Ako si mám vypočítať výšku materskej?

ellie2822
26. nov 2020

Dobrý deň, chcela by som spýtať ohľadne počítania výšky materskej. Bola som zamestnaná u toho istého zamestnávateľa viac ako 5 rokov, v júni som zistila že som tehotná a od polovice augusta som PN. Na konci októbra som dostala výpoveď (zamestnávateľ sa zrušil) takže som v 8 mesačnej ochrannej lehote a na materskú môžem nastúpiť najskôr 6 týždňov pred pôrodom. Volala som na sociálnu poisťovňu a tam mi bolo povedané že aj keď nastúpim na materskú v polovici januára 2021 tak sa mi bude rátať materská z roku 2019 z toho dôvodu že som teraz prišla o robotu, že sa na to viaže zákon (na nete som nič nenasla). Ešte som nič také nepočula a pani som sa pre istotu pýtala ešte 2 krát či som to správne pochopila a pokaždé mi to potvrdila, že áno je to tak, dokonca mi povedala ze si vlastne môžem vypočítať materskú z toho istého z čoho sa mi ráta teraz PN len teda vo vyske 75%. Stretli ste sa niekto s takýmto niečím? Ďakujem Vám veľmi pekne za každú odpoveď.

draik
26. nov 2020

Poradili Vám správne. Pre Vás je v OL podstatný okamžik skončenia PP.

daniela1911
26. nov 2020

@ellie2822 aj tu výšku sa dozvieš jednoducho, ako ťa usmernili.. v rozhodnutí o poberaní nemocenského (PN) máš denný vymeriavací základ - teraz máš PN 50% z uvedeného VZ, a materská je 75%. To sa dozvieš dennú dávku x počet kalendárnych dni v mesiaci.

ellie2822
autor
27. nov 2020

@draik a @daniela1911 ďakujem Vám veľmi pekne 😊😊

ellie2822
autor
27. nov 2020

@draik prosím Vás ešte by som sa chcela spýtať ze ci náhodou neviete pod čím to nájdem? Pod akým zákonom alebo kde to je tak rozpísané 😊

draik
27. nov 2020

@ellie2822
§54 ods. 8 zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení

ellie2822
autor
28. nov 2020

@draik ďakujem Vám veľmi pekne za pomoc 😊😊