Zdravé sladkosti

222petulik
18. feb 2016

Ahojte dievčatá, povedzte mi prosím aké sladkosti dávate svojim detičkám? Myslím tým robievate maškrty aj samé a tak sa snažíte deťom dať niečo kvalitnejšie? Jedia vaše ratolesti skladkosti každý deň? Pýtam sa preto lebo chcela by som začať so zmenou týchto návykov k lepšiemu, tak ma prosím inšpirujte 😉

margaretka84
19. feb 2016

odporucam knizku Hned to bude anjelik od Bukovskeho, akurat nahradila som tam hnedy cukor javorovym sirupom, medom alebo datlovym sirupom. su tam uzasne receptiky na zdrave jedla, moj drobec sa stravuje podla toho od uplne prvej stravy...miluje susene ovocie, zeleninku, ovocie, celozrnne cestoviny, vsetko robime iba zo spaldovej muky...ako sa deti naucia jest od utleho detstva, to im aj ostane...sladkosti minimalne, jedine na navsteve, ked niekto ponukne, trosku, ale sama nenukam a ani doma nemame sladkosti...je to zbytocnost, ktora zatazuje a prekysluje organizmu, a v neposlednom rade, kazi zubky 🙂

barbora59
19. feb 2016

Zo sladkeho doma mavame keksiky z dmky take pismenkove maslove tie lubi,keksik horalka , mila sa v skrinke najde🙂 Cukriky a lizatka sme sa dohodli ze kupovat nebudeme ale zasa nehovorim ze ked dostane ze ho zahodi😂Da si jasne . Nerobim z toho vedu. Nic neprehaname, ma rad babovku, bublaninu atd, proste vsetko s mierou.On je zasa taky jedak ze zje polievku, druhe bez problemov vsetko, salat hlavkovy, mrkva , brokolica proste vsetko co nezje jeho. A potom si moze dat jeden keksik ano.

juhseverzapad
19. feb 2016

@siska53 Takže ani ty nie si zdravá! Prajem peknú smrť, kedže ťa kŕmili tým svinstvom! Ja jem kinderčokoládu od 4 rokov, moja dcéra od 1 roku,teda vlastne všetky dcéry! Stres, ten si vyrábame sami! Práca, škola, pôžičky a neustále sa naháňanie za niečím! To naši prarodičia nepoznali! Prečo teda športovci, ktorý sa zdravo stravujú umierajú trebárs na infarkt?

natalka13
19. feb 2016

@siska53 poznam mamicku, ktora poklada za super zdravu sladkost tictac, bez cukru a su male tak ich dva dietatu.
vela ludi poklada trstinovy cukor za zdravy, ked nim sladia, myslia si ze je to iny cukor. Lebo sa tok vsadeprezentuje
.

juhseverzapad
19. feb 2016

@natalka13 Teraz radíš necukriť vôbec?

sirinka
19. feb 2016

@juhseverzapad nasi prarodicia prezili vojnu, prezili okupaciu, stb... Dovodov na stres mali rovnako ak nie viac ako my.
Vrcholovi sportovci sa ani zdaleka nestravuju zdravo, ich zivotny styl je vybicovany do extremu na podavanie extremnych vykonov, dopuje sa rovnako ako v minulosti... mimo sezony si zvkast ti mladsi potrebuju dopriat, uzit si a nezriedka piju vela alkoholu, fajcia ci uzivaju drogy....

lauricka
19. feb 2016

Ja nepatrim do skupiny, ktora sa prezehnava, ked vidi biely cukor. Ale nezvykli sme si pravidelne kupovat sladkosti, ci ich mat doma, ci ich davat detom. A tym padom si ani oni nezvykli. Moc toho zo sladkosti nezjedia, casto len rozbrlblu a nechaju tak. Myslim, ze ked rodic dietatu neda sladkosti vobec alebo to prilis riesi a dieta to citi, ma okolo toho divne reci, tak to bude prave to dieta, co, ked sa niekde k sladkostiam dostane, bude sediet v kute a cpat sa tym. Takto to poznaju, ale nemaju navyk to pravidelne jest a ani po tom nebazia. Az tak ich to neoslovuje 😉

lauricka
19. feb 2016

@juhseverzapad no ja si myslim, ze preto, ze vrcholovy sport je napor na srdce a ak mas nejaku aj malu chybu, o ktorej nevies, tak pri tom vykone ti proste nevydrzi. Znama tak skonala pri horolezeni. Uplne normlna mlada baba. Len toho chcela vela zvladnut. Asi ani nevedela, ze moze mat nieco so srdcom. Bohuzial. to by som sem netahala

lauricka
19. feb 2016

@sirinka tebe je velmi dobre, ked nevies, z coho maju ludia stres...kazda doba a kazda situacia nejaky prinasa. Tlak na ludi a na deti je velky u nas, na vykon, na karieru, na uspech...rodiny potrebuju splacat hypoteky, uzivit deti, vyrovnat sa ostatnym, dnes sa stale sutazi, nikto nechce byt horsi. Ludia su sialeni. V robote od rana do vecera alebo opacne...A vystresovani. A zit vo svete aky je teraz, je stres jedna radost. Ved to je cista hruza, co sa deje.

natalka13
19. feb 2016

@juhseverzapad nie, len ludia si myslia o trstinovom cukre ze je zdravy.
moje deri jedia sladke, pouzivam rozny cukor,rozne muky, jedia aj slaninu aj kopy zeleniny doma vypestovanej, vela sportuju, pouzivaju PC od malicka.
ja razim teoriu jest vsetko s mierou.
Deti ktore boli striktne drzane od skaldkosti, vo vyssich rocnikoch skoly ich aj tak zacnu jedavat, pit colu.....
naj su mamicky s cigaretou v ruke a kecami o tom ako jej deti nejedia sladkosti.
mmch susene ovocie nieej 2x zdrave, je macane vo vselicom.

siska53
19. feb 2016

@juhseverzapad akoze sorrry,ale priat niekomu smrt za vyjadrenie inehi nazoru ako je ten tvoj???
A to je pravda,z evzcsina z nas je lzn relativne zdrava.. A netvrdim,ze za to mozu len sladkosti.. Je aj kopec inych veci,stres,malo pohybu, vyrazne zhorsene zivotne prostredie.
Pre mna za mna si deti napchavaj,cim chces. Ja nie som hio bio a ani som nepisala,ze mojim som od urciteho veku nedavala. Len,ze to obmedzujem.

sirinka
19. feb 2016

@lauricka to na margo rapidneho zvysenia vyskytu civilizacnych ochoreni. Napriklad onkologicke ochorenia maju obrovsky narast a bohuzial uz vo velmi nizkom veku. To na margo toho, o co vacsi stres tu mame oproti dobam minulym a oproti krajinam, kde je skutocna bieda a hlad.

katka1981
19. feb 2016

@juhseverzapad, aj strava, a nedostatok pohybu. Samozrejme pobyt vonku, ten je velmi potrebny a mame ho malo (ja osobne zalostne malo :( .Ale nemienim ti to tu rozpisovat, veci ohladom stravy, nevidim v tom najmensi zmysel, ty mas svoj nazor, ja mam svoj a nikoho nemam chut o niecom presviedcat.

alaguema
19. feb 2016

@222petulik ovocie, rôzne semiačka s medom, pohánková kaša s brezovým, alebo kokosovým cukrom, poctivé jogurty, sušené ovocie, raw tyčinky, robievam tvarohové nepečené tortičky s orechovo-kokosovou bázou, horká čokoláda. Klasické sladkosti a hlavne tie rôznofarebné vôbec nekupujeme, ani sušienky, ktoré sa vydávajú za zdravé 😉

zvieratko31
19. feb 2016

ahojte. ja sa pridám, ale som docela zúfalá. nečítala som celú diskusiu, len pár príspevkov. napr. moja má rada kinderká. ale kupujeme už málo. ide o to, že žial 90% sladkostí obsahuje ten "zabiják" palmový olej 😠 asi ste o tom už počuli... tak študujem furt zloženie, ale je fakt skoro všade ☹ akurát viem, že v jednej črahej Lindt neni, alebo možno viacerých a ešte v tej bonboniere, čo je tam mušla, morský koník a neviem čo ešte. tam tiež neni. asi viete, ktorú myslím. asi začnem striktne zakazovať čokyny a budem robiť sušené ovocie máčané v čokoláde a stuhnút to nechám v ladničke a na to ju naučím a zakážem kupovať rodine čokyny...

silviettaa
19. feb 2016

@222petulik ja robievam detom bananove muffiny, super rychly recept z knihy od Bukovskeho: 1 a pol salky spaldovej muky, 3 velke banany, 1 prasok do peciva, 3 lyzice medu (moze byt brez. cukor, javor. sirup atd) 1 vajce, stipka soli, pol salky oliv. oleja. Vsetko zmiesat, nadavkovat do kosickov a piect 25 min. pri 180 st.

silviettaa
19. feb 2016

Ja detom nekupujem ziadne bezne sladkosti, miesto toho im davam sladke ovocie, obcas chalvu bez cukru a peciem im napr. bananove muffiny spomenute vyssie, resp. spaldove keksiky a rozne ine... nepouzivam vobec biely cukor, len brezovy, med, datlovy atd. Sladkosti zo skolky co dostavaju takmer denne odkladame pre babku. Klasicke kolace maju len u babiek a prababiek, to im nemozem odopriet 🙂

lorela
19. feb 2016

@natalka13 Nikde netvrdim ze je najzdravsi, pretoze ano, su ovela zdravsie alternativy sladenia. Hovorila som o tom, ze je hodnotnejsi v porovnani s bielym rafinovanym curom.

katka1981
19. feb 2016

@silviettaa, ja som teraz zacala poucivat xylitol a neviem si vynachvalit, len este sa odnaucit od sladkosti beznych....

zvieratko31
19. feb 2016

@katka1981 ahoj ja používam tento xylitol tiež, ale je teda pekne drahý ☹ skúšam zistiť, kde by sa dalo kúpiť velké balenie, čo teda vyjde finančne lepšie, než tie malé balenia... ak máš náhodou nejaký tip, písni 😉

zitaje
19. feb 2016

@zvieratko31 v Madarsku sa da zohnat o kus lacnejsie

zuzub
19. feb 2016

Pre mna je vacsia tragedia ako sladke,ze deti nepoznaju a nejedia ovocie a zeleninu....mrkvu,salat,uhorky,paradajky,jablka,kiwi,hrusky a pod...sladke v primeranom mnozstve pri vyvazenej strave a pohybe neuskodi.
A k sunemu ovociu sa ani nevyjadrujem to kupovane je otras.doma mame len domace susene jablka prip slivky.

juhseverzapad
20. feb 2016

@sirinka
@siska53
@katka1981 Dobre, keď nie vrcholový šport, tak čo treba tá fitneska? Tip top zdravá strava a umrela na rakovinu hr. čreva, chlap 49r. - zdravá strava, čítal dokonca aj zloženie výrobkov, žiadne éčka, nakupoval iba v bio obchodoch, nefajčil, nepil a ráno sa nezobudil.Takých prípadov x. Dokonca jedna pani povedala, ktorá sa tiež iba zdravo stravovala a tiež dostala raka, povedala, že mala si dať to načo mala chuť a mala by z toho života viac. Ja nikomu smrť do slova neprajem. U nás doma platí: na čo máš chuť to si daj. Deti vôbec neobmedzujem, teraz majú zajačie obdobie, dajú si čokoládové guličky s mliekom, na to chrumky a nakoniec si zoberú mrkvu. Neriešim.

sirinka
20. feb 2016

@zuzub extremna chut sladkosti deformuje chutove pohariky a preferencie, klasicke ovocie ma menej vyraznu chut, teda je nezaujimave, o zelenine ani nehovoriac

sirinka
20. feb 2016

@juhseverzapad tak este raz, preco je podla teba nutne, aby deti jedli tieto podla nas nezdrave sladkosti? Preco mas taku potrebu nas o tom presviedcat?

zvieratko31
20. feb 2016

@zitaje ďakujem za správu 🙂

katka1981
20. feb 2016

@juhseverzapad, nikde nemas zaruku, ze ked budes mat zdravu stravu, ze nebudes chora, to je naivna predstava. Rakovinu sposobuju aj virusy a plesne. A tiez co je zdrava strava? Niekedy je to len mylna predstava. Ale rozhodne, ked viem, ze vyprazane zemiaky, trojobal, ci placky, alebo cigarety su skodlive, tak sa tomu vyhybam. Taktiez mikrovlnka, udediny..... zial, my sme generacia, co sme na tom vyrastli, takze niekedy neodolam. Ale rozhodne neficim na vyprazanom, hranolkach, udeninach a nezmysloch a neznasam teoriu, nasi rodicia tak jedli a su zdravi, lebo to je taky blud, ze az.

katka1981
20. feb 2016

@zvieratko31, je, my teraz zhaname velke balenie, lebo 250 gr. je nic. Je to jedina nahrada cukru kt. mi ozaj chuti.

katka1981
20. feb 2016

@zitaje, my sme mali z HU C-cko, mas nejaky web, alebo si bola osobne?

katka1981
20. feb 2016

@zvieratko31, palmovy olej nie je zabijak! Je zdravy. Ale v kinderku a v inych sladkostiach je stuzeny palmovy tuk, a ten je rovnako skodlivy ako iny stuzeny tuk. Preco? Pretoze sa do toho tuku pridava peroxid. Takze nielen kinderka ale aj ine sladkosti. Dokonca stuzeny tuk (homogenizovany) je aj v cukrikoch z lekarne (hroznovy cukor), nemyslim cisty glukopur, ale vies tie biele praskove cukriky s vit. C. Taktiez Mila a podobne keksiky, ako aj cajove pecivo, ked kupis, vsade mas stuzeny rast. tuk a je jedno ci palmovy, repkovy, je stuzeny. Nehovoriac o Here, Palmarine, Cere, to je to iste. Samotny palmovy tuk na varenie, je zdravy, znesie vysoke teploty a je zlozenim podobny kokosovemu. Ale stuzeny tuk je skodlivy.