Vianočné koláčiky

lidka619
11. nov 2006

Ahojte tehulky, mamičky, gazdinky, cukrárky a pod.
Blíži sa vianočný čas a ak máte dáky dobrý, rýchly, jednoduchý a odskúšaný receptík na vianočné koláčiky, sem s ním. Pripájam aj ja jeden veľmi dobrý a jednoduchý:

ČAJOVÉ PEČIVO: 40 dkg hladkej múky, 1 prášok do pečiva, 7 dkg mletého cukru, 1 vanilka, 1 palmarin. Zmiesiť dokopy, vykrajovať srdiečka, hviezdičky, kruhy... dať piecť na vymastený plech /potrieť masťou, nie olejom/, pečieme do slaboružova na 170 st., upečené a vychladnuté obaliť v práškovom cukre. Kto má zdobičku na cesto, môže dať do zdobičky a vytláčať. Ja to robím len zo zdobičkou a rovno 2 dávky, lebo jedna u nás nestačí 😀 😅 😀

erika153
11. nov 2006

ja sem pridam medovniky ktore nemusia stat pred vianocami aby zmakli, slubujem, len cakam na receptik kym mi ho kolegyna donesie...robila som ich minuly rok a ozaj je to pravda. mnam

kangaroo
12. nov 2006

erika153:super,už sa teším,určite ho vyskúšam.sem s ním 😀

kyk
13. nov 2006

aj my uz netrpezlivo cakame!
cim jednoduksie tym lepsie,nie sme velke cukrarky ale papat ...mnaaam

hankaa
13. nov 2006

Uz aj ja sa tesim na tie medovnicky🙂mnam mnam🙂

vavka33
13. nov 2006

Tak aj ja vam pridam jedny kolaciky,su skor dietne ako vianocne,ale chutne a jednoduche a rychle.
100g masla
100g prask.cukru
1vanilkovy cukor
1vajce
Vsetko spolu vymiesame.Pridame
100g polohr.muky
100g ovsenych vlociek
1lyzicka pr.do peciva
50ghrozienok.
Vsetko spolu dobre vymiesame,urobime male placky/asi ako je fidorka/ a dame na papier na pecenie upiect do zlatista.

lidka619
autor
13. nov 2006

Čaute maškrtníčky 😀
Aj ja mám jeden osvedčený a vyskúšaný recept na medovníčky, /sú na 100 percent mäkké/

Mäkké orechové medovníčky

Potrebujeme:
1 kg hladkej múky
25 dkg medu
25 dkg mletých orechov
1/2 kg práškového cukru
6 polievkových lyžíc rozpusteného masla
5 celých vajec
3 čajové lyžičky sódy bikarbóny
2-3 čajové lyžičky perníkového korenia
Spracujeme cesto, necháme do druhého dňa odležať, vyvaľkať na 0,5 cm a vykrajujeme medovníčky. Pred pečením potrieť vodou a po pečení rozšľahaným vajcom. Pečieme na pomastenom plechu asi tak 7-8 minút pri 170 st.C.
Nemusia sa ani zdobiť, pretože sú krásne lesklé. Nedávať ich do chladu, ale ich nechať pri izbovej teplote.
P.S: z tejto dávky vyjde strašne veľa, tak vám možno bude stačiť aj z pol dávky. Dobrú chuť. 🙂

kyk
14. nov 2006

tak toto hned zajtra vyskusam ( dufam ze mi nic nezhori hi hi)
moja mala sa bude vytesovat pri vykrajovani kolacikov,
potom dame vediet ako sme dopadli,pa pa

lidka619
autor
14. nov 2006

ahoj kyk- tak potom sa ozvi,ako to dopadlo s tym pecenim 😀

erika153
15. nov 2006

ahojte kocky tak tu je ten slubeny recept na Perniky bez ulezania (hned mäkke)

500g hl. muky
190g cukru
125g masla
125g medu
3 vajcia
1 lyzicka sody bicarbony
1 a 1/2 lyzicky skorice
4-5 drvenych klincekov
na potretie 1 az 2 vajcia

POSTUP: Preosejeme muku, zmiesame so sodou, cukrom, skoricou a klincekmi. Urobime jamku, nalejeme med, vyklepneme vajcia, nakrajame na kusky maslo a rukami vypracujeme cesto. Ruru zohrejeme na 150°C. Cesto vyvalkame asi na 5mm silny plat a vykrajujeme tvary. V odstupoch ukladame na plech, potrieme pred pecenim rozslahanym vajcom. Pecieme v strede asi tak 15 minut.

Pre zaujimavost mozme pred pecenim do stredu do niektorych na ozdobu pichnut vlassky orech alebo mandlu, a ostatne po ozdobeni zdobime bielkovou polevou. ak chcete zaujimave kreacie tak mozte ozdobit farebnou polevou (farebne lentilky rozpustime v citronovej stave napr.cervene a nalejeme do polevy rozpustene farbivo z lentiliek. Dufam, ze Vam budu chutit. 😉

lia
15. nov 2006

erika super,vyskusam ich na vianoce,celkomlahko to vyzera.
aj ty budes piect??k vam pride tento rok maly Santik 🙂

natana
15. nov 2006

ja ich asi vyskušam už zajtra. nemám strach že by sa nezjedli ☹

erika153
15. nov 2006

maly santik 😀
ano samozrejme ze budem piect to si nenecham ujst, aj minuly rok som piekla tie medovnicky a boli super. okrem ineho 🙂 aspon dufam ze stihnem napiect 😅

newyorkgirl
15. nov 2006

boooze, som hladna normalne 🙂

natana
15. nov 2006

erika a netreba to cesto dať stuhnúť do chladničky?

erika153
15. nov 2006

newyork..gratulujem k babatku 😉 od veci k teme, ale aj tak!

erika153
15. nov 2006

natana kludne mozes, ja davam vacsinou cesto do chladnicky kazde ktore ma taku konzistenciu, kym poumyvam riady a tak kym si narobim poriadok a miesto v kuchyni na vykrajovanie. 😉

erika153
15. nov 2006

ale teraz ma napadlo ze mam este jeden super recept juj a ten som robila teraz nedavno a strasne nam chutil a dokonale sa hodi na vianoce. hned ho idem vyhladat..

natana
15. nov 2006

ok, zajtra idem na to.
držte palce.

lia
15. nov 2006

tak ja zajtra utekam kupit vykrajovacky,neviete kde zozeniem pekne vykrajovacky??nikdy som to nerobila a ani vykrajovacky nemam 😲

erika153
15. nov 2006

PERNIKOVY MOTANEC
Suroviny:
Cesto:

600 g hladkej múky, 4 vajcia, 4 PL medu, 100 g rastlinného tuku, 200 g mletého cukru, 1 KL sódy bikarbóny, 1 KL škorice, 4 KL perníkového korenia

Plnka:

500 g slivkového lekváru, 3 PL posekaných orechov, 2 PL hrozienok, 2 PL kandizovaného ovocia
Postup:
Všetky ingrediencie na cesto spolu zmiešame.
Cesto rozdelíme na 4 bochníky a necháme 3 – 4 hod. postáť v chladnicke.
Odstáte bochníky rozvaľkáme, potrieme slivkovým lekvárom, posypeme posekanými orechmi, pridáme hrozienka a kandizované ovocie.
Naplnené cesto stočíme ako makovník.
Vrch cesta potrieme vajíčkom a dáme zapiecť do zlatista.

ja som robila z polovicnej davky, vysli mi dve strudle ale mohla som aj z celej. zienky toto je daco vynikajuce, naozaj..Mozem odporucit! Piekla som asi pri 180°C potom som stisila a asi tak 20 minut myslim.a mozte dat toho ovocia aj viac😉

PL- pol.lyzica
KL- kavova lyzicka

natana
16. nov 2006

takže, spravila som tie medovníky podla eriky. sú super (neviem sa dojesť)
len neviem ako dlho majú vydržať mäkké a či majú byť v sáčku alebo v krabici.

erika, ty toľko vypekáš?
to musíš byť z tých štastnejších, ktoré asi moc nepriberajú.
Ja čakám zajtra +2kg. Ale sú fakt dobré.

erika153
16. nov 2006

natana este dobre ze sa pytas, dnes som bola u dokiho a ma pod ciernu zem udupal ako som mohla pribrat 20kil! som rada ze ti chutia, ja som ich skladovala normalne v skatuli s vrchnakom umelej. nevypekam vela ale rada mam take lepsie kolaciky, obycajne neznasam(napr. kusnute alebo bublaniny nemusim) este vyskusaj ten druhy recept a ma budes chvalit do neba 😀

natana
16. nov 2006

jasne, že vyskúšam. ja sladké môžem. 🙂
Aj bublaniny a kysnuté. a naštastie čo manžel prestal zo solidarity fajčiť, zje aj on. Chutí mu snád všetko a koláče obzvlášť

madeleine
16. nov 2006

ja osobne mam tiez svoj recept na pernicky... vzdy ich skladujem v plechovke a davam k nim jablcko. Nielen preto, ze su potom stale makke, ale preto, ze su neuveritelne chutne, ked nasiaknu vonu jablka... 😵

kili
16. nov 2006

ja som minulý rok piekla prvýkrát a boli 😝 Také dobré ani moja mama nenapiekla. Dúfam, že to tu nečíta 😅 😀

kyk
16. nov 2006

lidka,
mnaaaaam,tak podarilo sa!!! 😀
kolaciky su ozaj dobre!

erika153
16. nov 2006

aj ja som kedysi piekla tie co stoja s jablckom a naozaj su take dobre ako tieto, ale tie bez ulezania su pre zienky ktore nemaju casu na pecenie a maju malo casu len pred vianocami..

lidka619
autor
17. nov 2006

Caute žienky, ja mám kopu vynikajucich a vyskusanych receptikov aj na take trochu zložitejsie kolaciky,/ale nie moc/, takže ak budete mat zaujem, mozem dake napisat, spomeniem len napr. Punčové rezy, Sungwickové rezy, Makovo-punčové, Parížske rožky - mäkké, Orechové žabky, Karamelovo-punčové, tak ak dake chcete, napisem.

danii
17. nov 2006

hmmm, dala by som si povedat! len keby mi to niekto iny upiekol, lebo teraz na to vobec nemam cas 😅
ale chute si mi teda urobila riadne! 😵

mirka4
21. nov 2006

lidka mohla by si napisat nejake tie receptiky. Chcem sa tento rok konecne realizovat 😀 Tak napr. mozes zacat tymi puncovymi rezmi a postupne pokracovat ako si ich vypisala