Recepty od A po Z, nápady a rady do domácnosti

mukky
13. mar 2009

Ahojte,mate nejake dobre recepty,vychytavky,rady ci len chut sa porozpravat o domacnosti a vselicom moznom?Tak sup sem... 🙂

saskarisko
18. jún 2010

@lussy23 - taketo nieco robievala aj moja starka, aj mama. je to klasika kysnute cesto, a do toho das tu plnku co si pisala. len u nas sa tam este sem tam dala aj pazitka (ked bola sezona),a zemiaky sa zmiesali s troskou mlieka, aby boli jemnejsie. z cesta sa urobia placky, naplnia sa zmesou a zabalia sa do balicka. vrch sa potrie rozpustenym maslom, a potieras ich este raz v priebehu pecenia, a na konci, ked su upecene (na vrchu su krasne cervene)

@mukky - varim, co dom da, a hlavne co je rychle. pre deti prevazne nejake omackove jedla.
ale mam vyborny recept na tvarohove knedle s jahodami, po uvareni sa obaluju v rozdrvenych piskotach. len ho musim vyhrabat

@sunny - super ihrisko 😉

saskarisko
18. jún 2010

@lussy23 - a este ako druha alternativa bola plnka z kyslej kapusty.

lussy23
19. jún 2010

saskarisko - ďakujem. A koľko mám dať zemiakov?

mukky
autor
19. jún 2010

ahojte,ako sa máte? 😉
@saskarisko ten receptík určite pohladaj 😀 ,znie zaujímavo 😅

@lussy23 ty si mladsie sestra jednej tu maminy z témy o MJ,že?a dakujem za komentáre 😉

sunny_face
19. jún 2010

Ahojte kočky,akurát som chlapovi urobila steaky, tak kym si ich vychutnáva pokukám čo tu nového.
Tie pirohy s kapustou a slaninkou poznám-mňamky, ked chodíme do Tatier tak sa vieme po ceste zastaviť na nejakom salaši a tatino si objednava br.halušky a ja tieto pirohy.
Mukky dam tie fotky neskor, teraz sa mi nechce behať po pc a aj po nete.
Akurát sa rozhodujeme, ktorý júlovi týždeň pojdeme do Chorvátska 😉 . Z minulého roka máme kontakt na paničku, kde sme bývali,tak už len zavolať a dohodnut termin. Joj už sa teším. Len stale sa mi nedari schudnuť ☹ takže fotky budu len s mojim mm a malou.
zatial ahojky

saskarisko
19. jún 2010

@sunny_face - toto nie su pirohy. ale kazdopadne takto plnene pirohy su tiez mnamka

@lussy23 - tu je receptik od mojej maminy:
Kysnute cesto: na 1/2 kg polohrubej muky (bezne sa dava hladka, ale mamine viac vyhovuje polohruba) 1 kocka drozdia, 1 dcl mlieka, trosku soli, vyse 1 dcl oleja (tj 1 dlc + nieco malo navyse), 1 vajce, 1 prasok do peciva. v teplom mlieku si treba rozdrobit drozdie, a nechat troska napucat, a potom vsetko spolu zmiesat, aby to bolo take hustejsie cesto. na teplom mieste nechat cca 1 hodinu vykysnut.
Plnka: vyskvarit slaninku s cibulkou alebo bez, a omastit uvarene a popucene zemiaky (cca 4-5 zemiakov), a troska posolit. proste, aby tebe sedeli na chut. alebo je ich mozne urobit a omastit, zmiesat troska s mliekom a pazitkou (vznikne husta kasa).
cesto rozvalkat a rozkrajat na stvorce (bude to na cca 6 - 8 ks). kazdy stvorec treba naplnit a urobit taky batoztek, ktory potom na plechu namocenou rukou v studenej vode roztlacis na placku. na plechu nechame takto kysnut este cca 20 minut. pecieme v rozohriatej rure do cervena (pocas pecenia neobraciame, a neomastujeme ako som povodne pisala). po upeceni dame na kazdy posuch kusok masla a rozotrieme (ono krasne vsiakne dovnutra)

@mukky: Jahodove knedliky v piskotovom zupane - 250 g tvarohu, 1 vajce, 240 g polohrubej muky, 2-3 lyzice oleja, 2 lyzice solamylu, troska soli, 250 g jahod, 1/4 sacku piskot, maslo a praskovy cukor na dochutenie. Na doske vypracujeme z tvarohu, vajca, muky, solamylu, soli a oleja cesto. vyvalame plat asi 5 mm silny a nozom rozdelime na stvorce 5x5 cm. na kazdy polozime jahodu a dobre ju do cesta zabalime tak, aby nebol vidiet spoj a knedlik bol pekne gulaty. pripravene knedliky uvarime vo vriacej vode. ihned po vlozeni ich opatrne zdvihneme odo dna vareskou. varime ich tak dlho, pokial same nevyplavaju. medzitym si valcekom rozdrtime piskoty. pred podavanim ich obalime v rozdrvenych piskotach, posypeme praskovym sukrom a prelejeme roypustenym maslom. na tanieri ich mozeme ozdobit cerstvou jahodou a medovkou.

no a este som dnes robila brownies, podla tohto receptu (ten sa mi najviac osvedcil uz niekolkokrat)
http://www.apetitonline.cz/recepty/448-brownies...
akurat pred posypanim bielou a mliecnou cokoladou som na cesto dala este plnotucny tvaroh zmiesany s troskou citronovej stavy (bez cukru), a nasypala cca 350 g malin. az potom som tam dala nalamane kusky bielej a mliecnej cokolady. a podla vyjadreni bol vyborny (lepsi ako klasika)

lussy23
20. jún 2010

Sasdkarisko - veľmi, veľmi veľmi pekne dakujem!
Mukky - áno som pennyna sesra. Už sem moc nechodí, lebo Filipko dáva zabrať. Ale pozdsravuje ťa. A ako sa má synček?

mukky
autor
20. jún 2010

@sunny_face ahoj,
teraz je este v croatii zima 😕 ,ale tak hadam sa vam oteplí 😎 a inak ako?

@saskarisko skvelé receptíky su to....dakuem a ako sa mate?
@lussy23 aj ja pozdravujem a máme sa dobre 😵

apna
20. jún 2010

cafte babule 🙂
ako sa vsetky mate?my sme ok,sme teraz na sk,asi 2mesiace...prisli sme si uzit leto,len slnko nikde 😝 snad este bude..
vidim,ze riesite dovolenky,aj my asi pojdeme do croatie,len este nevieme kedy..

dnes sme robili salat a risky 😀 ,hov.vyvar,kysnute kolace so vsselicim a este taky z listk.cesta,som robila ja vcera...som zvedava,kto to poje 😝

a vy ako?a deturence?
sunny skus zacat cvicit,mne to pomohlo..
wolfka este neporodila?
pancake zijes?napis ako sa mate na sk..

sunny_face
24. jún 2010

Ahojte dievčata. Hurááá Apna sa nám ozvala. Tak ty si pobehuješ po Slovensku! A ja že čo sa neozývaš. 😨
Ináč díky za radu Ap a máš pravdu moj problem je v tom cvičení. Ja možem neviem ako dodržiavať stravu tych mojích bublinike sa nemožem zbaviť.Takže je to jedine v tom, že necvičím. Len ako sa k tomu dokopať a hlavne zariadiť si to. Lebo väčšinou všetky aerobiky a neviem čo všetko možne začina okolo 7 hodiny večer a mne chodí mala spat o 8-takže tie škrtám. Posilovnu má moc nebaví, nemám tam ťahača. A doma to nejde, lebo Lucia po mne hned skočí a mám 15kg záťaž. Ale idem si hladat robotu, aby som od septembra naplno nastupiť,tak potom to pojde jedna radosť. Malú chcem dať do školky,tak teraz okolo toho behame a vybavujeme. Už máme prislubene tu v blízkosti, že ak v septembri nenastúpi, niektorý z tých prijatých maličkých, hned nám volajú. Tak len dúfam inač ju budeme musieť dať do súkromnej a to je dražoba.
Do Chorvátska sme sa nakoniec rozhodli ísť až 2. júlovi týžden,tak už sa teším.
Akurát pozerám Mukky tvoj malý bude mať za chvílu narodky? Čo pripravuješ? Akú tortičku a party oslavu?

Majte sa zatial krásne.Papa

lussy23
29. jún 2010

Ahojte. Potrebovala by som nejaký recptík na jahodovo-banánový kokteil.

barumka
29. jún 2010

Zdravím,
jsem tu nová a v kuchyni jsem začátečnice, takže díky za inspirace, co tady nasbírám. 🙂
Já často čerpám nápady tady: http://www.mebio.cz/recepty/
🙂

leelo
29. jún 2010

@lussy23 no to zalezi na tvojej fantazii a co mas doma 😉
ja robim nie z kravskeho mlieka, zmixujem ovocie napr. s ryzovym, ovsenym. ked tam mas banan, k tomu sa hodi vanilkova esencia, prip. vanilka zo struku. k jahodam sa hodi mata, tak tou by som to ozdobila navrch + slamka a papa sa. neviem ci to chces pre dieta, ale ked uz papa jahody, moze aj matu 🙂

lussy23
30. jún 2010

Leelo - ďakujem. Deti ešte nemám, budeme si to robiť len tak 🙂 A krásne meno pre snyčeka. Nachádza sa na mojom zozname 🙂

sunny_face
22. júl 2010

Ahojte kočeny, všetky si užívate prázdniny, žiadna nevarí 😀 Potrebujem nejaký recept na mlete mäso, niečo nové /fašírky, musaka,hamburger a guľky sú už objedené/ mám chuť vyskúšať niečo iné.Ak mate niečo overené a dobre tak sem s tým. Urobíte šťastných najmenej 2 ľudí-mňa, lebo dostanem pochvalu a mm si bude spokojne hladkat bruško 😀

sunny_face
22. júl 2010

@mukky ako ide život? Pochváľ sa, nebehaj len medzi bábätká 😉

mukky
autor
22. júl 2010

@sunny_face ahoj sunn,no nemáme sa dobre ☹ malý ma uz cez mesiac zápchy a vcera v noci sme museli volať zachranku a sli do nemocnice...robili mu klistyr 😢 😔 ,vrackal potom..a je toho viac ☹ ,neskor odpisem..teraz je v kupeli s harmancekom s mm,mam chvilocku volno,rano ideme opat na krv,uz tretí krat za 5 dni 😢
a vy ako?

sunny_face
23. júl 2010

boze mukky to je hrozne!chudatko a uz aj vedia preco ma taketo problemy?ved ty tak dohliadas na stravu,ze isto to nebude tym.ked budes mat trosku kludu a chuti,tak daj vediet.drzim vam palce.
My sa mame celkom fajn len trpime v panelaku cez tieto tepla,ale aspon sa lucik naucila uplne bez pleny.v noci este sem tam sa jej postasti,ale vacsinou ju vystihnem a dam na nocnik.inac behame po kupkach a boli sme uz aj v tom chorvatsku bolo ako vzdy spicovo.vsak potom ked budes mat klud a pohodu popiseme

alami
26. júl 2010

@mukky ak môžem, čo ti poradili dr? my máme za sebou toto isté - asi 2 týždne do zadu, malý tak zapečený, až mu zrazu tiekla z ritky krvička, išli sme do nemocky, od tiaľ nás poslali na pohotovosť a od tiaľ na príjem do nemocky 😝 nakoniec mu to primárka povyťahovala rukou + dala klistýr a doporučila dať mu duphalac, ten mu dávam od vtedy stále, aj keď ani neviem či môžem tak dlho, ale stále nekaká ľahko
začala som mu variť kašu z ovsených vločiek a po tej sa mi vždy pekne vykaká, robíš to? ja som to doteraz nerobila, ale je to fajné, veľmi mu chutí, okrem toho pečiem celozrnný chlieb do ktorého dávam kopec semiačok, veľa sliviek, marhúľ atď mu dávam, nič kakaové, čokoládové, acid. mlieko pije a jogurty s bif. kultúrami...ale nie je to aj tak nejak super. Poraď čo mu dávaš ty, ak môžeš, dík

mukky
autor
28. júl 2010

@alami ahoj,dakujem ze si napísala...
ja malého stravujem tiež zdravo,nepoznáme sladkosti,/dávam mu len občas nestlé baby sušienky/kupovné výzivivy ani poháriky sme este nikdy nemali,nesolím este,nekorením,pije len cistu vodicku a acidko neochutené,biele jogurty,má dostatok pohybu,papame ovsené,pohankové aj ryzové vločky...nedávam sunku,zo syrov len lučinu a cottage,tie obsahuju soľ,vacsinou chlieb tmavy,alebo graham,obcas aj biele rozky hlavne v obchode 😔/rád papá velmi,este nikdy nic neodmietol ani nenechal nedojedené 😅/

šli sme na krv uz 3 krat ku 2 lekárkam na gastro,zdalo sa obom ze ma malo zeleza lebo je velmi svetlucky a druha dr ze uz mozem zacat aj trosku solit povedala...
po vysledkoch mi dr povedala ze zeleza ma viac ako iné deti 😅 /dávam zeleninky dosť,tak aj vdaka tomu/ a ze aj soľ ma v poriadku tak solit este stale nemusím 😵
ze stravu obe potvrdili ma skvelu,comu som sa velmi potesila,lebo tie utoky ze a preco neje toto a preco neje hento ma uz štvu riadne,hlavne od svokrovcov 😝 😝
vsetky takmer choroby su od nespravnej stravy zavedenej v rannom veku 😔

no a nic nam nepomaha ☹ ,uz su to skoro 2 mesiace co ma zapchy5 dni nekaka ani po takych veciach ako slivky,melon,acidko,uz som aj prvy krat kupila dzusy slivkove od hipp a nic ☹ ,vobec nic...co ineho by uz prehnalo aj 5 krat za den ☹

ziadala som aj vysetrenie na celiakiu a stitnu zlazu,aj to moze sposobovat zapchy/mame obe v rodinnej anamneze/ ☹
a este dobre ze som sa nenechala odbit len duphalacom,hodnoty stit.zlazy su zvysene mierne ☹ ale nesposobuje to vraj tie zapchy a na celiakiu biopsiu nemame este,len testy na muku a to je ok

v piatok ideme na kolonoskopiu ☹ /googol ti napovie/ a dala nam silne prehanadlo vcera aj zajtra musime uzit,uz ma opat bolesti ☹

mukky
autor
28. júl 2010

@alami a este su vyborne lanove semiačka,to som si nastudovala a dr mi to dobrila,lebo som chcela uz prirodnejsou formou a duphalac som odmietla,chirurg mi povedal ze to je najhorsie co moze byt ked dieta 5 dni nema stolicu a pchame ho sirupami ako duphalac,ze to crevo nestiha...aj celkovo,je to na dlhsie,bola tam zanedbana starostliviost,lebo prvá dr nam dala len probiotika ☹
to je dobre ze ti kaka,mne vobec ☹ a bude to nieco s crievkami ☹ /mozno intolerancia lepku,alebo nepriechodnost,neviem,verim ze nic vazne to nebude 😔 /
tie lanove semiacky si kup a pomel ich,davaj do jogurtu napr,alebo polievky tiez davam,ak ti kaka po vlockach aj po tomto iste bude

mukky
autor
28. júl 2010

@sunny_face no trosku som teraz napísala..napis ako bolo na dovolenke a ako ste sa mali,co ste robkali a ako to mala zvládala..

mukky
autor
28. júl 2010

@apna ahoj,dakujem aj ja na vas myslim a Laurinka neskutocne vyrástla a zmenila sa 😅

mukky
autor
28. júl 2010

@alami este som zabudla ze dávam harmancekové kupele,harmancekovy krem na dupku,biogaiu kvapky,jeden sirup na plynatost to ked uz mal opat bolesti 😔 ,lieky nam dala,tiez si nazov nespomeniem ale tak mozem potom pozriet,...nemam davat duzinu z jablcka,len supku nastruhat aj mrkvu surovu,slivky,hrozno...vela pit,harmancekový caj,mlieka UM minimalne,ze mam rozrabat s harmancek.caj s Um,napr.60 ml um a 60 ml caju...ja som um uplne vysadila,ale uz d dni som opat trosku dala rano a trosku v noci
no toto vsetko robim a nepomaha nic ☹

alami
28. júl 2010

@mukky chúďatko 😔
my to máme hodne lepšie, nikdy s tým nemal problém, potom zrazu sa raz nemohol vykakať, dala som mu všetko možné, Hipp šťavy aj výživky slivkové, ktoré vraj veľmi pomáhajú atď ale nič,...nakoniec sa horko ťažko podarilo, prešlo asi 5 dní, pri ktorých som si dávala veľký pozor na stravu, hoci ani predtým skutočne nič zapekacie nezjedol...a znova to isté, no a to už skončilo v tej nemocke - mal trhlinku na črievku.
Od vtedy som v takom strese ☹
kaká každý deň, ale na to ako ho stravujem by som čakala, že ho snáď aj preháňať bude, ...ale on musí skôr potlačiť 😒 , vravím si, že to nebude všetko ok, lebo zdravému dieťaťu by nebolo treba takto sledovať stravu a mal by kakať v pohode. Ten duphalac som vysadila, čakám s malou dušičkou čo bude. Vločky mu dávam aj do polievky, do jogurtu, do chleba...Lanové semiačka dávam denne do chlebíka aj slnečnicové.
Chcela som poradiť, či sa dá ešte niečo v tej strave vylepšiť, ale myslím, že robím, čo sa dá. ešte aj obedy varím teraz také - samé prívarky, ryžu teraz nerobím... Tekutín má veľa... tak už neviem ☹
Držím palce, nech sa vám čím skôr polepší a nech je to len niečo prechodné, čo mu spôsobilo takýto problém 😉 Držkajte sa.

alami
28. júl 2010

@mukky s čajom mám veľký problém, lebo je alergický na peľ, takže my len čajíky z lístkov alebo ovocné. z kvietkov nesmie
pri takej strave, ako mu dávaš naozaj nechápem v čom to je...niektoré deti pojedia naozaj hocičo a nič im nie je. A k svokre - moja ma tiež presviedčala na párky a neviem čo ..........ona dala 4mesačnej!!! dcére kyslú kapustovú polievku a tvrdila že táááák plakala, že ešte chce ( moja verzia - tááák plakala, že ju ide rozdrapiť...) takže nech si nechajú svoje cenné rady 😠 😝

mukky
autor
28. júl 2010

@alami ☹ a co ta trhlinka crievka sposobuje?zapchu?a ako mu to osetria,alebo to samo sa upravi alebo ako? ☹
harmancek je tiez alergen,aj som to dr povedala ci mozme,ale tak som verila ze ziadna reakcia nebude,ja mam alergie tiez ale na kovy a ine veci 😒 a aj preto som na stravu taká opatrná..
ale ani vela vlociek a celozrneho chleba nie je dobre dávat,skus si urobit pauzu aspon 2 dni od takeho chlebika aj vlociek,ale aj lepok zatazuje crievko tak skus uplne vysadit lepok na 2 dni napr,ci sa to nezlepsí

mukky
autor
28. júl 2010

@alami hej svokry..a ta moja nema ani zaujem zavolat ako mu je ☹ a to sa dozvedela o zachranke co sme volali a ze ake mame teraz problemy uz par dni...skoda recí,aspon moja mama a babka a teta maju zaujem..volaju mi denne a aj dnes pridu a babka moja mi dokonca vola aj z pevnej linky na mobil aj par krat denne teraz bolo aby vedela ako mu je...a nema peniazkov vela ...ved je to drahe..,ale tak volavam aj ja a informujem ju

alami
28. júl 2010

@mukky tá ranka sa mu spravila pri tom ako sa nemohol vykakať 😒 dala nám na to masť a že sa to samo zahojí, ale že ak chceme, môžeme na chiru, ale nešla som 🤐 to bolo to, prečo mu zrazu išiel z ritky prúdik čerstvej krvi - na to som sa zľakla a bežala do nemocky
jój a svokra - to akoby som o mojej počula - o tomto ani netuší - akoby aj, keď nezavolá ako sa deti majú a predtým som jej aj povedala, že nemám čas, lebo malý mal zápal plúc a zistilo sa že mu to spôsobila alergia na peľ, ktorá mu už ide do astmy a má spreje ktoré denne dýcha a na tom sa ani nepozastavila, ani sa neopýtala...ani nič, akoby som povedala - má nádchu 😠 ...ani od vtedy nezavolala, že ako sa má, alebo čo...iba čo sa urazí,že nechodíme k nej, len k mojej mame - no bodaj by sme chodili. Však presne - mama mi zavola denne viackrát, čo mi treba, ako sa má malý, či netreba do lekárne po niečo...Svokry to sú osobitná kapitola 😀 😀 😀

mukky
autor
28. júl 2010

@alami ☹ ip