Umývate kuracie mäso?

24. mar 2024
wiktoriamka
29. mar 2024

@lakebabe tak ja umyvam maso v miske,dokonca aj zomlete a precedim cez sitko,aj klobasu umyvam. Aj parky

lakebabe
29. mar 2024

@wiktoriamka ja mleté jedine nie, ale ostatne všetko tak som bola naučena a také osliznute ho variť odmietam. Robila to tak aj moja mama, tak hádam to prežijeme aj naďalej 🤷‍♀️

lonely66
29. mar 2024

@maaamiii ja som mala brutálnu salmonelozu vo veku 16 rokov. zo zmrzliny. potom som (prisahám) asi 25 rokov nekúpila klasickú zmrzlinu u zmrzlinára, len v obchode tie balené, ktoré tiež prechádzajú kontrolou, takže ti dávam maximálne za pravdu, čo sa týka "susedových sliepok" 🙂 ja mäso umývam dôkladne, potom umyjem dôkladne linku, umývadlo, vyutieram dosucha a dôkladne si umyjem aj ruky na záver. neviem si predstaviť variť neumyté mäso. dnes som premyla vlažnou vodou aj povrch šunky, ktorú varím. jednoducho takto ma to naučila mama a takto to robila aj ona celý život.

lonely66
29. mar 2024

a asi tu niektoré vystrie (možno aj všetky), ale nemám problém použiť rovnakú dosku na mäso, ako aj na zeleninu. a to v prípade, ak to ide všetko do jedného hrnca. tak či tak to tam spolu skončí. dosku tiež dôkladne umyjem a vysuším. jedna tu pekne s humorom poznamenala, že či potom niektoré varia aj dosku? 🙂 tiež si to začínam myslieť.

lonely66
29. mar 2024

ešte dodám k príspevku o 10:07, že pod pojmom dôkladne chápte, že vyumývam plochy, kde mohla frknúť voda saponátom, pretriem handričkou s čistou vodou a nakoniec dosucha utriem. nelietam ani so sanytolom po kuchyni, ani so savom, vôbec nepoužívam tieto prostriedky, len saponát. celý život.

maaamiii
29. mar 2024

@lonely66 takmono každá fungujeme podľa vlastného presvedčenia a zvyku. Ja osobne kura neumývam. Ak je slizké, nie je vhodné na jedenie. Všetko potrebné sa z neho odstráni telepnou úpravou. Ale tiež nezavrhujem tie ženy, ktoré ho umývajú. Prvá vec je, že ja u nich nejem, čiže mi to je jedno a druhá vec je, že pokiaľ mi to nedajú jesť surové, nemám sa čoho báť. Čiže neriešim 😅
A zmrzlina je sama o sebe ďalšia téma. Odkedy dostala moja sestra salmonelu zo zmrzliny ako 9 ročná, tak mám radšej kupovaný nanuk alebo doma urobenú zo šľahačky kupovanej v obchode, ktorá je tiež vyrábaná pod veterinárnym dohľadom 😅

maaamiii
29. mar 2024

@lonely66 a napríklad čo sa týka dosky, tak ja osobne používam tiež jednu. Nemala by sa, ale používam.
Ale ☝🏻☝🏻
Najprv si chystám zeleninu, lebo po jej sa jednoducho tá doska lepšie umyje 😂 až potom na nej krájam alebo odblaňujem (akékoľvek) mäso. Potom ju umyjem jarou a vrelou vodou. A áno, aj z dosky môže "praskať" aerosól s baktériami. Preto mám non-stop linku čistú a prázdnu, aby sa ľahko umývala. Takže umyjem dosku a po doske komplet linku,drez, batériu a dokonca aj obkladačky. Po umytí streknem sanytol, nechám pôsobiť kým dosku utriem a odložím. Potom dosucha vytriem všetko osanytolované a je 😂 u mňa ani počas varenia nenájdete viac ako 4ks riadu. Ja som ja to úchyl 😂 všetky musím hneď umývať 😂 čo môj muž nechápe, lebo mám myčku a aj tak je spotreba jari na riad takmer taká istá, ako bez myčky 😂

maaamiii
29. mar 2024

Joj a to garantujem, že nikto nechce vidieť tú procedúru, keď nakúpim veľa mäsa naraz (tak 12-15kg) a chystám ho do mraziaku 😂

maaamiii
29. mar 2024

Bože, až teraz vidím všetky tie preklepy, čo mi mobil prepisuje slová 😂😂😂 pardooon 🫣😂

lonely66
29. mar 2024

@maaamiii ja umývačku nemám, takže tiež všetko umývam hneď, v tomto sme rovnaké. keby som mala, tak to minimálne prepláchnem horúcou vodou a dám do umývačky. a tú by som pustila hneď po navarení 😀 teda, kedysi som žila v domácnosti s umývačkou a robila som to tak...

lakebabe
29. mar 2024

@lonely66 ja to tak robím dosku od mäsa opláchnem a ide do umývačky. Nepoužívam krátke programy na nízke stupne ale vysoké a vždy zapinam umývačku keď dám variť obed aj to tak vyjde ze je po raňajkách a príprave obeda plná.Drez po varení vystrekujem savom na kuchyňu ale to hlavne kvôli čistote

bora0123
29. mar 2024

Inak uz dlho som nevidela takuto OCD temu 😂😂 ako tu tak vsetky prispevky citam (vratane mojho) hned som si spomenula na ten seriál Monk 😂

elzena2
29. mar 2024

@1mina ty sa pridaj do skupiny "ako sa dá usetrit" a "tipy v domacnosti" 😀 alebo tak nejako sa volaju. Tam čo obcas ludia píšu- tak to už fakt u nikoho nebudes jest, keď si to precitas,čo robia

ibatanecnica
29. mar 2024

@carpediem81 jasne. Ja len ze toto nie je lrena argument aby som ho prestsla umyvat. Mna by zaujimalo ci je nejaka statistika kolko % sa nakazilo kvoli umyvaniu masa a kolko inym sposobom. Nakazenymi potravinami.

1mina
29. mar 2024

@elzena2 haha radšej nie už aj tak mám dosť fóbií 😂

katka533
29. mar 2024

No ja som bola kedysi na exkurzii vo vyrobe a teda keby ste to videli , tak by ste to s jarou umyvali

hefo
1. apr 2024

Čo sa týka dosky, tú (a nože či iné nástroje) po krájaní mäsa zalejem vriacou vodou a potom normálne umyjem hubkou so saponátom. Mám za to, že na dezinfekciu je to dostatočné.

wiktoriamka
2. apr 2024

@katka533 abo so savom 🙏🏼🤦🏻‍♀️😂 inak vraj lepsie na drevenej doske maso krájať,ale ja som stale mala pocit,ze skôr zmyjem nečistoty z plastovej.ale vraj nie. Dosku stale s prevarenou vodou zalejem

katka533
2. apr 2024

@wiktoriamka minimalne, taky humus