Pravidelné kváskové výzvy - recepty

ink
18. sep 2018

Každá kváskujúca posadnutosť má podľa mňa svoje štádiá. Táto diskusia je miestom, kde si nadšenie z kváskovania môžme utužovať spoločnými výzvami.
Ak je recept, ktorý je tvoj obľúbený, alebo taký, ktorý žiaľ nevychádza ani na niekoľko pokusov tak, ako by si chcela, sem s ním. Vyskúšame ho urobiť všetky - zapojíme sa do výzvy. A spoločne si pozdieľame tipy, čo sa nám osvedčilo.
Každá, ktorá sa do výzvy zapojí a uverejní fotku a nejakú radu, dostane véľa <3 srdiečok. 🙂

ink
autor
18. sep 2018

Takže prvá výzva bola Maďarský kváskový chlieb z Helenkinho blogu.
Výzva číslo dva : http://www.pekarnomanie.cz/italsky-koren-s-cern...
Teším sa! 🙂

kucerawa
18. sep 2018

@ink to je krásna téma 🙂
Výzva sa mi páči ale zrovna dnes som piekla chlieb. Koľko máme času na upečenie výzvy?

ink
autor
18. sep 2018

@kucerawa super, zapojíš sa? skvelá správa 🙂 Čas je na tebe ako ti to vyjde 🙂

matinka
20. sep 2018

Uzasny napad... vyzva splnena 🤩. Chuti skoro ako olivova ciabata, ale este lepsie. Piekla som zo spaldovej muky, tych 50g bola spaldova celozrnna, rozkvas z raznej celozrnnej. Manzel povedal, ze uz nemusime po chlebik do obchodu vobec chodit 😊

ink
autor
20. sep 2018

@matinka wau!!!! krása! veľmi sa teším, že si išla s nami do výzvy, výsledok je krásny na pohľad a aj chuťovo to musí byť super! Nechcela by si vyberať recept na ďalšiu výzvu ty?
Ešte sa určite pridajú aj iné baby, ja sa chystám piecť na sobotu 🙂

matinka
20. sep 2018

@ink dakujem krasne 😀. Wow, to je zodpovednost vybrat dalsiu vyzvu... skusim pohladat aspon takyto dobry recept. Ja kvaskujem na 95% len bezlepkovo (pre syna), preto sa teraz manzel velmi tesil

ink
autor
20. sep 2018

@matinka to je super, takže to bude dvojitá výzva:D Aj ja striedam bezlepkovo lepkové recepty a všetky robím s bezlepkovým kukuričným kváskom, sú tak ľahšie stráviteľné 🙂 Teším sa na výzvu :P 🙂

matinka
20. sep 2018

Tak este ani mazanec/vianocku som este nerobila. Skusite so mnou? Vyzva c. 2: http://www.maskrtnica.cz/kvaskovy-mazanec/

siska1313
24. sep 2018

No, baby, taliansky olivový koreň práve vytiahnutý z rúry, u mňa asi bol problém, že som piekla bez zapary. Dnes som dala zaparu a konečne vyšiel. Foto rezu až zajtra, teraz ešte páli ako cert😉 a cesto bolo oveľa dlhšie v chladničke, lebo návšteva a tak, čiže až 48hodin. A ľaľaho😁😁

siska1313
24. sep 2018

@matinka krásny, ja som tiež robila celý zo špaldovej múky, rozkvas z raznej chlebovej. Úžasne vonia😉 len je prihoruci na rez, tak zajtra😉

siska1313
24. sep 2018

Pripájam foto v reze...mňam, geniálny, oveľa lepší ako naposledy☺

ink
autor
25. sep 2018

Tak pridávam sa aj ja.
Rozkvas som dala spaldovu, a do zvyšku receptu pol na pol pšenica a špalda. Voda, u mňa už klasika, Tibi kryštáliky. Napadlo mi miesto klasického oleja pridať olej zo sušených paradajok a teda k oliva som nasekala aj tie sušené paradajky. Ale bacha, ten olej nebol dobrý nápad, chuť je taka viac nahorklá. Inak sa s cestom pracovalo pekne, pružné, elastické, krásne sa dalo prekladať. v chladničke si v tomto prípade po stalo 17 hodín.

siska1313
25. sep 2018

@ink krasny ho máš, okaty. Chuťovo tam pasujú tie sušené paradajky? Asi si dala zaparu, máš ho perfektný. A ďakujem za ❤❤❤❤❤

ink
autor
25. sep 2018

@siska1313 no práve som skúsila bez zápary, ani som nepredhrievala plech. Zdá sa mi že pečivo je pri dopredu predhriatom plechu zo spodu hneď chytené a také tvrdšie.
Osvedčilo sa mi, že sa mi viac dvihnú aj chlebíky, keď dlhšie prekladám cesto pred finálnym uložením na plech/do ošatky.

siska1313
25. sep 2018

@ink ejha, musím skúsiť. Ale pri chlebe nahrievas plech, len pri pecive nie? Lebo pri rozkoch nenahrievam a nijako im to podľa mňa nevadí. A to prekladanie myslis casovo dlhsie, napr.3h alebo v rámci tých 2h viackrát preložiť?

matinka
26. sep 2018

Vyzva 2 (mazanec): Akoze neskutocna mnamka, mnaaaaam. Urcite skuste, chut je famozna.

siska1313
26. sep 2018

@matinka super to vyzerá, to je niečo ako vianočka? Ešte som to neskusala. Najskôr musíme pojesť napečené😁😁

katkalubkova
26. sep 2018

Zienky Vy ste sikovne. Ja kysnute neviem, teda par krat som robila, ale moc sa k tomu nevraciam. Velmi pekne pokusy !!!!

matinka
27. sep 2018

@siska1313 ano, velmi podobne vianocke. Nepodarulo sa mi dodrzat postup presne pidla navodu, neprekladala som tolkokrat, asi by bol este vyssi, ale chutovo je aj tak super. Treba skusit

siska1313
30. sep 2018

Noooo, teda, robila som ten mazanec, baby. Zdá sa mi to strašne prácne, ondila som sa s tým celý deň aj noc. Kým som upiekla mazanec, medzitým som stihla 3 chleby, 4davky rožkov a 4davky zemli. Niekde som zrejme spravila chybu. Mala som ich také placky. Robila som čisto špaldové, takže som si upravila množstvo tekutín. Kvasok mám len ražný, robila som z neho, nie z psenicneho. Hrozienok a mandlí som dala podstatne menej ako v recepte, aj to sa mi zdalo veeeela. A asi som urobila zle, keď som k cestu priliala naraz cele maslo, nie postupne. Ale chuťovo sú dobré, sladké, len vôňa mi trochu pripomína viac chlieb ako vianočku.

ink
autor
1. okt 2018

@siska1313 vyzerá super! A v čom bol zádrhel? Ťažko sa pracovalo s cestom? Bolo stále lepivé?
Ja sa vrhnem po hlave do pečenia až budúci týždeň. Konečne bude nová rúra. S touto síce pečiem chleby ale musím dvojnásobiť časy a stále sú biele, nevyhrieva sa tak ako by mala.

siska1313
1. okt 2018

@ink bolo lepivé, aj sa roztekalo akosi. Prekladala som veľakrát, aspoň 6x určite. V tej diskusii pod receptom sa riešilo, že sa má robiť z pšeničného kvásku. Ja mám len ražný. Ten je možno zodpovedný za tú viac chlebovú vôňu. Ale podľa mňa v tomto problém byť nemôže. Poriadne ručne som vymiesila, poriadne prekladala. Možno som mala dať každý mazanec do nejakého kruhu, aby nešiel do šírky, ale do výšky. Alebo dať do chladu a piecť neskôr, lebo ani sa pekne narezať nedal. To @matinka ho mala nádherný, fakt taký vianočkový. Určite sa k nemu ešte vrátim, ale v ten deň sa budem venovať len tomuto. Lebo sa to dosť miesi a strašne ma bolela ruka, keď som okrem toho robila kopu iných vecí. Tak tebe držím palce, možno tie zázračky tibiky pomôžu🙂 a ďakujem za srdiečka, kokso, takú kopu som ešte nemala, pomaly rozdávam😍😍 a víťazka @matinka by mala vybrať ďalšiu výzvu😉

ink
autor
2. okt 2018

@siska1313 🙂 však si vela vela miesila, tak vela vela srdiečok 🙂) Ja na takéto prípady, keď mám lepivé cesto a nechcem pridávať múku, pridávam tapiokový škrob. On vie pohltiť vlhkosť, pomôže ti dať dole aj cesto z rúk a zvyšuje benefity pečiva, nakoľko ide o nerezistentný škrob. Čiže za mňa super pomocník. Ale uvidíme po víkende sa do toho pustím 🙂

siska1313
2. okt 2018

@ink vďaka za tip, idem ho niekde zohnať💝💝💝💝

tinusiatko
9. okt 2018

Babulky konečne som sa dostala k výzve 😇taaa môj reparát maďarského ❤

ink
autor
9. okt 2018

@tinusiatko krásne narezaný! ako sa ti pracovalo s cestom teraz? 🙂

tinusiatko
9. okt 2018

@ink vieš čo dala som domáci kefir miesto mlieka a v chladnicke bol 20hodin (neprekladala som)aaaaale je tam 100g manitoby(takže trošku pozmenený recept) a teda rozdiel brutálny ❤

tinusiatko
9. okt 2018

@ink miesto vody malo byť sorry 😂😂😂

tinusiatko
9. okt 2018

@ink cicaaaa neprehnala si to s tými sviečkami ? 😂😂😂❤❤❤😘😘😘😍😍😍

ink
autor
9. okt 2018

@tinusiatko Wau, skvelý nápad! Striedka musí byť taká vláčna že až. Nie, ženy makáme tu s kváskovaním v kuchyni, zaslúžime si veľa srdiečok 🙂)