Ako funguje Prestup z PN na materskú a kto ma vypíše?

slnieckoo02
14. okt 2019

Ahojte, viete mi poradiť? Termín porodu mam vyratany na 12.1.2020 , z toho mi lekar urcíl nastup na MD 1.12.2019 , ale sam mi poradil, ze lepsie by bolo uz 29.11.2019 aby som mala po skonceni MD o jeden rodicovsky prispevok navyse. No moja otazka je ze sa cim dalej tym horsie citim v praci a uvazujem, zeby som sa dala vypisat. Moze ma vypisat aj obvodna? Alebo len gynekolog? Aky je potom prestup z PN na MD? Musim nastupit 8 tt pred porodom na MD alebo mozem skoncit PN 28.11. a 29.11. Nastupit na MD? Dakujem za rady 😇🙏

nikiki29
14. okt 2019

Na PN ťa môže vypísať ktokoľvek, môžeš nastúpiť 6t pred termínom. Ja som tiež tak bola.
Keby nastúpiš aj 1.12. tak budeš končiť 26.7. posunutím o pár dní skôr nezískaš navyše nič 😊

slnieckoo02
autor
14. okt 2019

@nikiki29 prosim ta a mozem ist teraz za obvodnou nech ma vypise a na najblizsej poradni v novembri mi to prepisu na gynekologa? Pripadne este ten nastup na MD ak 1.12. Vychadza na nedelu to sa bude ratat ci to vyjde tym padom az od 2.12.?

nikiki29
14. okt 2019

@slnieckoo02 áno, prestup z PN na inú PN by nemal byť problém. Alebo kľudne zájdi za gyn. skôr a nechaj sa vypísať rovno u neho. Nastúpiť môžeš na MD aj cez víkend, ja som nastupovala v sobotu, ráta sa to od toho dátumu, bez ohľadu či to vyjde na víkend alebo nie. Papiere o nástupe na MD si môžeš vypýtať skôr alebo dodatočne v pondelok s nedeľným dátumom. Treba sa dohodnúť s gyn 😊

monadurcova
15. okt 2019

Ahojte
Mala by som jednu otázku..Vedeli by ste mi poradiť prosím ?
K 15.6.2019 som nastúpila na PNku,pracovná zmluva mi mala končiť 30.6.2019 no ale mi ju nepredĺžili takze som nastúpila na spomínanú PNku.
Prechodku som nosila do práce.Mam už aj vypísaní papier na materskú ale musím si ukončiť najskôr PNku.papier o ukončení zanesiem do práce ,bude mi akceptovať aj papier na materskú či si to mám sama zaniesť a vybaviť na sociálke?
Pýtam sa preto,lebo za ten čas čo som na PNke mi poslali z práce papier Dohoda o ukončení pracovného pomeru ...
Ďakujem Vám pekne za radu 😊

veronika448
21. apr 2020

Dobrý deň vedeli by ste mi poradiť prosím. Na MD som nastúpila 5 aprila. A neviem či dostanem tento mesiac peniaze. Môžete mi poradiť?

veronikakkk7
1. okt 2023

@monadurcova ahoj, ak sa môžem opýtať ako sa toto rieši ? Tiež som išla na pn 19.4. A k 30.4. Mi skončil pracovný pomer na dobu určitú a s tym aj všetka komunikácia so zamestnávateľom…na pn som ostala a stále trvá. Prechodku si nosím sama do sociálnej poisťovne. Keď som riešila tehotenské tak som tam tiez uviedla že som zamestnanec a bývalého zamestnávateľa lebo som v ochrannej lehote 8 mesiacov, Ale nepotrebovala som žiadne potvrdenie od zamestnávateľa tiež som si to len sama zaniesla do sociálnej. No keďže som na rizikovom a hrozí mi predčasný porod budem žiadať materské 8 týždňov pred očakávaným dátumom pôrodu čo vychádza na 29.10. … tam treba nejaké potvrdenie od bývalého zamestnávateľa keď budem nastupovať na materskú ?