Ako vypočítavať denný vymeriavací základ na materskú?

hajanta
9. aug 2019

Dobrý deň/Ahojte,
Potrebujem poradiť, ako sa vypočíta denný vymeriavací základ na materskú. Viem, že materská je 75% denného vymeriavacieho základu za predchádzajúci kalendárny rok. DVZ sa vypočíta z hrubého príjmu za 2018 a počtu kalendárnych dní rozhodujúceho obdobia.
Moja otázka: Z rozhodujúceho obdobia sa vylúčia dni, za ktoré sa poistné neplatí, teda PN a OČR?
Teda výpocet má byť: výška hrubej mzdy za rok 2018 deleno 365 dní krát 0,75?
Alebo: výška hrubej mzdy za rok 2018 deleno 331 dní (ak som bola PN 34 dní v 2018) krát 0,75?
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď 🙂

smejko25
9. aug 2019

Pripajam sa aj mna by to zaujimalo 🙂

ikonica
9. aug 2019

Pn su vylucene doby, nerataju sa... Plati ten druhy vypocet..

hajanta
autor
9. aug 2019

@ikonica Ďakujem 🙂

tralala23
9. aug 2019

Neviem síce poradiť, ale zaujalo ma to s tou PN... keď má lekárka vypisovala na rizikové, tak som sa bola pýtať v sociálnej poisťovni či sa mi tie dni keď budem na PN budú rátať do tých 270 dní ktoré musím mať odrobené pred pôrodom aby som mala nárok na materskú. Pani v SP mi povedala, že pokiaľ som v pracovnom pomere, tak sa mi tie dni rátajú. Ako to teda naozaj je?

kvjetecko
9. aug 2019

nie z hrubej mzdy, ale v vymeriavacieho zakladu na nemocenske poistenie.

ikonica
9. aug 2019

@kvjetecko vacsinou je vymeriavaci zaklad na nemocenske rovnaky ako hruba mzda ak ide o pravidelny prijem...

ikonica
9. aug 2019

@tralala23 do naroku (tych 270 dni poistenia) sa rataju ale neberu sa do uvahy pri vypocte denneho vymeriavacieho zakladu... Kedy si nastupila na PN a kedy nastupis na MD?

tralala23
10. aug 2019

@ikonica na PN som nastúpila 24.6... Na MD neviem či ma pošle keď som na rizikovom 8 týždňov pred pôrodom - to by vychádzalo 6.10., alebo 6 týždňov pred pôrodom - to by bolo 20. 10.

ikonica
10. aug 2019

@tralala23 tak vymeriavaci zaklad je z minuleho roku tak ako pri PN... Len PN je 55% a MD bude 75%

tralala23
10. aug 2019

@ikonica nechcem vyzerať veľmi hlúpo, ale ešte mi trochu nieje jasná jedna vec. Pracovať som začala až v polovici októbra minulého roka.. Tak celkom nerozumiem či sa budú brať do úvahy len 2,5 mesiaca Z toho minulého roka? Vopred ti ďakujem za trpezlivosť 😁

orlikova
22. okt 2021

@ikonica ahoj možem tiež poprosiť o radu?
Z čoho bude mne vypočítaný vymeriavací základ? Do konca tohto mesiaca som na rodičaku (dieťa dovršilo 3 roky), popri tom som 2 roky pracovala na dohodu (vyplaty však neboli velke) , od 1.11. nastupujem na TPP. Bude sa mi VZ počítať zo mzdy za november a december 2021, či aj z dohody? Na materskú by som mala nastúpiť v maji 2022.
Vopred dakujem za odpoved

ikonica
22. okt 2021

@orlikova a ten tpp od 1.11. to je novy zamestnavatel?

orlikova
22. okt 2021

@ikonica nie, ten isty

ikonica
23. okt 2021

@orlikova a dohoda bola inde? platila si z nej na nemocenske? Kedy bude ukoncena? Myslim ze do uvahy sa bud brat to co zarobis od toho novembra do maja... A ak bude dohoda stale otvorena a plati sa z nej nemocenske, tak aj z nej... Najlepsie ti odpovedia na socialke...

orlikova
23. okt 2021

@ikonica ďakujem, radšej tam zavolám, nech mám jasno