Budem mať nárok na materskú?

sisismile
8. okt 2020

Ahojte, precitala som tu toho uz dost, ale aj tak si nie som ista ci budem mat narok na MD, poradite mi?
Momentalne som na rodicovskej dovolenke a mam pracovny pomer na dobu neurcitu (odpracovane cca 2.5roka) a cakam druhe babo. RD mi konci 10.1.2021 a TP mam 3.3.2021, predpokladany nastup na MD by mal byt 20.1.2021(6tyzdov pred TP) Budem mat narok na meterske?? Tych 10 dni medzi RD a MD mozem cerpat dovolenku alebo je lepsie tie dni odpracovat? Alebo aspon 1 aby vznikol narok na matersku? Dakujem za kazdu radu

zalka
8. okt 2020

@sisismile nárok na MD máš, a môžeš čerpať dovolenku tých pár dní

lauriema
8. okt 2020

@sisismile Ahoj, máš nárok. Na materskú

sisismile
autor
8. okt 2020

@zalka dakujem krasne ❤

sisismile
autor
8. okt 2020

@lauriema dakujem krasne ❤

jajawka
9. okt 2020

@zalka Rada sa aj ja opytam k tejto teme. Cakam 3 dieta, momentalne som vedena ako osoba, ktora sa stara o dieta do 6 rokov od 2. 5. 2020, lebo muz pobera materske. Nemam aktivny pracovny pomer, skoncila som zivnost 5/2019, deti maju 3 a 1 rok (pri oboch som mala narok na M). 6 tyzdnov pred porodom je 25.12.2020. Na urade mi nevedeli povedat, ci budem mat narok aj teraz, ale zrejme nie, kedze nie som aktivne poistena 270 dni k terminu porodu (?).

zalka
9. okt 2020

@jajawka dobre si to odhadla, nárok na MD nemáš. Dosť neskoro to riešiš. Keby si na začiatku tehu riešila tak sa dalo čosi robiť teraz je už vysoký dátum. Bolo by to možné ale priveľmi okaté.

jajawka
9. okt 2020

@zalka dakujem. Muz pobera materske do 1.11. a potom zrejme nastupi na materske s rocnym dietatom. A ja zase budem ako osoba, ktora sa stara o dieta do 6 rokov. Ina moznost tam uz asi nie je (?) (aby sme mali prijem, muz je doma, nikde nepracuje, je konatelom s.r.o. bez prijmu, ale vedel by ma realne zamestnat, ak by mi mala vyjst materska). A ked skonci to polrocne obdobie, tak potom mozem (pokracovat) poberat rodicovsky 370 eur s tym rocnym dietatom (kedze s tym este nenarodenym by som nemala narok na zvyseny). Mate pravdu, riesime neskoro, ale ani na socialke nevedela nic poradit..nech si dam v decembri ziadost a potom az prezistia, ci mi to vyjde alebo nie.

zalka
9. okt 2020

@jajawka máš v podstate 2,5 mesiaca do nástupu na MD .. akb y si bola riešila 2 mesiace skôr tak fakt dalo by sa ... ale teraz riešiť v súbehu 4 zamestnania vs. dohody aby ti tri stihli skončiť pred nástupom na MD a jedno ostalo na MD minimálnu .. je fakt dosť blbé ..

jajawka
9. okt 2020

@zalka tak to urcite nie. Dakujem velmi pekne za odpoved.

jajawka
13. okt 2020

@zalka Dobry den, este Vas raz poprosim o radu. Muzovi konci k 1.11. materske na dceru a myslel si, ze automaticky zacne poberat materske na druhe dieta. Avsak sme zistili, ze nebude mat narok, kedze nie je uz poisteny (muz je doma, nikde nepracuje, je konatelom s.r.o. bez prijmu.) Na aku dobu sa musi teraz zamestnat, aby mal opat narok na materske? Este rozmysla, ze pojde najskor na UP (podporu), potom sa zamestna a potom znova na MD (dieta ma rok). Dakujem.

zalka
13. okt 2020

@jajawka no platí pre neho 270 dní poistenia za posledné 2 roky ... a zo skutočného VZ až po uplynutí 90 dní bez PN a OCR ... presne má také isté podmienky ako žena.