Recept na vianočné medovníčky

zuzpidka
20. nov 2007

Suroviny:
250g medu, 1/8litra vody, 4 žĺtky, 250g práškového cukru, 1g sódy bikarbóny, 500g hladkej múky Špeciál a trošku z tlčených klinčekov, škorice, anízu a kardamónu.
Postup:
Med prevaríme s vodou. Žĺtky vymiešame s cukrom, pridáme sódu a korenie, a opäť premiešame. Potom po čiastkach primiešame med s vodou a múkou. Cesto pripravujeme večer,na druhý deň ho rozdelíme na niekoľko menších kúskov, ktoré postupne rozvaľkáme na hrúbku 0,5cma vykrajovačkami vykrajujeme rôzne tvary. Kladieme ich na pomastený plech, ktorý sme posypali hladkou múkou, pre pečením potrieme medovníčky bielkom. Pečieme ich na svetložlto a ihneď prekladáme z plechu na rovnú plochu, kde ich necháme vychladnúť.
Cukrová poleva:
Cukrovú polevu na jednu dávku medovníčkov pripravíme zo 140g práškového cukru, 3 kvapky citrónovej šťavy a jedného bielka. Všetky tri zložky miešame 20 minút.

henikav1
5. dec 2009

ahojte, mozte mi prosim poradit? nasla som jeden recept co vyzera velmi dobre na medovnicky, ale je tam nieco co nepoznam. Je to salajka, vie mi niekto napisat co to je a kde to najdem, alebo ci sa to da niecim nahradit?? dakujem

henikav1
5. dec 2009

dakujem ti velmi pekne sofi

cessy
5. dec 2009

heni ja ti doporucujem spravit medovnicky od eriky, su na prvej strane vo vianocnych kolacikoch 😉
tobila som ich uz 2x

henikav1
5. dec 2009

dakujem cessy, videla som ze si ich oidporucala, uz som si aj ulozila receptik

vinka
5. dec 2009

Janula-nz ak ti zhustne poleva kludne môžeš aj vodou studenou rozriediť.Ale len tak po lyžičkách pridávať pomaly. 😉 Môhlo to byť aj spôsobené,že bielo bolo malé a viac cukru.Aj mne sa to stalo.Ale vodou to rozriediš.Ked šlaháš tak pozeraj či ešte tečie.Už ked tečie vélmi pomaly skoro vôbec vypínaj a napln si zdobítko alebo sáčok alebo čím zdobíš. 😉

janula_nz
5. dec 2009

dakujem. to som chcela vediet, ci sa to da s niecim zriedit. decka pohadzem spat a pojdem to spravit 🙂

my tiez mame to zdobitko tubu a nic moc. neviem ci sme to aj do kosa nehodili. ja si to dam do sacku a tak budem zdobit. tak dufam, ze z toho nieco bude. inak tiez som tie od eriky robila a su take dobre, ze uz asi ani nebudem mat co zdobit 😀 ale chystam sa na dalsiu varku medovnikov, tak potom by som vyzdobila. a este chcem vyskusat chalupku. no som zvedava, co z tho bude 😝

vinka
5. dec 2009

Ty myslíš toto zdobítko od dr.Otkera?

kotenko
5. dec 2009

junovka a inde v obchodoch si ju nenasla? my sme dnes boli v tescu v PD (vacsie ako v partizánskom) a ani tam ju nemali. tak skusime zajtra nitru, ale to si radsej zavolam do tesca, ze ci to predavaju vobec. velmi mi natom zalezi, ja som peciaci antitalent...

janula_nz
5. dec 2009

take ako pasta s tymi nadstavcami. neviem ci je od dr. oetkera. mame to alebo mali sme to uz davno ale neosvedcilo sa to

kotenko
5. dec 2009

zdobiaca tuba:
http://www.oetker.sk/oetker_sk/html/default/deb...

http://www.oetker.sk/oetker_sk/html/default/deb...
a farebne tubicky..
baby, pomoooc, velmi to potrebujem,.... musia to mat zajtra v tescu v NR...

junovka
5. dec 2009

KOTENKO, este tusim som raz videla, ked este mi netrebalo v Kauflande.

kotenko
5. dec 2009

mna porazi, kaufland sme dnes prechadzali.... 😢 joooj... no nevadi, vdaka za tip, zajtra obeham hypace opat 🙂 ach jooo

vinka
5. dec 2009

Kotenko majú aj v lidli farebné.Ale prečo si neurobíš? 😕

kotenko
5. dec 2009

preco si neulahcit zivot ked sa da??? 🙂

linka
5. dec 2009

ahojte 😉 ja som si minulý rok kúpila tubu na zdobenie medovníkov a moc sa mi neosvedčila,možno bola chyba v poleve,neviem,ale zdobilo sa mi hrozne,viac škody ako osohu 😖

cessy
5. dec 2009

ja som mala tie farebnetubicky minuly rok, kupila som ich aj tento,ale podla mna to nieje az take fantasticke.mne to z pernickov odpadalo, nedrzalo to dobre. ale mozno tento rok dali inu recepturu 😒

kotenko
5. dec 2009

cessy a kde si to zohnala?

jabber
6. dec 2009

kotenko - nevím, jestli ti ta informace k něčemu bude, ale v Česku mají velkou bílou i barevné tubičky v Makru (ale jsou to větší balení - těch malých tubiček je 5 krabiček v jednom balíčku a těch bílých je taky několik - asi 10), ale ty malé barevné tubičky mají normálně v Bille (u nás bývalá Delvita) - jsou tam takové speciální stojany s polevami a zdobítky, není to normálně v regálu. Ale nevím, jestli tyhle obchodní řetězce máte taky 😅

jabber
6. dec 2009

Jinak cukrové písmo se dá koupit ještě od firmy Schwartau a to mají občas v Lidlu anebo se dá objednat po netu, třeba tady:
http://www.maminsen.eu/potravinove-doplnky-c-43...

kotenko
6. dec 2009

jabbel, no billu mame aj my na SVK, tak skusim tam dnes. pojdeme do kauflandu, prejdeme billu a ja si aspon obeham akcie 🙂

cessy
6. dec 2009

kotenko tu to maju skoro vsade.ja som to kupovala na jednote,aj v tescu to mali aj v kauflande....len niekedy to maju mimo regalu, na takom speci regali od Dr. Oetkera. zajtra ti mozem pozriet ci to este maju 😉

cessy
6. dec 2009

a ked to najdem tak ti to kupim a poslem 🙂 co hovoris??

kotenko
6. dec 2009

vdaka, dnes ideme do TO alebo do NR, takze to pohladam.
inak cesto mam uz pripravene, nechala som ho odstat a este ho aj necham, piect budem vecer a zdobit tiez, ved pojde superstar, tak popri tom trosku prace neuskodi...
cessy, vdaka za ochotu 😉

junovka
6. dec 2009

baby, chcela som sa vas opytat, ci sa da odlozit cukrova poleva do chladnicky, a ak ano, ako najdlhsie tam vydrzi, a ak stvrdne v chladnicke, tak ako ju znova "obnovit"?

vinka
6. dec 2009

Junovka ked ti stvrdne tak sa dá rozriediť vodou ale mne už ostali hrudky.Ale ked mi ostala v tube a nechala som ju tam do rána tak som len špendlík pichla dnu do dierky aby sa neupchalo a som mohla v pohode zdobiť na druhý den. 😉

junovka
6. dec 2009

Vinka, a vydrzala by aj poleva v chladnicke napriklad 3 dni?? 😅 Nejako sa mi podarilo toho roku narobit kopu medovnikov a nejako to nestiham zdobit za jeden den, tak som myslela, ze by som zdobila kazdy den troska 😅 😅 😕

cessy
7. dec 2009

kotenko zohnala si???ja som bola teraz v bille a tam toho majuu, hadam aj 20 krabiciek 😉

cessy
7. dec 2009

junovka ja by som to tak dlho neskladovala,neviem, je tam to vajicko a na vrchu sa ti spravi skrupinka. akopise vinka,moze to vadit pri zdobeni. ja ked to zarobim tak to aj miniem,robievam si len z jedneho bielka a mam toho aj tak vela.
ja to radsej vyhodim,neskladujem

junovka
7. dec 2009

cessy, ono ked sa to tak vezme, tak vlastne aj ta samotna poleva uz na medovnikoch tam drzi dlho/2-3 tyzdne pokial sa to nezje/ a nevadi?Si myslim, ze to moze byt jedno...ci nie? 😒 😕 😅