Akú výšku materskej dostanem?

blondinka42
18. apr 2009

Vie mi niekto poradit,kolko dostanem matersku?Ze vraj sa matersky prispevok zvysuje na nejakych 400 euro.Vie niekto o tom nieco?A od kedy to bude platit?

lasekova
5. nov 2009

🙂 ahojte baby,chcela som od vas radu.momentalne som na pn,som na rizikovom tehotenstve.od 13.11.nastupujem na mat.dovolenku.nie 6 tyz.pred porodom,ale 8.pracovala som ale len na 4 hod.nie na 8.neviete,aku a ako mi vypocitaju matersku?budem mat narok aspon na sumu,aky je teraz rodicovsky prispevok?termin porodu mam na konci dec.alebo zaciatok januara.dik.ozvite sa ,ak mate skusenosti.

bifla
6. nov 2009

Standa82 ďakujem za radu, teraz musím presvedčiť moju doktorku aby ma vypísala na materskú až od nového roka to robí rozdiel 3 dni, dúfam že sa mi to podarí.

bifla
6. nov 2009

Ďakujem za radu

stojdulka
6. nov 2009

ahojte...potrebovala by som radu zo skúsenosti...som szčo a chcem isť na materskú a vyhnúť sa odvodom do poisťovní musím si vtedy pozastaviť živnosť?

gapa
6. nov 2009

lasekova,
ak máš nízky príjem, tak za prvý mesiac budeš mať nízku materskú za toho pol mesiaca. Až za mesiac, v ktorom sa dieťa narodí (teda predpokladám 12/09) máš nárok od UPSVaR žiadať dorovnanie materskej do výšky rodičovského príspevku.

Ak splnaš podmienky na nárok na materské, po schválení zákona o RP môžeš požiadať o posudzovanie podla zákona o RP účinného od 1.1.2010 a v takom prípade budeš mať nárok aj na vyšší RP od 1/2010 (vypláca sa pozadu, t.j. za 1/2010 v 2/2010). Ale nemôžeš pracovať ani na dohodu.

lara75
10. nov 2009

ahojte, potrebujem radu, momentálne som na PN od 25.9.2009 a termín pôrodu mám 3.1.2010 a na materskú (mám nárok) sa chystám odísť 6 týždňov pred TP, tj. 22.11.2009, ale je to nedeľa! Otázka: ktorým dňom sa mi končí PN, keďže by to malo byť asi 21.11.2009 čo je sobota (nepracujeme) alebo mám to dokončiť v piatok a na MD nastúpiť až 23.11. teda v pondelok. nebudú tam chýbať 2 víkendové dni v registrácii? Čo mi odporúčate? Je na to nejako pravidlo?
Ďakujem vopred 😉

gapa
10. nov 2009

lara,
mzdárke je jedno, kedy začínaš MD, tiež mi končila v sobotu a v nedelu som nastupovala na Md. Ale sestrin lekár v tom tiež videl nejaký problém a posunul jej kvôli tomu aj termín pôrodu (nevidím v tom rozumný dôvod ale trafil tak náhodou aj presný termín pôrodu).
Ale ak budeš mať PTP 3.1.09, tak najneskôr musíš nastúpiť na MD 22.11.09, inak by si sa mohla ukrátiť o dni materského, ak by si porodila skôr.

Moja rada, normalne začni MD 22.11.09 a lekár nech ukončí PN 21.11.09. Ak nebude súhlasiť, tak to presun na piatok, určite nie neskôr ako 6týždnov pred PTP, ale skôr môžeš (aj ked dôvod nie je).

Mzdárke je jedno kedy uvedie dátum násutpu na MD, či v pracovný alebo víkendový den.

lara75
10. nov 2009

Ďakujem gapa 🙂

lasekova
10. nov 2009

gapa velmi pekne ti dakujem za odpoved.pekny vecer.nemam sa teda na co tesit. 😒

gapa
10. nov 2009

lesekova,
ale ak pracuješ len za nejakú nízku mzdu, tak podla mna to pre teba nebude také hrozné poberať 256eur, ked to schvália. Alebo je tvoja mzda vyššia? TAkže v tvojom prípade by som to nevidela negatívne. 😉

selyma
11. nov 2009

Ahojte babky. Prosim o radu. Robila som rok. Teraz som na urade prace. Na matersku nastupujem az v januari. Teraz neviem, ci mi bude prisluchat materska. Splnam 270 dni, ale neviem, co s tym pol rokom, kedze to bude viac.Dakujem.

nella1
11. nov 2009

zienky 🙂 bude niekto vediet? na matersku mam nastupit 1.dec. to bude tych 6 tyzdnov pred porodom ale mozem na nu nastupit aj neskor? trebars o 2 al. 3 tyz. neskor? bude mi to povolene? matersku budem mat platenu z DNP nie od zamestnavatela. Dakujem a pekny den 🙂

nella1
11. nov 2009

som zabudla este napisat ze som teraz na PN a chcela by som si vlastne tu PN predlzit aby som potom mohlaneskor nastupit na matersky a mat tak predlzenu matersku o tie 2 al. 3 tyz. ci to by bolo moc jednoduche?

gapa
12. nov 2009

nella,
to nepôjde. Ani lekára o tom nepresvedčíš a nárok ti vzniká v období 8-6týž.pred pravd.termínom pôrodu. V konečnom dôsledku by si si mohla ukrátiť materské, lebo by si mala nárok na materské len 22týždnov po skutočnom pôrode.

nella1
12. nov 2009

aha jasne dakujem gapa 😉 🙂

ivka2009
12. nov 2009

ahojte,
chcem sa spytat- prislo mi zo socialnej poist. rozhodnutie o vyske materskeho prispevku, ocakavala som maximalnu sumu, no nie je to tak. moze mat PNka nejaky vplyv na vysku materskej (bola som na PNke 5 dni pocas celeho roka). alebo mohli spravit aj v socialnej poistovni chybu- stalo sa vam to? na rozhodnuti je len vysledna suma- ziadny vypocet...

gapa
12. nov 2009

ivka,
mne sa stalo, že sa pomýlili pri výpočte očr, aj pn. No to by si musela uviesť konkrétnejšie údaje o všetkých zamestnaniach, VZ odch, DNP ... v rozhodujúcom období.

janka1874
13. nov 2009

no žienky ja som práve volala na sociálku a skoro som odpadla za to že ma dr. nevypísal na materskú 30.09 ako som mala oficiálne termín nástupu ale 1.10 tak mám skrátenú materskú o 6 týždňov čiže len 22 týždňov z 28 skoro ma porazilo veď to je mesiac a pól len tak menej juj ma ide urvať

boncusik
13. nov 2009

gaba

podla nového zákona, už nemožem robit počas materskej a rodičovskej dovolneke ani na dohodu? bude mi potom krátený nejako príspevok?

dík za odpoved

boncusik
13. nov 2009

janka,

mne sa zdá že matreská je 28tt dokopy čiže pred porodom + po porode prečo kvoli jednému dnu ti vyšlo iba 22tt?

tinad
13. nov 2009

Maminky, poradite? Som zamestnana od 1.9.2008, ale od 3mesiaca tehu som bola na Pnke a na materskej som od 27.9.2009, ale este mi matersku neposlali.. doteraz mi posielali pnku pravidelne, no este mi neprisla materska..

gapa
14. nov 2009

janka,
bohužial je to tak, že v prípade, ak nastúpiš na MD neskôr ako 6týždnov pred pravd.term.pôrodu(je jedno či o den, alebo dva týždne), tak máš nárok na materské len 22týždnov od skutočného pôrodu. Ale v tvojom prípade nie je ukrátenie až 6týžnov ale cca 12dní, lebo musíš rátať aj odbobie poberania materského do pôrodu a to je u teba 30dní, t.j. 4týžden +2dni, takže spolu budeš poberať materské 26týždnov a 2dni miesto obvyklých 28týždnov.

monnaliza
16. nov 2009

Ahoj gapa,

prosím o radu, v tomto roku som menila zamestnávateľa od 1.8. volala som na sociálku a pani mi povedala, že mi stačí potvrdenie o príjme od 1.8. - ale termín pôrodu mi vychádza 28.1.2010 a na MD nastupujem 17.12.2009 - pani ekonomka mi povedala, že mi dá potvrdenie len ku 30.11.2009n nakoľko mi zvlášť nebude počítať a že potvrdenie za december dostanem až v januári - je to správne? Ak to neodnesiem nedostanem materskú vyplatenú v januári, ale až vo februári. Má na to dotyčná právo? Ako sa vlastne to potvrdenie dáva za každý mesiac zvlášť? Tu čítam , že za predchádzajúci kalendárny rok, ale mne na sociálke povedali, že ja som iný prípad a mne stačí od posledného zamestnávateľa, teda od 1.8.

Prosím odpovedz ako mám postupovať a to potvrdenie o príjme je nejaké špeciálne tlačivo, alebo je na tom od lekára?
Ďakujem

gapa
16. nov 2009

monnaliza,
žiadosť o materské, čo ti dá lekár, dáš zamestnávatelovi/mzdárke a ten/tá by ho mal potvrdiť (myslím je tam posledný den v práci, alebo niečo také) a odniesť spolu s vyplneným "potvrdením zamestnaávatela o zamestnancovi pre účely uplatnenia nároku na nem.dávku" do soc.poistovne (nenosíš to ty, ale mzdárka, aspom v 99% prípadoch sa to tak robí).

V prípade, ak PP začal 1.8.09 a na MD nastupuješ v 17.12.09, tak tvoje rozhodujúce obdobie, z ktorého sa ti bude rátať mateské je obdobie 1.8.09-30.11.09. V tlačive je tabulka, kde uvedie mzdárka VZ v mesiacoch 8-11/09 tvoje vym.základy pre nem.poistenie, viac (VZ za 12/09) netreba.

monnaliza
16. nov 2009

Ďakujem Ti veľmi pekne gapa

zaujímal ma práve ten dátum.

evazvarikova
16. nov 2009

ahojte, neviete kedy by mi mohlo prísť rozhodnutie zo SP o materskej. Na MD som od 19.10.2009 a ešte mi nič neprišlo? kolko to asi tak trvá?

gapa
16. nov 2009

rozhodnúť by mali do 60dní. Ak chceš mať istotu, tak tam môžeš zavolať, ak ti cca do 19.11 neprídu ani peniaze a ani rozhodnutie. Niekedy môže chýbať potvrdenie od zamestnávatela, alebo niekedy si dávajú aj v SP načas, ak nejde o štandardný prípad.

jankkam
16. nov 2009

ako môžem poberať ďalej rodičák ak moje dieťa už malo 3 roky, ale viem o tom že ak má nejaká zdravotné ťažkosti tak sa to dá aké potvrdenie potrebujem a od akého lekára

mima595
16. nov 2009

Evazvarikova - ja som nastupila 16.10. a rozhodnutie mi prislo 12.11 - s datumom z 9.11.

jankkam
17. nov 2009

| Zruš ako môžem poberať ďalej rodičák ak moje dieťa už malo 3 roky, ale viem o tom že ak má nejaká zdravotné ťažkosti tak sa to dá aké potvrdenie potrebujem a od akého leká