Poraďte, ako zavárať mäsové presnídavky

bambinno
14. jún 2010

Ahojte, prosim ak mate niekto nejake recepty na zavaranie masovych presnidavok poradte mi. Aj ake mate skusenosti. Ci to nie je skodlive, ci sa nekazia. Ako dlho ich treba zavarat a ako dlho vydrzia. Prosim napiste ak viete aj na moju postu, ja nemozem momentalne byt na pokece. Deti volaju.... MOOOOOC dakujem!!!!

trixi
24. jún 2010

@bambinno uz som to tu niekde pisala, nepamatam sa v akej teme, tak sa asi budem opakovat: napisem ako to robim ja, je to zo skusenosti a nieco som si nastudovala, nieco je od odbornikov z praxe: uvarim masove jedlo, horuce naplnim do sklennych poharov (velkost zalezi od mnozstva) uzavriem a ponorim na sterilizovanie do hrnca s vodou a sterilizujem 1 hod. Po hodine je potrebne rychlo ochladit (pozor aby pohar nepraskol), ja to robim tak, ze pohare dam do dresu, zacnem pustat najprv vlaznu vodu a postupne prejdem na studenu vodu, vodu vymenim a necham pohare ponorene v studenej vode pokial nevychladnu. Po vychladnuti vyberiem z dresu, robim to vecer, takze casto to necham do rana v drese. Po 24 hodinach pohare opat vysterilizujem, zasa 1 hod, potom prudko schladim. A je to. Ako dlho to vydrzi neviem, ja nenechavam viac ako 3 mesiace. Po otvoreni vzdy necham znovu prejst varom (istota je istota), zavaram tak masove jedla uz mnoho rokov a zatial sme nemali ziadne problemy. Ja zavaram na lyzovacku na chalupu, po lyzovacke sa mi nechce varit ani chodit do restiky, kolegyna tak zavara v lete do campu uz x rokov a tiez uplne v pohode. 🙂

happy8051
17. sep 2011

@trixi ahoj zaujal ma tvoj recept na zavaranie masovych prikrmov...len ropzmyslam ci tam mozem pridat aj zeleninu...neskysne to?

trixi
18. sep 2011

@happy8051 ahoj ano, zeleninu mozes dat, ale odporucam len korenovu. Raz som dala brokolicu a teda chutilo to vyborne, ale na vzhlad nic moc. 😉 Korenova sa Ti nerozvari. Urcite neskysne. Mam odskusane. Ja zavaram hlavne take ako gulas, rozne masove rolky (plnene vselicim) ako napr. spanielske vtacky, dusene platky, ragu s hribkami a pod. Este aj maso na sposob roznych azijskych specialit. A jedla do ktorych ide smotana, tak ju pridavam az po otvoreni po ohriati, inak sa zrazi a nevyzera do dobre. Na tento predlzeny vikend som robila napr. telacie v dubakovej omacke. Bolo to mnaaamky.

alenka600
1. okt 2011

@happy8051
@trixi
Caute, ja mam s tymto zatial skusenosti "len" so stravou pre dospelych, ale chcela by som skusit potom aj detsku stravu. Mne sa zatial nic nepokazilo, pridavala som vselijaku moznu zeleninu, vsetko vzdy dobre dopadlo, ale davala som si pri tom pozor, pri tej priprave.
Ked som si to studovala, nasla som info, ze ak sa to vysterilizuje raz, tak to vydrzi 2-3 mesiace, ak 2 x, tak aj iks rokov ( x rokov-to som nikdy neskusala, aj tak sme to vzdy maximalne do par mesiacov zjedli 🙂 Ked som to prevarala 2 x, len som to nechala do druheho dna v tom istom hrnci a znova prevarila po 24hod, takze ziadna velka robota.
Ja som to nikdy neochladzovala - v com je to dobre? Rada sa nieco dozviem 🙂

trixi
1. okt 2011

@alenka600 tak mi to bolo povedane od kucharov a starych gazdin. Rychle schladenie - zamedzenie nejakych biologickych procesov - vraj - chemicko technologicka faktulta. Nikdy som sa nad tym nezamyslala a ani nezamyslam. A ani to nejdem studovat.

alenka600
1. okt 2011

@trixi Super, tak vyskusam, dik za radu 🙂

katjaa
19. máj 2013

Mamicky chcem sa pytat a ako zavarate napr. Morcacie maso zo zeleninou, alebo kuracinu so zeiakom a zeleninou....pre deticky, nie dospelych? Da sa jto vobec ci musim stale kupovat hotove prikrmy alebo kazdy den trosku varit.... dakujem za kazdu odpoved

terezka1947
21. máj 2013

@trixi ahoj,
nasla som si staru temu o zavarani pre deticky...a mala by som na teba otazku,tiez by som rada pripravila zopar zavaranych flasticiek s maskom a zeleninou pre mojho 1,5r. synceka...skor tak na vylety...teda,ze nazavaram trebars na tri dni obed alebo veceru a vlastne to do par dni aj zje-teda na vikendovom vylete napr.
lenze sa bojim,ci tie flasticky vydrzia-vies,nie vsade sa da to papanie trebars este nechat prejst varom,tak max ohriat-myslim nejaky hotel,napr.
my sme doma zavarali maso po zabijacke...a nestalo sa,ze by sa pokazilo...lenze potom sme ho este nejakym sposobom upravovali....lenze pre deticky,hm 😒
porad mi prosim,mas s tym skusenosti 😉 dakujem

raduska12
21. máj 2013

@terezka1947 Ahoj Terezka , aj mňa veľmi zaujíma toto zaváranie pre detičky, chcela by som malej niečo pozavárať na chaty , výlety kde moc nedôverujem "kuchyni" , čo konkrétne by si chcela zavárať ? aké druhy príkrmov ? a s tým prevarením no ja si myslím , že keby si to necháš aj v nejakom bufete zohriať na 3 min v mikrovlnke tak to máš prevarené , ja som raz malej ohrievala mlieko na 1,5 min v mikrovlnke a vykypelo mi 😅 😅 ani tie poháriky z obchodu som nikdy neprevárala , len som ich ohriala podla možnosti / horúca voda - mirkovlnka - varič / do teploty kedy mala mohla už aj papať 🙂

terezka1947
21. máj 2013

@raduska12 vies,ja si myslim,ze ked by sme sli trebars na vikend na hory a vo stvrtok by som si pripravila nejaku zasobu-masko,zemiak,ryza,mrkva,kalerab,petrzlen a co ja viem,skratka maso a zelenina...dala to do horucich poharov,zasterilizovala hodinu a prudko ochladila a dala do chladnicky,kym autom nevystartujeme a zase po par hodinov. ceste to dala opat do nejakej chladnicky,prip.hned porciu zohriala-ako si spominala ty,nic by sa tym steriliz.poharom-masku nestalo...moj sedliacky rozum hovori 😀
presne 2x som mu v DMku kupila tie ich papania...a chutili mu...lenze,radsej by som nieco domace 😒 a zase mas pravdu,ta strava v roznych restikach-hm,aj ked iba zemiaciky a nejake masko na prirodno obj., to varia uz s roznymi prisadami,koreninami...skratka....myslim,ze by sa mi masko takto vo flastickach-mnou zavaranych nepokazilo,hm?

raduska12
21. máj 2013

@terezka1947 aj ja si myslím , že by to malo byť Ok , predsa len kedysi ked sa išlo do zahraničia si rodičia zavárali ajajáj , a to išli niekoľko hodín ... aj my chceme ísť toto leto k moru , minulý rok som jej kupovala príkrmy , ale už jej nechutia radšej by som jej spravila domáce trošku ochutené a v reštikách sú už aj zemiaky polotovary , všetko zmrazené a tak .. mne to je jedno , ale malej také ee ... naozaj si myslím , že by sa to nemalo pokaziť predsa aj tie HIpp čo sú tak nie sú nijak upravované sú len zavarené pedsa sú Bio takže tam nie sú konzervanty ...

terezka1947
21. máj 2013

@raduska12 aj ja si myslim 🙂 aj my sme chceli tento rok k moru do Chorvatska...ale nejako sa bojim 😒 neviem si to s malym predstavit....chodievame s nim po kadejakych vyletoch,aj trebars teraz sme boli v Krakowe-4 hodky cesta tam...a potom spat...ale bola to fuska 😀 lenze more...hm...nejako sa bojim,co ked ochorie,co ked mu nebude chutit,co ked...si bola minuly rok aj s dcerkou?nemala si problem?

stanislavao
21. máj 2013

preco pre 3 a 4 rocne dieta chcete zavarat jedlo? neni lepsie jest cerstve, napr v restauracii?

terezka1947
21. máj 2013

@stanislavao vies,jasne,ze je lepsie cerstve...ale ked si niekde na vylete alebo riesis restiku,hotel,ubytko na par dni...pre dieta,kt.ma 1,5r urcitae nieco super cerstve neuvaria,tomu neverim...preto riesim zopar flasticiek z domu...keby mal 3-4r,dalo by sa jedlo poriesit v restike,nieco vybrat ...ale take male,no,ja by som mu jest v restike nedala...sem tam zobnut neco z taniera ano,ale poriadne sa najest nie.

stanislavao
21. máj 2013

@terezka1947 autorka otazky ma deti vo veku 3 a 4 roky. jasne, ze pre male deti je to ine.

raduska12
21. máj 2013

@terezka1947 ano boli sme a bolo úžasne , malá si to vychutnávala rada sa kúpe , ale nekúpala sa v mori len pár krát , kúpila som jej taký bazénik meter X meter ale voda bola z mora ... cestovali sme v noci a druhý krát cez deň .. v noci to zvládala omnoho lepšie , celú noc od 8 prespala a zobudila sa o 6 😀 ale ešte ďalšie 4 hodiny sme cestovali ( budila sa aj na mlieko ) ...

terezka1947
21. máj 2013

@stanislavao jasne,len ta tema je uz stara 🙂 a teraz tu este s jednou mamickou riesime take male deti...a ty si to ako riesila,ked ste niekam sli...s malymi detmi?daj tip 😉

raduska12
21. máj 2013

@stanislavao moja malá je strašne vyberavá , ked jej chcem dať niečo v reštike tak ani nedzobne max. keby jej dám hranolky ale inak nič .. a ešte pizzu 😠 a to jej nechcem dávať , máme veľké problémy s jedením keď niekede sme v spoločnosti môže to byť aj u babky tak mi nič nespapá len to moje ...

stanislavao
21. máj 2013

@terezka1947 my sme boli v HR, ked mal 2,5 roka a jedol to, co bolo normalne v polpenzii. vacsinou som mu vybrala nieco, co malo stavu a bolo. najedol sa.

stanislavao
21. máj 2013

@raduska12 toto je strasne zle. poznam to. my ideme vl ete a mladsi je tiez priebercivy a snazim sa ho naucit jest vsetko dorasu, ale nedari sa mi. ale to je uz velky, ma 3,5 roka. ved hadam nieco zje, ked bude hladny.

terezka1947
21. máj 2013

@raduska12 nooo,supeeer...my sme sli 4hodky z Krakowa v noci a v sedacke spal necelu hodinu..inak sa tolko mrvil,ze som ho musela drzat v pololahu na sebe ☹ o to,ze som bola cela dolamana nejde,len som sa bala a trpla celou cestou,ze sa nedajboze nieco stane,narazime a ...
hm,normalne asi este zvazim cestu,resp.mozno aj lietadlo,keby bol nejaky super last minute 🙂 lebo morsky vzduch a c 🙂 lkovo preostredie je dobre aj pre babo,aj pre rodicov na relax 😀

terezka1947
21. máj 2013

@stanislavao hm,moj nastastie zje vsetko,co mu dam,resp.co vo svojom veku moze(niekedy aj nemoze-uz par kuskov hranoliek mal 😎 )
ale chcela by som,aby jedol to,o com viem,co to je 🙂 zatial......neskor jasne,ze musi pomaly papat vsetko,nechcem z neho vychovat mudrlanta.....

raduska12
21. máj 2013

@stanislavao ona ani nie je prieberčivá , ale skôr mi nechce jesť , papáva už normálnu stravu čo navarím pre nás, ale zje mi menej ako neťer a tá ma 10 mesiacov ...doma mi spapá ale málinko preto nechcem riskovať stravu nikede mimo .. ale zasa je pravda aj tá , že ked sme boli pri mori alebo niekde na dovolenke všetko sa dalo kúpiť také ako u nás napr. v Lidli alebo v DM....

raduska12
21. máj 2013

@terezka1947 to áno to by som trpla aj ja .. aj teraz mám mindráky aká bude predsa len je staršia a už vymýšla ☹

rora
21. máj 2013

chcem sa spytat da sa zavarit vsetko? my lubime cestovinove jedla, a na dovolenku by som takto riesila stravu pre dceru, lubi spagety s morcadelou, tak aj to by som mohla? viem ze sa take predava aj kupovane,hotove, ale to nechuti tak dobre a je to zbytocne drahe...

terezka1947
21. máj 2013

@rora ved to keby sme vedeli 😉 tiez riesime co sa da,resp.ako to zavarit 😀

terezka1947
21. máj 2013

@raduska12 ved to,plne auto kadejakych hraciek,varesiek,stareho telefonneho aparatu...a co ja viem coho este sme mali 😀 vydrzal-samozrejme vzdy nova zabava musel byt,ale poslednu polhodku to bolo zufale,nepomahali ani prestavky,prechadzky...takze asi to cestovanie v noci je lepsie...len keby tie sedacky boli ine...a to mam Besafe,takze je mozne ju aj trocha polohovat 😒

trixi
21. máj 2013

@terezka1947 ahoj, ja som jedlo s masom zavarala vzdy 2x (druhy krat po 24 hodinach). Preco? Asi zo zvyku, tak ma to naucil kedysi strasne davno jeden vyborny kuchar. Takze som sa nikdy nebala, ze by sa mi nieco skazilo aj v teple. Takto zavarene jedlo ked mam moznost tak este prehrejem pred podavanim, resp. dochutim a ked nie, tak len ohrejem ako je to mozne. Ja sa velmi vyhybam mikrovlnkam, mam na ne svoj nazor. Preto si myslim, ze ked to 2x zavaris, tak staci ohriat.

terezka1947
21. máj 2013

@trixi dakujem,ze si sa ozvala 🙂 ...skusima ja ja,radsej 2x a vacsia istota...snazim sa zohrievat vec 🙂 i v teplej,resp.horucej vode..tiez nedoverujem mikrovlnke,ale niekedy bieda dunuti 😒
a zavarala si aj cestoviny,resp.co vseko si zavarala?

raduska12
21. máj 2013

@terezka1947 no áno a kadejakého ovocia , zeleniny , sladkostí , tyčiniek a potom je toho celé auto 😠 ale tak my sa vždy snažíme cestovať ( ak ideme ďalej ) vždy ked malá má ísť spať ... ja sa na našu sedačku nemôžem sťažovať je výborná malá v nej takmer leží predsa len nie je rovno ako v postielke ale vyzerá byť taká pohodlná 😀 😀