Recepty od A po Z, nápady a rady do domácnosti

mukky
13. mar 2009

Ahojte,mate nejake dobre recepty,vychytavky,rady ci len chut sa porozpravat o domacnosti a vselicom moznom?Tak sup sem... 🙂

mukky
autor
14. jan 2010

Bombastické langoše *bez vajíčka*

*1 kg polohrubej múky, 2 kyslé smotany (2 x 250 ml), 1 kávová lyžička sódy bikarbóny, 1 kávová lyžička soli, 2,5 dcl mlieka, 3 polievkové lyžice oleja *na kvások 1,5 dl mlieka, 1 kávová lyžička cukru, štipka soli, kocka čerstvého droždia* na dochutenie majonéza, kyslá smotana (alebo biely jogurt), cesnak, kečup, nastrúhaný syr, olej na vyprážanie
Do vlazného mlieka pridáme droždie, cukor, stipku soli, premiešame, posypeme troškou polohrubej muky, premiešame a necháme podkysnúť (5 - aj 10 min.)
preosiať múku (ja som teraz robila len z polovicnej dávky, aby Vás nemýlilo množstvo múky...), pridáme kvások
soľ
sódu bikarbónu
rozmiesanú smotanu
rozmiešanú smotanu
vlažné mlieko
olej
poriadne vymiešat
posypať troškou múky a nechať aspoň 15-20 min. podkysnúť pri izbovej teplote, potom zakryť a vložiť na 4-6 hodín do chladničky. Bude to kysnúť, tak občas do nej nakukneme...
tesne pred vybratím cesta z chladničky si nachystám kyslú smotanu /alebo jogurt/ rozmiešanú s majonézou /majolenkou/ - v pomere 1:1, pretlačený cesnak rozotretý so soľou, nastrúham syr

kúsok cesta si vyťahujeme naolejovanými rukami na tenučké /asi ***2-3 mm***/ placky
- a vyprážame na oleji (asi na 2 dl) dozlatista, do ktorého pridame kusky osusenej mrkvy (neprihára olej a necítiť smaženie) - nie prudko, ani nie na veľmi nízkom stupni (to by ostali len ako tenké placky) - asi tak ako rezne. Mrkvu vymieňame, keď už je tmavšia. Panvicu si neprikrývame. Robia sa veľmi rýchlo, tak treba dať pozor, aby neprihoreli.

...zvnútra sú nadýchané.... Tým, že tam nejde vajíčko, "nestiahnu sa", sú mäkké. Aj na druhý den.

mukky
autor
14. jan 2010

apna manžel kupil čo mal,aj viac 😀
v ikei kupil tie 3 "garniže"oni su to vieš také len tyčky,tak všade budem mať rovnaké,už len nejaké zavesy či záclonky pokupiť do spálne a detskej..
drobcovi kupil takého vačšieho plyšáka hrocha,už s ním spí 😀 a skladacie poháriky na seba,už má neviem koľké,ale toto ho dned zaujalo a pekne sa hral a skladal si..plyšákov nemusí ale som chcela nech mu kupi od ocka na spanie 😀 ,má aj od nás hava,od babky sobíka a teraz hrošíka,ale neberie ho ani jedno,len mne sa to tak páči tak mu dávam večer do postielky a potom vyberám,ešte som dieťa 😀 😀 😀

mne kupil také 3 akokeby prutené šperkovničky roznej velkosti s vrškom..neviem ako to nazvať.ale nie je to kocka,ale ako valec do výšky

a bol aj v rakusku a tam mi kupil puma čiernu trištvrťovu vetrovku,je suprova,trafil sa do vkusu,len mi je uzka,cez prsia,ale 5 kg to spraví 😀 ,bol sklamaný ja aj tak sa nezapínam tak mozem nosiť aj tak ked bude velmi chcieť 😀 a že najvacsie číslo bral 😀 😀 😀 😀 ,som mu vravela ze pre slonov nevyrábaju 😀
ale neviem načo mi kupoval ked som si kupila pred týzdnom v madarsku taku suprovu,pod zadok čiernu..v švajčiarskom butiku,asi že neni značková 😀 ,ale kvalitná je velmi

som skusala u nas značkove ale vsetky mi boli malé 😔 a ked dobre tak dlhe rukavy 😝 ,ja som špunt do flaše a ked mucha ma okolo mna preletieť tak na pol ceste od unavy zdochne 🙄

apna
14. jan 2010

cawes,
tie bananove sisky vyzeraju byt super,urcite skusim...ja nechcem ani piect,lebo viem ,ze neodolam 😝 boze tak sa musime trapit 🙄
bola tu kamoska s malym a priatelom,kukali horor,ja som optocena k telke chrbtom sedela,ja nemusim take 😝 a este taky hnusny o duchoch....to sa strasne bojim takych veci 🤐

mukky mne ukazuje teraz nasa "super"vaha -3kg,ale to vzdy inak,teraz tak ukazuje.musim sa zvazit u segry na digitalnej..a ani sa nechcem vazit,zbytocne...len sa cajom nalievam,dnes uz treti liter pijem 😝 a len na wc odbieham..tak by som si daco dala,fajny chlieb s cibulou,mnam 🙄 robila som pomazanku syrovu,tu na mna kukaju chlebiky,dufam,ze odolam...

apna
14. jan 2010

robila som karfiol,nemozem verit,ze som si nedala,zazrak 😀

vsade hracky rozhadzane,idem popratat aj v kuchyni mam brajgel

dobre nakupil manzel,take vetrovky tristvrtove sa mi velmi pacia,ale ja sa zle v tom citim,mi to pasuje na vysoke a stihle..aj mne by trebalo ciernu do pasa,jednoduchu bundu...ja mam taku bielu,jednoduchy,zazrak,ze som ju na sk kupila 😝 bola draha,ani neviem K to je znacka,ale mi bolo jedno,hlavne ze mali na mna,to som bola mesiac po porode,ked som kupovala 😀
inak chodim v kabate ciernom,jednoduchom do pasa,ale mam aj ine,ale ten mam najradsej

malu tiez plysaky neberu,ma ich niekolko takych velkych,ale nebavia ju...
dnes dala petkovi s ovladacom po hlave 😝 ma sere uz,dostala po riti,ale ani to neplati na nu...

apna
14. jan 2010

mukky neprehanaj,mne sa nezda,ze si az taka"ssiroka" 😀 to by si musela aj v tvari inak vyzerat,hlavne,ked si predtym bola taka stihla...a v tvari vobec nie si plna

apna
14. jan 2010

och a si mi chute na langos narobila,fajny s kopou cesnaku a tatarky alebo kecupu 🤐 doma raz svagor robil a tak som sa tesila,cakala kedy budu hotova a tak mi zle sadol,ze musela ist vyblut ho...
ja nikdy nerobim doma ani langose,ani pizzu..
langose si vzdy davam,ked je jarmok alebo na siravu ,ked chodime vecer v lete,jem langos a varenu kukuricu ..mnam

mukky
autor
14. jan 2010

cawes.som tu,idem ta docitať 😕

mukky
autor
14. jan 2010

aj ja som bola teraz hracky odloziť,kuchynu popratat a urobiť bryndzovu pomazánku,mnam 😀
a ešte kupil nerezový odkvapkávač na pribory,sa tešim lebo sme minule tam kupili ale taký debilný 😝 ,konečne
no a doma zistil ze pani predavačka mu jednu garnižnu tycku nenaučtovala 😀 ,tak ušetril 8 e. 😀 😝

ja budem robiť zajtra tie šišky,prekvapko pre mm 😀 ,si ho hýčkam tak nenápadne,aby netušil že ho milujem 😀 😀 😝 🤐

hej som taká široká,minule much zdochla okolo mna 😀 😀
ale naozaj som,nevidno na tvari,ked na fotke som,je to otras 😝

som sa zle vyjadrila,ona mi je ako tristvrtova do stehien..skor tak do polky stehien..ani ja dlhu nemozem,som skusala v madarsku boha a jak hurka,mm hned oci prevratil aj teta 😀 ,ja som maličká 😀 ,malá vrtká dobre varí 😀

máš rada kukuricu mrazenu a hrasok?kludne si daj vyprazany karfiol,k tomu kukuriciun a hrasok,aj tatarky trochu a nepriberieš...ja som tak jedla pri delenej...aj vyprazany rezen v poho..alebo si nastruhak mrkvu a uroib zalievku a do toho anans,alebo bez ako prilohu

mukky
autor
14. jan 2010

aj ja langoš lubim,moja mama robieva,ja som este nerrobila..pizzu hej,len kvasok sa mi nejak nevydaril ale bola vyborna,som poslala aj babke a tete a az sa dusili potom do telefonu jak mi dakovali ze je vyborná 😀

mukky
autor
14. jan 2010

ja kečup nemam rada na hranolkach a langoši...ani na mase ked mi preliali maso na plneny debrecen...furt upozornujem v restike ze len tatarkou preliat,teda ani preliat,oni ôprelievaju,len nech mi ho daju zvlast do misky vedla 😀
zjem v spagetách,ale len ked aj ina je tam omacka a na chlieb vo vaicku si davam trosku obcas

mukky
autor
14. jan 2010

pekne ti ide vaha dole,iste dobre váži,len tak dalej 😵 😵
a čo jedávaš,co si dnes jedla?

apna
14. jan 2010

mukky rovnake cinnosti sme robili teraz 😀 😀 😀

ja ked budeme zariadovat byt nechcem nic nerezove 😝 toje des,kto to bude lestit 😀
mne kysnute cesto celkom ide,ja nerobim kvasok osobitne,ale pouzivam susene drozdie rovno do muky davam..nejak ma nebavi pizzu robit,ked dvihnes telefon a do 15min.ju mas 😀
ja si kecup dam,tatarku som niekledy nemusela,ano majonezu,ale odkedy sme tu,som sa naucila jest,hlavne v robote kedysi na hranolky 😝
moj si dava kecup uplne na vsetko a vela,az na nervy,lebo ved potom to jedlo straca chut...

nedavno niekto klopal a taka mlada caja revala,aby sme zavolalipoliciu,ze ju zbil priatel 🙄no on hned vysiel a ze nic sa nestalo,len take normalne problemy,sa tam na nu vymachol,ale neudrel ju,isiel kdesi...sme jej dali mobil zavolat si,tak potom prisli polisi a neviem co bolo dalej..ako kamoska isla prec,tak tam sa s nou rozpravali,veci,ze mala po chodbe rozhadzane...
jak ja neznasam take,och moje nervy,vzdy myslim teraz na to..ani v telke nemozem pozerat,lebo zurim az alebo revem ,co mam take nervy

apna
14. jan 2010

tak neznasam taku nespravodlivost sakra 😒 .....

apna
14. jan 2010

mukky nie,vzdy jy musim nastavovat na nulu,laura ju vzdy vytahuje a stupa na nu 😀

vcera som jedla doobedu mandariky dve,na obed polivka zleninova,vecer tiez mandarinky...vcera som bola strasne hladna,ale sme boli prec a som nemala kedy sa najest vecer a neskoro som uz nechcela,tak som pojedla mandarinky asi tri...a to som robila p chleba vo vajci a nemozem verit,ze som si nedala..som urobil; aj tak,ze som natrela so syrom,tak do vajka a upiect,vraj dobre...som raz citala niekde,mne by nenapadlo 😀
p sa dnes smial,ze to od hladu mi bolo zle rano 😀

dnes som rano mala prazenicu z dvoch bielkov so zeleninou,obed polievka,neskor kava a vecer ananas a grep..
no a nedavno som dozula pol tmav.chleba s pomazankou 😀 musela som 😝
a pojdem na bike asi

apna
14. jan 2010

zajtra urobim p zemiakove placky a na ne maso bravcove na rezance s lecom udusene...

mukky
autor
14. jan 2010

pisem jak tatar lebo pozerám film tak idem pomaly
juj smutne take ani ja nemam rada veci ,ved vieš ☹

som dala nove fotky zase 😀
ja mám rada pizzu,ale na druhý den uz ee,ale ked neni nič ta dojem 😀 😝

apna
14. jan 2010

co si porabala dnes?manzel bol v praci?ja som doobedu bola s malou trochu vonku,ale nechcela chodit vobec,len na ruky sa tahala,tak sme sli domov
isla spat,po telenovele sme sa vybrali malej kupit taky domcek nafukovaci,alebo stan nejaky,ale take nieco,ale nemali ziadny z tych,ktore sme vybrali...kupili sme plienky,pyzamka,ale obrovske su,kamoske som kupila pyzamka pre male aj take pekne triko zelene laure..uz nechcem jej ruzove veci...minule som taky fajny rolacik nasla pasikavy so vselijakymi farbami...iba 4eura stal...

mukky
autor
14. jan 2010

vcera uz mm nestihol drobca tak siel len ho pohladkat ale nevidel na neho lebo tma a on pri tyckách jak vzdy 😀 take dojimave to bolo ako ho pohladkal a hracky az dnes mu dal,az vecer sa stretli...a on ked rano ide do roboty ta spi vedla v izbe...aj teraz som ho tam vyslala 😀 ,lebo bol velmi unaveny a bude chrapať mozno a maleho by budil a aj mna 😀 😝

dnes som ho naučila nech ukaže ako mamku ľubi a červenu farbu,tak sa prituli ku mne s lickom a ako kapor ma bozká 😀

apna
14. jan 2010

zlaty maly 😵 podareny je na fotkach,hlavne s tym mopom a vysavacom..nemozem si pomoct,cely ty 🙂

co pozeras?mne ide mafstory v pozadi...
idem ja na bike asi,ale sa mi nechce 😝

apna
14. jan 2010

co budes varit malemu?a dnes co papal?

mukky
autor
14. jan 2010

hej mamin je 😀 😀 😀 ,moj anjelik.. 😵 😵 som vcera kukala cesku postu a zase revala,jak moze mama dat do domova decko a potom ho 20 rokov nevidieť..by som zit an dychat nevedela ☹ ☹ a na slovenskej som kukala pred vcerom postu ze jedna dala do domova 4krát dvojcata 😕 😕 😕 😕 😕 a spolu mala 12 ci kolko deti,s´vina je to ne matka

mukky
autor
14. jan 2010

vies co som minule zamrazila polievku lebo vela som jej navarila tak mal dnes a este aj je tam jedna nadobka tak aj tu vyberiem a bude mat aj zajtra..je tam masko,zelenina,cestoviny...

neviem ci zmrazovat mam alebo nie..ked vela navarím...vies ci sa tym vsetko nezničí,ale som citala ze tak robia ale som sa nedocitala nikde zeb& to skodilo na to jedlo

mukky
autor
14. jan 2010

ja kukam film na markize co siel v oktobri..tak som teraz prechadzala filmy z archivu a ked ma prve 3 minuty nezaujal som kuk na iny a ten moze byť schrecka som dnes chcela kuk ale uz nestihnem

mukky
autor
14. jan 2010

ap a vy sa chcete vratit na sk ci uz nikdy?

mukky
autor
14. jan 2010

dobre sa ti tam zije ci radsej by si na sk?v akom meste si?

mukky
autor
14. jan 2010

čo ty na to??len nemáim pekárnicku...ale neva myslim..

http://domacnost.sme.sk/c/4256811/upecte-si-cer...

apna
15. jan 2010

vies co,ze som uz pozerala na link,co je teme,co dnes varite a ked sa budem niekedy strasne nudit,tak urcite skusim rozky urobit...a to fakt vykysne cesto v chladnicke 😕 dobry napad,vecer zamiesit a rano len piect 😎

no aj take zeny su 😝 ja som postu furt kukala,ked som bola tehu a revala som o zivot pri vsetkom,ale neznasam take,ze niekto sa chce podakovat rodicom a tak...teraz som uz sto rokov nevidela...ani shrecka som nevidela..
no co jak tu sedim sama,normalne sa obzeram,nacuvam a tak,sakra a to som ani nepozerala ten horor a usi som si zapchavala,ked tam vrestali 😠

apna
15. jan 2010

kazdy zamrazujeja nie,lebo mam mini mrazak 😠 skodit to neskodi podla mna,,,,ale s tymi zivinami neviem...

teraz ma p take obdobie,ze chce ist prec,uz ma toho tu dost,ani sa nam velmi neoplati tu byt,proste len zijeme,neuserime skoro nic,tak neviem....ale ja by som este ostala,som zvyknuta tu uz,nechce sa mi domov velmi,lebo co tam teraz...

apna
15. jan 2010

inak 20min.za mnou a 40 brusakov k tomu 😝

mukky
autor
15. jan 2010

hej viem ze sa neoplatí ..ne ako dakedy pred krizou,nie?
fuj brušáky 😀 😝
ok,idem,napinavý film je tak pá zajtra apnuška