Aká je dĺžka materskej slobodnej mamičky?

siusinocka
14. jan 2015

koľko týždňov je vyplácaná materská u slobodnej mamičky? ovplyvňuje to aj to, či žije s partnerom v spoločnej domácnosti? ďakujem

sissy27
14. jan 2015

37 týždňov... a nie že pre slobodnú matku - lebo to je každá, ktorá nie je vydatá, ale pre osamelú matku - teda takú, ktorá žije sama (bez partnera, bez rodičov)...

evitka83
14. jan 2015

toto som si overovala minuly tyzden na socialnej poistovni, lebo tiez nie som vydata. Na 37 t ma zena narok, iba ked zije sama, treba ist do socialnej po nejake tlacivo, plus chcu nejake potvrdenia, ze zijes sama, ucty, ze vsetko sama platis atd a keby ti chcel niekto zle a nabonzoval Ta, tak sa to vraj berie ako poistny podvod. To mi zas povedal pravnik.

gapa
14. jan 2015

súhlasím s vyššie napísaným, ak si osamená v čase po 34týždni do 37týždna poberania materského, tak poberáš 37týždnov, ked sa blíži ten 34týž, tak treba dať to prehlásenie. A čo si pamätám, tak za osamelú berú takú, ktorá žije sama alebo niečo také, že spoločne neuhrádzajú náklady na domácnost. Tj. ak by si žila s rodičmi a oni všetko platia, tiež je myslím podmienka splnená.
tu som to našla na stránkach soc.poistovne:
http://www.socpoist.sk/aktuality-slobodna-matka...

Slobodná matka automaticky podmienku osamelosti nespĺňa

24.10.2014
Dávku materské vypláca Sociálna poisťovňa pri jednom dieťati spravidla 34 týždňov od vzniku nároku na dávku. Ak je poistenkyňa osamelá, toto obdobie sa predlžuje o tri týždne, osamelá matka ju teda môže dostávať až 37 týždňov. V tejto súvislosti ale Sociálna poisťovňa upozorňuje, že podmienku osamelosti nemusí automaticky spĺňať každá slobodná matka. Za osamelú sa totiž nepovažuje osoba, ktorá žije v domácnosti s inou fyzickou osobou, napr. s rodičom, s ktorým sa spoločne podieľajú na úhrade nákladov napr. na nájomné, ako aj na úhrade ďalších nákladov spojených s chodom domácnosti.

Keďže splnenie podmienky osamelosti sa sleduje ku koncu 34. týždňa od vzniku nároku na materské, o predĺženie poberania dávky materské z dôvodu osamelosti žena žiada krátko pred uplynutím 34. týždňa v pobočke, ktorá jej dávku vypláca. Osamelosť preukazuje čestným vyhlásením, v ktorom okrem dôvodu osamelosti uvedie aj to, že preberá právnu zodpovednosť nepravdivého vyhlásenia. Ak Sociálna poisťovňa zistí, že informácie v čestnom vyhlásené sa nezakladajú na pravde, materské za obdobie od začiatku 35. týždňa do konca 37. týždňa odníme a dávku nevyplatí. Ak už bola dávka vyplatená, vzniká matke dieťaťa povinnosť materské odo dňa, od ktorého jej nepatrilo, vrátiť Sociálnej poisťovni.

V roku 2014 poberalo materské po 34. týždni z dôvodu osamelosti 1858 matiek.

Dokument bol revidovaný: 24.10.2014
TLAČIŤPOSLAŤ LINKU

evittam
14. jan 2015

Ahoj, ja som len podpisala to cestne vyhlasenie-daju ti ho v SP,len treba overit podpis-ja som bola na mestskom urade. Ziadne blocky ani ine potvrdenia nie je treba.🙂