Budem mať nárok na materskú, keď som na úrade práce?

morandia
5. jan 2018

ahojte, chcem sa len informovat ,pri syncekovi som mala matersku ,vsetko ako ma byt ,potom som nastupila do prace , odrobeny mam 1rok a 4mesiace , potom ma poslali na preventivnu prehliadku len tam som nepresla kvoli problemom s tlakom a krvou ,cize ma prepustili s odstupnim ,zacala som sa hlasit na urade prace a tak som otehotnela , teraz sa chcem opytat ak som na urade prace budem mat narok na matersku,nebola ste niektora v rovnakej situacii ?

buba987
6. jan 2018

@evittam ďakujem veľmi pekne za radu 😉 pekný večer želám

evittam
6. jan 2018

@buba987 Rado sa stalo. Ďakujem a podobne.😉

morandia
autor
8. jan 2018

Dobry den, dnes som bola na socialnej poistovni ,povedali mi ,ze nemam narok,, ale ani mi nepovedala,ze mam moznost to este zachranit, co mam ,ako ste mi pisali tym pripoistenim, a ked som jej to na konci povedala,tak sa az zakoktala, ako keby jej vadilo ,ze ako som na to prisla, potosa len spravila sprosta,ze. Ahaaa mate pravdu ,tak by to slo...a poslala ma k vedlajsiemu okienku vybavit si to....vyplnila som papieresa a teraz len cakat na papiere o matersku od lekarky ,vyplatili sme 116 eur za pripoistenie..takze aj vdaka Vam sa mi to mozno este podarilo zachranit, preto Vam chcem podakovat .Dakujem

nivea777
8. jan 2018

@morandia to si volako vela platila..

morandia
autor
8. jan 2018

@nivea777 povedala mi ,ze to je za januar dobrovolne pripoistenie +dochodkove je v tom...tak to vypocitala, tak neviem..

nivea777
8. jan 2018

@morandia no ja nie som taký odborník ako baby čo ti radili,ale sa mi vidí že radili aj tu,aby si si zaplatila za jeden-2 dní a isla na PN

morandia
autor
8. jan 2018

Na socialnej poistovni mi povedala,ze len tak sa to da...

nivea777
8. jan 2018

@morandia lebo to je pre ne jednoduchšie

morandia
autor
8. jan 2018

Pytali sme sa na to,tak vravela,ze len tato moznost je ,vyplatit januar a potom doniest matersku papiere a tak mi poslu ,ci mi schvalili alebo nie ,a ak ano tak kolko, ale vravela ,ze minimum by mali ,tych 346 eur

zalka
8. jan 2018

@morandia potom požiadaj o vrátenie časti poistného ... lebo je to platba čo nemala ísť, si vyplatila vlastne celý január do konca ...

morandia
autor
8. jan 2018

@zalka ako cely januar? Kolko som vlastne mala platit ,preco len ciastku? Vobec tomu nerozumiem..nevidim do toho, co som vlastne mala len platit..

zalka
8. jan 2018

@morandia no si zaplatila od prihlásenia do 31.1.2018
no a mala si platiť od prihlásenia do nástupu na MD ...

morandia
autor
8. jan 2018

@zalka ale ja neviem ,kedy nastupim na matersku ,lebo papier sombeste od lekarky nedostala,este som ho neodovzdala vyplneni na social.poist. ,buduci pondelok mam poradnu ,to budem v 34tt+3 pocitam stym ,ze v pondelok mi da ginekologicka papiere na matersku...ktore hned pojdem podat na soc.poist.Termin porodu mam 27febr. ,ale zo zdrav.dov.mi hrozi sekcia ,cize mozno bude mala na svete aj skor ..

zalka
8. jan 2018

@morandia tak ako hovorím neni to zlé že si vyplatila do konca mesiaca, po nástupe na MD vypíš žiadosť o vrátenie zaplateného poistenia za tie zvyšné dni ... čo už budeš na MD

morandia
autor
8. jan 2018

@zalka ahaaa, cize ak mi uznaju narok na matersku ,ze mi prude papier, tak mam ist na poist. a pytat ziadost na vratenie penazi ,ktore som vyplatila navyse..

zalka
8. jan 2018

@morandia áno správne

morandia
autor
8. jan 2018

@zalka a ked som na pn? Od 6.4 .17 nepracujem zo zdrav dov.,7.4.17 som sa bola hlasit na urad prace, a v juni som otehotnela,stym ze my ginekologocka od 1.8.17 dava peciatky pn-ku ,ku koncu mesiaca ,ktore musim zaniest na urad prace, kazdy mesiac

zalka
8. jan 2018

@morandia nemá vplyv lebo nemáš platenú PN .. mohla si mať keby si sa bola v auguste bola prihlásila na DNP a šla na PN ...

morandia
autor
8. jan 2018

@zalka len ja sombo tom ozaj nevedela,ze sacto, takto pomenilo😞 aj vcera sme volali jednej pani,ktoru pozna moja znama,ta pani pracuje v soc.poist.a tiez vravela,ze tie veci okolo materskej sa menia casto a vela ludi sa takto popalilo,ze nevedeli o nemocenskom,ze je potrebne to takto riesit....keby som o tom vedela,tak to urobim....

jm1988
8. jan 2018

@zalka @evittam baby prosím Vás a je nejaká možnosť ak žena zarába minimálnu mzdu,spĺňa všetky podmienky na materske.,a chcela by možno aj tú najvyššiu matersku aká sa dá dosiahnuť? Dá sa to nejako tým dobrovoľným poistením alebo nejako dosiahnuť? S tým že odísť z práce nechce a ani zamestnávateľ jej nemôže dať druhu zmluvu na vyššiu mzdu.vdaka

zalka
8. jan 2018

@jm1988 nie nedá sa ... lebo je zakázaný súbeh dobrovolného poistenia a povinného ...
a ak je tehotná tak by aj tak nestihla 270 dní poistenia ... z toho druhého poisetnia ..

ak tehotná nie je tak v súbehu sa zamestnať aj u niekoho iného ... a bude nárok po splnení 270 dní aj na MD z druhého zamestnania

evittam
8. jan 2018

@jm1988 Tak ako pise
@zalka . A potom este jedine tak,ze odide z povodneho zamestnania a zamestná sa na novu prac.zmluvu a odpracuje minimalne 90dni bez PN a OCR na vyssiu mzdu. Alebo dost skoro pride na to, že je tehotna (5.-8.tt) , skonci PP a prihlási sa na DNP z maxima. Zaplati napr.tyzden a pojde na PN-PN z minima, neplatí odvody a potom MD z maxima ale toto musi stihnut najmenej 26tyzdnov pred nástupom na MD.

jm1988
8. jan 2018

@zalka ďakujem. A ak by spĺňala podmienky na materskú a ukončí prác.pomer dohodou. Dá sa dosiahnuť najvyššia tým dobrovoľným poistenim ešte?

evittam
8. jan 2018

@jm1988 Vyssie som ti napísala akym sposobom. "Dotiahnut" nie.

jm1988
8. jan 2018

@evittam prosím ťa nechápem moc tomu že zaplatí len týždeň to DNPmax,a pôjde na PN z minima? Vysvetlis mi to?dik

evittam
8. jan 2018

@jm1988 No, zisti že je tehotna - dost skoro-ako som uz napisala. Ak ma možnosť tak podpise dohodu o skonceni PP, prihlási sa na DNP z max.VZ. Zaplati tyzden,dva,mesiac-kolko len chce a na kolko len ma peniaze. Na PN pojde preto aby neplatila take vysoke odvody, ale preto,ze ma tak krátko DNP tak PN bude minimalna, ak to stihne minimalne 26tyzdnov pred nástupom na MD bude mat MD z max.VZ.

xxstanulkaxx
10. jan 2018

Ahojte baby. Aj ja by som potrebovala poradiť. Od 1.novembra 2017 som nezamestnaná, evidovaná na úrade práce a momentálne poberám dávku v nezamestnanosti. Momentálne som v 6tt. Pred skončením pracovného pomeru som od 1.júna 2016 až do 31.10.2017 pracovala na TPP. Budem mať teda nárok na materskú ak mám odpracované za posledné 2 roky viac ako 270 dní. Alebo si mám okamžite hľadať nejaké nové zamestnanie. Ďakujem

zalka
10. jan 2018

@xxstanulkaxx ak si v 6tt tak sa prihlás na DNP ... s VZ 1824e ... a po uplynutí 26t budeš mať nárok na maximálnu MD ... pár dní zaplať a môžeš ísť na PN napr.