Recepty od A po Z, nápady a rady do domácnosti

mukky
13. mar 2009

Ahojte,mate nejake dobre recepty,vychytavky,rady ci len chut sa porozpravat o domacnosti a vselicom moznom?Tak sup sem... 🙂

apna
13. nov 2009

aj ja uz idem spat,unavena som,uvidim jak mala bude spat dnes,isla o osmej,ta o stvrtej asi budicek zas

mukky
autor
13. nov 2009

este si rychlo kukni ip

apna
13. nov 2009

este som kuk na fb
mukky a to jak cistis malemu zubky,pastu nevie vyplut,ci ako ja si to neviempredstavit.
este ze ma len dva zubky,lebo necistim,zajtra idem jej kupit kefku aj pastu 🤐

mukky
autor
13. nov 2009

vitam Vas 😀 😀
dnes mam naladu zeby som vrazdila 😀 😀 😝

apna kup ten gelik co som dala link,to moze aj prehltnut,nic sa nestane,pasty by sa nemali prehltat
jasne ze nevie vyplut,to len tak trosku s kefkou a je to,je este maly na to aby to vedel sam vyplut

mukky
autor
13. nov 2009

idem pit kavej,asi na 10 krat ako vzdy 😝

mukky
autor
13. nov 2009

ked vypijem toho smrtaka co som si urobila asi ma picne 😝 maly uz krici 🙄 ach jaj

mukky
autor
13. nov 2009

nikde nikto?

maly zaspinkal,idem sa naranajkovat a chvilu poerdžať 😀

mukky
autor
13. nov 2009

mnamka,nie?

Kuracie prsia plnené camembertom
kuracie prsia, camembert (plesňový syr), plátky slaninky, soľ, mleté čierne korenie, olej, zelené fazuľky, maslo

Ako na to:
Kuracie prsia si naklepene, osolíme a okoreníme. Do stredu dáme asi štvrťku camembertu a zvinieme. Zvitok ešte obalíme slaninkou a na rozpálenem oleji opečieme.
Zelené fazuľky uvaríme, ale tak aby zostali ešte chrumkavé a orestujeme ich na masle. Okrem fazuliek môžeme ešte podávať ako prílohu napr. zemiakové pyré

Kurací zlatý hrebienok
Potrebujeme:
kuracie prsia, vegeta, šunka, plátkový syr, prerastaná slanina, olej, rôznofarebná zelenina (kukurica, mrkva, fazuľové struky) , šampiňóny, maslo, kečup, zemiaky, mleté biele korenie, soľ

Ako na to:
Plátky kuracích pŕs narežte na viacerých miestach. Narežte blany a jemne naklepte, ochuťte vegetou, osoľte, okoreňte, pridajte plátok šunky, plátok syra, menší plátok slaniny, prekryte na polovicu, preklepnite, okraje narežte. Obaľte v hladkej múke a opekajte po 2 min. z oboch strán. V panvici rozpustite maslo, pridajte nakrájané šampiňóny, poduste, pridajte zeleninu, vegetu, okoreňte, nakoniec pridajte kečup a poduste cca 5 min. Očistené zemiaky nahrubo nastrúhajte a túto „slamu“ vyprážajte rovno na oleji, hotové nemusíte sušiť

Kurča na šampiňónoch zabalené v palacinkach potrebujeme:
mäso z 1 kurčaťa nakrájané na kocky, 1 menší pór, 20 dkg šampiňónov, 1 sáčok palaciniek v prášku, 20 dkg strúhaného tvrdého syra, kečup podľa chuti, vegeta

Ako na to:
Kuracie mäso osoľte, dochuťte vegetou a mierne osmažte na oleji. Pridajte na kolieska pokrájaný pór a na kocky nakrájané šampiňóny, zalejte vodou a všetko duste do mäkka asi 20-25 min.
Medzitým pripravte na teflónovej panvici na malom množstve oleja palacinky.
Keď je mäso hotové, zabaľte zmes do pripravených palaciniek, ktoré položte vedľa seba na pekáč. Zalejte kečupom podľa chuti, posypte strúhaným syrom a dajte na pár minút zapiecť do rúry.

mukky
autor
13. nov 2009

rumove pralinky:

Vezmeme dutú čokoládovú figúrku,
odkusneme jej hlavu a dolejeme až po okraj rumom.
Neskladujeme a rovno konzumujeme ! 😀 😀

mukky
autor
13. nov 2009

pečene bananovo=kokosove buchty
Suroviny:

3-4 stredne velke banany
1 vajce
300 ml mlieka
300 g polohrubej muky
100 g tuku na pecenie - Hera
15 g drozdia
3 pl krystaloveho cukru
200 g kokosovej mucky
sol
muskatovy orech - mlety

Postup:
Zapneme prazdnu ruru, nastavime na nej 170 stupnov. Do vacsej misky preosejeme muku, pridame sol - staci stipka, prisypeme 3 polievkove lyzice krystaloveho cukru, 1 zltko, rozdrobene drozdie, mierne teple mlieko - prilievame postupne aby sme nemali cesto riedke, 100 g stuzene tuku na pecenie - osvedcila sa Hera. Vsetky suroviny v miske premiesame mixerom az kym cesto nieje hladke, potom prisypeme kokos a znovu miesame aby sa kokos rovnomerne dostal do cesta. Ked sa cesto zacne oddelovat od stien misky prestaneme miesat, misku prikryjeme cistou utierkou a odlozime na teple miesto tak aby cesto nakyslo - ja ho davam na sporak aby sa zohrialo od tepla co sala z rury kym sa rura vyhreje. Po asi 15 minutach by malo cesto nakysnut, co skontrolujeme. Pracovnu dosku posypeme trochou muky a cesto prelozime z misky na dosku kde ho valcekom alebo flasou rozvalkame na hrubku asi 3 mm. Cesto je mastne, tak si pomucnime aj ruky, aby sa pri spracovani nelepilo. Banany osupeme a pokrajame na asi 2-3 cm kusky. Cesto pokrajame na stvorceky tak aby sa tam zmestili kusky bananov a vytvorime buchticky. Rozpustime si trochu Hery a pomocou stetca, alebo pierka vymastime plech, pripadne pouzijeme papier na pecenie. Prenesieme buchty na plech a rozpustenym tukom dobre pomazeme boky a vrch buchiet - ulahci to po upeceni ich oddelovanie. Nechame trochu postat - asi 5 minut - v teple a potom vlozime do rury. Pecieme asi 20 minut pri 170 stupnoch - kontrolujeme pohladom povrch - ked buchty zhnednu su upecene. Posypeme praskovym cukrom v ktorom zamiesame muskatovy orech a podavame, najlepsie este teple s mliekom, cajom alebo ku kave 🙂

Dobru chut!

mukky
autor
13. nov 2009

Jahodový sen.
na jahodový krém potrebujeme:
500 g tvarohu
1 šľahačková smotana
75 g cukru
6 plátkov želatíny
strúhaný kokos
2 šálky jahôd
strúhané mandle na ozdobu
Tvaroh s cukrom vymiešame, primiešame hotovú tuhú šľahačku, prepasírovanú 1 šálku jahôd, 2 hrste kokosu a podľa návodu pripravenú želatínu, všetko spolu zmiešame a natrieme na upečené piškótové cesto, na krém poukladáme plátky čerstvých jahôd a posypeme strúhanými mandľami

mukky
autor
13. nov 2009

Tarte Tatin - jablkový dezert "na zabitie".

1. Správna panvica alebo hrniec. Voľba je doležitá. Malo by to byť niečo približne 24cm v priemere a s "trochu vyšším okrajom". Dá sa použiť hocičo - ja používam nerezovú panvicu s vyšším okrajom (a nerezovou ručkou - bez plastov, aby sa to dalo dať do trúby).
2. 125g masla, 125g cukru, šťava z 1 citrónu, "kilečko" jabĺk = cca 6-7-8ks, kyselejšie mám radšej.
3. nejaké cesto, v princípe je jedno aké. Francúzi dávajú dnes už štandardne plátok lístkového cesta. Dá sa použiť akékoľvek krehké cesto, no ale kto bude pripravovať 100-150g akéhosi cesta. Obvykle použijem tretinu lístkového. Cesto je principiálne nepodstatné a slúži viacmenej ako jedlá podložka. (Originálna receptúra obsahuje aj návod na cesto, ale o tom to skutočne nie je.)
Postup:
1. Jablká olúpeme, nakrájame na štvrtiny. Jadrá tiež vykrojíme. Zbytočne sa s tým nepipleme. Do malej misky vytlačíme šťavu z 1 citrónu.
2. Rozpustíme na panvici (v hrnci a pod.) maslo, chrstneme cukor, rozhrabneme niečím, aby to nebola jedna kopa. Trochu stiahneme plameň, aby to hneď nezhorelo.
Od tohoto momentu už nepotrebujeme varešky a vidličky. Ruky stačia.
3. Kus jablka vždy "vyčvachtáme" v citróne a začneme ukladať na panvicu. Systém ukladania je doležity. Na spodok idú jablká "vypuklým dole", potom medzi ne rozmiestnime vrstvu ukladanú opačne - vypuklým hore. Princíp je, aby boli jablká husto uložené a neboli medzi nimi zbytočne veľké medzery.
4. Pridáme plyn - "stredný plameň". Jabĺk sa už nedotýkame, nešťucháme do nich. Čakáme. 10 minút sa nebude diať nič, potom to začne dobre voňať a okolo 15. minúty nám začne bublajúce maslo hustnúť a začne "ľahko meniť farbu a chuť". Prvé známky karamelizácie. Priebežne ochutnávam malou lyžičkou.
5. V tejto fáze to celé šupneme do trúby vyhriatej na 200stC, ale nie horkovzduch. Doporučujem klasiku zhora-zdola. Približne na 15 minút.
6. Teraz rozvaľkáme placku z cesta. Trochu väčšiu ako forma/panvica. Lístkové sa dobre vaľká (je to spisovne?) vínovou flašou.
7. Jablká vyberieme, plácneme na ne zhora cesto. Prečnievajúci okraj cesta "tam tak zašmodrcháme" naspäť pod okraj jabĺk. Zbytočne sa s tým nepárame, pretože to je pekelne horúce. Urobíme 2-3 diery do cesta. Nie mikro! Aspoň také, ako malíček.
8. Šupneme to naspať do truby, ešte asi tak na 15-20 minút.
9. Vyberieme a necháme (presne) 10 minút chladnúť. A teraz to treba preklopiť na nejakú tácku, podnos alebo niečo podobné. Klasický postup - priložíme tácku zhora a otočíme o 180 stupňov. Chce to "švung a eleganciu". Inak bude karamel a maslo všade. Toto sa samozrejme na 99% nepodarí, koláč nebude vypadať tak ako na obrazkoch z časopisov. To nevadí. Odpadlé jablká upravíme do správnej polohy vidličkou a tvárime sa, že všetko je OK a nič sa nedeje. Skutočne sa nič nedeje. Pri Tarte Tatin nejde o formu, ale o chuť. Podávame ešte teplé. Mne to chutí aj studené.
Variácie sú - bez masla pripraviť karamel - toto je ale náchylné na pripálenie. A práve maslo, ktoré je síce nezdravé, dodáva jedinečnú chuť. Kombinácia masla, karamelu, jabĺk a citrónu je na tom najskvelejšia.

pancake
13. nov 2009

apna ako kurite na dome? a ako malu na noc obliekas? mne sa zda ze to prehanam. ma body, pyzamo, fusak a paplonik. nie je to vela? ale nekurim este. iba cez den obcas.
odpis pls.
a este... kde robis?

womenne
13. nov 2009

uff už mam zaslintanu klavesnicu mnam t o by som si dala 😅

pancake mne sa t zda vela ja davam pyžamko a prikryty su perinkou.Pripadne ak mate chladno daj ešte body ale fusak je už vela 😉

apna
13. nov 2009

ahojte,
mukky fajne receptiky si dala 🙂

pan ja tiez nekurim v noci vobec,ib cez den niekedy ,ked je velka kosa zatopim a a ked je teplo vypnem.a mala ma na sebe body s kratkym,dupacky a ponozky.a prikryta je paplonikom.aky fusak myslis? 😕 a jak sa potom obracia maly?podla mna staci,ak ho prikryjes a daj ponozky aj.no ale ked je tak zvyknuty ,tak neviem...lenze jak sa ona hadze ,furt ju treba prikryvat...
a robim pre morrison 😉

mala cez den spala pol hodku a teraz o pol siedmej az zaspala.sme boli uz nasich ce;lly den...sme boli kuk v matalane,jake maju krasne vianocne oblecka od vymyslu na deticky,nevedela som vybrat,tak som nic nekupila,potom s p vyberieme...taka som unavena nejaka,a blbo mi zostalo z auta,to vzdy tak...
som zvedava kedy mala vstane a este viac,kedy zaspi...rano vstavat,och nechce sa mi uz teraz..

kde ste zienky,co ste porabali?

mukky
autor
13. nov 2009

womenne 😵

ahoooooooojte 😀
pred chvilou sme dosli,maly napapany a už aj hajiiiiííííí 😔
idem skusit dat dajake foto a pridem za 20 minut

pancake
13. nov 2009

ste ma vystrasili tak som isla odokryt maleho. ten fusak mam na mysli spaci vak. len teraz sa mi zda ze bude zima 😖 😖 ale zase aj s tym sa mi to zda naozaj vela. 😖 😖 😖

mukky
autor
13. nov 2009

moj ma body s kratkym rukavom,pyzamlovy vrch tensi a pyzamkove nohavice a ponozky,ma deku ale je stale odkopany

mama.wolfka
13. nov 2009

tak aj ja sa vám tu trošku votrem 😀 náš spáva v overalovom pyžame (dlhé ruky aj nohy), pri tom jeho nočnom pohybe by mal stále holé kríže, tak to neriskujem normálnym pyžamom... a na tých, ktoré majú dolu aj nohy (na chodidlá) som ich musela odstrihnúť, lebo mu to vadilo, je nejaký horkokrvný a paplón je stále odkopaný 😀 ale máme celkom teplúčko

mukky
autor
13. nov 2009

mozes sem aj castejsie chodit 😉
maly je teda podareny 😀
u nas denne frci body a vlastne od narodenia,dlhy rukav,kratky,bez rukava...

mukky
autor
13. nov 2009

wolfka do nedele chcem mat ten roman na stole 😀

mukky
autor
13. nov 2009

apna kde si na zabave ci co? 🙄 😀

apna
13. nov 2009

cafte
ja len na skok,idem do sprchy a spat,zajtra zdochnem v robote 😝
mala okupana,zachvilu pojdeme spat,tak nebude strajkovat
sa tesim lebo nasla v morisone kukur.krupicu,aj to quino naju pan,co ty davas,potom napis,ako ho robis a tak.
wolfka,tak tak mozes tu cajtejsie chodit 😀 ved opkrem nas tu nikto ani nepise 😒
pan mozno pride aj vacsia zima,tak vak nechaj na neskor 😉 ,ako mne povedala doki,ze pancuchy este netreba,mam ich vytiahnut v januari 😠
mukky hej chcela by som,nestiham medzi prevbalovanim,jedlo a zaspavanim

chcem zajtra urobit take pecebne maso v celku,ale mam len kare,myslite ,ze bude velmi suche?ako vy robite?

mukky
autor
13. nov 2009

prespikuj ho poriadne slaninou a pec ho prykryte alebo aj do marinady daj nejakej s olejom

teraz ide spinkat ci ako?

mama.wolfka
13. nov 2009

my tiež frčíme na body stále, väčšinou stále dlhý rukáv, lebo pri jeho pohybe si nechcem predstaviť tie choré ľadviny 😠

idem si urobiť chlebík so šunkou a kápiou a tuším idem na to, celkom mám dnes na to náladu 😉

mama.wolfka
13. nov 2009

teda na ten román 😀 😀 😀

mukky
autor
13. nov 2009

dobru chut 😀

pancake
14. nov 2009

apna ja robim len kare a je fakt velmi suche. ale mne to nevadi. 😖

pancake
14. nov 2009

dorazim to vzdy kopcom stavy a som vybavena... 😝 😝 😝

apna chodis na carboot sale? ja som zase dnes narazila na tenisky za 2 libry. uplne nove. a mali aj bicykel thomas uplne novy za 15 libier,aj s pomocnymi kolieskami. taky, no po kolena mi bol iba. nevedela som sa rozhodnut.volala som p. do prace a on ze ho mam zobrat. ale mne sa to zda este skoro. inak v tescu bol v uz v akcii za 30.

mukky
autor
14. nov 2009

ahojte,
maly zaspinkal idem sa najest