Budem v ochrannej lehote?

4. mar 2020

Ahojte,
Moj pracovny pomer konci na konci marca, pracujem vo firme uz niekolko rokov.
Chcela by som si potvrdit, ze ak by som nahodou vramci marca otehotnela - ale menstruacia by sa nedostavila az v aprili, budem spadat do ochrannej lehoty? Ak sa tehotenstvo rata od poslednej menstruacie, kt. by mala byt asi za tyzden, nebude s tym potom problem, ak by som isla na UP od 1.4. a zistila tehotenstvo az o tyzden dva neskor? Budem mat narok na materske? Dakujem vopred za rady.

veronikaszabova
4. mar 2020

Musis do 8 mesiacov od ukoncenia PP ist na MD.
A nemozes ist 8t pred datumom porodu, ale 6t.
Ci ti to bude sediet, zistis, az ked otehotnies.

autor
4. mar 2020

@veronikaszabova Malo by to vyjst, podla tohto vypoctu, dakujem. Idealne by bolo, aby som uz tento cyklus MS nedostala 🙂 neviem totiz, ci pojdem od aprila no novej prace, alebo na UP/prip. PN. Nastupovat do novej prace tehotna, ak by sa podarilo, no neviem...

autor
5. mar 2020

@veronikaszabova este mi tak napadlo - prosim ta ak vies odpoved na moju otazku: Dajme tomu, ze pojdem den pred skoncenim pracovnej zmluvy na PN-ku (mam na to dovody), budem nemocensky poistena v priebehu nadchadzajucej PN? Alebo len ten jeden den kym som zamestnana? Ak by to nemocenske poistenie trvalo - teoreticky keby som otehotnela v maji, juni a pod. - mam sancu dostat matersku? :( Dakujem krasne, k tomuto sa neviem nikde dopatrat. Nechcem zneuzivat socialny system, ale mam odrobene roky rokuce a platim brutalne odvody... chcem len to, co mi patri.