 30min dopekám odokryté , morčacie mäso zvyknem piecť 2h na 200 °C

@loxa ďakujem za radu skúsim 2h na 180 °C s pravidla by teda malo platiť že pri pomalšom pečení nižšej teplote a dlhšom čase by malo byť mäso krehšie ?

loxa
17. sep 2014

Ano ..tak mi kuchar hovoril ze ak je masko bez koze tak pomalinky piect na nizkej teplote,,dokonca teraz na jednu svadbu piekol kuracie prsia na 90 stupnov 4 hodiny a to bolo tiez vynikajuce ..ale nakonci vzdy da zapiect ..o 30 stupnov na vyssej teplote na 15 min..inak kacicu aj on pecie na 200 2-5 hod a potom zapeka..tak je najlepsia

vmax
autor
17. sep 2014

@loxa ďakujem

kaara1980
17. sep 2014

ja pečiem všetko na 180 😅

lucka1987
17. sep 2014

@kaara1980 😀 😀 ja som vcera kuracie stehna na ani nie 150 asi dve hodiny a uzasne jemnucke boli... takze som zastankyna, radsej menej stupnov a dlhsie 😉

anula
17. sep 2014

Baby, a hovadzie ako peciete? ja sa ho uz ani neodvazim kupit, vzdy je suche a tvrde, ci ho peciem dlho alebo kratko.

zita19
17. sep 2014

@vmax rychle pecenie je nad 150°, pomale je pod 110°. Taky je rozdiel.
Hovadzie, bravcove, jahnacie (velke kusy) treba VZDY pred pecenim zatiahnut opecenim na panvici, potom polozit do pekaca a piect zo zaciatku zakryte (ja peciem na 160°) , ked zmaknu, tak odokryt a nechat zapiect korku. Teda ak vyrabas pecene maso podla nasich stredoeurópskych zvyklosti. Treba investovat a kupit pekac s pokrývkou, lebo ziadny alobal nespravi to, co dobre sediaca pokryvka pekaca. Pri peceni sa obcas maso prelieva vypacenou stavou a dolieva sa vypecena tekutina horúcou vodou.
Ak ches anglicky roastbeef, to sa pecie inac. Opecie sa na panvici aby sa zatiahlo a potom dopeka v horúcej rure. Aku ma mat teplotu rura a ja maso vo vnutrio po dopeceni sa docitas aj na nete. Potrebujes na to tepolmer do masa. Na taketo pecenie nie som expert, takze neporadim.

siska53
17. sep 2014

@anula ja len tolko k hovadziemu-svokra chodi kupovat hovadzie do Madarska.. Tu,ked kupila,tiez len frflala...takze na SR uz hovadzie nekupuje.

anula
18. sep 2014

@siska53
ved ja ho tiez nekupujem na SK 😉

Dakujem za rady.

kofoluska
18. sep 2014

@vmax Rozdiel je v tom, kolko zivin sa Ti v mase pri peceni zachova. Ak ho pecies agresivne pri vysokej teplote, de facto ho znicis. Ja to robim cca ako pise @zita19 - najskor sprudka maso opeciem na panvici, aby sa zatiahlo a potom ho peciem uz pomalsie v rure zakryte (mame kameninovy pekac - neuveritelne skvely vynalez). Ak ale robim kralika alebo kura, tak to necham prvych cca 15 minut na 250 a potom ide teplota dole na tych 160-180. Peciem hodku a pol az dve zakryte a potom odokryjem a necham zapiect korku a polievam vypekom.
Skus si pozriet aj varenie suis vide, nehovorim, ze podla toho mas upravovat maso, ale vela veci je tam vysvetlenych. O.i. aj to rychle pecenie. 🙂

vmax
autor
18. sep 2014

@baby upiekol som bravčovú krkovičku podľa Vašich rád 2h na 180 a potom 15+15 a je fantastická. Aj ja to robím tak že ho nakorením potom na panvici najprv nechám zatiahnuť až potom putuje do rúry. Takto to robím aj z hovädzím mäskom ktoré väčšinou potom robím v tlakovom hrnci.

PS: viete mi niekto poradiť nejaký pekáč ktorý sa dá na magnetickej doske najprv osmahnúť a potom šupnúť do rúry ?
Múj favorit :
http://www.alza.sk/eta-6951-90000-d502508.htm?k...
Alebo niečo lacnejšie ?
http://www.andreashopsala.sk/internetovy-obchod...
http://www.4home.sk/pekac-so-sklenenou-pokrievk...

mirovechter
22. jan 2020

@loxa akoze 3hodiny az 4 hodiny to akoze vazne? To musi byt humus

loxa
30. apr 2020

@mirovechter Ano , my doma jeme len humus..😀 ty si riadne ustreleny

xseven777
28. feb 2021

@mirovechter To si asi nepocul ani o pomaly pecenej kacke, ktora sa pecie na 90-120°C priblizne 5 az 12 hodin, zalezi na teplote a na koniec sa zapecie. Maso je krehke a stavnate.