AKo funguje skorší nástup do práce a nástup otca na MD?

milka2345
26. sep 2019

Pekny den, ak pojde manzel na MD ja najskor zrusim RD a potom oznamim zamestnavatelovi, ze chcem nastupit skor do prace, ci ako to funguje?! Pripadne ak by ste mali nejaky vzor toho oznamenia do zamestnania budem rada. A este otazka ak po ukonceni muzovej MD pojdem opat na RD budem mat narok po novom na ten zvyseny RD? (mala som narok na MD), a po ukonceni muzovej MD opat oznamujem zamestnavatelovi, ze idem spat na RD? Mam v tom vsetkom zmatok...

veronikaszabova
26. sep 2019

@milka2345 a naco chces nastupit do prace??
Chces ist do prace?

milka2345
autor
26. sep 2019

@veronikaszabova muz pojde na MD, tak ja pojdem naspat do prace na polroka

veronikaszabova
26. sep 2019

@milka2345 v tom pripade treba zamestnavatelovi treba pisomne oznamit, ze ku dnu ***** sa chces vratit z rodicovskej. Po uplynuti muzovej MD pojdes spat na RD. Ci z toho bude zamestnavatel "nadseny", to neviem 🙂

fokuska
26. sep 2019

@milka2345 Minimalne mesiac vopred oznamis, ze koncis k datumu xyz RD a nastupujes do prace. Tak isto aj ked a budes vracat na RD.

milka2345
autor
26. sep 2019

@veronikaszabova nadseny byt nemusi, aj tak tam neplanujem po RD ostat 😆

extempore
26. sep 2019

@veronikaszabova presne tak, ja byť zamestnávateľom tak sa takej zamestnankyne zbavím.. btw, manžel môže byť na MD a žena sa nemusí vracať do práce...

extempore
26. sep 2019

@milka2345 len ťa môže počas toho pol roka aj vyhodiť a potom, po RD budeš mať sakra problém nájsť prácu...

fokuska
26. sep 2019

@extempore Len tak zo zaujimavosti - ako ty vies ze bude mat po RD "sakra problem" najst pracu?
Vies kde pracuje, co robi, ake ma znalosti, skusenost, aka je povahovo, ze si na zaklade toho toto vyhodnotila?
Alebo je to vseobecna formulka, ze zena, ktora pred alebo pocas RD pride o pracu ma po skonceni RD problem zamestnat sa?

ajka0207
26. sep 2019

@extempore co jej pomoze v hladani prace to ci bude zamestnaná pocas RD? Podla mna je z hladiska hladania novej prace uplne jedno ci skonci v praci teraz alebo po RD.

evittam
26. sep 2019

@fokuska Uplne súhlasím. Ja som po 4rokoch nasla pracu hned a dokonca 3ponuky kde mne vysli v ústrety podla mojich podmienok a predstav.😉

evittam
26. sep 2019

@ajka0207 Len detail-ak skončí skor ako bude mat dieta 2roky bude mat podporu z VZ z HM. Ak po 2rokoch tak si môže zariadiť aj max.podporu.😉

ajka0207
26. sep 2019

@evittam to nepopieram. Mna zaskocilo to, ze @extempore uz teraz vie, ze autorka bude mat problem najst robotu.

evittam
26. sep 2019

@ajka0207 Tak "podla seba sudim teba"...😀😀😀😉

milka2345
autor
26. sep 2019

@ajka0207
@evittam lebo vsetky zeny po RD su asi neschopne a vymlete, ze ich nikde nikto nevezme robit😩. Kto chce robit si pracu najde

lenusik35
26. sep 2019

Ja som tak nastupovala do prace, pisomne som neoznamovala, len ustne sme sa dohodli. Manzel siel na matersku, ja som zrusila rodicovsky. Po pol roku sla dcerka do jasli a zacala som poberat prispevok na starostlivost o dieta. Od septembra sla do skolky a ja naspat na rodicovsky, pricom stale pracujem. Zamestnavatel mi vyhovel a mam len polovicny uvazok, takze sa to da zvladat.

evittam
26. sep 2019

@lenusik35 Ak pracuješ tak len poberas RP a nie si na RD.

lenusik35
26. sep 2019

Samozrejme. Napisala som rodicovsky a nie rodicovsku.

extempore
26. sep 2019

@fokuska
@ajka0207 viete čo? na takéto niečo ani človek nemusí byť veštec. Ja hovorím ako skúsený personálny manažér - ženy po dlhšej MD a RD - bez ohľadu na vzdelanie a skúsenosti mávajú obrovský problém nájsť prácu. Jednak už postrácali pracovné návyky a jednak - čo si budeme nahovárať - zamestnávatelia radšej dajú prednosť človeku bez záväzkov. A navyše - autorka mi príde ako človek, ktorý dosť špekuluje. A viete ako to chodí - život je plný Murphyho zákonov - just keď niečo veľmi chcete, tak sa to nepodarí.

extempore
26. sep 2019

@milka2345 áno, kto chce, prácu si nájde. Ale ak nechceš robiť s vysokou kvalifikáciou čašníčku alebo predavačku - treba sa obracať. Byť x rokov mimo oboru sa tej žene ale naozaj odrazí na pracovnom výkone, na vedomostiach.

fokuska
26. sep 2019

@extempore Ale ved ona bude na RD len do 3 rokov - a z nich sa este na polrok vrati do prace. Mala by mat teda vyhodu ze nestrati pracovne navyky a pod. - narozdiel od takej co sedi doma cele 3 roky.

Tisice zien nemaju problem najst si po RD pracu. A dalsie tisice problem maju. Ale nie vzdy je chyba v pracovnom trhu a v zamestnavateloch ;)

milka2345
autor
26. sep 2019

@extempore ja si vyprosim, aby si mna tu nazyvala spekulantkou. V com spekulujem? Prerusim na polroka RD a vratim sa spat, u nas jasle nie su,neviem kde by som dieta dala. Mam narok do 3r vyuzit RD, muz ma narok vyuzit MD. Neviem co je na tom spekulativne.

extempore
26. sep 2019

@milka2345 ale no, nevyskakuj.. vrátiš sa na pol roka do práce, ledva sa do toho dostaneš už pôjdeš späť na RD.. čo myslíš, ako to bude brať zamestnávateľ? Budeš zodpovedná a dôveryhodná? Čo myslíš, koho prepustí ako prvého keď bude potrebovať znížiť stavy?

ajka0207
27. sep 2019

@extempore cize vlastne podla teba by mala v tej praci zostať dokedy? Dalsi rok po RD? Alebo dva? Alebo radsej cely zivot nie?
@milka2345 a ty sa na toho pol roka chces vratit do prace? Oplati sa ti to? Ja som sa vracala na rok, bolo to super, ale zas ja som vedela ze sa tam toho vela nezmenilo, za mesiac som sa do toho v pohode dostala.

fokuska
27. sep 2019

@milka2345 Podla mna by bolo idealne, keby si isla naspat do prace ked bude mat dieta 2,5 roka. Tym padom by si uz v praci ostala a nebolo by to kuskovane. Manzel bude na MD presne od 2,5 do 3 rokov.

gabrielaaaa
30. sep 2019

Báby čo je na tom pravdy že keď chce ísť priateľ na materskú musíme byť zobrazí? Lebo. On by dostával nejakých cca 750€ ja iba 270€

veronikaszabova
30. sep 2019

@gabrielaaaa nemusite, staci ze je zapisany v RL

gabrielaaaa
30. sep 2019

@veronikaszabova super ďakujem 😊

evittam
30. sep 2019

@gabrielaaaa Ale prednostna je tvoja MD. Cize moze ist az ked tebe skonci.