Ako sa mi vyráta materská v prípade, že pracovný pomer ukončíme dohodou v čase tehotenstva?

5. aug 2021

Dobrý deň. Neverím, že tu nie je nik, kto bol v podobnej situácii 🥺😥
Materská, rodičovská dovolenka - Tehotenstvo a ukončenie pp v ochrannej lehote - podpora - materská

Viete niekto ako sa mi vyráta materská v prípade, že pracovný pomer ukončíme dohodou v čase tehotenstva (na začiatku 2.trimestra), pôjdem na maximálnu podporu (2 dni dovolenky, zvyšok preplatiť) a predtým som bola na rodičovskej bez iného príjmu? Dátum pôrodu a nástupu na materskú 2022, ukončenie pp s 2 dňami a preplatením ostatnej dovolenky je v r. 2021. Pp na dobu neurčitú trvá od roku 2016, v práci so mnou už nerátajú, keďže som oznamovala, že budem končiť a lekár ma na PN nechce vypísať.

Ďakujem

lucka_ke
5. aug 2021

z r. 2021

autor
5. aug 2021

@lucka_ke
Vdaka, to viem, ale z tych 2 dni, kedy si zas obnovim NP?
Januar-maj som nepoberala nic, bola som na RD bez rodic.prispevku (otec malej poberal matersku), Od maja do septembra pandemicka OCR , zaciatkom septembra ukoncim pp dohodou, vezmem si 2 dni dovolenky, zvysok si necham preplatit a nastupim na podporu do januara, od januara by som mala zacat poberat materske

lucka_ke
5. aug 2021

áno z tých 2 dní

alison11
5. aug 2021

A tehotenské od 13týždňa sa tiež dá vybaviť. to ostatné netuším ale materské rátajú z 2rokov za 2roky musíš mať odrobené 8mesiacov min.

lucka_ke
5. aug 2021

@alison11 nehovoríš správne, nemusí mať odpracované, ale nemocensky poistená musí byť

lilinka88
5. aug 2021

Pokiaľ ukončiš PP tento rok a pôjdeš z ochrannej lehoty,tak sa ti bude materská rátať z r 2020

autor
5. aug 2021

@lucka_ke
A ako by to bolo, keby som ukoncila pp prave v 13tt?
Vychadza to tak, ze budem zamestnana v 13tt len 4 dni, ale v case naroku (cize 13+0, 13+1), este pp bude trvat

autor
5. aug 2021

@lilinka88
Preco sa materska v roku 2022 vypocitava 2 roky spatne?

autor
5. aug 2021

@lucka_ke
Co citam, mala by som byt v ochrannej lehote aj co sa tehotenskeho tyka

lilinka88
5. aug 2021

Pôjdeš z ochrannej lehoty a vtedy sa pri výpočte stavia na dátum,kedy bol PP ukončený, čiže akoby sa nárok posudzoval k poslednému dňu PP

lilinka88
5. aug 2021

Áno, aj tehotenské si môžeš požiadať z ochrannej lehoty

alison11
5. aug 2021

@lucka_ke Áno máš pravdu,tak som to myslela.

nasrdena
5. aug 2021

Pokiaľ viem, sociálna poisťovňa bude zisťovať u posledného zamestnávateľa aký plat by si poberala v tom čase ak by si zostala zamestnana, a z toho rátajú následne MD.

autor
5. aug 2021

@nasrdena
Netyka sa tento pravdepodobny prijem len v pripade napriklad retazoveho porodu?

lilinka88
5. aug 2021

Nie, PVZ sa používa vo viacerých pripadoch.
písala som ti,že ak sa ti ukončí PP v tomto roku a teda budeš nastupovať z ochrannej lehoty, bude sa vychádzať z roku 2020. Tam si bola celý rok na RD, čiže sa pôjde z PVZ a v tomto prípade sa môže použiť ten, ktorý uvedie účtovníčka.

alison11
5. aug 2021

@lilinka88 Prosím Vás ja som vtomto nová,na predošlé rodičovské som šla z prvorodeným z pn-ky mala som rizikové pracovala som len počas skúšobnej doby to som nemala materskú teraz pracujem už 16mesiac. a plánujeme tretie bábo ak by sa pošťastilo teraz sa čistím,žiaľ z mimovoľného potratu ☹ začiatkom 6tt.Tak neviem aká je to tá ochranná lehota čo to znamená?

lilinka88
5. aug 2021

@alison11 to mi je ľúto 😔
Ochranná lehota je po ukončení PP, štandardne 7 dní, pokiaľ sa ukončí PP v čase tehotenstva, tak 8 mesiacov. Je to doba, počas ktorej sa dá uplatniť nárok na nemocenské dávky,aj keď PP skončil