• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame:  Mojasvadba.sk Modrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Ako je to s neplatenou predĺženou RD a škôlkou?

2. marca 2009 
Gapa,si tu?
Potrebovala by som presne zakony..asi aj tie odseky...nevyznam sa dotoho...no proste,kde je jasne napisane,ze:
Ak som na neplatenej predlzenej RD,moze ist dieta na 4hod(podla ZP) do skolky....gapa nedavno sme sa o tom bavili :o)
A presny zakon,ze ak je matka na predlzenej platenej Rd koli nepriaznivemu zdravotnemu stavu,tak tiez moze ist do ksolky na 4hod.
DAKUjEM :O) :slight_smile:
6. feb 2009 o 22:27  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
janalap,
takže to ZDRAVOTNE POISTENIE šTáTOM

zákon o ZDRAVOTNOM POISTENI § 11 ods.8 písm.j)
píše, že stát je platitelom poistného za fyz.osobu, ktorá sa osobne celodenne a riadne stará o dieťa vo veku do 6rokov.
+ ods. 12 písm.a)
v ktorom je uvedené, že podm.riadnej os.celodennej a riadnej starostlivosti je splnená aj v prípade, ak navštevuje jasle, Mš, zariadenie, v ktorom je umiestnené na základe rozhodnutia súdu, alebo iné obdobné zariadenie v rozsahu najviac 4hod.denne.

pozn. tento zákon som nepozerala, či nebol novelizovaný, tak snád platí stále, že je to pod písm. j (niekedy sa stane, že sa to poposúva :wink: )

a DôCHODKOVE POISTENIE STáTOM (je to v dvoch zákonoch)

zákon o SOCIALNOM POISTENI § 15 ods.1 písm c) + ods.3 kde je odvolávka na definíciu o riadnej starostlivosti na osobitný predpis = zákon o rodič.príspevku

no a v zákone o RODIčOVSKOM PRISPEVKU účinnom od 1.1.09 je to v § 3 ods.2 (riadna starostlivosť) + ods.3 písm.b)
kde sa hovorí, že podmienka riad.starostlivosti je splnená, ak dieťa s dlhodobo nepriaz.zdrav.stavom naštevuje najviac 4 hod. denne Mš, zariadenie soc.služieb alebo iné obdobné zariadenie.
6. feb 2009 o 23:45  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
môžeš napr. použiť aj staršie znenie zákona o SOCIALNOM POISTENí, lebo tie odseky, čo som ti písala, sú bez zmeny, samozrejme celý zákon v tomto znení už aktuálny nie je

http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=208172&FileName=zz2008-00174-0208172&Rocnik=2008&#xml=http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?HitFile=True&FileID=195&Flags=160&IndexFile=zz2008&Text=sociálne+poistenie
6. feb 2009 o 23:50  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
zákon o ZDRAVOTNOM POISTENí našla som len na www.porada.sk znenie účinné od 1.1.08

http://www.porada.sk/t16146-zakon-o-zdravotnom-poisteni-od-01-01-2008-a.html

poistenie štátom pre túto mamičku je "isté" len v prípade, že nemá žiadne príjmy (ani z dohody). Pri dohode je potom dôležité, či jej trvá prac.pomer. No to rozoberať nebudem, lebo v tomto sa už bohužial nevyznám. :frowning2: :wink:
7. feb 2009 o 00:05  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
autor
gapa DAKUJEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEM :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile:
7. feb 2009 o 09:54  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
autor
gapa.
prosim mohla by si mi vysvetliti toto?Skopirujem


gapa • 2d • 6. feb 2009 o 23:45 [Užívateľka nemá žiadne albumy]
Ktoré pravidlá porušuje: | Zruš
janalap,
takže to ZDRAVOTNE POISTENIE šTáTOM

zákon o ZDRAVOTNOM POISTENI § 11 ods.8 písm.j)
píše, že stát je platitelom poistného za fyz.osobu, ktorá sa osobne celodenne a riadne stará o dieťa vo veku do 6rokov.
+ ods. 12 písm.a)
v ktorom je uvedené, že podm.riadnej os.celodennej a riadnej starostlivosti je splnená aj v prípade, ak navštevuje jasle, Mš, zariadenie, v ktorom je umiestnené na základe rozhodnutia súdu, alebo iné obdobné zariadenie v rozsahu najviac 4hod.denne.

nerozumiem tomu......MS,jasle,zariadenie,v ktorom je umiestnene na zaklade rozhodnutia sudu,alebo ine obdobne zariadenie v rozsahu najviac 4hod.denne.

:wink:
26. feb 2009 o 19:37  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
no štát platí zdravotné poistenie za osobu, ktorá sa stará OSOBNE CELODENNE a riadne o dieťa.

no sú aj výnimky, napr. ako je uvedené v tom, čo sa pýtaš, ak dieťa navštevuje:

jasle alebo
MŠ alebo
zariadenie, v ktorom je umiestnené na záklde rozhodnutia súdu alebo
obdobné zariadenie
- no maximálne v rozsahu 4hod.denne

takže ak navštevuje jasle na 4hod., je to OK, alebo ak navštevuje M´š na 4hod, tak tiež je to OK, takže nevadí, že sa o dieťa nestaráš OSOBNE CELODENNe, aj tak si poistencom štátu t.j. len pre ZDRAVOTNé poistenie samozrejme.
26. feb 2009 o 23:42  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
autor
Dakujem.....takze,ked na papiery zo ZP budem prehlasovat cestne prehlasenie,a bude tam napisane,ze sa riadne a celodenne staram o dieta,tak v tom je uz chapane aj tie 4hod v skolke?Aj ked to tam napr.napisane nebude? :unamused:
27. feb 2009 o 14:43  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
áno
27. feb 2009 o 21:12  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
autor
Dakujem ti naozaj VELMI PEKNE :wink: :wink: :wink:
27. feb 2009 o 21:31  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
no ale pre istotu by som sa to na tvojom mieste aj tak opýtala na ZP, ked to budeš podpisovať. A daj vedieť. :wink:
27. feb 2009 o 21:33  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
autor
gapa,
este sa chcem nieco opytat.Dcerka by isla do skolky az od septembra,takze v septembri sa budem musiet zo SP odhlasit,ze?
A chcem vediet,nebude mi to chybat,ked sa odhlasim,nebudem mat zas niekde inde koli tomu problemy? :unamused:
Dakujem
2. mar 2009 o 07:53  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Tvoj príspevok