Veľkonočná hrudka - história pokrmu

16. apr 2022

Ahojte. Poznáte niekto históriu tohto pokrmu? Žijem v zahraničí a dnes sa ma opýtali, či je to naše tradičné slovenské jedlo. Povedala som, že ho pripravujeme na Veľkú Noc, ale história mi nie je známa. Je naše? Vždy som hrdá na naše korbáčiky, parenicu, trdelník, bryndzu a iné výrobky. Neviem, či sa môžem chváliť aj hrudkou. 😊
Ďakujem

duracellko
17. apr 2022

@ibrunova boli, ved som sa priprave zucastnovala i ja, a ten maslovy barancek - v podstate sama osebe zbytocna vec bol vzdy krasny mal cervenu maslicku, cierne ocka a ked tronil na mise v studenej chodbe, vedela som, ze je vsetko tak, ako ma byt, a citila som taku jarnu radost, zaujimave, ze teraz na stare kolena si uvedomujem, ze som nikdy nezazila, ako toho baranceka zlikvidovali - to bolo asi kilo masla, takze ho asi surovo zjedli.

nikaeli
17. apr 2022

@mijo53 ja pod názvom rajcupa poznám zabíjačkovú polievku z krvi a krúpov.....

mijo53
17. apr 2022

@viestta aj teraz držia tí, čo chcú, väčšinou jedia všetko, len mäso a mäsové výrobky nie. Z cirkevného hľadiska sa cez pôst neje mäso v prvý deň postu pondelok a potom celý pôst v stredu a v piatok. To je grécko katolíkov

surama
17. apr 2022

@yvanielka Ano je to to iste. Ale castejsie sa to tak hovorovo vyslovuje ako paska. Normalne to narezes ako chlieb a das si na to maslo, sunku..co chces 🙂 Nema to nic s tvarohom. Hruda/hrudka tvarohu je proste hrudka tvarohu 😃 Nema to nic s Velkou nocou 😃

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
surama
17. apr 2022

@viestta Na vychode je niekde pascha (paska) tvarohova hrudka? O tom pocujem prvykrat 🙂 Pochadzam zo Zemplina 😃

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
surama
17. apr 2022

@viestta Hladam o tom nieco na nete, ale fakt som nic nenasla. Paschu ako kolac si uplne kludne viem predstavit s tvarohom, hrozienkami...proste, ze si to ludia nejak ozvlastnia, kazdy podla chuti a regionu. To ano. Ale ked sa z mlieka urobi tvaroh a ta hrudka tvarohu je pascha? Neexistuje 😃 Nehadam sa, ale fakt nie 🙂

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
duracellko
17. apr 2022

@viestta https://magazin.recepty.cz/clanky/pascha-recept... mozno to preto volali pascha lebo pravoslavni, alebo Rusini to poznali ako dezert

surama
17. apr 2022

@viestta A volali to pascha?

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lopka1313
17. apr 2022

Ja som od Humenneho, moj otec je napoly greckokatolik a rusnak od medzilaboriec po mame. Aj u nas sa robi vajecna hrudka na sladko a presne ako vravi @viestta tak aj ta tvarohova obcas 🙂 ale len obcas, kedze je to tradicne jedlo z ocovej strany a on nevari, no niekedy na velku noc ju mama urobi aj pre neho. Ale volame ju tvarohova hrudka, netusim ako sa jej u nas hovori hovorovo. Paska je u nas tiez ten kolac, co je jemne sladky, maly okruhly do kosika, mne osobne az tak nechuti.
Ex je pravoslavny, jeho babka taka echt pravoslavna z rusnakoch z Mirole a presne, tak tam tiez maju pomaly vegansky post (uz jeho rodicia z michaloviec to nedrzia az tak prisne, aj ked oni su tiez vegetariani cele postne obdobie), taky velmi prisny post drzi babka, ze tie vajcia a mlieko sa im cez post nahromadili, tak neskor sa z nich robila hrudka (jedna aj druha) ako tradicne jedlo.

mandarinka555
17. apr 2022

Od východu je to určite tradícia...robievali ju naše mamky.....babky....a prababky...patrí ku mäsovému syrku, šunke, klobáse a ku cvikle 🙂

mooonika1975
17. apr 2022

@ibrunova no pre deti a chlapov jednoznačne 😂

mandarinka555
17. apr 2022

@yvanielka Keby si papala toto, nič iné už nechceš....

dupinka
17. apr 2022

@viestta aj ja som gréckokatolíčka a robíme syrek z vajec. To ani neviem, že by niekde napríklad Rusíni na Slovensku robili bez, asi to ani nie je to isté 🤔

tetapetra
17. apr 2022

Ja som mix východu a aj mix pravoslávni - rimokatolici. Takže ja robím z každého niečo. Hrudky na slano pre muža, na sladko pre seba, pečenú ttvarohovu pre seba 🤣. Ďalej robím kvaskovy biely chlieb a tiež paschu -mazanec. Tiež poznám pravoslávnych a ti nerobia hrudky z vajec ale len klasické s kľagom(syridlom). V nedeľu na raňajky otec robieva prhlavu s vajcom 🥰

pravdapravd
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
pravdapravd
2. feb 2023

Ja pochadzam od Medzilaboriec a my robievame vaječnu hrudku na slano z 10 vajec a 1 litru mlieka, okrem vaječnej hrudky, ktorú pozná každy vychodiar robeivame aj tvarohovu hrudku z tvarohu, vajec, a medvedieho cesnaku. Na 100g tvarohu = 1 vajce, vymieša sa to, plni sa to do foriem a pečie sa to. Pečieme veľkonočny koláč (paschu) z hrozienkami, udenu šunku, domace klobasky, domacu kľaganu hrudku, parenicu, korbačiky, cviklu s chrenom a ako dezerd pečieme metrovy koláč a niektorych rodinach peču aj veľkonočnu plninu, my to nerobime. Plnina sa pripravuje väčšinou na juhu zemplina od Michaloviec a Trebišova.