Celé tehotenstvo som nezamestnaná. Na čo mám nárok?

pusinka1985
26. apr 2008

Vsetky tehulky, co len viete alebo mate nejake skusenosti,...viete mi poradit, ci mam narok na matersku ked som cele tehotenstvo nezamestnana????

lucka0122
28. apr 2008

a kde si robila v dakej firme?

dididi30
28. apr 2008

no hej za jednu firmu , ale vyzeraju seriozne, na tom hlavnom ofise boli zlaty ale ti manageri su na hovno...sak neboj precistim im zaludok jedna radost.....

lenka0283
2. dec 2010

Ahojte mam taky problem.asi rok aj pol som neplatila poistne doi pistovne.Teraz sa chcem nahlasit ako samoplatitel a neuhradenu ciastku uhradit.Budem mat aj napriek tomu narok na nejaku matersku? Ja som bola nezamestnana a pracovala iba ako opatrovatelka a dane zamna nikto neplatil.Dakujem vaam )

solinkarka
3. dec 2010

Baby mozte odpovedat @lenka0283 mna to tiez zaujima 🙂

ninan2
3. dec 2010

@lenka0283 A bola si do tej socialky prihlasena, cize mas len nedoplatok, alebo si vobec nebola prihlasena? A myslis tym dobrovolne nemocenske poistenie hej?

lenka0283
3. dec 2010

@ninan2 ahoj...ano som prihlasena ako individualny platitel nemocenskeho poistenia.Ale mam tam nedoplatok ktory chcem teraz vyplatit.Dakujem 🙂

ninan2
3. dec 2010

@lenka0283 tak dolezite je to, ze si vobec prihlasena. Myslim, ze ked ten nedoplatok vyrovnas, ze to bude OK. Lepsie je ale to este asi skonzultovat v SP... Ale inak na DNP staci byt prihlasena 270 dni v priebehu 2 rokov pred porodom, a 26 tyzdnov v kuse pred nastupom na matersku. Neviem aky mas teraz VZ, staci ked budes mat minimalny, a maximalny si das tych 26 tyzdnov pred materskou, aby si mala max. matersku.

kvetka84
3. dec 2010

@ninan2 Nemusi si davat maximalny 26 tyzdnov pred nastupom na MD. Pretoze MD sa vypocitava z vymeriavacieho zakladu za predchadzajuci kalendarny rok. Takze ak by nastupila na MD niekedy kol Novembra 2011 a od teraz by si az platila z maxima, tak aj tak by sa jej MD vypocitavala z minima, ktore plati tento rok.

Je tiez dôlezite kedy nastupi na MD, aby zbytocne neplatila maximum ked z toho aj tak nic nebude mat.

@lenka0283 ak si bola prihlasena na SP a iba mas nedoplatok, tak ten nedoplatok treba vyrovnat, to od teba budu chciet urcite. Ale musis sa informovat na SP ci ta automaticky nevyradili. Oni to najskor neurobili, pretoze sa im kopia nedoplatky a aspon maju istotu neskorsej doplatenej sumy a popripade aj penale. Takze prilis na seba neupozornuj iba sa chod informovat aky mas nedoplatok a uhrad to. Potom by to malo byt v poriadku. Ak je to naozaj nemocenske poistenie na socialke . Nerata sa zdravotne poistenie v zdravotnej poistovni.

ninan2
4. dec 2010

@kvetka84 @lenka0283 no dobre, ale ked sa odhlasi, a na 2.den (resp. aspon 26 tyzdnov pred nastupom na MD) prihlasi z max VZ, tak bude mat vymeriavaci zaklad z tohto posledneho prihlasenia nie?

kvetka84
4. dec 2010

@ninan2 to plati iba v tom pripade ak je nezamestnana a plati si sama DNP a nie zmeni, ale zrusi a nanovo sa prihlasi na SP z maxima, alebo to plati vtedy ak zmeni zamestnavatela a bude mat maximum u noveho zamestnavatela.
Neplati to, ak uz ma DNP a iba ho zmeni na inu sumu. Musela by zrusit, a potom sa nanovo prihlasit. Tu je este jeden hacik, to pisali uz mnohe holky a na kazdej socialke maju vlastne interne smernice, takze vsade to plati inak : ze ak sa odhlasis tak vraj sa mozes nanovo prihlasit az po troch mesiacoch. Ale hovorim, kazda socialka ma vlastne interne smernice, ktore so zakonom nemusia mat nic spolocne. S tym som sa stretla aj ja na socialke, ale hlavne na urade prace.
Kazdy si formuluje a vyklada zakon po svojom a urobi z toho internu smernicu aby bol pisomne kryty.

ninan2
4. dec 2010

@kvetka84 jasne, odhlasit a prihlasit. No to je teda zaujimave, ze niekde sa to da az po stvrt roku! A aj blbost, ved vsade by mali postupovat tak isto, podla zakona, a nevymyslat si vlastne smernice...

asma
22. feb 2011

asma Ahoj dievčatá... Včera som volala s tetou zo socialnej poistovni , ktora mi oznamila ze kedze som na matersku nastupila 8 týzdnou pred pôrodom a nie 6 nakolko som v ochrannej dobe kedze mi zmluva v robote skoncila, tak moju ziadost dala na posudenie a je dost mozne ze mi teda matersku ani neuznaju a budem si musiet poziadat o davky az ked sa mala narodi. Co je toto za štát? Ako a tie dva mesiace treba žit s lásky?? Máte s tým niektorá skusenosti? Teraz mam iba cakat ako to cele dopadne ale kedze som bola najprv PN a potom som myslela ze mi uzbezi materska som sa neevidovala ani na urade prace, teraz neviem co urobit uz mesiac mi lieta

kukujka
26. feb 2011

@asma a kedy ti skoncila pracovna zmluva?ja som chcela ist na matersku 8t pred porodom to je priblizne 8.april zmluva mi konci na konci aprila tiez s tym budem mat problem?

11katrinakova
5. júl 2012

dobry den som tehotna 22 tizni tehotenstva a chcem sa opitat naco mam narok v tehotenstve predtim ako som otehotnela som pracovala 2 roki po sebe a od vtedi som na urade prace kamoska mi povedala ze mam narok na peniaze ked chodim kazdi den do poradne a co musim koli tomu splnat abi som ich dostala zijem u svojich rodicov v jednej domacnosti nedostavam z uradu prace nic bo mam 22 rokov a s ocom svojho dietata zijeme spolu ale nesme zosobaseni a este ktomu mam rizikove tehotenstvo a moj lekar ma odporucal na marodku ale neviem ci sa mi oplati ist ked neviem ci neco mii preplatia dakujem za odpoved odpiste na moj emal katrinakova

veronikaayse
21. sep 2012

ufff...no pri citani niektorych komentarov som trosku znervoznela...tak mam otazocku...
ak mi chyba par dni do tych 270, da sa to dodatocne urobit ze sa pripoistiv nemocensky a dostanem potom matersku???
uznaju mi to???

veronikaayse
24. sep 2012

prosiiiim....odpovedzte mi....velmi to potrebujem vediet na com som...doteraz som netusila ze nieco take existuje... 😢 😢 😢

laurica123
24. sep 2012

@veronikaayse dodatocne sa to neda..ak si predtym nepracovala alebo neplatila DNP tak dostanes len rodicovsky prispevok,,no pri narodeni dietata dostanes jednorazovy prispevok ktory je aj s rodicakom 1000 e aspon inak rp je 195 E

veronikaayse
24. sep 2012

ja som pracovala ale nie som si ista ci mam dostatocny pocet dni, teda min. tych 270 za posledne 2 roky...

nicol20
5. nov 2012

AHOJTE zienky...chcem sa popytat na to,ze ci dostanem ako slobodna mamicka este nejaky prispevok...malo by to byt nejakych 40 navyse....ale neviem ze ci sa to dava aj k rodicovskemu prispevku lebo na matersku nemam narok.....vie mi niekto poradit.....dakujem...a prosim piste......

sussana28
13. nov 2012

@adrioska ked som na materske odvadza nieco aj zamestnavatel?/ci len socialka a urad prace??

adrioska
13. nov 2012

@sussana28 nerozumiem celkom Tvojej otazke, popis viac... 😉