Čo robiť, ak nemám nárok na materskú dovolenku v Írsku?

1307radka
3. júl 2014

Dobrý deň. Chcela by som poradiť, čo robiť v situácií, kedy mi chýba pár odvedených týždňov do PRSI a teda nemám nárok na materskú dovolenku. V decembri budú dva roky ako pracujem v Irsku part - time jobs. Ďakujem za všetky rady.

lubina
3. júl 2014

AK si predtym pracovala aj niekde inde, v inom clenskom state EU, tak ti musia zapocitat aj tuto dobu. Samozrejme podmienkou je, aby si aj odvadzala prispevky na socialne poistenie v tom inom state

jarushka599
3. júl 2014

ahoj, ja som tiež nemala nárok na materskú dovolenku, ide o to, kto ti povedal, že nemáš nárok - sociálna poisťovňa? Zájdi na sociálku požiadať o rodičovnský príspevok a oni ťa, ale až po narodení babatka sa to počíta pošlú do sociálnej poisťovne a v sociálnej poisťovni ti dajú potvrdenie, že nespĺňaš limit na materskú dovolenku, ak by si nepracovala,dala by ti ho hneď, ale ak si pracovala tak majú na to 30 - 60 dní a pošlú ti to poštou - také potvrdenie a toto potom dáš na sociálke a dostaneš rodičovský príspevok 204 Eur aj nejaké drobné, ak to nestihneš do pôrodu, tak ti to všetko potom spätne vrátia, to nemusíš báť, len si nestrať papier od gynekológa, keď si mala nastupovať na materskú, to dáš v sociálnej poisťovni. Dúfam, že som ti trošku poradila, ja som to takto vybavila.

1307radka
autor
3. júl 2014

@jarushka599 Ďakujem za radu ale takto to funguje tu v Irsku alebo na Slovensku? 😒

jarushka599
3. júl 2014

takto to funguje na Slovensku 😉 😒 ☹

1307radka
autor
3. júl 2014

@lubina Nie, nepracovala som inde. Prvá moja práca začala 7.12.2012 a to tu v Irsku. Ide o to, že som celý čas bola v práci zaradená do PRSI class J0 a nie class A, z ktorej sa vlastne počíta materská. Neviem, či to riešiť sociálkou alebo nejak inak.

lubina
4. júl 2014

@1307radka tak sa skus obratit na YOur EUrope Advice http://europa.eu/youreurope/advice/index_en.htm je to sluzba pre obcano EU zadarmo a mozes sa pytat pravne aj ine otazky, odpovedaju do troch pracovnych dni a tvoja otazka by urcite spadala do ich kompetencie, kedze si Slovenska a pracujes v inej krajine EU.Skus hadam ti poradia, co mas robit a odpoved mozes ziadat aj v slovencine 🙂 .mam vyskusane

1307radka
autor
5. júl 2014

@lubina Dakujem, urcite vyskusam. 🙂

katarina1989
13. okt 2014

dobry den, chcela by som sa spytat ak nikto z vas vie ako to je ked som pracovala v irsku 1a pol roka a potom som bola na socialke asi pol roka. Teraz pracujem uz 4 mesiac a som tehotna. Budem mat narok na matersku?Vdaka