Recept na dobrú a rýchlu polievočku

kivinecka
15. máj 2014

Ahojte maminky poradite niektora recept na rychlu chutnu polievocku moj drobec zboznuje polievocky a chcela by som skusit nejaku novu 🙂 Dakujem za kazdy typ🙂

stormie
15. máj 2014

Na olivovom oleji orestovat mrazenu zeleninu, pridat vodu, (sol), krupy (pozor lebo velmi napucia aby si namiesto polievky nemala kasu) povarit a hotovo....u nas polievka no.1 a aj pre mna lebo je rychla

kivinecka
autor
15. máj 2014

@stormie super dakujem to vyskusam🙂

miaria1
15. máj 2014

My mame v oblube tuto:na malom mnozstve olivoveho oleja a vody trosku podusim struhanu mrkvu, popripade pridam aj inu zeleninku(fantazii sa medze nekladu),podlejem vodou, dusim do makka, pridam v malom mnozstve vody rozhabarkovane vajicko s detskou krupicou a necham varit, kym krupica nie je uvarena. Robim to take hustejsie, smejeme sa, ze mame zeleninivy puding, ale moj drobec toto zboznuje a jedla by to kazdy den 🙂Niekedy jej do toho pridam rozmixovane masko.

kivinecka
autor
15. máj 2014

@stormie krupy myslis tie cestovinky male??

stormie
15. máj 2014

@kivinecka nie, myslim jacmenne krupy, urcite si pamatas zo skolky alebo skolskej jedalne

kivinecka
autor
15. máj 2014

@stormie ahaaa lebo ja do polievocky davam aj tie cestovinky mrvenicku🙂

belllinka
15. máj 2014

@kivinecka Jačmenné krúpy, sú rôzne veľkosti, daj si do googlu 🙂
A ak máte panenský olivový, tak na ňom radšej nerestujte, ten je iba pre studenú kuchyňu.

prasiatko30
15. máj 2014

u nas leti brokolicova - na olivovom oleji orestujem cibulku pridam lyzicku maizeny, zalejem vodou a privediem do varu - ked voda vrie tak pridam na kusky pokrajanu brokolicu a natimujem 10min, pridam vegetu podla chuti a polievka hotova.

bobika492009
15. máj 2014

@kivinecka akurat dnes som robila : Postruhaš mrkvu, petržlen, kalerab, zemiak. Opražiš troška na oleji , zaleješ vodou .Nechaš prevrieť , pridaš bujon, a podochucuješ podla svojej chuti 🙂 a polievka hotova za par minut,kedže zeleninu nastruham je to naozaj rychle

bobika492009
15. máj 2014

a este nakoniec rozšlahane vajicko ...

stormie
15. máj 2014

@prasiatko30
@bobika492009 baby nic v zlom ale to myslite vazne ze vegeta a bujon pre deti?? ja to doma ani nemam 😀

henikav
15. máj 2014

Vsetky francuzske kremove polievky. Cize na oleji oprazis cibulku, na to hodis zeleninku podla svojho vyberu, mozes aj skombinovat 2-3 druhy, podusis, podlejes vodou, dochutis a ked je uvarena rozmixujes. Mozete konzumovat takto, ja do niektorych pridam smotanu, drobne cestoviny (niekedy vyuzijem zvysok cestovin, ci uvareneho obilia, alebo pokrajane palacinky), mozarellu na kusky nakrajanu, vajicko, do cibulovej dam struhany syr, oprazene kocky chlebika...

prasiatko30
15. máj 2014

@stormie hej pouzivam - ale tu co je bez glutenu - podravka natur bez aditiv bez umelych farbiv a arom a bez stimulatorov chutnosti - okrem toho ze mne 150gr balenie vydrzi aj pol roka 😀 😀 😀 😀 - zase clovek nemusi byt taliban

jasminet
15. máj 2014

u nas tiez idu vo velkom kremove polievky - brokolicova, zemiakovo porkova, cesnakova kremova... klasika paradajkova, teraz sa maly nafutroval kuracim vyvarom, svokra minule robila demikat, to mu chutilo. klasicka luskova na kyslo.... jedine co mi deti nezjedia su strukovinove - sosovicova, fazulkova. to vyjedia iba tu stavu a zemiaky, strukoviny ostanu mne 😀

bobika492009
15. máj 2014

@stormie teraz su bujony aj vegety bez glutamanu . Samozrejme ze babatku do takeho roku som nedavala, iba troska soli . Ale neskor ano po troske na chut.

kivinecka
autor
15. máj 2014

@prasiatko30 tu vegetu pouzivam aj ja

zuzik307
15. máj 2014

na masle trosku poprazit krupicu, pridat rozslahane vajicko, zamiesat, vytvoria sa male krupicove halusticky, zaliat vodou, ochutit /trosku soli, rasca/...hotova je za chvilocku 😉 plus mozes do toho nastruhat mrkvu, pridat hrasok atd...

stormie
15. máj 2014

@bobika492009 nejde len o glutaman, ja si radsej spravim silny zeleninovy vyvar ako by som to mala nahradzat nejakou umelinou, lebo bujon a vegeta su umeliny aj bez glutamanu. To nechcem vyvolavat hadky 🙂 nie som ziadna bio, eko, zlene mamicka aby si niekto nemyslel 😀 ja som tiez volakedy pouzivala ale odkedy som bola tehotna a hlavne zacala varit aj pre dieta som mnohe veci v kuchyni prehodnotila

siska53
15. máj 2014

@stormie
@prasiatko30 ja som pouzivala,aj to az po dakom 14.-15.m horalku - uplne,bez soli,len susena zelenina,ziadnz koreniny. V bioobchode to maju. Teraz uz solit mozeme,tak pouzivam aj take,kde nie su glutamany a je tam malo soli.
@kivinecka neviem,ake stare mas babatko,ale ja varievam v kukte,takze to mam vzdy rychlo. Mame radi aj rozne,mliecne polievky,aj zemiakovu mliecnu,cukinocu,porikovu,ci rozne zeleninove,kde davam napr.i cervenu sosovicu,tu mozu aj babatka,lebo nezduva,ci pohanku. Zeleninu dakedy aj nastruham,dakedy mixnem,lebo maly nejak teraz az tak nema rad brokolicu,tak mixovanu zjedol.
a aj ta minestrone by sa dala spravit,staci trosku prisposobit zlozenie..

prasiatko30
15. máj 2014

@siska53 hej ale moje deti su uz podstatne vacsia vekova kategoria a napr prave vegetu pouzivam
Velmi malo lebo za prve najprv sme nemohli najst vhodnu pre celiatikov a za druhe tam kdr byvam ju bezne nepredavaju.

Ja si nemyslim, ze varim s prilis vela koreninami alebo aditivami mame doma celiatika a tak vsetko musim prezerat s lupou a vacsina shit additiv/dochucovatiel su zmiesane s glutenom takze sa naozaj do nasho jedalnicka nedostanu 😉

My sme
Vacsinou na diete stredozemneho mora, ktoru vyhlasiu ako jednu z najzdravsich 😀

kats
15. máj 2014

@prasiatko30 gluten = lepok co asi myslíš je glutamat - zvyraznovac chuti....
A aj podravka nátur ho obsahuje - len to sviniari kamufluju prečítajte si zloženie a pozrite sem... http://www.stream.cz/adost/10000618-dobre-utaje...
Okrem glutamatu, sú dochucovadla vlastne sama soľ - co deťom naozaj netreba...

kats
15. máj 2014

@bobika492009 tvária sa ze sú dochucovadla a bojoný bez glutamatu ale nie sú 😉 pozri si z príspevku vyššie a porovnaj so zložením na etikete bujonov a pod...

siska53
15. máj 2014

@kats no fakt svinstvo! Ak je to pravda...no hroza!

dejka77
15. máj 2014

@kats Fuj tak taketo "potraviny" sa mi uz totalne zhnusili. Uz som pocula davnejsie o glutamane, ze tam je aj ked sa uvadza, ze nie je. Ale nevedela som ake to moze mat dosledky.

ivet1371
15. máj 2014

@kivinecka cesnačku-voda čo variš zemiaky alebo čo sa vyvaraju halušky,sliže .orestuješ cesnak na oleji pridaš truchu mlete čierne korenie
,mletu pariku zaleješ tou vodou .pridat vegetu alebo kocku hovedzieho bujonu a možeš zavarit do nej sližiky

kadri
15. máj 2014

paradajkova:
na olivovom oleji oprazit ovsene vlocky, az pekne rozvniavaju, zaliat horucou vodu, pridat krabicku pasirovanych paradajok (mavaju v jednote), pridať mletu rascu, trosku soli a cukru, nechat prevriet. podava sa so struhanym syrom

aduskatt
15. máj 2014

100% paradajovy dzus zriedit vodou, pridat nove korenie, bobkovy list, zopar klincekov, zavarit v tom ryzu, kto chce, prida cukor

bosoriak
15. máj 2014

Ja robievam tiez paradajkovu, oprazim cibulu na masle, pridam lupane paradajky a paradajkovy pretlak, stipku soli, asi 2 lyzice hnedeho cukru, prevrie a hotovo. Dochucujem struhanym parmezanom a dospelaci si do nej este svihnu cerstvu bazalku.

Inak k tym dochucovadlam, kedysi som pouzivala bujony, teraz mi na zahrade rastie ligurcek lekarsky a nepotrebujem ich 🙂 Vsetko, kde je napisane "bez glutamanu" treba pozriet zlozenie, pretoze tam byva vacsinou "vytazok z drozdia", co je to iste. Samotny glutaman ale nie je nebezpecny, resp. nedokazali sa nejake zavazne ucinky na zdravie. Sposobuje len to, ze jedlo vlastne viac chuti a preto ho clovek zje viac a potom sa prejeda. A sama som si napr. vsimla ze po skonceni pouzivania bujonov mi klasicke jedlo "nechutilo", pripadalo mi bez chuti, ale to len par tyzdnov, potom som sa naucila dochucovat inak.

ivetoy
15. máj 2014

cibula na masle,ci oleji...hod tam mrazenu zeleninu a potom tam daj aj vajce a mozes aj ovsene vlocky trosku na zahustenie...

prasiatko30
16. máj 2014

nam chuti aj uplne jednoducha zelenina uvarena - tu sa tomu nadava hervido - ocistis zo 2-3 zemiaky, mrkvy - u nas aj 4-5 aj viac lebo tie im chutia, cibula, a ak mas tak fazulka zelena - lepsie ta plocha. to dam vsetko do hrnca uvarim do makka a podava sa to bez soli a bez akychkolvek pridavkov - kazdy si na svojom tanieri prida sol a olivovy olej podla gusta prip vinagre de modena - modensky ocot??? rychle a jednoduche. 😀