Recepty od A po Z, nápady a rady do domácnosti

mukky
13. mar 2009

Ahojte,mate nejake dobre recepty,vychytavky,rady ci len chut sa porozpravat o domacnosti a vselicom moznom?Tak sup sem... 🙂

mama.wolfka
15. dec 2009

tie hudobné darčeky pre malého sú super, asi sa inšpirujem, lebo tani tani, to je jeho 😀

hrozne mi tie dni utekajú, a to ani von pomaly nechodíme 😠
dnes zasa nič zaujímavé, vstali sme už cca. 8.30 ... lebo chcel asi ráno cicať, ale som nedala, tak si pomrnčal až sa prebral, ale neva, potom pomaličky mama trošku kávy a kaka, potom Samuš sprška, obliecť, raňajky, ... potom to nejak ubehne 😀 pomotáme sa, potočím malého na otočnom kanc. kresle (najnovšia mánia), dáme prať a také somarinky, umyla som horu riadu, keďže som večer zaspala a neumyla ... no a pomaly čas obeda, obedík bol od včera, potom zrazu smrádeček sa začal šíriť, takže sprška a hají pekne spolu ... a to som myslela, že nepôjdem, keď som spala v noci
po zobudení zasa hneď krútenie na stoličke, potom naháňanie na prebalenie a oblečenie, olovrant - aj s prípravou skoro hodina, mamina navarila tatinovi cestoviny s vajcom a klobásou a sebe polievku, Samko porobil bordel kde sa len dalo, takže pozbierať veci po zemi a už bol aj večer, trochu kaše, naháňanie do sprchy a šup do postele
nechápem to, ale tak to letí
no ale musím ho pochváliť, lebo zaspal už pred 21., síce dnes už 2x mrnčal, ale nevadí, len nech hajá pekne do rána

dnes som si konečne urobila tú bryndzovú polievku, včera som si síce uvarila zemiaky, ale ako som večer zaspala, tak zostali v kuchyni vonku a dnes putovali do záchoda ... no ale nechutí mi to tak ako som čakala, zajtra to skúsim nejak vylepšiť

mukky
autor
15. dec 2009

zajtra bude uz veget,mm ma dennu,nejdem nikde 😀 ,asi ani von nepojdeme ked tak bude fukat ako dnes..no hadam nam ten den nejak zbehne....dnes bol taky zlatunky moj maly,dosiel ku mne sa pritulil 😀 😀 skoro som umrela od stastia,to nerobieva 😀 ,nema kedy lebo len beha 😀
ale som si vsimla ze je strasne stastny ked ja nieco robim v kuchyni napr a on odbieha ku mne,po chodbe,do kupelne...tak asi si najdem nejaku robotku zajtra v kuchyni a nech beha,nebezpecne veci z cesty odstranim..no a dnes behal s igelitkou a zbieral si tam veci co nasiel a bola tam diera,tie mu nasledne vypadavali a tak dookola 😀
a aky je mudry... 😀 len tak sa ho dnes pytam ze kde mamka hají,ukazal na postel moju 😀 ,kde savier hají?ukazal na postielku svoju a kde ocko haji?ukazal na chodbu,ale dobre,lebo ocko spi na chodbe u neho,teda tam vedu dvere do detskej 😀
no aj ocko bol dnes dobry 😀 aj bude povedal 😀

mama.wolfka
15. dec 2009

OKi, v pohodke
myslela som, že niečo pozeráš, lebo žeby si nebola online sa mi nechcelo veriť 😀

mukky
autor
16. dec 2009

wolfka 😀 asi dám zrusit internet 😀 to by bolo teda... 😀 ,nuda velka vecer a po nociach 😀
no rychlo ten cas uteká...takze polievocka nechutila?asi si treba najst viac receptov a najst tu spravnu...ja mam velmi rada jednu,fakt je dobra..tak obycajne vyzera ale mne chuti a davno som ju nemala..kuknem linka lebo zajtra do mojich receptov..
aj nas daddy ma rad take cestoviny 😀 ,rychlovka,nie? 😀
a ako sa citis?a samkovi posielam pusinku 😵 aj fazulke 😵 ,neva ze tak vravim ze fazulka,zatial teda 😀?

mukky
autor
16. dec 2009

no neviem taku polievku najst,ale je osviezujuca s kyslou smotanou,opisem zajtra recept,mam ju od sestrernici z BA 😀
dokedy tu budes?co robis,pracujes?

mama.wolfka
16. dec 2009

zlatíčko, že sa prišiel pritúliť 😀 nech mu to vydrží
asi fakt nie je zvyknutý, keď si minule písala, že ste ho nemohli nosiť kvôli zdr. stavu
Samík mi našťastie takúto radosť dopraje, hoci je inak tiež stále v pohybe

sa teším, že tata poslúcha, aj ty pekne poslúchaj 😀

Samka tiež bavia rôzne taška a tak, napr. sme mali doma papierovú tašku z mekáča a tá ho dlho bavila, len keď bola z papiera, tak dlho nevydržala 😀 mal aj ten kufrík čo dávajú v pôrodnici, ale ten obkusoval a časom tiež pošiel, lebo naňho stúpal a všeličo 😀 teraz má zasa papierový kufrík z Kubíka, majú akciu, že 4+2 zadarmo a je to v takej krabici s uškom, tak zasa na chvíľu 😀

inak Sam mi nosí svoje kocky, také mäkké plastové z canpolu, ja mu vždy poviem, čo je na obrázkoch a dnes dokonca zopakoval, že kačka robí kač kač, síce to nebolo úplne kač, ale snaha bola 😀 vždy tak so záujmom počúva, keď mu to hovorím

včera sme boli kúpiť stromček a dnes si tata vymyslel, že ide so Samkom ozdobovať, ale som ho našťastie odhovorila, lebo to bude hrúza, Sam to bude stále strhávať a ja budem mať nerva, že kedy ho zhodí na seba, no dúfam, že to prežijeme, lebo náš tata, že malý strom je od veci, tak máme 2-metrovú borovicu 😀
v jednej izbe s obrovským stromom to bude žúžo 😀

mukky
autor
16. dec 2009

Blesková polievka
Potrebujeme: 1,5 dcl oleja, 100 g detská krupica, 1cibuľka, soľ, voda, vegeta, petržlén. vſať, 1-2 vajcia

Ako na to:
Do rozpáleného oleja dáme krupicu, krátko popražíme, pridáme vajíčka, miešame-popražíme, aby sa z toho urobili také haluštičky, zalejeme vodou, pridáme ostatné suroviny, privedieme do varu. Povaríme 3-5 min, dáme pertržlén. vſať a odstavíme zo sporáka.

Brokolicová polievka
Potrebujeme: brokolicu, zemiaky, smotanu na varenie, cibuľku, olej, korenie, červenú papriku, vegetu, soľ, muškátový orech, lyžicu múky

Ako na to:
Cibuľku speníme na oleji, zahustíme múkou a zalejeme vodou. Pridáme pokrájanú brokolicu a necháme zovrieť pokiaľ sa brokolica neuvarí. Ak je uvarená do mäkka, rozmixujeme ju mixérom, pridáme korenia, ochutíme, pridáme na kocky pokrájané zemiačky a všetko zahustíme ešte smotanou. Necháme prevrieť a podávame.

Brokolicová krémová polievka
Potrebujeme: 2 PL tuku (maslo alebo olej), 2 PL hladkej múky, 1 liter vody, 150 g brokolice, 2 kocky zeleninového bujónu, 1 dl šľahačky, soľ, muškátový orech

Ako na to:
Z tuku a múky pripravíme svetlú zápražku, zalejeme vodou, rozšľaháme a pridáme 2 kocky zeleninového bujónu. Vložíme najemno posekanú brokolicu a varíme 15 minút. Odstavíme z ohſa, pridáme smotanu a mixérom vyšľaháme do peny. Dochutíme soľou a muškátom. Pri podávaní môžeme ozdobiť ružičkou brokolice, príp. prúžkom údeného lososa.

Bryndzová polievka so syrom
Potrebujeme: 30 dkg bryndze, 1/2-1 kg zemiakov, 30 dkg údeného syra, 2,5l vody, strúhanička, petržlenová vſať, červená paprika, soľ

Ako na to:
Do mierne osolenej vriacej vody dáme variť zemiaky a sušenú alebo čerstvú petržlenovú vſaťm a nakoniec za hrsť strúhaničky. Medzitým si v malom hrnčeku rozpustíme bryndzu v horúcej vode (najlepšie odobratej z hrnca pred vložením zemiakov), do ktorej vmiešame 1 lyžičku mletej červenej papriky. Do uvarených zemiakov vlejeme rozmiešanú bryndzovú kašu a po znovuzovretí polievku hneď odstavíme. Polievku dochutíme (najlepšie až na tanieri) kockami tvrdého údeného syra.
Podľa množstva zemiakov sa dá konzumovať aj ako samostatný pokrm.

Cesnačka s haluškami
Potrebujeme: 16 strúčikov cesnaku, 2 lyžice masla, 1 lyžicu hladkej múky, 500 ml vody, soľ, vajce, 100 ml smotany, 1 lyžicu sekanej pažítky, príp.petržlenovú vſať /rozpočet pre 2 osoby/

Ako na to:
Olúpané strúčiky cesnaku nakrájame na plátky. V širokej rajnici rozpustíme maslo a cesnak pomaly opečieme do svetlo ružova. Nesmie zhnednúť, bol by horký. Opečený cesnak posypeme múkou a krátko zapražíme, zalejeme studenou vodou. Osolíme a 10 minút povaríme. Rozbijeme vajíčko, oddelíme žĺtok a bielok. Bielok ušľaháme so štipkou soli na tuhý sneh. Malou lyžičkou vykrajujeme halušky a postupne ich zavaríme v mierne vriacej polievke. Halušky v polievke opatrne pootáčame. Ak robíme pre viac osôb, uvarené vyberieme, aby sme mali kde zavariť ďalšie.
Hotovú polievku odstavíme.
V smotane rozšlaháme žĺtok, vylejeme do polievky, aby sa zhustila a už nevaríme. Dochutíme ju sekanou pažítkou, alebo petržlenovou vniatkou.
Podávame s kockami opečeného a osoleného chleba.

Cesnaková krémová
Potrebujeme: 2 strúčiky cesnaku, 1 cibuľu, 250 g zemiakov, 0,5 l vody, 0,5 l mlieka, maslo, biele korenie, soľ

Ako na to:
Očistené strúčiky cesnaku vcelku opražíme na kúsku roztopeného masla dohneda, pridáme na kúsky nakrájanú cibuľu, posmažíme spolu zopár minút. Pridáme nakrájané očistené zemiaky a chvíľku spolu podusíme. Pridáme 0,5 l vody a 0,5 l mlieka a všetko spolu varíme až kým zemiaky nezmäknú. Po dovarení všetko spolu rozmixujeme ručným mixérom, dochutíme soľou, bielym korením a môžeme roztlačiť 1 čerstvý strúčik cesnaku pre výraznejšiu chuť.

Chlebová polievka so strúhaným parmezánom
Potrebujeme: 4 krajčeky bieleho chleba, 60 g masla, 1 1/4 l vývaru z kostí, 2 dl smotany, 2 žĺtky, soľ, 4 lyžice strúhaného parmezánu

Ako na to:
Krajíčky bieleho chleba opražíme na masle po oboch stranách. Zalejeme ich horúcim vývarom z kostí a necháme trochu vychladnúť. V smotane rozmiešame žĺtky, nalejeme do polievky a podľa chuti osolíme.
Do hotovej polievky tesne pred podávaním pridáme postrúhaný parmezán.

Chrenová polievka
Potrebujeme: 4 väčšie zemiaky, postrúhaný chren, olej, hladká múka, cibuľa, 200 g mletého mäsa, 1 dcl bieleho vína, 1 l mlieka, koriander, mleté biele korenie, vegeta, klinček

Ako na to:
Cibuľku speníme na oleji zasypeme múkou a zápražku zalejeme vodou. Osolíme, pridáme zemiaky rozkrájané na kostičky, mleté mäso, mlieko, koreniny rozomleté na prášok a pri stálom miešaní privedieme do varu. Nakoniec dochutíme vegetou, vínom a po krátkom povarení rozmiešame nastrúhaný chren.
Podávame s popraženým na kôstky nakrájaným chlebom alebo žemlou.

Cibuľová polievka na parížsky spôsob (FR)
Potrebujeme: 50 g cibule, 2 lyžice masla, 1 lyžica+1 lyžička olivového oleja, 1/2 lyžičky soli, 1 l mäsového vývaru, 4 krajce bieleho chleba, strúčik cesnaku, 80 g strúhaného ementálu

Ako na to:
Ošúpanú cibuľu nakrájame na veľmi tenké plátky. Pri miernej teplote rozohrejeme maslo a lyžicu olivového oleja. Mierne osolenú cibuľu na tuku podusíme dozlatohneda, často miešame.
Zalejeme vývarom a za mierneho bublania varíme. Medzičasom opečieme dochrumkava chlieb a takmer suchý každý krajček potrieme olivovým olejom a rozotretým cesnakom.
Polievku dochutíme a prelejeme do ohſovzdorných misiek.
Navrch naukladáme krajce chleba a posypeme strúhaným syrom. Zapekáme v rozohriatej rúre, kým sa syr celkom neroztopí.

Cibuľačka
Potrebujeme: 4 väčšie cibule, hladkú múku, soľ, korenie, bobkový list, celé nové korenie, klobásku, kože so slaniny, 4 väčšie zemiaky, mlieko, 1 kocku slepačieho bujónu, maggi ochucovadlo, 2 vajíčka na tvrdo

Ako na to:
Olúpanú cibuľu si rozkrojíme na polovicu a nakrájame na tenučké mesiačiky, tie dáme na oleji speniť dozlatista, potom pridáme 3 lyžice hladkej múky a urobíme zápražku spolu s cibuľkou. Potom zalejeme chladnou vodou a na strednom ohni varíme. Pridáme na malé kúsky nakrájané zemiaky, klobásku v celku a kože zo slaniny, celé nové korenie (asi 4 ks), 2 ks bobkového listu a varíme dovtedy, kým sa neuvaria zemiaky, klobása a kože zo slaniny. Pridáme 1 kocku kuracieho bujónu a dochutíme maggi korením. Zalejeme 3 dcl mlieka, necháme prejť varom a ak nie je polievka dostatočne hustá, zahustíme ju hladkou múkou podľa potreby. Pred podávaním, dáme do stredu taniera mesiačiky - natvrdo uvarených vajec, môžme dať aj lyžicu kyslej smotany.

Cuketová polievka
Potrebujeme: 2 menšie cukety, 1 menšia cibuľa, 1 strúčik cesnaku, 1 dcl sladkej smotany, vegeta, soľ, curry, nové korenie, postrúhaný muškátový oriešok, 1 PL olivového oleja

Ako na to:
Cukety ošúpeme a postrúhame na slzičkovom strúhadle, cibuľu ošúpeme a pokrájame na kocky. Do hrnca dáme olej, najprv na ſom speníme cibuľu, potom pridáme postrúhané cukety, osolíme, pridáme vegetu, korenie, curry, muškátový orech a zalejeme asi pól litrom vody. Pridáme pretlačený strúčik cesnaku a varíme pomaly 20 minút. Potom odstavíme z platne, necháme chvíľu vychladnúť a pridáme sladkú smotanu. Môžeme aj napoly rozmixovať, aby bola polievka hustejšia. Ešte raz necháme prejsť varom a polievka je hotová.

Domáca kapustnica
Potrebujeme: 1 kg údených rebierok alebo iné údené mäso, 1 kg kyslej kapusty, celé korenie, bobkový list, 60 g cibule, 50 g nadrobno nakrájanej údenej slaniny, mletú červenú papriku, mleté čierne korenie, za hrsť sušených a namočených húb, 2-3 strúčiky cesnaku, 250 g údenej klobásy, kyslú smotanu

Ako na to:
Údené mäso alebo rebierka uvaríme domäkka. Potom do vývaru pridáme kyslú kapustu, pokrájanú cibuľu, huby, cesnak, koreniny a spolu varíme. Tesne pred dovarením pridáme údenú klobásu, pokrájané údené mäso, vyškvarenú nadrobno pokrájanú údenú slaninu, červenú papriku a necháme prejsť varom. Pred podávaním ozdobíme každý tanier kapustnice lyžičkou kyslej smotany.

mukky
autor
16. dec 2009

zlaty no...moj nechce nic povedat,je ako partizán 😀 len ukazuje ale ucila som ho dnes aspon daj,ked uz nie prosim si,no nic 😀 ,len eee a ukazuje prstikom a Ta kde je??to stale len vraví 😀 😀 😀 ale ved ktore uz ani nie 10 mesacne dieta povie vetu s troma slovami???? 😀
ale ja to nesilim,kazde dietatko ma svoje tempo,ja len ze to je take mile ked rozprava neterka sa taak smejem 😀 ,hlavne ze si rozumieme 😀 nebudem teraz sa stresovat ze to ci to nerobi a ine deti ano,ako mnohe maminy ,ze tamtie deti to robia a moje nie.. 😝
kazde je sikovne v niecom inom,no nie?hlavne ze su zdrave 😉

ok wolfica vlcica,nakuknem oloko 2 .30 😕 ...presne,dam si budik?? 😀 ci uz budete hajat?? 😀

mama.wolfka
16. dec 2009

asi by si umrela na absťák bez internetu 😀 😀

ja som si ju urobila len tak jednoducho, uvarila som zemiaky, dala som trochu viac, nech nemusím zahusťovať, potom som ich trochu popučila, bryndzu som zmiešala s mliekom a vliala k zemiakom, trošku papriky, soli a hotovo, ale myslím, že tam mám veľa bryndze, zajtra to zriedim s mliekom a uvidím

budem dlho
aj pracujem, aj somariny robím, ako obvykle 😀

pusinky pošlem ďalej 😀
neva, veď je fazuľka 😀 hoci už môže mať 1,5 - 2 cm, tak už bude riadna fazuľka
cítim sa celkom v pohode, len viac unavená a občas mi dobre netrávi, ale dá sa to vydržať, len už sa tak nebudem môcť povaľovať hocikedy ako v prvom tehu

tata si vymyslel cestoviny tento týždeň hneď 2x, dnes tieto a vo štvrtok s morca-dellou a so syrom špagety, nech mu to len ostane, takéto varenie je pre mňa fajn 😀 teda aspoň teraz, nejak v poslednej dobe nemám veľa chutí do varenia 😒

mama.wolfka
16. dec 2009

dík za recepty 😀

Sam si tiež brble len svoje stále, ale neriešim, občas mu pomenovávam veci a keď bude chcieť tak sa chytí
brble si niekedy riadne teda, ale zásadne po svojom 😀
v poslednej dobe tiež stále ukazuje prstom 😀
a dorozumieva sa mrnčaním keď sa mu niečo nepáči, uprene pozerá, ukazuje prstom a mrnčí ... no a mama rozmýšľa, že čo chce 😀

jasné, veď oni sa rozhovoria až nás to bude mrzieť 😀

OKi, budem ešte určite 😉

mukky
autor
16. dec 2009

Niektore polievočky mozte urobit aj pre deturence,len si ich prisposobte podľla toho,co uz pakaju a čo este nie...
my sa stravujeme este stale veeeélmi zdravo
--------------------------------------------------------------------------------

Papriková polievka
Potrebujeme: Hovädzí bujón, 2 papriky, trošku pažitky, soľ, vegetu, kyslú smotanu, nakrájaný chlieb na kocky opražený na oleji

Ako na to:
Bujón povaríme 3 min., pridáme nakrájanú papriku, pažítku, povaríme 3 min., pridáme kyslú smotanu a dochutíme podľa chuti.

Paradajková polievka
Potrebujeme: všetku kore�?ovú zeleninu, paradajkový pretlak, čerstvé paradajky alebo konzervované paradajky v celku, cukor 1 malú lyžičku, korenie biele alebo čierne, soľ, cesnak, cibuľu, ocot na dochutenie, olivový olej, tvrdý syr na postrúhanie

Ako na to:
Všetky prisady dáme do hrnca, vrátane cibule a cesnaku a varíme do mäkka. Ak sa odparí viac vody, prilejeme do hrnca vodu podľa potreby. Keď je zelenina mäkká, polievku odstavíme a necháme trocha vychladnúť. Po vychladnutí vyberieme z polievky zeleninu a rozmixujeme na kašu. Kašu vlejeme späť do hrnca a poriadne premiešame. Ak je polievka veľmi hustá pridáme vodu a necháme ešte raz prevrieť. Podávame ju horúcu s postrúhaným tvrdým syrom.

Pikantná zeleninová krémová polievka
Potrebujeme: 1 pór, 500g masla, 3 lyžice hladkej múky, sterilizovaná kukurica (najlepšie Bonduelle), fazuľa v chili omáčke, hrášok (najlepšie Bonduelle), môžu byť aj krájané šampióny v slanom náleve, smotana na varenie Rajo, 3 kocky bujónu, voda, podľa sezóny paradajky alebo rajčinový pretlak (stačí malý kvôli farbe), chili papričky (alebo chili korenie) podľa chuti, vegeta, soľ na dochutenie

Ako na to:
Pór rozrežeme na štvrtiny po dĺžke a nakrájame na kúsky aj s peknou očistenou časťou zeleného, rozpustíme maslo a podusíme na �?om do sklovita pór aj so šampiónami (šampióny byť nemusia), potom zasypeme múkou a hneď podlejeme vodou, pridáme bujón, pridáme zeleninu, kukuricu fazuľku, hrášok, necháme zovrieť. Pridáme chili papričky 5-10 ks (chili korenie) podľa chuti asi 10 minút povaríme a nakoniec pridáme smotanu na varenie. Môžete pridať olúpané paradajky nakrájané na štvrtiny, poprípade rajčinový pretlak, polievka je potom pestrejšia. Recept je na cca. 3,5 l polievky.

Polievka z mletého mäsa
Potrebujeme: 500 g pomletého hovädzieho mäsa, 150 g kore�?ovej zeleniny, kúsok kelu a karfiolu, 100 g sterilizovaného alebo mrazeného hrášku, 50 g masla, 1/2
lyžičky vegety, soľ, 6 zrniek čierneho korenia, petržlenová v�?ať, 50 g strúhaného syra, 2 žemle, 2 lyžice oleja, rasca, soľ

Ako na to:
Očistenú kore�?ovú zeleninu pokrájame na kocky a opražíme na masle. Mäso pomelieme na mlinčeku, rozmiešame v 2 l vody a prilejeme na zeleninu. Pridáme vegetu, rascu, čierne korenie, kel, karfiol a varíme, pokiaľ zelenina nezmäkne. Nakoniec pridáme do polievky postrúhaný syr, posekanú petržlenovú v�?ať. Žemle nakrájame na kocky, opečieme na oleji, rozdelíme na porcie a zalejeme polievkou.

Polievka hráškový krém
Potrebujeme: 50 g masti, 80 g hladkej múky, 1 1/2 vývaru z kostí, 200 g sterilizovaného hrášku, čiene mleté korenie, 1,2 dl mlieka, vegeta, 10 g masla, 1 žĺtok, soľ

Ako na to:
Z masti a múky pripravíme svetlú zápražku, ktorú zriedime vlažným vývarom kostí a pomaly varíme asi 1 hodina. Po 1/2 hodine varu pridáme zomletý hrášok. Pred dovarením pridáme 2/3 mlieka a mleté čierne korenie. Prevarenú polievku precedíme, dochutíme vegetou a zjemníme maslom a žĺtkom rozšľahaným vo zvyšnom mlieku. Dochutíme soľou.

Polievka z kapra
PoPotrebujeme: 1 kg kapra, soľ, 10 g masla, 20 g hladkej múky, mletá červená paprika, 30 g cibule, bobkový list, celé čierne korenie, 1 dl kyslej smotany

Ako na to:
Vypitvaného, očisteného a umytého kapra rozporcujeme na menšie kúsky, osolíme a necháme chvíľu postáť. Z masla pripravíme bledú zápražku, pridáme mletú papriku, postrúhanú cibuľu a krítko popražíme. Zalejeme vodou, pridáme ocot, bobkový list, celé čierne korenie a varíme. Do vriacej polievky pridáme pokrájaného kapra a varíme pokiaľ nie je mäso mäkké. Uvarenú polievku precedíme a rozmiešame do nej kyslú smotanu.
Podľa chuti dosolíme a pridáme rybie mäso odobraté od kostí.

Polievka cesnačka
Potrebujeme: 500 g zemiakov, 100 g zeleru, soľ, 1 1/2 l vody, 80 g husacej masti, 4 strúčiky cesnaku, petržlenová v�?ať

Ako na to:
Zemiaky a zeler umyjeme, olúpeme, pokrájame na kocky, zalejeme osolenou vodou a uvaríme do mäkka. Na každý tanier dáme husaciu masť, rozotretý cesnak so soľou a umytú petržlenovú v�?ať.
Uvarené zemiaky so zelerom prelisujeme, zriedime vývarom a nalejeme do pripravených tanierov

Polievka zo zajaca
Potrebujeme: 1 zajačí predok, 1 1/2 l vody, soľ, ocot alebo citrónová šťava, 130 g kore�?ovej zeleniny, 1 bobkový list, niekoľko zrniek čierneho korenia, 20 g masla, 20 g hladkej múky, 2 dl kyslej smotany

Ako na to:
Umytý zajačí predok vložíme do studenej vody, osolíme, pridáme trošku octu alebo citrónovej šťavy, očistenú, umytú zeleninu, bobkový list a celé čierne korenie. Varíme až je mäso a zelenina mäkká. Z masla a múky upražíme svetlú zápražku, zalejeme precedenou polievkou a povaríme. Nakoniec primiešame kyslú smotanu. Polievku podávame s opraženou žemľou.
Do hotovej polievky môžeme pridať aj mäso a zeleninu z polievky.

Polievka hašé
Potrebujeme: 150 g teľacieho mäsa, soľ, 1 mrkva, 30 g múky, 20 g masla, 20 g cibule, 1 1/4 l vývaru z mäsa, 40 g steril. hrášku, mleté čierne korenie, 2 dl mlieka, 1 žĺtok, petržlenová v�?ať

Ako na to:
Do osolenej vody dáme variť mäso, pridáme očistenú mrkvu. Mäkké mäso vyberieme, zomelieme a mrkvu pokrájame na malé kocky. Z múky a masla si pripravíme svetlú zápražku, do ktorej pridáme postrúhanú cibuľu, popražíme, zalejeme vlažným vývarom z mäsa a prelisujeme. Zriedenú cibuľovú zápražku vlejeme do do vriaceho vývaru z mäsa. Dobre povaríme a na koniec pridáme uvarené a zomleté mäso, pokrájanú mrkvu a sterilizovaný hrášok. Docutíme soľou, mletým čiernym korením a zjemníme žĺtkom rozšľahaným v mlieku.
Do hotovej polievky pridáme posekanú petržlenovú v�?ať.

Polievka z morčacieho mäsa
Potrebujeme: morčacie mäso, soľ, celé čierne korenie, celé nové korenie, bobkový list, kore�?ová zelenina, vegeta, cibuľa, pór, cesnak, petržlenová v�?ať

Ako na to:
Morčacie mäso vcelku umyjeme. Dáme ho do hrnca, posolíme a zalejeme vodou. Pridáme očistenú kore�?ovú zeleninu, olúpanú cibuľu, celé strúčiky cesnaku, nakrájaný pór, celé čierne korenie, celé nové korenie a bobkový list. Ochutíme vegetou a na miernom ohni necháme pomaly variť. Po uvarení mäso vyberieme a rozoberieme na menšie kúsky. Na tanier dáme vývar, kúsky mäsa a zeleninu. Posolíme, ochutíme vegetou a ozdobíme petržlenovou v�?aťou.

Polievka s peče�?ovými knedličkami a zeleninou
Potrebujeme: Maggi polievka s peče�?ovými knedičkami, asi 100 g zeleru a mrkvy, 1/2 malej lyžičky maggi harmńia chuti, 1 liter vody, pažítka

Ako na to:
Do 1 l vriacej vody vsypeme obsah vrecka maggi polievka s peče�?ovými knedličkami, pridáme nahrubo nakrájanú zeleninu, dochutíme maggi harmóniou chuti a varíme 10 minút. Na tanieri ozdobíme čerstvou pažítkou.

Talianska krupicová polievka (IT)
Potrebujeme: 4 lyžice krupice, 3 vajcia, 2 lyžice strúhaného syra Čedar, soľ, kúsok citrónovej kôry, 1 l mäsového vývaru, petržlenová v�?ať

Ako na to:
V miske zmiešame vajcia, krupicu, strúhaný syr a všetko osolíme. Pridáme dobre umytú a postrúhanú citrónovú kôru, zamiešame, pomaly vlejeme do vriaceho vývaru a chvíľku povaríme.
Pred podávaním vložíme do polievky sekanú petržlenovú v�?ať.

Tekvicová polievka
Potrebujeme: 40 g hladkej múky, 40 g masla, 2 dl kyslej smotany, 500 g tekvice, soľ, ocot, kôpor

Ako na to:
Z múky a masla pripravíme svetlú zápražku, zelejeme smotanou a vodou, pridáme postrúhanú tekvicu, osolíme a povaríme.
Podľa chuti okyslíme octom a pridáme posekaný kôpor.

Veľký trampský guláš
Potrebujeme: 2 bravčové koleno, 300 g hovädzieho mäsa, 300 g bravčového mäsa (stehno, pliecko mäso podľa počtu osôb), 400 g bravčovej masti, cibuľa (polovica hmotnosti mäsa), 1/2 balička rasce, 1 balíček guľášového korenia, mleté čierne korenie, 3 čili papriky, 5 stúčikou cesnaku, 8 väčších zemiakov

Ako na to:
Do veľkého kotla na prudkom ohni vložíme masť, keď sa roztopí pridáme cibuľu a rascu. Skôr ako zozlatne vložíme hovädzie mäso, pokrájané na 3 cm kocky, ktoré sme namočili v slanej vode. Pridáme guľášové korenie, podľa chutí čierne mleté korenie, čili papriky, cesnak. Ďalej pridáme pokrájané 4 zemiaky, premiešame, podlejeme trochu vody a vložíme umyté, roseknuté kolienka aj z kožou. Kotlík prikryjeme a udržujeme ohe�? taký, aby sa zmes mierne varila. Občas ju od dna premiešame. Varíme najmenej 2 hodiny. Medzitým si pokrájame bravčové mäso na asi 2 cm kúsky a pridáme väčšie kocky zemiakov. Túto zostavu vložíme do kotla až vtedy, keď vyberieme a jeme kolienka. Guláš uvaríme domäkka a máme druhý chod. Nezabudnite na chren, horčicu, chlieb a pivo.

Vo�?avá zemiaková polievka
Potrebujeme: 1 cibuľu, olej, hrsť hladkej múky, zemiaky, čierne korenie, drvenú rascu, majoránku, vegetu

Ako na to:
Na oleji rozpražíme nadrobno nakrájanú cibuľku, pridáme múku a krátko popražíme. Zalejeme studenou vodou, pridáme na drobnejšie pokrájané zemiaky, osolíme a okoreníme. Dôležité je dať dostatok rasce, aby polievka krásne vo�?ala.

Vývar s peče�?ovými guľkami
Potrebujeme: Kosti na vývar (hovädzie, hydinové a pod.), kore�?ová zelenina, celé korenie čierna, nové, ďumbier, muškátový orech, štipka majoránu, celá cibuľa, dva strúčiky cesnaku, dva strúčiky cesnaku, hrubá múka, 3 lyžice oleja, 200 g pečienky, soľ.

Ako na to:
Z kostí a kore�?ovej zeleniny, celého korenia (čierne, nové, ďumbier) urobíme na miernom plameni vývar. Vyberieme a nakrájame. Vajce, pečienku, olej, muškátový orech a cesnak rozmixujeme do hladka, pridáme štipku majoránu, múku, soľ a dôkladne rozmiešame. Cesto musí byť polotuhé a po 10 minútach odležania tvoríme malé guľky o priemere max 1 cm a zavárame ich do polievky. Cesto sa nesmie lepiť. Dajú sa formovať medzi dla�?ami i dve naraz. Zavaríme a podávame prípadne s najemno posekanú pažitkú a v�?aťou petržlenu.

Záhoráky
Potrebujeme: bravčový bôčik (vyšší), soľ, mleté čierne korenie, cesnak, kvasená kapusta, údená alebo anglická slanina

Ako na to:
Bôčik vykostíme a odrežeme kožu. Pokrájame na plátky, naklepeme, nasolíme, posypeme mletým čiernym korením a potrieme prelisovaným cesnakom. Slaninu pokrájame na drobné kocky a vyškvaríme. Na každý plátok bôčika dáme trochu pokrájanej kvasenej kapusty, pridáme pol lyžičky vyškvarenej slaniny a opatrne zvinieme ako španielske vtáčiky. Niekedy stačí tieto "vtáčiky" iba silnejšie pritlačiť, inokedy si pomôžeme špáradlom alebo niťou. Poukladáme ich do pekáča, posypeme zvyškom kapusty a slaniny, podlejeme trochu vodou a dáme piecť.

mama.wolfka
16. dec 2009

a neprídeš mi nejakú navariť ? 😀
také mi chutí najviac, čo mám od iného navarené 😀

mukky
autor
16. dec 2009

aj mne tak chutí 😀 ,hlavne od mamy a z restauracie,boooze kde su tie casy 😀
nejak sa tu furt motkam 😀 a to mi zacal chodit moj oblubeny sitcom 2 a pol chlapa ze kuknem ked cez den to nevidim...
a este bez servitky mi treeba kuknut,,tak idem 😀

mama.wolfka
16. dec 2009

tak pekne pokukaj a potom kuk 😀

mukky
autor
16. dec 2009

kuk 😀 pozerala som spravy..

mama.wolfka
16. dec 2009

kuk 😀
kuknem po polhodine a ty tu kuk 😀

to ťa baví takto v noci správy pozerať ? 😝

mukky
autor
16. dec 2009

no aj hej 😀

mukky
autor
16. dec 2009

ale robila som popritom aj ine veci a pocuvala som 😀

mukky
autor
16. dec 2009

wolfka idem si este kuk daco aspon o 4.15 hod aby som zalahla i ked sa mi nechce 😝

mama.wolfka
16. dec 2009

OKi 😀
len si pekne pohajaj, aj keď nepospíš, tak si aspoň ľahni a oddychuj, telu to treba

ja ešte pobudnem, ale keby si už nekuk 😀 tak dobúúú

mama.wolfka
16. dec 2009

teraz ma napadlo, to sa ti malý nezobudí, keď ti ide telka nahlas ?
alebo má zatvorené v spálni ? ako ho potom počuješ či nemrnčí ?

mukky
autor
16. dec 2009

ja som v obyvacke,spalna je dost daleko a ja kym idem spat som tam aj 6 krat ho kuknut 😀 a vetrat...no a mam pootvorene dver a na notebooku som kuk spravy,tv mam vypnutu ale aj ked je zapnuta v pohode,nepocut tam

mama.wolfka
16. dec 2009

ahaaa 😀
ja by som tiež chlapom rada v izbe vyvetrala cez noc, ale tak vŕzga okno, že nemám odvahu 😝

mukky
autor
16. dec 2009

ja vetram pokial idem spat viac krat a maleho tak otuzujem od malinka,okna mame nove 😀 a chlap spi v detskej,rano vstava tak je tam aby nas nerusil

mukky
autor
16. dec 2009

tak dobruu 😔

mama.wolfka
16. dec 2009

dobrúúú

Samík ma dnes zasa o..., keď vstával tata, tak šup s mrnčotom za ním, to som ho ešte odchytila v posteli, dala cic, že pekne zaspí ďalej, on sa pekne nacickal, otočil na druhú stranu a za dve sekundy šup hore, dolu z postele a pekne za svetlom do kuchyne za tatinom 😀 tak sme vyprevadili tata a Samík čučí na reklamu a nejakú super rúru čo navarí sama za pár minút 😀
asi to tu pekne zbalím a zaľahneme pekne spolu

mukky
autor
16. dec 2009

wolfka 😀
pekne ránko,vari nespíte,či? 😀
ja idem rychlo pozriet nejaké recepty kym drobec papá,neviem co dnes navariť...také čo aj moja huba 😀 fajnova by jedla 😀

mukky
autor
16. dec 2009

ahojte,akurat som povesala prádlo,spolu sme prali,pratali,teda ja som pratala,maly veci pekne co som ukladala vytahoval naspať 😀 idem vypit kávicku kym sa maly hraje a potom mu uvariť obedík.dnes bude mať varene zemiacky s maslom a vnatkou a k tomu mu podusím masko na zeleninke a cesnacikom.ja budem na zemli celozrnej a debrecinke 😀
mm bude mat kurca na kapuste od mojej babky,poslala toho vagon a ja to nejem..

a vy co idete varit dnes pre rodinku?a aky mate na dnes plan?my budeme doma,zacalo dnes snezit prvy krat 😵

adulik144
16. dec 2009

Ahojky
ja som sa pred chvilkou vratila z prechádzky,ktorú som odhadovala približne na hodinku a bola len 20minutová a z toho 10min.v obchode.To je zima, už som zabudla, ako to je, ked su mrazy. Ale sneh zatial nemáme-škoda. Ja som prala včera,takže dnes sme skladali,pardon ja som skladala a Lucia "odnášala" ku skrinkám a ja som už len potom zbierala a nanovo ukladala. 😀
Mam v pláne variť len take niečo jednoduche-uvarila som zemiaky v šupke a rozmyšlam,či vnutro vydlabem, zmiešam s cottagom a navrch dam postruhaný syr a dám to nachvílku zapiecť -to je varianta,keby Lucka spala,ale vyzera to že spať sa jej nechce, takže si to ešte zjednoduším a budem zajedať varené zemiaky v šupke s cottagom. 😉 a Lucia tiež.

mukky
autor
16. dec 2009

ahojte,
drobec akurat zaspal,dufam ze potiahne aspon 4 hodky nech si aj mamka pospí 😀
od rána nemam dopitu kavu,som sa nejak nezastavila poriadne ale super,mam plno energie...a dobru naladu..uz raz som si do nej doliala horucu vodu a raz som si ju uz ohrievala v mikrovlnke 😀 ale uz je opat ladova,no nic dopijem ju taku aspon budem pekná 😵
bobácik ma uz navarene,a tak to fajne vyzera zeby som si normalne dala 😀 ,miesto toho obedujem jablko 😝 ,na ranajky boli 2 jogurty a poobede bude zemla..boze ako ja zavidim tym ludom co si mozu dat co chcu a nepriberaju,aj v noci a vecer...u mna to nie je mozne fnuk,fnuk ☹ ,hned by som mala klo,dva hore keby som jedla okolo 20 tej 😒 ,aj 19 tej 😒
a kedze aspon do marca musim schudnut 5 kg minimálne,inác ma doktorka zvozí,mam co robiť 😀

adu mnam zemiaky v supke,uz som dávno nemala,dobry napad,milujem varené v supke,s maslom a solou,k tomu mliecko,mnam,lepsie ako maso 😀