Budem mať nárok na materskú?

andi1984
6. júl 2014

Ahojte, zamestnaná som bola 7rokov, a posledné tri roky som bola na rodičovskej dovolenke. Po dovolenke výpoveď - 1.júna, teraz budem 6mesiacov dostávať podporu, ale som aj tehotná 🙂 Ak všetko dopadne dobre, tak rodiť by som mala vo februári.
Neviete mi povedať, či budem mať nárok na materské, alebo len rodičovský príspevok + jednorázový príspevok 829,86?

liz_lemon
6. júl 2014

@andi1984 budes mat narok len na rodicovsky prispevok

dena1973
6. júl 2014

@andi1984 Ak si už po ukončení RP vôbec nenastúpila do práce (neodpracovala si ani jeden deň po RP), tak nárok ti vznikne iba na rodičovský príspevok od narodenia dieťaťa.

andi1984
autor
8. júl 2014

@liz_lemon
@dena1973

Ďakujem pekne za odpovede. Takže v mojom prípade iba rodičovský príspevok, ale aj jednorázový príspevok 829,86E, alebo ani to nie? Na stránke SP píšu:

"Ktorým osobám môže vzniknúť nárok na materské.
- zamestnanec
- povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba
- dobrovoľne nemocensky poistená osoba "

Ak by som bola dobrovoľne poistená osoba, tiež by som nemala nárok?

jankaviel
9. júl 2014

Ak si bola tehotna uz 1. juna ked si dostala vypoved, si v 8 mesacnej ochrannej lehote, takze budes mat narok na matersku. 🙂
Ak by si bola dobrovolne poistená osoba, musela by si si platit odvody myslim min. 3 mesiace, napis na socialku, oni ti odpovedia este ten den.

dena1973
9. júl 2014

@jankaviel Bohužiaľ nemáš pravdu, že je v ochrannej lehote. Ak jej pracovný pomer skončil dňom ukončenia rodič. príspevku, tak nárok na materské nevzniká. Vznikol by jej iba vtedy, ak by nastúpila ešte do práce a až potom by s ňou ukončili pracovný pomer. V čase poberania rod. príspevku je prerušené nemocenské poistenie.
@andi1984