Čo po skončení rodičáku?

mimka48
29. feb 2016

Ahojte mam otazku 🙂 ako prve byvame v podnajme s priatelom ale chceli by sme odist k jeho rodicom do domu mala by som narok na daky prispevok hmotnu nudzu alebo nieco kym si najdem pracu? Priatel je nezamestnany a ja som robila len na dohodu.
Dakujem

babymaminka
1. mar 2016

S manzelom sme sa prestahovali do uplne cudzieho mesta lebo hladal pracu kde sa dalo kedze predtym vzdy pracoval v zahranici a sme tu a zvladli sme to cakali sme kym mala povyrastie troska aby mohol ist robit zasa do zahranicia takze vsetko sa sa a dolezite je ze chlap vie zabezpecit rodinu
@mimka48

guinevre
1. mar 2016

@mimka48 Ja mam nad 30, formu lepsiu ako pred 10 rokmi, tehlicky na bruchu a kazde rano som v gyme a makam viac ako niektore 20-rocne co kukaju tam do mobilu, takze, to ze mas dieta v 20 nie je bohvie aka prednost, ked zena sportuje tak moze za dietatom utekat aj v styridsiatke. 🙂 Nemusis utierat babkam zadok, su aj ine prace, a mozno vlastne nemas ani na to, lebo na to hlavne potrebuju opatrovatelky ktore presli urcitym vzdelanim. Asi nemas ani vela na vyber, teda, na tvojom mieste, by som ani nebola taka vyberava (cudzi jazyk vies? co vies robit?). Mas dieta a aj ty si dospela, takze treba aj rozmyslat ako dospely clovek a hladat si robotu, ked v Revucej zdochol pes, tak idem inde za robotou, a hlavne ked uz mam zodpovednost voci dietatu, tak neni o com.

alaguema
1. mar 2016

@mimka48 no fajn, tak sa ťa niekto zastal, už je tvoja situácia tým pádom lepšia? Ženy, ktoré ti napísali, že máte odísť za prácou, ti napísali riešenie. Jediné efektívne riešenie, ak si v mieste bydliska neviete nájsť poriadnu prácu.

anatalia77
1. mar 2016

@mimka48 ešte niečo-vedeli ste,že jedného dna ti skončí rodičák. Rozmýšlali ste,čo dalej? Zostanete v revúcej a priatel pôjde za prácou,alebo obidvaja sa pohnete dalej...?

rawmamka
1. mar 2016

@mimka48 Ahoj, nebudem ti písať, že máš ísť do práce a priateľ tiež nech sa zamestná riadne na zmluvu, pretože to vieš aj ty....má to x výhod, tiež ich netreba písať 😉, najmä však tie, že ak by sa nedajboh niečo stalo tak aspoň aké také financie vám mesačne pribudnú na účet (od nemocenskej počnúc, až po sirotské a vdovské končiac). Dávky sa budú v nastávajúcom volebnom období ( a je jedno aká strana vyhrá a v akom zložení bude parlament) znižovať a podporovať sa budú najmä pracujúci rodičia, pretože Sociálna poisťovňa už mele z posledného (viac menej funguje "na sekeru" a má čo robiť s vyplácaním rôznych dôchodkov, nieto dávok v hmotnej núdzi). Voči tebe majú ešte vyživovaciu povinnosť rodičia (nízky vek) a je jedno, či už sama máš dieťa. Na UPSVaRe budú od teba v prvom rade žiadať rozhodnutie súdu o výške výživného na teba od tvojich rodičov, takže musíš podať na súd žiadosť o určenie výšky výživného. Takisto, ak by si bývala u svokrovcov či manželovho strýka, tak sa berie celkový príjem rodiny a zohľadňuje sa počet členov rodiny, logicky čím vás je viac, tým máte nižší príjem na osobu a tým pádom vyššiu šancu na pár eur. Skús sa mrknúť na tabuľky úradu práce, soc.vecí a rodiny, tam je to rozpísané podrobnejšie.

babymaminka
1. mar 2016

Moji rodicia odisli za pracou pred 4 rokmi mamka ma teraz 48 rokov otec 53 rokov obaja opatruju v AT a ano utieraju aj zadky a bolo to ich najlepsie rozhodnutie leno tu cely zivot dreli v praci a tam si aspon zarobia a maju aj kopec casu na seba vsetko sa da a odvazia sa aj starsi ako vidis... Ja riez teraz si nedokoncujem externe vysku z rozmaru ale preto ze sa chcem zamestnat v co najblizssej dobe mo clovek nikdy nevie bola moznost tiez som si urobila opatrovayelsky kurz nikdy nevies co sa ti v zivote raz zijde no hlavne sa treba rozhybat. @mimka48

anatalia77
1. mar 2016

@rawmamka áno aj to je cesta-požiadať rodičov o výživné. Do 25-tky je v suchu. 🙂

babymaminka
1. mar 2016

@anatalia77 nato by som sa asi nikdy baby neznizila ziadat vlastnych rodicov o vyzivne hoc ked som bola tehotna a par mesiacov na up navrhli mi to tam no take nieco by som neurobila mam predsa muza

bosoriak
1. mar 2016

@mimka48
1. trochu pokory by nezaskodilo. Vysmievat sa zo zien, ktore si najprv zabezpecia buducnost a potom planuju dieta, obzvlast v tvojej sucasnej situacii je mierne povedane, zvlastne. Ano, mladym stat neda nic a preco by mal? Drviva vacsina ludi si na svoje zivobytie zaraba sama, ma pobrate hypoteky a ano, ma deti v 30tke, pretoze dovtedy museli pracovat, aby nemuseli na modrom konikovi riesit prispevky v hmotnej nudzi. Ale si este mladucka, tak vidis priority niekde inde.

2. navstiv urad prace, soc. veci a rodiny v mieste tvojho trvaleho bydliska. Chod na oddelenie hmotnej nudze a spytaj sa rovno tam. Pokojne tam chod aj s dietatom. Myslim, ze ti poradia lepsie a najma, mozes si tam rovno aj podat ziadost. Zaroven by som ale upozornila, ze prispevok v hmotnej nudzi ma sluzit na zabezpecenie zakladnych ludskych potrieb, nie je to nic z coho dokazes zaplatit prenajom.

3. To, co asi vies aj sama - zvysit si kvalifikaciu a najst si pracu. UPSVaR ponuka rekvalifikacne kurzy, nauc sa nejake reci a mozes ist do vacsieho mesta. Dnes uz bohuzial bez nejakeho jazyka tazko najdes pracu, ktora by ti dala nejaky slusnejsi standard. Na druhej strane, "utierat babkam zadky za 400 eur" je podla mojho nazoru stale lepsie, nez sediet doma a cakat, ze robota pride sama.

A nie, nie je lahke zbalit sa a ist prec s malym dietatom. Vraj by si nikoho nepoznala. Nuz a teraz poznas vsetkych a naco ti to je? To je len pre teba na zamyslenie.

Musis zmenit svoje myslenie a zacat sa aktivne podielat na svojom zivote. Lebo to nie je len o tom, ze vladzes behat za svojim dietatom, to ti o chvilu bude nanic, ked mu nebudes vediet kupit desiatu alebo knihy do skoly.

Drzim ti palce.

sardinka335
1. mar 2016

Mne sa normálne nožík v kabeli otvara, ked čítam o tom ako maju rodičia vyzivovaciu povinnost a to sa tu radí mladej, zdravej zene....uprimne byť to moja dcera a s týmto pride, tak si to u mna riadne posserie. Aby sme my s mužom chovali zdravých dospelých ludi a ich deti - tie si vedeli spraviť ale postarat sa uz nie? - čo uz budeme vo veku, ze by oni mali pomahat nam...ok, kazdy rodič rad pomoze ak moze, ma moznosti, ale takymto štylom, ze moje vlastne dieťa ma da na sud no tak neviem či by jej tie peniaze za to stali ako si ma pohneva. Nech si myslí kto chce čo chce.
A ked uz niekto ide toto radiť tak si treba prečiťať v akom priapade to dajme tomu sud uzna citujem : Vyživovacia povinnosť rodičov voči svojim deťom trvá do času, kým dieťa nie je schopné samo sa o seba postarať. Táto povinnosť je časovo neobmedzená, nezanikne teda dovŕšením 26 rokov, ako sa občas mylne interpretuje. Rodičia sú povinní starať sa o svoje deti, ktoré študujú dennou formou na strednej alebo vysokej škole, alebo o deti, ktoré sa o seba nedokážu starať z dôvodu vážnej choroby alebo telesného hendikepu (v prípade takýchto detí môže vyživovacia povinnosť rodičov trvať počas ich celého života). Zánik vyživovacej povinnosti nastane vtedy, keď je dieťa schopné sa samo živiť (platí to aj v prípade, keď je dieťa nezamestnané).

Takze ešte raz - praca, praca, praca...aj hajzle by som išla umyvať kebyze nemam. penazi...a az potom uvazujem ako obtiahnut rodičov.

rawmamka
1. mar 2016

Zakladateľka sa pýtala na možnosti, nie na morálne právo žiadať od niekoho niečo - či už od rodičov alebo od štátnych inštitúcií. To si už každý musí poriešiť sám v sebe. Vo všeobecnosti sa snažím ľudí nesúdiť, ale skôr pátrať po príčinách, prečo tak konajú a keď sa dá tak pomôcť, keď už inak nie, tak aspoň radou alebo povzbudením. Nie každému sa dá pomôcť, ale milí môžeme byť ku každému.

sardinka335
1. mar 2016

@rawmamka dalšia čo sa tu ohana sudením - uz ste trapne. A okrem toho si poradila zle,lebo na ziadne peniaze od rodičov narok nema...nesplna podmienky. Ty bud milá a ja budem uprimna.

anatalia77
1. mar 2016

@rawmamka tiež nesúdim,kladiem konkrétne otázky a očakávam konkrétne odpovede. Mladý zameškali 3roky,a teraz to bude svojím spôsobom kruté a bolestivé. Budem konkrétna:ak sa už dostali do tejto situácie(rodičovstvo),tak rozmýšlam a makám od prvej sekundy. Som v hladovej doline,kašlem na vzdelanie-ok aj tak sa dá. Vedomá si nepriaznivej situácie si každý!!mesiac odložím aspon 50eur-aby sme sa mohli prestahovať za prácou ak bude treba.
Takže mám1800-2000eur a hned mám lepšie možnosti. Už mám na to nájsť si prenájom tam,kde je práca. Na začiatok absolútne stačí.
Obyčajných 50eur.

majrab
1. mar 2016

skus si popozerat temy ohladom davok v nezamestnanosti a prispevkom, kedze takto v novo zalozenej teme ti "poradia" iba zeny, ktore zaujima preco nepracujes...ale s tym maju pravdu, ze do 25ky ta maju zivit rodicia, ze si od nich mas vymahat vyzivne...to je bohuzial ta slovenska realita,,,

rawmamka
1. mar 2016

@sardinka335 Či má, či nemá si zistí sama. @mimka48 určite zájde na príslušný úrad vyzistí si, na čo v ich situácii majú nárok - sama píše, že je to iba na dočasné preklenutie situácie, nie životný cieľ. Každopádne si však @mimka48 najprv naštuduj na aké dávky by ste mali nárok a až potom choď po úradoch, pretože niekedy pracovníčky UPSVaRu odbijú žiadateľov a pritom majú právny nárok na rôzne príspevky. Zostaňte v podnájme, bývanie u rodičov je skutočne krajné riešenie, a nárok na príspevok na bývanie by ste mali mať aj keď nie ste vlastníkmi nehnuteľnosti, ale musíte mať platnú nájomnú zmluvu a žiadne podlžnosti. Ostatné si prečítaj sama http://www.upsvar.sk/tn/socialne-veci-a-rodina/... . Držím palce 🙂.

sardinka335
1. mar 2016

@majrab netáraj...do 25 rokov ta zivia rodiča len za istých podmienok - ona ich nesplna. Len asi tu čitat niekto nevie...slovenska realita je, ze mlady par - priatelia - najprv zamieša dieťa a potom rieši všetko ostatne od strechy nad hlavou po pracu....no a teraz hadzte kamene, nech sa bavim dalej.

majrab
1. mar 2016

@sardinka335 no ked taram tak mi napis ake podmienky musi splnat?

draik
1. mar 2016

@majrab
@rawmamka
Budem sa opakovať aj v tejto diskusii, ale samotný vek do 25 rokov neznamená, že toto dieťa má automaticky nárok na výživné od rodičov. Mnoho ľudí má takýto názor preto, že ak takéto dieťa býva s rodičmi, automaticky sa s rodičmi posudzuje na účely hmotnej núdze, ktorú z tohto dôvodu spravidla nedostane. Výživné a hmotná núdza však spolu nesúvisia.
Zadávateľka otázky v prvom rade bude musieť mať určené výživné na svoje dieťa, prípadne aj príspevok na výživu a úhradu nákladov nevydatej matky (všetko od otca dieťaťa) a až následne by prichádzali do úvahy rodičia, a to podľa toho, či zadávateľka je alebo nie je schopná sa sama živiť.

fokuska
1. mar 2016

@rawmamka ziadne vdovske nebude, pise ze nie su manzelia, cize ak sa priatel zamestna ma samozrejme vyhody (nemocenske, dochodkove poistenie atd), ale nijak to nezabezpecuje ju. Akurat dieta bude mat narok na sirotske.

@majrab vyzivne si vies "vymahat" od rodicov pokial mas do 25 alebo 26 rokov (teraz neviem presne) a si v sustavnej priprave na povolania (co znamena ze si studentom denneho studia na SS, alebo VS) a nedokazes sa zivit sama. Ak je niekto prec zo skoly a nezamestnany, tak rodicia nemaju ziadnu vyzivovaciu povinnost.

Tak tu aspon nepiste hluposti.

majrab
1. mar 2016

@fokuska no pozeraj ma 20, ked ma dieta 3 roky myslis, ze dokoncila aspon strednu? ja si to nemyslim...preto som to brala tak, ze chodi na nejaku skolu...oooch tam ma tu teraz zabite

sardinka335
1. mar 2016

@majrab tie podmienky som napisala v prispevku na tejto strane vyššie - ale teda znova ako pre retardovaných:
- študuje dotyčna denne na strednej škole alebo vysokej škole??? NIE
- je vážne chorá alebo telesne hendikepovaná? NIE
- to ze je nezamestnana nezaklada narok na vyzivné...
Sud kazdy pripad individuálne posudzuje - finančná situácia rodičov a zohladnuju sa odovodnene potreby dieťaťa.

Ak by sa preukazalo, ze rodičia nemozu zabezpečit vyživovaciu povinnost, tak moze ešte ziadat vyzivne od ostatných pribuzných napr. prarodičov - ak je potomok v prvom stupni. Babka s tým mizerným dochodkom sa iste poteší.... 😀

fokuska
1. mar 2016

@majrab to neviem ci dokoncila skolu alebo nie, to by musela @mimka48 objasnit. Ak by bola stale studentkou denneho studia SS (s tym ze na 3 roky ma prerusene studium? da sa to vobec) tak to by bolo mozno ine. Ale to neviem ako su presne podmienky, ci je mozne prerusit strednu skolu na tak dlho.
Vychadzala som z toho, ze nie je momentalne studentkou denneho studia.

majrab
1. mar 2016

@sardinka335 no odpust stacil mi zaciatok tvojho komentu a prestala som ho citat, vaazne sa na kolenach ospravedlnujem lebo asi tot si chcela mam ti aj nohy bozkavat? alebo staci takto? A este nieco mala ist zakladatelka na potrat? to by bolo pre teba znesitelnejsie, ze a do 35 by makala a potom by zistila, ze deti uz mat nemoze,,,no dakujem za take rady....ak sa nudis zacni citat knihu alebo chod povysavat a aj troska energie z teba vyprcha, ked jej mas navyse....prajem pekny den...odpisovat mi nemusis

anatalia77
1. mar 2016

@majrab došli ti argumenty tak si teraz do diskusie vtrepala potrat? KTO tu o tom hovorí? Nikto. Myslím že väčšina reaguje na aktuálnu situáciu.
A to je-musia začať fungovať.

sardinka335
1. mar 2016

@majrab s mojim komentom dost ludi suhlasi - riešiť svoju situáciu tahanim sa s rodičmi po sudoch je zrejme aj pre nich ,,cu fíl,, ked teda pre teba asi nie. Čo mala zakladatelka robiť viem ale nepoviem - ja som jej pri tom nesvietila, neriešim. Čitať začni ty, stačí aj gugl - ,,zakony pre kazdeho,, Pá..

majrab
1. mar 2016

@fokuska ano a preto som jej poradila nech si najde vo vore diskusie, ktore sa tomu venuju lebo vidis ake tu davaju rady...ona chcela vediet na ake prispevky ma narok nie co si o nej myslia ini...ale podla mna, ked maju najomnu zmluvu mala by mat narok na prispevok na byvanie a hmotnu nudzu, ale to by tam museli mat aspon prechodny pobyt,,,,zase kamoska zije s rodicmi a dostava hmotnu nudzu, ale trvaly pobyt ma u babky

sardinka335
1. mar 2016

@anatalia77 to som si tu všimla davno pradavno...ked niekomu dojdu argumenty tak zvyčajne nastupuju 3 body...po 1. začne sa ohanať súdením, odsudzovaním po 2. stočí temu iným idealne srdcervucim smerom a po 3. radšej odide....ale čita to aj tak.

natalym
1. mar 2016

@sardinka335 Lebo si nenapísala, to čo chce počuť............ 😉

majrab
1. mar 2016

@sardinka335 ja som napisala zo skusenosti, ktoru sme mali v okoli (ano pozabudla som nato, ze dotycny chodil na vysku - aj ked si uz zanu platil lebo presiahol dlzku studia) a na urade mu poradili, ze jedina moznost je podat na sud o vyzivne. tak este raz prepac !!! a zlata si, ze vies poradit, ale neporadis tak asi chod vazne radsej povysavat

majrab
1. mar 2016

@anatalia77 zakladatelka a pytala na prispevky tak jej porad, ked si sa zapojila...