Zdravý studený obed

katka1981
8. sep 2015

Ahojte. Dcerka je prvacka a ma celiakiu. V skolke jej ohrievali obedy v mikrovlnke. Nakolko sme proti mikrovlnke, rozhodli sme sa jej nosit do skoly ohriaty aby mo mohla ihned zjest. Je to zdravsie, avsak casovo nesmierne narocne. Zvazujeme jejk teda rano zbalit do skoly obed, kt. si potom len vytiahne z tasky, popripade jej ho kucharky daju z chladnicky. Mate prosim vas nejake skusenosti, napady, recepty, rady, kt. by nam mohli pomoct? Doteraz sme jej nosili polievku, hlavne jedlo, (k tomu salat). Dakujem za kazdy tip.

katka1981
autor
9. sep 2015

@chmurkaxy, dali mi letacik vitaboxu, ale tam nie je nic bezlepkove aspon som teda nic take nenasla. Oni stravu nevedia zabezpecit, a nechcem ohrievanu v mikrovlnke. Jedna kocka mi tu poradila termosku tak uz hladam obedare s termoobalom to sa mi zda najlepsie riesenie ak jej dam teply obed. Nikde ti nedaju kvalitne suroviny, cize chcem aby mala len domacu stravu, ked uz je diagnozou takto obmedzena, chcem aby sme jej robili jedlo len my, budem najspokojnejsia, ze viem ze papa. Odkedy ma bezlepkovu nikde sa nestravujeme, len doma, alebo u znamych ale presne vedia co mozu dat a co nie (koreniny atd.). Viem aj aka kontaminacia je v pizzeriach a podobne. Nespolieham sa na to.

katka1981
autor
9. sep 2015

@dana_l, super dakujem, ano urcite nieco taketo, to je zdrave, chutne a lahodi to oku 🙂

katka1981
autor
9. sep 2015

Kocky vsetky vas docitam ked sa vratim od zuvbara, ste zlate, uz som kludnejsia, vidim ze riesenie sa najde vdaka vam v pohode 😀 Presne teraz hladam tipy na tie termoobedare, ak mate skusenosti, musi byt vnutro antikorove a aj tie tipy na studene obedy nejake ocenim, dakujem vsetkym

kadri
9. sep 2015

@katka1981 nerozbitne termosky na male porcie maju tu

http://www.prijemneveci.sk/kids-konserve-termos...

mam odtial termosku na napoje, je super. cestoviny, ako pisal ktosi vyssie, su rozne, mne najviac chutia kukuricne, ale nesmu oschnut, potom su fakt hnusne. hned po uvareni a ochuteni to treba zatvorit a vtedy sa da 😉
ovocny kolac robievam tento, vyjde na velky plech a ovocie davam ako do bublaniny, je to recept babovka z pohankovej krupice. je to super sladky obed namiesto klasiky, co varia v skolach
http://www.pohankovymlyn.com/recepty.php?cat=5&...

katka1981
autor
9. sep 2015

@kadri, prosim ta ta termoska je zvnutra cela nerezova aj vrchnak? Kolko hodin udrzi teplotu? Napr. keby si dala prevarenu vodu tam, po kokych hodicnach bude mat napr. 37 st.? Priblizne len potrebujem vediet. Ja som pozerala obedare, len musim najst nieco schopne, potrebujem na polievku a na hlavny chod, ale nesmie tam byt ziadna umelina. Musim poriadne pohladat, toto si tiez ulozim, dakujem. Dik aj za recept. Cestoviny jedavame len kukuricne. Spagety nerozornam.

katka1981
autor
9. sep 2015

@tova, super, na farbe nezalezi, len chcem vnutro nerezove a nejaky termoobal, nic ine ma netrapi a musim si oskusat ako dlho to drzi teplotu, potrebujem minimalne aby to vydrzalo 2 hodiny. DIk.

kadri
9. sep 2015

@katka1981 termosku mam ecovessel. je celonerezova, aj vrchnak, plast je na zavite zvnutra na takom tom cudliku vrchnom. robili sme pokus, tak drzi to teply napoj 4-5h vonku v mraze, dcera ju nosi na treningy. ja zas voci celokovovym nadobam na potraviny mam vyhrady, rychlejsie tam zoxiduju stavy, aj ovocie a zelenina.

katka1981
autor
9. sep 2015

@kadri, ja potrebujem celonerezovu len na teple, kvoli skodlivinam z plastu. Popopzeram. Ja som ozaj doteraz nenasla ani jednui termosku celokovovu. Videla som nerezove klasicke obedare a a boli akoby v tasticke v takom termoobale.

tova
9. sep 2015

@katka1981 vrchnak nepotrebujes nerezovy, ved to postavys po stojacky a jedlo sa toho nedotyka, vrchnaky su robene bez chemikalii, a z vonku je tvda guma, vravim, ze mi spadlo na tvrdu podlahu a nic sa nerozbilo ani podlaha, ani termoska. na vrchanku je tesniaca guma , ta sa da vybrat a umyt, keby bol vrch kovovy mozno by netesnilo az tak dobre. na obedy do skoly ako stvorene, tu v us ich predavaju v bio obchodoch, tie nerezove co som dala foto hore.

katka1981
autor
9. sep 2015

@tova, snad nieco najdem aj tu. Dik, si mi pomohla, to bude najlahsia volba. NIeco som nasla http://www.thermos-cz.cz/dětské-termosky-a-term...

tova
9. sep 2015

@katka1981 vis co? kup tu modro zltu, pozeram v ruke ma ine tesnenie ako ta ruzova, aj nerez sa zda tazsi ako ten na ruzovej co som teraz kupila, ruzovu nemam dobre odskusanu, mondro zltu pouzivame vyse roka a kava drzi tepla cele doobeda. teraz som bola v skole , pozerala som, 50% deti ich ma tento druh, ostatne deti maju v plastickom obale senvice alebo jedlo si kupuju v skole.. aj som ochutnala synovi cestoviny, stale teple 4 hod. http://www.thermos-cz.cz/kojenecké-termosky/57-...

eugenie
9. sep 2015

@katka1981 Ahoj, sama som celiatik a teraz tu s manzelom sedime a vymyslame, co by sme Ti poradili..

V kazdom pripade - luto jej to bude. Tomu ver. Zazila som to sama. Celiakiu mi diagnostikovali v 6 rokoch, zavidela som spoluziakom vsetko - obedy, desiate, skolske vylety, na kto. som chodit nemohla.. vela rokov som v skole dietu porusovala, spoluziaci ma kryli, rodicia netusili.. Ja chapem, ze ste proti mikrovlnke, ale celiatik a najma male dieta to ma strasne tazke a mikrovlnka je pre nas casto na nezaplatenie... Ked som sa mm opytala, co by poradil.. povedal mi, ze ist za najnormalnejsim ucitelom zo skoly a dohodnut sa s nim, nech pomoze.. postara sa, aby kucharky zohriali, prip. mozno je mikrovlnka niekde v zborovni alebo tak nejak..

Ak ale chcete ist ne-mirkovlnkovou cestou, tak potom sme za to, aby si kupila kvalitnu termosku a aby dcerka mala vzdy teplu polievku.. mozno skor taky krem hustejsi, ktory aj zasyti, zohreje, nebude sa jej tazko jest (prelievat z termosky do taniera a pod).

Co sa tyka hlavnych jedal, tak sme prisli na toto:
- lievance - ovsene vlocky, struhane jablko, trocha muky, urobit nadychane lievance, tie su super aj studene, s kvapkou medu, javoroveho sirupu alebo ovocim a pod
- strukovinove salaty - vesele, farebne
- moravsky salat - cca nieco taketo, my robime s jogurtom: http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=3919
- burito - Schar placky kupis, ked ich cerstvo otvoris, na jeden obed vydrzia makke
- rozne kolace, ktore su na studeno super - bryndzovy, tekvicovy
- strudle a kolaciky z listkoveho cesta
- pohankove salaty

Ked ideme na vylety/tury, bravam si vajicka na tvrdo, syry. Ked cestujeme, tak si upecieme dopredu pizzu a jeme tu.. ohriata by bola lepsia, ale v pohode je aj studena.. Alebo si takto robime chlieb vo vajicku..

Do cestovin by som moc nesla.. bezlepkove studene cestoviny nie su nic moc.

Dufam, ze som trosku pomohla... drzim palce, myslela som, ze taketo problemy uz dnesne deticky ani neriesia..

katka1981
autor
9. sep 2015

@eugenie, dakujem ti, velmi si mi pomohla. Ano my sme to vcera uzavreli tak, ze kupime termoobedar a bude mat obedy teple, v krajnom pripade nieco studene, dnes sa nam jak na potvoru pokazilo auto, takze rano malu s muzom do skoly vezie sused a urobim, jej salat (zemiaky, vajicko, syr, jogurt, zelenina, ako na vianoce ale pridam aj syr). S kvaseneho cesta som robila len buchty a zabudla som dat drozdie 🙂 nevyslo to. Ale recpet na pizzu ozaj chutnu ocenim vlastne na vsetko co si pisala. A ano mala v skolke porusovala dietu, ja som plakala vzdy ked som to zistila. Kto take dieta nema, nevie to pochopit. Muz je sice velmi empaticky, ale on asi dobre nechape ako detom zavidi, z jeho pohladu jemu je jedno kto co zje. Ja napr. udene nejedavam, pecivo len bezlpekove doma, ale ked je nejaka akcia v robote, jasne parizak, salam, a uz je to a pecivo.... cize vsetko svinstvo pojem. Ja ju chapem, ako jej to je luto. Ja tiez inak vravim ze tie cestoviny studene alebo na druhy den stoja za prd. Ale ked ich na pare zohrejem, su ok, len nesmu stihnut stvrdnut. Inak deti sa jej aj smiali v skolke, mnohi hovorili ze ma cukrovku a podobne. Snad ju to posilni chudatko moje. Dakujem ti este raz.

eugenie
9. sep 2015

@katka1981 No.. drzim palce... 🙂 Ked bude vacsia (OK, velka 😉 ), tak celiakiu oceni - nebude "vyzierat" vseljake keksy, kolace a podobne fuj veci, z ktorych sa len pribera a nutricna hodnota je 0.. ale uprimne, ja som to ocenila az po 20tke cca a dietu som uplne prestala porusovat, ked som mala prvy vazny vztah.. teda tiez az okolo 20tky.. 😒 Ale ja mam tu formu celiakie, ze mi nebyvalo zle, ked som ju porusila ... mozno ak jej bude byvat zle, bude ju porusovat menej... tazko povedat. Moj bracho ju ma tiez a on bol tak poctive dieta, ze ani omrvinku lepkovu nezjedol. 🙂

Presne recepty Ti dat neviem... my sa vzdy len niekde inspirujeme a potom robime jedlo od oka, ale co sa pizze tyka, tak si vygoogli jogurtovu pizzu (napr. http://www.mimibazar.cz/recept.php?id=3548Muku) a treba poskusat muku (my davame najcastejsie od Scharu - Farina, prip. Mix-it), ale aj Promix-PK je dobra.
Lievance mame z knihy od Igora Bukovskeho, ale ked pogooglis lievance s ovs. vlockami (pozor, musis dat bezlepkove - ja kupujem v obchode so zdravou vyzivou), tak urcite najdes vela.
Listkove cesto kupujem v Kauflande mrazene z Viedenskych pekarni (treba rozvalkat) alebo uz maju aj od Scharu tenky platok, tiez v mraziaku..

eugenie
9. sep 2015

@katka1981 Ja varim vacisnou odtialto, tak skus popozerat, ak nepoznas: http://www.fitnessguru.sk/recepty/
🙂

eugenie
9. sep 2015

@katka1981 http://delikatesy.etrend.sk/recepty-suroviny/ci...
A este toto vyzera mnamkozne.. s nejakym dobrym dipom alebo ku polievke zakusovat 🙂

kubobubo
9. sep 2015

Rizoto, resp. ryza so zeleninou pripadne aj s masom. Je to dobre za tepla aj za studena.
Da sa aj varianta psenoto - so psenom, ale to mi chuti viacej za tepla.
Daju sa aj zemiakove placky - v nich sa strati cokolvek, ja ich pancujem aj pohankovou mukou a obcas aj cicerovou mukou. Ked budes robit z pohankovej muky, radsej vol variantu pohankova muka hladka (dostupna aj v DMke), je jemnejsia a chuti lepsie ako pohankova hruba.
Existuju aj ovsene vlocky bezlepkove - ano su naozaj bezlepkove na nejake recepty s vlockami. Ja mam celiakiu a ked nahodou nieco zjem s lepkom, tak mi je teda echt zle. Akurat dneska som musela nejaku omrvinku do seba dostat. Mam celkom slusne krce v zaludku.

kubobubo
9. sep 2015

Napadlo ma, ze niektore recepty typu rizoto su prirodzene bezlepkove. Mozno by sa dali aj pri rozhovoroch s kucharkami najst aj tento typ obedov a potom sa dohodnut, ze obcas pojde na normalny obed (samozrejme bez polievky). Aspon by sa necitila tak odstrcena od ostatnych deti.

katka1981
autor
10. sep 2015

@kubobubo, ahoj, nie, kucharky by museli absolvovat skolenie, ajked su niektore jedla prirodzene bezlepkove, tak vacsina koreni moze obsahovat lepok, alebo stopy lepku a v akutnej faze celiakii nesmu pacienti ani to. Staci ze kucharka robi zaprazku mukovu do polievky, ono je to uz vo vzduchu, staci ze ma zasteru od muky, celiatik nesmie viac ako 30 alebo miligramov lepku na den, a to mnozstvo sa ani neda odmerat. Taktiez by museli pouzivat len dosku na krajanie pre nu kvoli zvyskom lepku. Jej jedlo nesmie rpist vobec do kontaktu s lepkom. Navyse nikde nemam zaruku ze mala nieco potajomnky lepkove nezje. Cize my musime to riziko minimalizovat. A tiez by bol problem aj s vyuctovanim. Dievcata mi napisali ozaj kopec dobrych napadov, jednoznacke kupime termoobedar a v pripade ze by to inak neslo tak nejaky studeny obed jej zabalim aj na vylet keby sli, popopzeram recepty. Ale my jej varime ako pises, prirodzene bezlepkove, to je najzdravsie.

katka1981
autor
10. sep 2015

@kubobubo, ano tie bezlepkove sme mali, su fantasticke, konzultovala som to aj s lekarkou, lebo niekde pisu ze ovos obsahuje nieco podobne lepku, inde zas ze je kontaminovany psenicou... tak bezlepkove moze, comu sa velmi tesim, kym som ich nenasla, velmi nam chybali. Ju nafukovalo velmi, ale mam pocit ze zas ju nafukuje, dam jej este vyswetrit HIT, lebo to uz tolko ludi s tym poznam ze az. A aj ked bola dlho doma cez prazdniny ajtak sa mi zda ze mala velke brusko, tak neviem :( Doma nic lepkove nemame, ktovie ci sa jej nieco k tomu nepridalo.

kubobubo
10. sep 2015

@katka1981 mozno laktoza alebo mliecna bielkovina. Mne tohto roku zacala vadit vo velkom mliecna bielkovina, gastroentrologicka mi to nasla davno ale problem prisiel az tohto roku. Snazila som sa to nahradit sojovymi vecami a este horsie ako bielkovina kravskeho mlieka.

Viem o riziku kontaminacie, ale u nas doma sa mi zatial nic nestalo. A to mam 3 lepkacov, ktori vo velkom ficia na cestovinach, cize nemam ziadne extra hrnce a to mam citlivost velmi vysoku aj na zvysky lepku. Skor ma priotravia lepkom niekde v restike, aj ked vcera som bola na vazkach, ale asi sme si spolocne so synom pobabrali zaludky niecim inym. Zas ale u nas nie je psenicna muka, len tie cestoviny a pecivo. Drzim palce, dufam, ze moje decka nebudu mat celiakiu po mne. Dcera nastastie nema tie geny a syn uvidime po 2 roku, ked ho dam otestovat.

dana_l
5. mar 2016

@katka1981 neviem ci je tato tema pre teba aktualna. po vsetkych termoskach, co sme mali doma pre deti a nebola som spokojna s tym ako udrzali jedlo teple, som kupila termosku od firmy thermos a poviem ti, to sa neda porovnat. jedno od thermos bude teple este ked pridu deti domov zo skoly. co predtym sa nestalo ani nahodou. deti musia cakat kym im jedno trochu vychladne aby ho mohli jest na obed.
radsej preto daj viacej penazi za termosku co je kvalitna lebo sa ti to neskutocne oplati.

dana_l
5. mar 2016

oprava jedno = jedlo

katka1981
autor
5. mar 2016

@dana_l, ved to, ja som chcela Thermos a muz ze skusme Jane. Aj sme ju reklamovali, neuznali a ten sposob otras. Musime si najst cas a riesit to cez SOIku, strasna hanba. Udrzi tak 2 hodiny a pisu ze 10. Keby 5, bola by sm spokojna.

dana_l
5. mar 2016

@katka1981 nepomozu vam, ta termoska proste tu teplotu jedla neudrzi.
kasli na nervy s reklamaciou a kup novu - thermos. a budete obaja spokojni.
a robte negativnu reklamu tej druhej termoske.

katka1981
autor
5. mar 2016

@dana_l, nie, zavolam do SOIky, nenecham to len tak, je to vyhodenych 50 eur. Ja chcem len to, co slubuje vyrobca

natalka13
5. mar 2016

vsak normalne do termosky, horuca polievka a ides. nas si nosi caj v termoske do skoly a varim ho pred spanim aby ho mal druhy den v skole akurat na pitie a ak donesie domov este vlazny o stvrtej poobede vylievam.
termosiek je na trhu kopec od vymyslu sveta. nekupuj termoobal s obedarom tam to nevydrzi tolko ako v nerez. termoske.

dana_l
5. mar 2016

@katka1981 fuha, to bolo dost ze 50. to su aj tie original thermos u nas lacnejsie

dana_l
5. mar 2016

@natalka13 to sa neda s jedlom. lebo by si rozbila lyzickou tu vypln.