Ako sa mi vypočíta materská?

cernusik
25. okt 2015

Dobrý večer, tiez by som potrebovala poradiť. Vo februári 2016 mam termín pôrodu, na materskú mam nastúpiť 6.1. 2016. Zaujimalo by ma ako sa mi vypočíta materská, ked od 13. októbra som PN a lekárka mi povedala, ze ma uz do práce nevypisoval, ze Ostanem na rizikovom. Pokazí mi to materskú? A z čoho sa mi to bude počítať? Som zamestnaná na neurčito od r. 2010, no v januári 2015 som pracovala na znížený úväzok - o 2 hod. Týždenne a zároveň som si urobila 1. kvalifikačnú skúšku, tak som postúpila do 11. plat. triedy. Od septembra som podpísala dodatok k zmluve, ze mam znížený úväzok uz len o 1 hod. týždenne, no a od 13.oktobra som pn, zrejme do nástupu na materskú dovolenku. Co mam urobiť, aby som mala vyššiu materskú? Dakujem za odpoved

majusqa77
25. okt 2015

materska sa ti bude pocitat z prijmu roku 2015. Bez ohladu na uvazok. Pn ka ti vysku neovplyvni.

dena1973
26. okt 2015

Uz neurobis nic.... Pocitat sa ti bude z prijmu od 1.1.2015 do 12.10.2015 (PN sa do prijmu nezapocitava).

gapa
26. okt 2015

Ak nastupuješ na md 6.1.2016 a je to 6týž. pred termínom, mateské sa bude rátať z vym.základu roku 2015 (zrátajú sa vym.základy za ten rok a vydelí sa počtom kalend.dní, za ktoré sa poistenie odvádzalo (pričom do čísla 365 sa odrátajú dni PN, kedy nie je povinnost platiť poistené, tj. neplatí sa). Ak máš vyšší vym.základ v roku 2014, tak nastúp na md, skôr, 7 či 8týž. pred termínom. Je na tebe, kedy na md nastúpiš v rozmedzí 6-týž. pred termínom, čo ti lekár napíše v žiadosti o materské.
Škoda, že si zadala otázku a nie tému, lebo takto každá môže prispieť len 1x odpovedou, nedá sa doplnať, ani z tvojej strany.