Chlap na materskej a zmluva na dobu neurčitú

zuzana_stet
10. júl 2018

Dobry den, prosim o pomoc. Manzel vcera, 9/7/18, nastupil na matersku s mladsim synom a ja som zrusila poberanie rodicaku. Manzel pobera matersku a zaroven chodi do tej istej prace, len na inu zmluvu. Ja ostavam doma s detmi, nadalej sa o ne normalne staram a manzel nadalej normalne chodi do prace. V predchadzajucom zamestnani mam zmluvu na do NEURCITU v Ceskej republike, kde som predtym pracovala, teda stale som evidovana ako zamestnanec. Prosim co mam este zariadit? Nieco este na socialke alebo zdravotke? Mam si sama platit na zdravotke? Uradnicky sa nevedia zhodnut, maju v tom riadny gulas. Navyse som sa dnes dozvedela, ze zamestnavatel v Ceskej republike nezahlasil na zdravotnu poistovnu ani mojju matersku ani rodicak na obe deti....Dakujem za kazdu pomoc

bale1rinka
10. júl 2018

@zuzana_stet a čo teraz poberáš?na druhé dieťa rodičovský príspevok?

zuzana_stet
autor
10. júl 2018

@bale1rinka ano, na druhe mladsie dieta este rodicovsky. ale od vcera je stopnuty lebo na toto dieta od vcera manzel zacal brat matersku. neviem ci ma aj nejaky vplyv moja zmluva v CZ na dobu neurcitu...

bale1rinka
10. júl 2018

@zuzana_stet takže nebudeš poberať nič?

zuzana_stet
autor
10. júl 2018

@bale1rinka jj, presne...a manzel normal mzdu z novej pracovnej zmluvy a matersku zo starej ppracovnej zmluvy

bale1rinka
10. júl 2018

@zuzana_stet podľa mňa by si mala ísť do roboty, keby si bola nezamestnaná tak ideš na úrad práce aby si si zdravotku neplatila a bola by si doma s dieťaťom...ty si mala z čiech materské?lebo v podstate ak si mala materské tak vlastne ti skončilo a ak niesi na rodičáku tak treba ísť do roboty, viem že môj kolega podpisoval s ženou keď to takto mali, čestné prehlásenie, že sa stará o dieťa,ale ona bola nezamestnaná...

bale1rinka
10. júl 2018

@zuzana_stet zatelefonuj na ústredie sociálnej poisťovne do bratislavy

zdencaaaa
10. júl 2018

ked bol muz na materksej (pracoval ako tvoj) tak som sa len nahlasila na zdravotnej poistovni ako osoba starajuca sa o dieta do troch rokov, nic viac

9lf9
10. júl 2018

zavolat si na zdravotnu poistovnu a spytat sa co a ako..pretoze keby mas PP na Sr tak sa nahlasis na zdravotke ako osoba starajuca sa o dieta do 6r a je hotovo ale kedze ty mas cesku Pz tym padom aj cesku poistovnu treba si zavolat na centralu zdravotky a zistit

evittam
10. júl 2018

@bale1rinka Esteze len podľa teba.
@zuzana_stet Voči zamestnávateľovi neriesis nic, si nadalej na RD jeho nezaujima ci poberas RP. Len sa treba ísť prihlasit do ZP ako osoba starajuca sa o dieta do 6rokov. Je tu diskusii o tom dosť-napr."otec na materskej".😉 A tak ako pise @9lf9.

evittam
10. júl 2018

@bale1rinka Co ma SP spolocne s poberanim či nepoberanim RP?

bale1rinka
10. júl 2018

@evittam aj keď pracovala v ČR?

bale1rinka
10. júl 2018

@evittam čo je SO?

evittam
10. júl 2018

@bale1rinka Mala narok na RP z SVK asi na zaklade niecoho. Nech si zisti tu ZP, inak nic netreba.

evittam
10. júl 2018
bale1rinka
10. júl 2018

@evittam no veď rodičovský áno, ale materské mala?lebo písala,že nebola tam evidovaná ani, že je na materskej ani na rodičovskom...

evittam
10. júl 2018

@bale1rinka Preco sa pytas mna? Ja ju nepoznam. Riesi čo robiť ked je muz na MD.

bale1rinka
10. júl 2018

@evittam no chcem sa priučiť 🙂 takéto informácie sú cenné

karajazviny
10. júl 2018

Treba sa ísť nahlásiť na zdravotku ako osoba starajúca sa o dieťa do 6rokov...

zuzana_stet
autor
10. júl 2018

@karajazviny prosim, ako osoboa staajuca sa o dieta o 6 rokov - o to dieta na ktore manzel pobera matersku? nesmie ale chodit do skolky ze? alebo osoba starajuca sa o dieta do 6 rokov - myslene do druhe ,starsie dieta na ktore teraz manzel nepobera matersku?

karajazviny
10. júl 2018

@zuzana_stet myslím to dieťa, na ktoré bude poberať materskú...s tým či môže abo nemôže chodiť do škôlky, si nie som istá bo náš malý má 2 a nechodí, ale z toho čo som vyčítala na takýchto fórach ohľadom tohto, tak mamičky písali, že dieťa môže chodiť do škôlky aj keď je s ním v podstate matka doma bez finančných prostriedkov...

evittam
10. júl 2018

@zuzana_stet To je jedno. Môžete byt aj na jedno ale to nesmie chodit do škôlky viac ako na 4h.