Bude sa materská počítať z vymeriavaceho základu?

marcelka76
30. júl 2022

Dobrý deň, prosím vas, vedel by mi niekto poradiť, som zamestnaná, pracovný pomer trvá, momentálne na rodičovskej dovolenke, čakáme druhé dieťa. Na materskú so starším dieťaťom nastúpi manžel 4.11., ja na materskú s mladším 25.11. Čo v prípade keby toto obdobie medzi 4. a 25.novembrom vykryjem tak, že si vezmem 1 deň dovolenky v práci a následne nastúpim na PN. Ovplyvní PN výšku materskej? Alebo sa materska bude počítať z vymeriavacieho základu, ktorý určí zamestnávateľ? Prosím poraďte, už mám v tom zmätok. Ďakujem krásne za odpovede.

lilinka88
30. júl 2022

Pokiaľ ti minulý rok trval súčasný PP, rozhodujúcim obdobím pre výpočet je minulý rok. Ak si v ňom nemala vymeriavací základ, bude sa žiadať pravdepodobný VZ od zamestnávateľa.
PN výšku materskej neovplyvní,ale nepôjde už o reťazeny pôrod,čiže súčasná materská nemusí byť min v takej výške ako bola predchádzajúca

marcelka76
autor
30. júl 2022

@lilinka88 dobre takže sa nemusim bat, ze by sa mi kvoli PN znizila materska. Zamestnavatel mi urci kolko by som zarobila a podla toho mi vyrataju matersku.

lilinka88
30. júl 2022

@marcelka76 obdobie PN je vždy z výpočtu nemocenských dávok vylúčené a neovplyvňuje ich

marcelka76
autor
31. júl 2022

@lilinka88 a vymeriavací zaklad budu žiadat za ake obdobie? Za rok 2021 alebo za mesiac november 2022 , pretoze účtovnícka mi hovori, ze budu pytat za november, kolko by som zarobila kebyze ho odpracujem cely.

lilinka88
31. júl 2022

@marcelka76 za mesiac,v ktorom budeš nastupovať na materskú

marcelka76
autor
31. júl 2022

@lilinka88 dakujem pekne za odpovede 😉