Používame cookies. Viac informácií tu. OK

AKo postupovať pri prestupe otca na materskú?

janci1987
11. júl 2019

Ahojte,
Potreboval by som radu ako vybaviť odchod pre mna na matersku.
Moja situácia je , že po nezhodách so šéfom v práci som sa rozdhodol odísť z práce. Od pondelka (08.07) mám dohodnutú dovolenku 1týždeň. Po dovolenke sa už nechcem vrátiť do práce.
Moja žena momentálne poberá matersku a dohodli sme sa , že by som prešiel ja na matersku.
Čítal som nejake články ako vybaviť potrebné dokumenty a ku ktorému dňu prejsť. Ide mi oto či môžem presjť na matersku aj ked nemám dohdonutú výpoved alebo sa mám dať vypísať po dovolenke ?
dakujem pekne za odpovede

lavender21
12. júl 2019

Odchod na materskú je potrebné oznámiť mesiac vopred. To už nestíhaš, takže jedine oznámiť hneď zajtra odchod o mesiac na materskú a dovtedy jedine ak ťa nejaký doktor vypíše na PNku. Počas materskej potom doriešiš výpoveď. Aké staré dieťa máte? Ak žena zruší poberanie materskej, už v poberaní pokračovať nemôže, čiže jej prepadne a taktiež ak máte len jedno dieťa do 6 rokov, tak si musí za seba platiť odvody do ZP, cca 65€ mesačne.

lubicakl
13. júl 2019

@lavender21 prosím nevieš poradiť ako je to u szco a materská..? slovenská živnosť a fakturuje práci v zahraničí,vybavuje si A 1....Oplati sa ze by si manžel žiadal o materskú?Môže naďalej pracovať teda?Dakujem

lavender21
14. júl 2019

@lubicakl a platí si odvody do sociálnej poisťovne? Ak si platí aspoň 270 dní, tak má nárok, výška je závislá od odvodov. A pracovať ďalej môže.

lubicakl
14. júl 2019

@lavender21 ano platí si všetko už asi 2 roky a viac vkuse....len ma obavy či nebudú v sociálku vymýšľať keď bude chcieť vybaviť A 1 ...Ale podľa mňa to nie je problém,keďže robiť môže.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli